Krakow
Krakov

14 míst co vidět v Krakově

Katedrála na Wawelu

Památka

Katedrála na Wawelu

Kromě královského hradu Wawel stojí na stejnojmenném pahorku i jeden z nejvýznamnějších polských kostelů – Katedrální bazilika svatého Stanislava a svatého Václava, zkráceně nazývaná jako "Katedrála na Wawelu".

Wawelská katedrála byla tradičním místem korunovace polských králů. Mnoho z nich, stejně jako významní polští svatí a další osobnosti Polska, jsou v katedrále také pohřbeni.

Architektura a historie

Už okolo roku 1020 vyrostl na Wawelu románský kostel sv. Václava, o pár let později jej však vypálil český kníže Břetislav I. Ihned na to byl postaven nový kostel sv. Gereona, jehož zbytky jsou dosud k vidění v podzemí západního křídla královského hradu.

První biskupská katedrála (opět v románském slohu) sv. Stanislava a sv. Václava vznikla mezi lety 1090 a 1142, avšak roku 1305 kompletně lehla popelem.

Mezi lety 1320 a 1364 byla postavena trojlodní gotická bazilika tak, jak ji známe dnes. Později byl interiér výrazně přebudován do zdobeného barokního stylu, který rovněž vydržel dodnes.

Korunovace i místo odpočinku polských králů

První korunovace v Krakowě proběhla v roce 1320, a sice krále Vladislava I. Lokýtka. Polští panovníci byli korunování v katedrále na Wawelu i po jejich přesídlení do Varšavy v 17. století a poslední korunovanou panovnicí byla v Krakově roku 1734 královna Marie Josefa Habsburská.

V katedrále je pohřbeno i mnoho slavných osobností, například 16 polských králů, 2 polští svatí (Stanislav I. a Hedvika z Anjou) a další významné polské osobnosti (například generál Tadeusz Kościuszko, spisovatel Adam Mickiewicz nebo prezident Lech Kaczyński).

Vstupné a otevírací doba

Pro turistickou veřejnost je katedrála otevřena od pondělí do soboty v časech 9:00–17:00 v létě, resp. 16:00 v zimě, v neděli pak až od 12:30. Malé katedrální muzeum má až do 17:00, ovšem celou neděli je zavřené.

Cena vstupenky činí 22 PLN, resp. 15 PLN pro studenty s ISIC kartou, děti a seniory. V ceně je vstup do katedrály, muzea, k hrobkám významných osobností i k Zikmundovu zvonu na věž.

Oficiální web: www.katedra-wawelska.pl/en

Chystáš se do Krakova?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 30. 09. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.