Krakow
Krakov

14 míst co vidět v Krakově

Radniční věž

Památka

Radniční věž

Spolu s monumentálním Mariánským kostelem tvoří dominantu krakovského hlavního náměstí také osaměle stojící gotická Radniční věž.

Původně byla samozřejmě radniční věž součástí poměrně rozsáhlé čtvercové radnice, která přímo sousedila se tržnicí Sukiennice, avšak v 19. století byla celá radnice zbořena a jako památka ponechána pouze její věž.

Architektura a historie

Původní radniční komplex s několika budovami byl prvně postaven nejspíš na začátku 14. století, samotná radniční věž byla dokončena až v roce 1444.

Radniční budovy byly pro havarijní technický stav rozebrány mezi lety 1817 až 1820, samotná věž však byla ve výrazně lepším stavu, a tak zůstala ponechána jako památka. Dochovala se v původním gotickém slohu z 15. století, avšak bez kamenické výzdoby. Povšimněte si severní strany věže, která na první pohled vypadá jinak - zcela bez výzdoby. Právě z této strany totiž stávaly radniční budovy.

Dochovaly se také poměrně rozsáhlé sklepní prostory s mučírnou.

Věž dosahuje výšky 70 metrů, je tedy o 1 metr vyšší než jižní věž Mariánského kostela, ale o celých 12 metrů nižší než severní věž.

Vstupné a otevírací doba

Věž přístupná veřejnosti včetně vyhlídky v nejvyšším patře, zákulisí velkých radničních hodin i sklepení s bývalou mučírnou.

Otevřeno je denně od 11:00, v pondělí se zavírá již v 15:00, ostatní dny v 18:00.

Cena vstupenky činí 18 PLN pro dospělé, resp. 14 PLN pro děti do 18 let, studenty s ISIC kartou a seniory nad 60 let. Každé pondělí je vstup zdarma, kvůli omezenému počtu vstupů však doporučujeme rezervovat vstupenky za 0 zlotých online přes web muzea.

Oficiální web: muzeumkrakowa.pl/en/branches/town-hall-tower

Chystáš se do Krakova?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 02. 10. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.