Zpět na seznam míst co vidět v Berlíně
Reichstag kopule

Reichstag

Budova Říšského sněmu (německy Reichstag) je sídlem německého parlamentu a jedním z nejnavštěvovanějších míst v celém Berlíně. Budova láká turisty na nádhernou terasu se skvělým výhledem na celé město a na futuristickou skleněnou kopuli od Normana Fostera.

Nejlevnější ubytování v Berlíně

Historie a architektura

Monumentální novorenesanční budova byla vystavěna v letech 1884-1894 jako sídlo parlamentu Německé říše podle návrhu architekta Paula Wallota. Budova fungovala až do roku 1933, kdy byla úmyslně zapálena nizozemským komunistou Marinem van der Lubbem a významně poničena. Tato událost je známá jako požár Říšského sněmu v Berlíně.

Právě požár Reichstagu byl výraznou událostí pro přebírání moci nacistickou stranou v čele s Adolfem Hitlerem. Po této události byla zakázána jedna z nejvýznamnějších opozičních stran - Komunistická strana a mimořádnými dekrety došlo k výraznému omezování lidských práv.

Po válce se budova Říšského sněmu ocitla v Západním Berlíně velmi blízko hranice a po rekonstrukci roku 1956 sloužila jen k reprezentativním účelům a příležitostným výstavám. Od roku 1994 doposud je sídlem německého spolkového sněmu.

Navštivte skleněnou kupoli a užijte si výhled

V roce 1999 proběhla celková rekonstrukce budovy pod taktovkou známého britského architekta Normana Fostera, jejímž nejvýraznějším prvkem je nová prosklená kupole tyčící se do výšky 47 metrů. Uvnitř kupole se ve výšce 40 metrů nachází vyhlídková plošina, na kterou se dostanete dvojicí výtahů a následně po skleněných spirálovitých chodnících, které jsou vhodné i pro osoby na vozíku.

V současnosti je střešní kupole Reichstagu jedním ze symbolů Berlína a jednou z hlavních turistických atrakcí.

Ze střechy Reichstagu se vám naskytnou neotřelé pohledy na celý Berlín, ale i na hlavní jednací sál poslanců, přičemž kupole je pro turisty běžně otevřená i během jednacích dnů.

Vstupné a otevírací doba

Nahoru se dostanete zcela zadarmo každý den od 8:00 ráno do 24:00, poslední vstup je však už ve 21:45. Během koronavirové doby je vstup umožněn až od 18:30.

Ke vstupu je však třeba se zaregistrovat, vyplnit osobní údaje a vybrat přesný čas návštěvy. Protože je o návštěvu obrovský zájem, důrazně doporučujeme rezervaci provést online na oficiálním webu visite.budestag.de.

Kupoli Bundestagu lze navštívit i bez online rezervace, musíte se však zaregistrovat v návštěvnickém centru před vchodem a je možné, že zde strávíte ve frontě i několik hodin při čekání na volný termín. Není výjimkou, že v daný den dokonce již žádný volný termín dostupný nebude.

Poloha a doprava

Budova Reichstagu leží v centru Berlína poblíž Braniborské brány. Dostanete se sem z centra i od Zoo pohodlně pěšky, využít můžete samozřejmě i možnosti MHD:

  • Metro – stanice Bundestag (linka U5) cca 20 metrů od vchodu
  • S-Bahn a vlak – stanice Hauptbahnhof (linky S3, S5, S7, S9) cca 600 metrů od vchodu nebo 1 stanici metrem U5
  • Autobus – zastávka Reichstag/Bundestag (linka 100) cca 20 metrů

Ubytování u Reichstagu

Pokud chcete bydlet v samém srdci Berlína poblíž Reichstagu, připravte se na vyšší ceny hotelů startující cca na 1 850 Kč za noc pro 2.

Nejbližší hotely k Reichstagu:

  • Naviguj: 52.5186, 13.3761

Další místa v Berlíně

3 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Dobry den, mate nekdo zkusenost, s jakym predstihem se oteviraji terminy pro navstevu Domu v Bundestagu? Uz 14 dni to denne hlidam, ale stale nejsou zadne terminy dostupne. Do Berlina se chystam v pulce dubna. Děkuji.

před měs
Avatar uživatele Wallec
Wallec

otevírají 2. 4., vstup po skupinách každých 15 minut

před měs

Dobrý den, děkuji za reakci, myslela jsem online rezervaci termínu na https://visite.bundestag.de/ (všude se doporučuje nechodit tam bez ní). Dnes se tam například objevil kalendář na duben, ale volno je jen jediný den v jediný čas (11.4. 21:30), tak nevím, zda termíny uvolňují postupně, nebo jsem moc pomalá a už jsou pryč.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Lajnhart
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu