Rakouský parlament

29 míst co vidět ve Vídni

Prater

Zábavní park

Prater ve Vídni

Asi jen málo cestovatelů nikdy nic neslyšelo o vídeňském Prátru, jednom z nejoblíbenějším cílů turistů mířících do rakouského hlavního města. Wiener Pratr, česky Vídeňský Prátr je velký zábavní park s přilehlým parkem, jež spolu tvoří jeden areál. Prátr je zkrátka zábavní areál pro všechny - milovníky poutí a atrakcí, zábavy či gastronomie nebo prostě jen procházek v příjemném parku.

Ubytování v centru Vídně

Historie Prátru sahá až do roku 1766, kdy Josef II. místní honitbu prohlásil za veřejné místo pro zábavu Vídeňanů. Vyrostly zde kavárny, restaurace a koncem 19. století zde začaly vznikat i zábavní atrakce.

Obří kolo

Prater se chlubí více než 250 nejrůznějšími atrakcemi, z nichž některé z nich jsou ikonami celé Vídně.

Obří kolo Riesenrad, kterému mu mnoho lidí říká "Ruské kolo" je rozhodně nejslavnější atrakcí Prátru. Slouží již od roku 1897 a dodnes se můžete svézt v původních červených kabinách připomínajících malý železniční vagon. Čeká vás vyhlídka z 65 metrů, ze které se naskytne krásný pohled na centrum Vídně a Dunaj.

Pro zajímavost se kolo otáčí maximální rychlostí 2,7 km/h, takže budete mít dostatek času si užít krásných výhledů.

 • V provozu denně od 10:00 do 20:45
 • 13,50 EUR dospělý
 • 6,50 EUR dítě 3-14 let

Nákup online lístků i další informace o Obřím kole najdete na adrese wienerriesenrad.com.

Další atrakce

Prátr se řadí mezi největší evropské zábavní parky, pokud čekáte velikost ve stylu Matějské poutě v Praze, budete jistě překvapeni. Vyřádit se můžete na mnoha horských drahách (např. známá dráha Boomerang), vodních drahách, strašidelných zámcích, řetízkových kolotočích (např. 117 metrů vysoký PraterTurm) a samozřejmě také autodromech.

Vídeňský Prater zkrátka nabízí naprosto všechno pro milovníky adrenalinu, zábavy, ale i pro ty nejmenší děti.

Seznam všech atrakcí na oficiálním webu praterwien.com.

Vstupné a ceník atrakcí Prátr

Na rozdíl třeba od Matějské pouti v Praze je vstup do samotného areálu parku zdarma. Platit budete pouze za jednotlivé atrakce. Jaké jsou ceny atrakcí v Prateru a kolik zaplatíte za zábavu? Podívejte se na příklady ceníků:

 • Ruské kolo12 EUR dospělí, 5 EUR děti do 14 let, viz wienerriesenrad.com
 • Horská dráha Boomerang 7 EUR
 • Černá mamba, Práterská věž a další horské dráhy a výškové atrakce5 EUR6 EUR
 • Řetízkový kolotoč 6 EUR
 • Autodrom 4 EUR
 • Střelnice 3 EUR5 EUR
 • Madame Tussauds Wien24 EUR, viz madametussauds.com

Obecně lze říct, že ceny u velkých atrakcí (horské dráhy, výškové kolotoče, strašidelné hrady) se pohybují mezi 5 EUR a 10 EUR, ty menší typu autodromu okolo 4 EUR a nejmenší pro děti mezi 2 EUR a 5 EUR.

Otevírací doba

Vstup do samotného zábavního parku není nijak časově omezen. Každá jednotlivá atrakce má vlastní otevírací dobu. Ta se obvykle pohybuje mezi 10:00 a 20:00, v létě a o víkendech se však přizpůsobuje aktuální poptávce a mnoho atrakcí je tak otevřeno klidně do půlnoci.

Prátr funguje celý rok, nicméně hlavní sezona, kdy fungují všechny atrakce, probíhá od 15.3. do 31.10. Většina velkých atrakcí (včetně Obřího kola) je ale otevřena celoročně.

Park a dětský vláček Liliputbahn

Zábavnímu park přechází v klasický zelený stejnojmenný park Prater. Rozlehlá plocha zeleně je vítaným místem pro odpočinek zejména v horkých letních dnech.

Všechny děti potěší malý vláček Liliputbahn jezdící po klasických kolejích a řízený malou dieselovou lokomotivou s pravým strojvedoucím, který začíná u poutě a jede napříč parkem. Délka tratě je asi 4 km a můžete nastoupit či vystoupit celkem na 4 zastávkách. Celková doba jízdy je asi 20 minut. Vláček jezdí v základním intervalu 30 minut, za hezkého počasí a o víkendech každých 15 minut a při opravdu zvýšené poptávce ještě častěji.

 • Okružní jízda – 6 EUR dospělí, 3,50 EUR děti do 14 let
 • Část trasy 3 EUR dospělí, 2 EUR děti do 14 let
 • Kombinovaný lístek s Obřím kolem15,50 EUR dospělí, 8 EUR děti do 14 let
 • Oficiální informace Liliputbahn

Poloha a doprava

Vídeňský Prátr leží východně od centra města směrem k Dunaji. Míříte-li do Vídně autem jen za návštěvou Prateru, rozhodně nechte auto zaparkované na kraji města (detailně v kapitole Doprava) a nezajíždějte až k Prátru, kde jsou možnosti parkování velmi omezené. Do Prátru se dostanete výborně veřejnou dopravou:

 • Vlak a S-Bahn – nádraží Wien Praterstern cca 80 metrů od hlavního vstupu (zastavují zde např. osobní vlaky z Břeclavi a S-Bahn S1, S2, S3, S4 a S7)
 • Metro – stanice Praterstern cca 80 metrů od hlavního vstupu (linky U1, U2) nebo Messe - Prater cca 100 metrů od severního vchodu (linka U2)
 • Tramvaj – zastávka Praterstern cca 80 metrů od hlavního vstupu (linky 0, 5) nebo Prater Hauptallee uprostřed parku (linka 1)
 • Autobus – zastávka Praterstern cca 80 metrů od hlavního vstupu (linky 5B, 80A)

Chystáš se do Vídně?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 29. 03. 2024

13 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.