Průvodce státem
Nauru
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Bezpečnost v Nauru

Zdraví 

V zemi je běžná úroveň zdravotní péče v případech málo závažných zdravotních problémů. Jsou zde dvě nemocnice, Nauru General Hospital a Nauru Phosphate Corporation Hospital. Pokud dojde k nějakému závažnějšímu onemocnění nebo nehodě, doporučuje se přesun do Austrálie. Vzhledem k situaci, kdy lékaři i nemocnice předpokládají platbu za ošetření v hotovosti, je nezbytně nutné zařídit si před cestou kvalitní mezinárodní zdravotní pojištění platné pro oblast Oceánie, které umožní pozdější refundaci vzniklých výdajů.

Malárie se zde nevyskytuje (upozorňují na to plakáty již na letišti), existuje zde však riziko horečky dengue.

Co se týče běžných zdravotních problémů, doporučuje se dbát na zvýšenou hygienu (možnost nákazy hepatitidou B), chránit se před sluncem a dodržovat pitný režim.

Přívod vody na Nauru je závislý na dešťové vodě shromážděné do nádrží ze střech domů a ze stárnoucího zařízení na odsolování reverzní osmózy. Proto doporučujeme vodu balenou nebo několikrát převařenou. 

Důležitá telefonní čísla:

 • Nauru Phosphate Corporation Hospital: +674 555 4155 
 • Nauru General Hospital: +674 555 4302
 • Tísňové volání:  117 nebo 118

Kriminalita 

Nauru je klidný ostrov a všechny druhy zločinu jsou velmi vzácné. V nouzových situacích můžete volat buď na číslo tísňového volání (117 nebo 118), nebo na policejní stanici, která se nachází v blízkosti letiště.

Riziko katastrof

Zatímco zemětřesení nejsou na ostrově nebezpečím, může být ostrov potenciálně zasaženo tsunami, které jsou důsledkem zemětřesení podél Ohnivého kruhu, který obklopuje Tichý oceán.

Neexistují žádné záznamy o cyklonu, který kdy zasáhl Nauru, a přímo u rovníku jsou vzácné. Nicméně pokud navštívíte ostrov v období listopadu až února, buďte připraveni na silný déšť a bouřky.

Internet a elektřina

Simkarty lze zakoupit v hlavní kanceláři poskytovatele mobilních telefonů Digicel. Připojení k internetu je k dispozici buď z internetové kavárny společnosti Cenpac v Civic Centre, nebo můžete zakoupit WiMax od společnosti Digicel pro přístup na internet.

Simkarta fungovala sporadicky, wifi připojení nefungovalo vůbec. Dle operátora někdo mohl přijímat i odesílat sms, někdo jen přijímal a někomu nefungoval telefon vůbec.

Na ostrově je zakázaný facebook a instagram.

Na Nauru jsou používány zásuvky australského typu. Napětí je 240 V, frekvence 50 Hz.

Důležité kontakty 

Telefonní čísla, která se vám mohou během pobytu hodit, jsou následující:

 • 110 – Policie
 • 112 – Hasiči
 • 111 nebo 117 nebo 118 – Rychlá záchranná služba

Další důležité kontakty: 

 • Nauru Phosphate Corporation Hospital: +674-555-4155
 • Nauru General Hospital: +674- 555-4302
 • Dr. Khin Toe (Republic of Nauru Hospital, Nauru, Central Pacific): +674-555-4155, +674-444-3883, mimo pracovní dobu: +674-444-3761, +674-555-4641 (mobil)
 • Dr. N. M. Shahul Hameed (zubní klinika, Republic of Nauru Hospital, P.O. Box 128 Nauru): +674-444-3881, mimo pracovní dobu: +674-444-3874
 • Policie – Nauru Police Force, Yaren District: +6744443193, mobil +6745579000

Oficiální internetové stránky najdete na adrese: http://www.naurugov.nr/

Země fosfátů a uprchlíků postrádající hlavní město

Nauru je stát ležící na stejnojmenném ostrově. Jedná se o nejmenší ostrovní stát a zároveň republiku ležící v jižním Tichém oceánu v ostrovní skupině Mikronésie. Co se týče mikrostátů, zastupuje třetí pozici, a to za Vatikánem a Monakem. Nauru je také členem britského Commonwealthu.

Nauru se stalo známé těžbou fosfátů, která po jistou dobu zajistila jeden z největších důchodů na hlavu obyvatelstva na světě. V důsledku nekontrolované těžby a pochybné finanční politiky je dnes většina ostrova neobyvatelná a stát stojí před finančním bankrotem a ztrátou nezávislosti.

Zajímavostí ostrova je skutečnost, že se zde nenachází žádné oficiální hlavní město. Považuje se za něj Yaren, kde sídlí vládní budovy.

Ostrov je dnes závislý z velké míry na pomoci ze zahraničí. Finanční podpory a další technické a odborné asistence se mu dostává nejen z Tchaj-wanu, ale i ze strany Austrálie anebo UNESCO.

Nauru obdrželo značnou částku od Austrálie za to, že na svém území zřídilo zajatecké tábory (Nauru Detention Centre), kde Austrálie internovala různé uprchlíky, jimž byl odmítnut vstup do Austrálie.

Průvodce pro tebe napsal Denisa Kleinová
Víza
Nutné vízum
Turistická víza na 90 dní získáš on–line na naurugov.nr
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
březen - říjen
Vyhni se přelomu roku kvůli tropickým cyklonám a bouřkám.
Více o počasí
Letenky od
55 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se nikdy neobjeví.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu