Zpět na seznam míst co vidět ve Vídni
Votivní kostel

Votivní kostel

Votivní (český význam tohoto slova je "děkovný") kostel, v němčině Votivkirche, je významný římskokatolický svatostánek v centru Vídně a druhým nejvyšším kostelem ve městě. Proto se ostatně často objevuje na fotkách či propagačních materiálech Vídně.

Ubytování v centru Vídně

Architektura a historie

Nelze si nevšimnout, že Votivkirche je postaven v podobném stylu jako některé jiné vídeňské budovy (například radnice). Styl můžeme pojmenovat jako novogotiku s typickými štíhlými a vysokými liniemi. S výškou 99 metrů je po Stephansdomu druhým nejvyšším kostelem a takřka se vyrovná výšce vídeňské radnice. 

Chrám byl postaven poblíž Schottentoru na místě, na němž byl spáchán neúspěšný atentát na císaře Františka Josefa I. Císařův bratr Ferdinand Maximilián následně uspořádal celonárodní sbírku, ve které se vybralo více než 300 000 zlatých, za něž nechal postavit jako poděkování Bohu za záchranu života císaře právě tento kostel (odtud pojmenování "votivní" = děkovný).

Stavba začala roku 1856 a dokončena byla v roce 1879.

Vstupné a otevírací doba

Kostel je pro turistickou veřejnost otevřen od úterý do soboty v časech 10:00–18:00, v neděli 9:00–13:00 a v pondělí je zavřeno.

Vstup do kostela je zdarma.

Poloha a doprava

Votivní chrám leží v centru Vídně v parku Sigmunda Freuda nedaleko hlavní ulice Ringstrasse. V rámci centra se k němu dostanete do 30 minut pěšky od všech pamětihodností, dobře je dostupný i MHD:

  • Metro – stanice Schottentor cca 100 metrů (linka U2)
  • Tramvaj – zastávka Schottentor cca 100 metrů (linky D, 1, 37, 38, 40, 41, 42, 71)
  • Autobus – zastávka Schottentor cca 150 metrů (linka 1A)
  • Naviguj: 48.2154, 16.3592

Další místa ve Vídni

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu