Braniborská brána v Berlíně
Berlín

28 míst co vidět v Berlíně

Židovský památník

Památka

Židovský památník

Památník holokaustu byl odhalen 10. května 2005 k uctění památky 6 000 000 Židů, kteří nalezli smrt v nacistických koncentračních táborech. Toto pietní místo je obecně známé jako "Židovský památník" (Denkmal für die ermordeten Juden Europas), s čímž však má mnoho lidí problém, jelikož holocaust nepostihoval jen Židy, a proto se neoficiálně nazývá právě jako Památník holokaustu.

Nejlevnější ubytování v Berlíně (Booking.com)

Záměr vybudovat v Berlíně památník obětem holokaustu se objevuje už od roku 1988, ale kvůli velké citlivosti tématu byla mnoho let upravována jeho podoba, slavnostně tak byl odhalen až 10.5.2005.

Bludiště betonových kvádrů

Architekt Peter Eisenman vytvořil vskutku netradiční památník připomínající bludiště z betonových kvádrů, které navozují dojem hřbitova. Podle samotného architekta má památník navodit zmatenou a rozporuplnou atmosféru nutící návštěvníky k zamyšlení.

Památník je sestaven ze 2 710 stejných tmavě šedivých betonových kvádrů rozprostřených na 19,073 m². Kvádry jsou sice všechny stejně dlouhé (2,38 m) i široké (0,95 m), ale liší se jejich výška i úhel vůči zemi, čímž se vytváří zdánlivě rovnoměrné pole, ve skutečnosti však zmatené a skličující bludiště. Což byl ostatně hlavní architektův záměr.

Výstava v informačním centru

V podzemí pod polem betonových kvádrů můžete navštívit informační centrum se stálou výstavou. Díky ní se dozvíte vše o složité historii vzniku památníku i o nacistickém holokaustu, jež měl na svědomí miliony životů.

Do informačního centra je vhodné provést rezervaci online (lze maximálně se 7denním předstihem), abyste měli jistotu, že se do výstavních prostor dostanete, počet návštěvníků je totiž limitován.

Pietní místo, pietní chování

Ačkoliv památník pro některé návštěvníky může vytvářet dojem zábavného bludiště a kvádry snad dokonce místo pro odpočinek a slunění za teplých letních dní, prosím, mějte na pamětí, že Památník zavražděným Židům je pietním místem a podobné chování je krajně nevhodné.

Jen krátce po otevření památníků kvůli tomu vznikla stálá hlídací stráž, která návštěvníky upozorňuje na případné nevhodné chování.

Vstupné a otevírací doba

Židovský památník je volně přístupný 24 hodin, informační centrum pak od 10:00 do 18:30.

Vstupné je zdarma, neprochází se žádnou kontrolou ani bránou, památník je volně přístupný ze všech stran. Výjimkou je návštěva informačního centra s výstavou, kde je vhodné provést zdarma rezervaci online na konkrétní termín.

Poloha a doprava

Místo se nachází jen asi 2 minuty pěšky od hlavní dominanty města Braniborské brány a asi 10-15 minut pěšky od Postupimského náměstí. Dostanete se sem snadno i MHD:

  • Metro U-Bahn – stanice Brandenburger Tor (linka U5) cca 200 metrů
  • S-Bahn – stanice Brandenburger Tor (linky S1, S2, S25, S26) cca 200 metrů
  • Autobus –zastávka Behrenstr./Wilhelmstr. (linka 300) cca 80 metrů

Chystáš se do Berlína?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 07. 11. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.