Zpět na seznam míst co vidět na Krétě
Golden beach Chryssi

Ostrov Chrissi

Vyměňte na pár hodin typicky středomořskou atmosféru Kréty za exotické prostředí připomínající Kapverdy či ostrovy jižního Karibiku. Jen 15 km jižně od letoviska Ierapetra najdete 5 km dlouhý a 1 km široký neobydlený ostrůvek Chrissi (někdy psaný jako Chrysi, Chryssi i Chrisi), který vás přenese do tak trochu jiného světa.

Na první pohled z dálky plochý ostrov moc nezaujme, ale jen co vystoupíte z lodi, uchvátí se extra jemný bílý až zlatavý písek, kišťálově čistá voda a opojná vůně cedrového dřeva.

Název Chrissi znamená v překladu "Zlatý ostrov", známý je taky pod jménem Gaidouronisi alias "Oslí ostrov".

Dovolená Kréta - nabídka zájezdů

Pláže ve stylu Karibiku

Ty nejkrásnější pláže najdete na východním cípu ostrůvku a právě tam vás dovezou výletní lodě z Ierpaetry. Za nejhezčí je považována široká a dlouhá Golden beach na severní straně navazující na Belegrina beach. Z přístavního mola sem dojdete asi za 3 minutky. 

Na těchto dvou plážích a na pláži Vougiou Mati (zde je i malá taverna), u které je molo výletních lodí, máte možnost půjčení lehátka se slunečníkem, ale poptávka obvykle výrazně převyšuje nabídku, takže raději počítejte s tím, že na vás nezbyde. Kromě jednoho malého baru a občerstvení nepočítejte s žádnými dalšími službami, oblast je přísně chráněná.

Cedrový háj i prastaré zkameněliny

Prostředek ostrova vyplňuje na 300 let starý les cedrů čítající přes 5 tisíc kusů těchto stromů .Či spíše keřů, maximální výška zdejších cedrů nepřesahuje 10 metrů. Z přístaviště vede skrz cedrový háj stezka, díky níž se můžete ponořit do světa prapodivných tvarů kmenů a kořenů a nasát vůni cedrového dřeva.

Hlavně na plážích Belegrina a Golden beach nararzíte na unikátní zkameněliny mořských živočichů, zejména skořápky mlžů. Pamatujte, že je zakázáno je odnášet jako suvenýr.

I tady najdete památky

Ačkoliv je Chrissi již dávno neobydlený, na severozápadní části ostrova (cca 3 km od přístaviště) najdete malinký pravoslavný kostelík Agios Nikolaos ze 13. století. Ještě kousek za kostelíkem pak narazíte na pozůstatky malého sídla z dob mínojské civilizace.

Jak se sem dostat

Na Chrissi jezdí výletní lodě pouze z přístavu Ierapetra vzdáleného 30 minut plavby. Společností nabízejících celodenní výlet zde působí mnoho, nebude problém si místo zamluvit. Je však možné u několika firem objednat plavbu i online a zajistit si místo v předstihu. 

Obvykle se vyjíždí mezi 10:00 a 10:30, zpět z ostrova Chrissi do Ierapetry se jezdí mezi 17:00 a 18:00. Obvyklé ceny za plavbu se pohybují v rozmezí 23 až 32 EUR. Příklady společností pořádajících plavby: Nautilos, Cretandailycruises a další. 

Ubytování

Na ostrově Chrissi nenajdete žádnou formu ubytování. Nejbližším velkým letoviskem, ze kterého vyplouvají všechny výletní lodě, je Ierapetra, kde se ubytujte nejlépe na 2 noci vzhledem k tomu, že výlety na Chrysi bývají celodenní.

Ubytování Ierapetra

Pár tipů na závěr

Na ostrově sice jsou plážová občerstvení, ale vždy si s sebou vezměte vlastní pitnou vodu v dostatečném množství.

Ostrov Chrissi je chráněnou oblastí, všechny odpadky si musíte s sebou brát zpět na pevninu a je zakázáno odsud odvážet jakékoliv přírodní artefakty (včetně mušlí).

  • Naviguj: 34.872, 25.7053

Další místa na Krétě

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 11 dny
Navrhni úpravu