Pláž Elafonisi

34 míst co vidět na Krétě

Aptera

Památka

Aptera

Milovníci historie a památek by rozhodně neměli vynechat archeologické naleziště Aptera, kde se na malém prostoru stýká hned několik různých období. Aptera je navíc i přes svojí historickou významnost relativně málo navštěvovaná a nemusíte se tak bát davů turistů. Leží asi 15 km východně od města Chania.

Se svojí polohou na výběžku 250 metrů nad mořem a stálým zdrojem pitné vody, byla lokalita Aptera od nepaměti strategickým bodem. Historie Aptery sahá až do let 3 500 př. n. l., patrné jsou pozůstatky Helénské éry, mínojské civilizace, nejvíce se však zachovalo z období starověkého Říma. K nejzachovalejším vykopávkám zcela jistě patří antické divadlo, římské lázně či zásobárna vody. 

Necelý kilometr od antických vykopávek pak leží monumentální a z dálky viditelná osmanská pevnost Aptera z roku 1866, od které se navíc naskytnou překrásné pohledy na moře a okolní hory.

Vstupné a otevírací doba

Archeologické naleziště je otevřeno denně od 8:00 do 15:00 kromě pondělí, kdy je zavřeno.

Vstupné je 4 EUR, studenti do 25 let s ISIC kartou mají vstup zdarma.

Jak se sem dostat

Přímo do Aptery je velmi špatné autobusové spojení. Jediný spoj, který projíždí okolo (zastavuje cca 1,5 km od Aptery ve vesnici Kares) jezdí do obce Stylos z Chanie, avšak pouze 1-2x denně.

Jedinou reálnou možností je půjčení auta. V tom případě je naopak Aptera velmi dobře dostupná, protože leží jen 1,5 km od hlavní silnice spojující Chanii a Heraklion. Odbočka na Apteru je dobře značená.

Chystáš se na Krétu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.