Zpět na seznam míst co vidět na Krétě
Spinalonga

Spinalonga

Malého ostrůvku Spinalonga v zálivu Elounda na východě Kréty si při pohledu na mapu ani nevšimnete, nejsou tu ani žádné pláže, zároveň je však jedním z nejnavštěvovanějších míst celé oblasti. Spinalonga má za sebou totiž bohatou historii od dob Benátské republiky, kdy sloužila jako pevnost až do 20. století se svým leprosáriem.

Pevnost Spinalonga

Na ostrůvku můžete navštívit zachovalé pozůstatky benátské pevnosti z konce 16. století, která chránila záliv a blízký přístav Elounda před osmanskými nájezdníky. Nakonec však v roce 1715 po více než 70 letech obléhání podlehla a padla do rukou Turkům.

Za vstup do pevnosti se platí 8 EUR.

Leprosárium: ostrov malomocných

Po odchodu Turků z Kréty v roce 1905 bylo na ostrůvku Spinalonga zřízeno leprosárium, tedy kolonie pro malomocné. V té době se lepra považovala za nevyléčitelnou a smrtelně nakažlivou nemoc a ostrůvek Spinalonga splňoval ideální podmínky pro zřízení leprosárie - je izolovaný, ale zároveň ne daleko od pevniny tak, že je možné zásobování.

První roky leprosária zde panovaly tristní podmínky pro život, kdy nemocní živořili ve vybydlených domcích po Turcích, často bez střechy nad hlavou. Situace se zlepšila až v době, kdy na Spinalongu začali proudit i malomocní z pevniny, většinou vzdělanější vrstva. Postup zde vznikla i malá nemocnice a dokonce i škola.

Leprosáirum bylo jako jedno z posledních v Evropě zrušeno v roce 1954

Jak se na Spinalongu dostat

Na ostrov se lze dostat pouze lodí a jen v letní sezoně (od května do října). Pravidelné turistické trajekty vyplouvají ze tří míst:

  • z letoviska Agios Nikolaos: lodě vyplouvají zhruba 10x za den a celá exkurze trvá 4-5 hodin. Ceny se pohybují mezi 20 a 30 EUR, některé obsahují i malý oběd a služby průvodce. Vstup do pevnosti však není zahrnut, 
  • z letoviska Elounda: lodě jezdí zhruba každou půlhodinu a zpáteční lístek vyjde na 12 EUR. Plavba trvá asi 45 minut a výhodou oproti lodí z Agios Nikolaos je fakt, že se nejedná o organizované výlety, na Spinalonze tak můžete pobýt jak dlouho chcete, 
  • z vesnička Plaka: rybářské loďky jezdí každých 20 minut a za zpáteční cestu dáte asi 10 EUR, plavba trvá 10 minut.
  • Naviguj: 35.2976, 25.738

Další místa na Krétě

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 16 dny
Navrhni úpravu