Zpět na seznam míst co vidět v Soluni
Trigonion

Trigonion

Opusťte na chvíli nejužší centrum a vypravte se přes krásnou čtvrť Ano Poli do výšin, kde se vypíná staré opevnění s věží Trigonion. Užijete si odsud navíc ty nejkrásnější výhledy na celou Soluň a Egejské moře.

Velmi zachovalé městské opevnění můžete obdivovat v délce přes 1 km, vrcholem s nejhezčím výhledem je pak právě věž Trigonion. Celé soluňské hradby jsou na seznamu UNESCO.

Hradby od antiky po Byzanci

Strategická poloha Soluně vyžadovala důkladné opevnění města, které bylo zejména ze severních svahů velmi zranitelné. Proto právě v kopcích na sever od centra už v průběhu 3. a 4. století za Římské říše vznikalo masivní opevnění, které ještě zesílilo po dobytí Soluně Turky.

V dobách největší slávy hradeb - zhruba v 16. století, kdy se Osmanská říše mohutně opevňovala - měřily až 7 km a tvořily je až 10 metrů silné zdi s mnohými věžemi.

Až po 19. století, kdy se začala masivněji rozšiřovat bytová výstavba, se délka hradeb zredukovala na současný cca 1 km velmi zachovalého opevnění, na němž stále můžete spatřit i části z antických dob.

Ještě více na sever od souvislého pásu hradeb s věží Trigonion najdete také neméně zajímavou pevnost Heptapyrgion.

Návštěva hradeb dnes

V dnešní době jsou soluňské hradby jedna z nehezčích a přitom poměrně málo navštěvovanou atrakcí. Podél velké části se můžete projít příjemným parkem a u věže Trgionion si užít dechberoucí výhled na město spolu s občerstvením v jedné z několika příjemných restaurací a kavárniček.

Na hradby se nedá vylézt, což ale nevadí, výhledům z oficiální vyhlídky pod Trigonionem nebrání žádné stromy ani vysoké budovy. Vstup do oblasti kolem hradeb je zdarma, nejsou nijak oplocené.

Na nejzachovalejší kilometrovou část u Trigonionu navazuje několik dalších úseků více či méně zachovalých hradeb, které se táhnou podél severního okraje centra skoro až k hlavnímu nádraží.

Jak se k hradbám dostat?

Vzhledem k opravdu velkému převýšení, která vás z centra čeká, doporučujeme k hradbám vyjet městským autobusem číslo 23. Ten jezdí jednou za 20 minut z centrální zastávky mezi Aristotelovým náměstím a přístavem (přesná poloha na mapě). Kde vystoupit, poznáte bez problému sami. Autobus projíždí přímo jednou z bran skrz hradby a zastávka je hned za tímto průjezdem.

Zpět do centra se vypravte pěšky skrz romantickou čtvrť Ano Poli s úzkými uličkami a starou zástavbou.

  • Naviguj: 40.6406, 22.9601

Další místa v Soluni

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 11 dny
Navrhni úpravu