Black Beach

18 míst co vidět na Lanzarote

La Graciosa

Ostrov, Písčitá pláž

La Graciosa

Sopečný ostrov La Graciosa leží asi 2 km severně od Lanzarote a se svými 29 kma pouhými 700 stálými obyvateli je nejmenším obydleným ostrovem Kanárů. Status jednoho z 8 hlavních kanárských ostrovů získal teprve v roce 2018, do té doby byl administrativně považován za tzv. islote, tedy ostrůvek. I tak ale La Graciosa není administrativně plnohodnotným ostrovem, jelikož spadá pod obec Teguise na Lanzarote.

Ostrůvek si někteří cestovatelé pletou se stejnojmennou větší Graciosou, jež je součástí Azorských ostrovů.

Sopečná krajina i písčité pláže

Ostrůvek La Graciosa láká cestovatele na zcela osiřelou sopečnou až pouštní krajinu. Nerostou zde žádné stromy, jen občas nízké traviny, jinak je ostrov posetý několika sopečnými kužely šplhajícími až do výšky přes 250 metrů.

Pobřeží ostrůvku lemuje několik pláží s jemným zlatavým pískem ideálních ke krátkým koupačkám v povětšinou mělkém moři. Nevýhodou místních pláží jsou velmi citelné odlivy, během kterých se obnaží i několik set metrů pobřežního moře a koupat se tu prakticky nedá.

Mezi hlavní taháky ostrůvku patří sopečný kužel padající přímo do moře zvaný Montaña Amarilla, žlutá hora. Její svahy padající do moře poblíž idylické pláže mají skutečně jasně žlutou barvu způsobenou extrémním množstvím síry v hornině.

Na kole po Graciose

Na ostrůvku neexistují žádné asfaltové cesty a počet aut je striktně omezen. Díky relativně plochému reliéfu a střední velikosti, kdy na chození je ostrov moc velký, se nabízí kolo jako zdaleka nejvýhodnější dopravní prostředek. Na kole se dostanete po prašných cestách podél celého pobřeží na všechny pláže i sopky.

La Graciosu v pohodě objedete za půl dne, ke slavné Montaña Amarilla pak dojedete za hodinku.

V jediné vesnici na ostrově najdete několik půjčoven kol. Není vůbec třeba rezervovat kolo dopředu, stačí přijít, vybrat si a poznávat. Půjčení kola na celý den stojí obvykle 15 EUR20 EUR.

Ubytování La Graciosa

Hledáte klid, pohodu a pobyt na odlehlém místě mimo civilizaci, městečko Caleta del Sebo, jediné na ostrově, bude pravým místem pro vás. Svými prašnými uličkami a nízkými domky připomíná spíš severní Afriku, ale najdete zde spoustu dobře hodnocených plně vybavených apartmánů a penzionků, také několik obchodů s potravinami i restaurace.

Trajekty Lanzarote – La Graciosa

Na ostrov se dostanete pravidelnou lodní linkou z městečka Órzola na severu Lanzarote, kde můžete zdarma zaparkovat půjčené auto hned u přístaviště.

Trajekty provozuje společnost Lineas Romero. Na trase Órzola – Caleta del Sebo plují celoročně 7x denně, v létě až 9x denně. Plavba zabere asi 40 minut a zpáteční jízdenka vyjde na 6,50 EUR.

Do přístavu Órzola jezdí z Arrecife přes Jameos del Agua 4-5x denně také autobusová linka číslo 9 (jízdní řád / mapa).

Chystáš se na Lanzarote?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 26. 11. 2023
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.