Pláž Elafonisi
Kréta

34 míst co vidět na Krétě

Soutěska Samaria

Samaria Gorge

Kréta je hornatý a členitý ostrov a kromě krásných pláží se chlubí také spektakulárními údolími, kaňony a soutěskami. Pravděpodobně nejznámější a nejkrásnější je soutěska Samaria ve stejnojmenném národním parku, který najdete v pohoří Lefka Ori (Bílé hory). 

Trek skrz soutěsku Samaria

Celé údolí Samaria měří 16 km a protíná ho značená turistická stezka, která je po většinu trasy hezky zpevněná, osazená mnoha odpočívadly s lavičkami, odpadkovými koši i WC a hlídána správci národního parku. Pamatujte však, že začátek cesty vede poměrně strmě dolů a místy budete muset překonávat kamenité úseky, pevné boty jsou proto samozřejmostí.

Od konce údolí vám budou zbývat ještě zhruba 2 km do přístavní vesničky, celkem trek měří 18 km a průměrnému turistovi trvá 6 až 8 hodin.

Začíná se u horské vesničky Omalos v lokalitě Xyloskalo (ve výšce 1230 m n.m.) a konec je v malém městečku u moře Agia Roumeli. Podívejte se na mapu trasy skrz soutěsku Samaria.

Během výletu na vás čekají úchvatné výhledy na okolní hory dosahující výšek i přes 2000 metrů, úzké kaňony a vysoké skály. Vrcholem je průchod soutěskou Železná vrata, kdy okolní skála dosahují výšek kolem 500 metrů a vy budete procházet těsně vedle říčky průrvou ne širší než 4 metry.

Vstupné

Za vstup do soutěsky se platí poplatek cca 5 EUR u vstupní brány. Vstupenku po průchodu nevyhazujte, v Agia Roumeli je znovu kontrolována, slouží jako přehled pro správce, kolik lidí je ještě na trase.

Soutěska je otevřená pouze od května do října.

Jak se sem dostat

Vzhledem k tomu, že začátek trasy je jinde než její konec, cesta autem nepřipadá v úvahu. Do cílového městečka Agia Roumeli navíc ani nevede žádná silnice. V zásadě máte dvě možnosti.

Organizovaný výlet

První a jednodušší z nich je zaplatit si výlet u některé z místních cestovek. Většina z nich vyráží z města Chania nebo Rethymno, které jsou soutěsce nejblíž, ale výlet lze organizovat i z více než 100 km vzdáleného Heraklionu (vstávat však budete muset okolo 5 hodiny ranní). 

Ceny výletů z Chanie se pohybují mezi 26 a 36 EUR, děti mají obvykle poloviční cenu. Z Heraklionu se pak ceny pohybují kolem 45 až 50 EUR. Pozor, cena obvykle nezahrnuje vstup do soutěsky ve výši 5 EUR, naopak zahrnuje dopravu autobusem tam a kombinaci lodě a autobusu zpět, někdy i lehký oběd. Příklady agentur:

Celková délka výletu je obvykle 14 hodin z Chanie, kolem 16 hodin z Heraklionu.

Na vlastní pěst

V letní sezoně (od května do října) jezdí 3x denně autobus z Chanie přímo na parkoviště u vstupu do soutěsky (zastávka Omalos), jízdní řád zkontrolujte i koupi jízdenky můžete provést na webu e-ktel.com. Jízdenka stojí 7,50 EUR a cesta trvá něco přes hodinu. Dvakrát denně jezdí i autobusy z Rethymna ,ovšem za 15 EUR.

Z Agia Roumeli, kde je konec trasy, lze odplout pouze lodí. Budete-li se vracet do Chanie, musíte plout do města Hora Sfakion (cca 1 hodina), lístek vyjde na 12,50 EUR a všechny potřebné informace zjistíte na webu lodní společnosti Anendyk.gr. Z Agia Roumeli se dá plout i na druhou stranu do letoviska Paleochora, odkud však jezdí autobusy výrazně méně často a cesta do Chanie je delší.

Zpět z Hora Sfakion (často označováno jen jako Sfakion nebo Sfakia) pak opět jezdí 4-5x denně autobusy zpět do Chanie, cesta tentokrát zabere 1 hod a 45 minut a lístek vyjde na cca 8,50 EUR. Informace opět zjistíte přes web e-ktel.com.

Celkem tak oproti organizovanému výletu neušetříte prakticky nic, jen budete více vázáni na časy odjezdů. Individuální cesta je však vhodná pro ty, kteří se nechtějí vracet do Chanie nebo by rádi přespali ve vesničce Agia Roumeli.

Ubytování

Vzhledem k tomu, že soutěska Samaria je poměrně daleko od velkých letovisek a výlet trvá i 8 hodin, může se hodit přespání v koncové vesničce Agia Roumeli. Pokud máte čas, rozhodně toto doporučujeme. Protože do Agia Roumeli nevede žádná silnice a většina turistů odplují v odpoledních hodinách lodí pryč, užijete si tu klidné romantické večery na liduprázdná pláži.

Přímo v Agia Roumeli je asi 15 různých ubytovacích zařízení, většinou menších apartmánů. Ceny v sezoně se pohybují mezi 1 000 a 2 500 Kč na noc pro dva. Vzhledem k omezeným kapacitám však rezervujte co nejdříve to půjde.

Z Agia Roumeli lze vyrazit i na kratší trek Kakos Poros, ze kterého se naskytnou spektakulární výhledy na celé pobřeží

Chystáš se na Krétu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 09. 09. 2023
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.