Black Beach

Co dělat na Lanzarote

Objevte krajinu planety Mars

Sopečný původ Kanárských ostrovů je nejmarkantnější právě na Lanzarote. Kaldery a sopečné krátery je posetý doslova celý ostrov od severu k jihu, narazíte zde ale na celé kilometry a kilometry rozlehlé oblasti, kde nenarazíte na jedinou známku pozemského života.

Krajina více než třetiny Lanzarote připomíná spíš rudou planetu Mars tak, jak ji známe ze snímků družic. Objevte v rámci Evropy naprosto unikátní krajinu rudých sopečných kuželů, černých vyschlých lávových polí i rozeklaného pobřeží vzniklého rychle zaschlou vroucí lávou.

Místní sopky nejsou vysoké, dosahují výšek maximálně 200 až 600 metrů nad mořem, ale i přes to vás uchvátí.

Vypravte se zejména do národního parku Timanfaya, který patří k nejzachovalejším sopečným oblastem na světě a pokrývá takřka třetinu ostrova.

Pokud byste hledali nejkrásnější sopečný kužel, na který lze vylézt, nevynechte ze svého itineráře horu Caldera Blanca a jste-li milovníky dalekých výhledů a monumentálních mořských útesů, vydejte se do pohoří Famara, které je ve skutečnosti opět jen pozůstatkem mohutného sopečného kráteru.

Pláže a koupání

Lanzarote si užijí i milovníci moře, koupání a plážových resortů. Obecně patří místní letoviska ke klidnějším místům, narazíte v nich sice i na velké známé hotelové rezorty, které jsou však většinou velmi citlivě zasazené do okolní krajiny a výškové budovy lemující promenádu podobně jako je tomu třeba na Mallorce nebo Costa del Sol tu opravdu nenajdete.

Pláže mají více přírodní ráz, jsou mnohem méně přelidněné než na větších ostrovech Gran Canaria a Tenerife, ale stále si zde budete užívat veškerého zázemí v podobě barů, restaurací či půjčoven lehátek.

Většinu pláží v letoviscích pokrývá jemnější zlatavý písek, ovšem počítat musíte s relativně studeným mořem. Po celý rok se teplota Atlantiku pohybuje mezi 19 a 23 °C.

Nejlepší letoviska a pláže na Lanzarote

Kam se vypravit za nejhezčím koupáním?

  • Puerto del Carmen – největší letovisko s mnoha nabídkami ubytování jak ve velkých resortech, tak v malých soukromých apartmánech
  • Playa Blanca – letovisko nejdále od civilizace v exotickém pouštním prostředí s krásnými městskými i přírodními plážemi. Bývá zde také nejméně větrno
  • Costa Teguise – luxusnější letovisko s mnoha resorty a klidnými upravenými plážemi
  • Playa Honda – nejmenší letovisko ideální pro extra klidnou dovolenou v menších soukromých penzionech
  • Pláž Papagayo – nejoblíbenější pláž mimo letoviska leží v idylické zátoce poblíž Playa Blanca
  • Pláž Famara – takřka 6 km dlouhá široká přírodní pláž pod monumentální útesy ideální k procházkám nebo surfování

Nakupování na trzích

Trhy mají na Lanzarote dlouholetou tradici a patří k nejoblíbenějším turistickým atrakcím na ostrově. Konají se na mnoha místech vždy v různé dny a seženete tu nepřeberné množství věcí všech možných kategroií.

Nejslavnější a největší trhy pořádá město Teguise každou neděli mezi 9:00 a 14:00. V pátek odpoledne se konají menší trhy i v letovisku Costa Teguise a ve středu i v Playa Blanca.

A co na trzích najdete?

Velké množství stánkařů prodává různě řemeslné a tradiční keramické výrobky, na trzích najdete i prodejce ze Senegalu a Maroka s typickými africkými výrobky, zejména bižuterií.

Určitě by vám neměly uniknout polodrahokamy olivíny, kterých je na Lanzarote opravdu velké množství. Vznikají totiž vulkanickou činností a při procházkách po krajině o ně prakticky zakopáváte. Na trzích se prodávají zpracované do krásných šperků a suvenýrů.

Z typických lanzarotských pokrmů na trzích nejčastěji najdete kozí sýr queso de cabra, sušené ryby a chybět samozřejmě nesmí skvělé víno, které se na ostrově pěstuje opravdu ve velkém.

Chystáš se na Lanzarote?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 07. 05. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.