Braniborská brána v Berlíně
Berlín

28 míst co vidět v Berlíně

Braniborská brána

Budova

Braniborská brána v Berlíně

Brandenburger Tor - Braniborská brána - je jedním z nejvýraznějších symbolů Berlína a vlastně celého Německa. Monumentální brána přitahuje miliony turistů z celého světa a byla přítomna mnoha historických milníkům moderního Berlína.

Pokud vyrážíte do města na oslavy Nového roku, Braniborskou bránu určitě nevynechejte. Právě tady se konají hlavní Silvestrovské bujaré oslavy a honosné ohňostroje.

Nejlevnější ubytování v Berlíně

Historie: symbol rozděleného i sjednoceného Berlína

Braniborská brána byla postavena již v roce 1734 jako celní brána do tehdejšího císařského města. Dnešní podobu získala v roce 1791, kdy ji pruský král Fridrich Vilém II. nechal přestavět ve stylu raného klasicismu inspirovaného antikou, podobu bráně dal architekt Carl Gotthard Langhans.

Roku 1933 se stala Braniborská brána nechtěným symbolem převzetí moci Adolfem Hitlerem, když právě skrz ní prošel vítězný pochod nacistické NSDAP.

Během studené války její původní význam zanikl a stala se naopak symbolem rozdělené země. Brána se nacházela v hraničním pásmu a nebyla veřejnosti vůbec přístupná. Po pádu železné opony se tak stala symbolem německého sjednocení a ten význam si drží dodnes.

Rozměry a podoba brány

Braniborská brána je vysoká 26 metrů korunovaná 5 metrů vysokou sochou kvadrigy (koňského čtyřspřeží), jež představuje bohyni vítězství Viktorie sedící v kočáře taženém čtyřmi koňmi. Brandenburger Tor podpírá 15 masivních sloupů v jónsko-dórském stylu. Brána je 66 metrů široká a 11 metrů hluboká.

Střecha Braniborské brány není přístupná, užít si však můžete vyhlídku na brány z nedalekých vyvýšených plošin.

Poloha a doprava

Brandenburger Tor stojí v centru Berlínu na náměstí Pariser Platz na rozhraní dvou významných ulic – Unter den Linden a Straße des 17. Juni. Pěšky se k bráně dostanete do 20 minut ze všech významných míst v centru města. Dostanete se sem pohodlně i veřejnou dopravou.

  • Metro – stanice Brandenburger Tor (linka U5) cca 80 metrů
  • S-Bahn – stanice Brandenburger Tor (linky S1, S2, S25, S26) cca 80 metrů
  • Autobus – zastávka Brandenburger Tor (linka 100) cca 80 metrů

Ubytování u Braniborské brány

Chcete-li si při vaší cestě do Berlíně dopřát maximální pohodlí a bydlet přímo u Braniborské brány, máte na výběr z několika převážně luxusních hotelů.

Nejbližší hotely k Braniborské bráně:

Chystáš se do Berlína?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 17. 09. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.