Zpět na seznam míst co vidět na Krétě
Pláž Glyka Nera

Chora Sfakion

Oblast kolem malého letoviska Chora Sfakion, které bývá nazýváno také jako Sfakia nebo Hora Sfakion, je zaslíbená milovníkům přírody, klidných pláží s dramatickým pobřežím a treků po okolních kopcích. Chora Sfakion ideálně kombinuje koupání a turistiku, zároveň zde najdete základní vybavení v podobě mnoha taveren, obchůdků i lékárny.

Působí zde i různé turistické agentury s nabídkami organizovaných výletů i plaveb po moři, například na nejjižnější ostrov Evropy Gavdos.

Pláže

Takřka všechny pláže v okolí Sfakie jsou oblázkové a vyznačují se dvěma charakteristikami: přírodním rázem a klidem. Ani v hlavní sezoně tu není hlava na hlavě a vždy si najdete svoje soukromí. 

Přímo v letovisku najdete dvě malé organizované pláže s veškerým vybavením, nejhezčí pláže se však nacházejí na západ od Chora Sfakion. K nim se však jinak než autem nedostanete. Mezi nejkrásnější pláže celé Kréty patří poměrně obtížně přístupná Glyka Nera - od hlavní silnice musíte ujít asi 400 metrů po kamenité stezce nad útesem, odměnou vám však bude liduprázdná pláž, kde v létě působí i malé občerstvení.

Turistika

Chora Sfakion leží na jižním úpatí pohoří Lefka Ori (Bílé hory) a je jedním z hlavních center krétské pěší turistiky. V okolí najdete množství značených tras, které vás provedou mírumilovnými piniovými lesy až k nejvyšším partiím Kréty, vrcholkům Bílých hor. Právě z této oblasti vede jedna z výstupových tras na druhou nejvyšší horu Kréty Pachnos s výškou 2 453 m (jen o 3 metry nižší než nejvyšší vrchol Psiloritis) nebo třeba cesta nádhernou soutěskou Aradena.

Značené turistické trasy se paprskovitě rozbíhají ze tří vesniček: přímořské Chora Sfakion a horských obcí Anopoli a Agios Ioannis. Poměrně zdařilý přehled turistických tras poskytnou mapy.cz.

Ubytování

Hlavním centrem ubytovacích kapacit v oblasti je právě samotné letovisko Chora Sfakion. Patří navíc mezi nejlevnější letoviska na Krétě, kdy za noc ve dvoulůžkovém pokoji zaplatíte v sezoně už od 950 Kč. 

Dáváte-li před plážemi přednost čistě turistice, výhodnější bude bydlení v malinké vesničce Anopoli, která je blíž horám a odkud vede většina tras. Najdete zde několik příjemných penzionů s cenami mezi 1 000 a 1 500 Kč.

Jak se sem dostat

Přímo do Chora Sfakion (Sfakia) se dostanete snadno několikrát denně autobusy z Chanie (jedna cesta cca 8,50 EUR / 1 hod 40 min), anebo 3x denně z Rethymna (7,50 EUR / 2 hodiny). Aktuální jízdní řády najdete na webu e-ktel.com.

Z Chora Sfakion jezdí autobus i do Anopoli, ovšem pouze jednou denně a jízdní řád je uzpůsoben školním potřebám (brzy ráno z Anopoli, odpoledne z Chora Sfakion).

Pokud nebudete chtít zůstávat pouze na dvou malých plážích v Chora Sfakion nebo se spoléhat na organizované výlety skrz místní turistické agentury, rozhodně doporučujeme využít půjčené auto. Jedině tak objevíte všechny krásy této oblasti.

Do Chora Sfakion se dostanete i trajektem z letovisek Agia Roumeli, Sougia a Paleochora. Plavební řád a ceny jízdenek najdete na webu anendyk.gr.

  • Naviguj: 35.2007, 24.1367

Další místa na Krétě

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 9 dny
Navrhni úpravu