Krakow

14 míst co vidět v Krakově

Sukiennice

Trh

Sukiennice

Historická budova tržnice (polsky se nazývá Sukiennice) stojí přímo uprostřed Hlavního náměstí. Tržnice i dnes slouží svému původnímu účelu a v přízemí se nachází obchodní centrum s prodejnami řemeslných výrobků a suvenýrů.

V horním patře sídlí Galerie polského výtvarného umění 19. století.

Novogotický skvost 

Budova tržnice vznikla nejspíš v polovině 13. století a během 14. století významně rozšířena. Prodávaly se zde zejména dovážené látky a v menší míře i lokální řemeslné výrobky. V 16. století objekt vyhořel a mezi lety 1556 až 1559 byla postavena nová tržnice v téměř dnešní podobě.

Během 19. století přibyl nejvýraznější architektonický prvek budovy, a sice překrásné novogotické arkády po celém obvodu tržnice. Prodej se v průběhu staletí rozšířil na široký sortiment od látek přes potraviny po předměty denní potřeby a Sukiennice tak s trochou nadsázky byla prvním moderním obchodním centrem v Krakově.

Sukiennice měří na délku 108 metrů, na šířku má 18 metrů.

Sukiennice dnes

Svému původnímu účelu slouží Sukiennice do dnešních dob. Po obvodu celé budovy najdete mezi novogotickými arkádami množství restaurací a kaváren. Uvnitř jsou pak po celé délce ústřední chodby dvě řady obchůdků s všemožným zbožím. Dnes převládají obchody se suvenýry, šperky či oblečením.

V celém první patře najdete Galerii polského výtvarného umění 19. století. Otevřena je od úterý do neděle vždy od 10:00 do 18:00 nebo 19:00 dle konkrétního dne v týdnu. Za vstup se platí 32 PLN a kompletní informace najdete na webu galerie: mnk.pl.

Do nákupní zóny Sukiennice se vstupné neplatí a prostory jsou otevřeny běžně od 9:00 do 17:00, o víkendech a před Vánoci však často až do 19:00 nebo 20:00.

Chystáš se do Krakova?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 01. 10. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.