Braniborská brána v Berlíně
Berlín

28 míst co vidět v Berlíně

Židovské muzeum

Muzeum

Židovské muzeum Berlín

Židovské muzeum v Berlíně (Jüdisches Museum Berlin) je významnou kulturní institucí mapující historii Židů. Pozornost přitahuje nejen zajímavým konceptem výstavy, ale i samotnou velmi neobvyklou budovou.

Nejlevnější ubytování v Berlíně

Originální budova muzea

Architekt Daniel Liebeskind vytvořil pozoruhodnou stavbu se složitou a komplikovanou formou. Budova ve tvaru blesku s fasádou ze zinku je protnutá nepravidelnými otvory, které mají připomínat jizvy. Budova je rozdělena do 3 linií, které kopírují tři základní historické zkušenosti německých židů: kontinuitu, exil a smrt.

Samotná budova muzea tak vlastně vytváří expozici a hraje si se symboly. Půdorys muzea připomíná fragmenty rozložené židovské hvězdy, zajímavě řešený je i vstup do hlavních expozic, který vede podzemním tunelem z barokní stavby nacházející se poblíž novodobého muzea.

Expozice a interiér muzea

Expozice Židovského muzea je velmi svérázná a originální. Podle architekta má vytvářet pocit nicotnosti, rozpolcenosti a utrpení Židů. Celý interiér muzea je postaven tak, že si expozici ve své hlavě a duši vytváří sám návštěvník. Na každého totiž velmi působivé prostory působí jiným dojmem a nutí k zamyšlení, což je hlavní účel stavby. Interiér spíš než muzeum svým silným charakterem připomíná sakrální stavbu.

Po dosažení novostavby muzea podzemní chodbou se návštěvník setkává se třemi osami.

  • Osa kontinuity je hlavní částí stálé expozice muzea, která slouží zejména jako centrum informací a celkového obrazu židovského holokaustu
  • Osa exilu vede do venkovní zahrady exilu, v níž stojí 49 betonových sloupů. 48 z nich symbolizuje rok založení Izraele (1948), 49. pak symbolizuje Berlín, návštěvník zde má zažívat pocity nejistoty a cizosti jaké zažívaly miliony Židů
  • Osa holocaustu končí věží holocaustu a patří k nejtemnějším a nejdepresivnějším místům muzea, do kterého proniká světlo jen úzkou škvírou ve stropě

Silnou součástí muzea jsou také občasné zcela prázdné prostory ("voids"), které nejsou přímo přístupné, ale lze do nich nahlédnout pouze průzory. Mají připomínat prázdnotu, kterou v celém Německu holocaust zanechal.

Vstupné a otevírací doba

Židovské muzeum je otevřeno denně v časech 10:00–19:00.

Vstup do muzea je zdarma. Částkou 8 EUR jsou zpoplatněné pouze dočasné výstavy ve staré budově muzea, které však můžete minout a nic neplatit.

Ačkoliv je vstup bezplatný, je třeba rezervovat vstupenku s hodnotou 0 EUR na konkrétní čas, aby nedocházelo k nežádoucímu přelidňování muzea.

Poloha a doprava

Do muzea se dostanete z historické budovy na ulici Lindenstr. Muzeum leží na jižním okraji centra Berlína jen asi 5 minut od Checkpoint Charlie a je nejlépe dostupné MHD:

  • Metro U-Bahn – stanice Hallesches Tor (linky U1, U2, U3, U6) cca 300 metrů od muzea nebo stanice Kochstr. (linka U6) cca 400 metrů od muzea
  • Autobus – zastávka Jüdisches Museum (linka 248) cca 50 metrů od muzea

Chystáš se do Berlína?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 07. 11. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.