Braniborská brána v Berlíně
Berlín

28 míst co vidět v Berlíně

Checkpoint Charlie

Museum

Checkpoint Charlie

Checkpoint C známý spíše pod názvem Checkpoint Charlie byl jedním ze 3 hraničních přechodů mezi Západním a Východním Berlínem a patří k nejznámějším přechodům mezi americkou a sovětskou částí Berlína. V současné době Checkpoint Charlie funguje jako významné turistické lákadlo.

Nejlevnější ubytování v Berlíně (Booking.com)

Označení "Charlie" pochází z vojenské hláskovací abecedy, kdy pro písmeno "C" je přirazeno právě slovo "Charlie". Tento kontrolní bod byl jediným hraničním přechodem přímo ve městě. Checkpointy Alpha (A) a Bravo (B) se nacházely na dálnicích za Berlínem.

Otevření přechodu a opětovné vybudování

Hraniční budka byla odstraněna po pádu berlínské zdi 22. června 1990. Znovu byla postavena o deset let později po sjednocení Německa dne 13. srpna 2000 ku příležitosti výročí stavby Berlínské zdi. Na místo se vrátila i kopie původní cedule, která informovala ty, kteří odcházeli ze Západního Berlína, že opouštějí americký sektor. Před strážní budkou stojí vojáci v dobových uniformách s vlajkami okupačních jednotek. Rádi se s vámi vyfotí za 1 euro.

Hned vedle Checkpointu sídlí Muzeum berlínské zdi (Haus am Checkpoint).

Poloha a doprava

Checkpoint Charlie se nachází na křižovatce ulic Friedrichstr. a Zimmerstr. na jižním okraji nejužšího centra Berlína. Nejsnáze se sem dostanete MHD:

  • Metro – stanice Kochstr. (linka U6) cca 40 metrů
  • Autobus – zastávka Kochstr. (linka M29) cca 40 metrů

Chystáš se do Berlína?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 07. 11. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.