Pláž Elafonisi

34 míst co vidět na Krétě

Pláž Vai

Vai Beach

Známá písečná pláž Vai leží na samém východě ostrova Kréta při ústí malého údolí obklopená mírnou pahorkatinou. Je také známá pod názvem "Palmová pláž", proslula především nádherným hájem datlových palem, které z místa udělaly jeden ze symbolů celé Kréty. S palmami se sice na ostrově setkáte běžně, ale vždy jen s uměle vysazovanými. Pouze v údolí u pláže Vai rostou datlové palmy přirozeně a vytváří krásné klidné prostředí se spoustou stínu. 

Většina háje je sice oplocená, ale část palmového háje nejblíže pláži je veřejnosti volně přístupná. Samotnou pláž vyplňuje jemný bílý písek a moře má pozvolný vstup do moře s malými barevnými oblázky. I proto, že je palmová pláž Vai obceně známá, zde v létě očekávejte davy turistů. Najdete zde veškeré turistické vybavení od půjčoven lehátek a slunečníků přes sprchy po malé taverny a bary.

Nad pláží se nachází veřejně přístupná vyhlídka, na jejíž druhé straně najdete další menší pláž, která je kvůli horší přístupnosti (strmá stezka pouze pro pěší) vždy poloprázdná.

Jak se sem dostat

Pravidelné autobusové linky k pláži nezajíždí, a tak jedinou možností je cesta autem. Palmová pláž leží na úplném východě Kréty a je dostupná po silnici. Velké parkoviště poblíž pláže je v hlavní sezoně zpoplatněné částkou 3 EUR na den, mimo sezonu se neplatí.

Vzdálenosti:

  • Sitia: 24 km / 30 minut
  • Agios Nikolaos: 89 km / 1 hod a 45 minut
  • Heraklion: 151 km / 2,5 hodiny

Ubytování

Pláž Vai je ideální k jednodenním výletům, jelikož se nachází v poměrně odlehlé oblasti a ubytovací možnosti v okolí jsou velmi omezené. Přímo u pláže není žádný hotel ani apartmán. Nejbližším velkým městem s mnoha možnostmi ubytování je Sitia, bydlet lze i v malém letovisku Kouremenos asi 5 km od pláže Vai.

Chystáš se na Krétu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 09. 09. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.