Black Beach

18 míst co vidět na Lanzarote

Útesy Famara

Útes, Vyhlídka

Famara

Celému severozápadnímu pobřeží ostrova Lanzarote dominuje úzký pás pohoří Famara, který spíš než reálné hory připomíná monumentální mořské útesy. Ve své maximální výšce dosahují až 697 metrů nad mořem a patří tak k nejimpozantnějším přírodním památkám ostrova.

Nadpozemské výhledy

Horské pásmo Famara je ve skutečnosti východní okraj obrovské sopky vybuchlé před miliony lety v období miocénu. Pohoří Famara se táhne v délce 30 km a šířce jen něco okolo 2 km severo-jižním směrem a zhruba dvě třetiny jeho délky vedou podél pobřeží oceánu a vytvářejí tak mnoho míst neskutečných výhledů na prostředí nám tolik vzdálené a exotické.

Holé suché svahy hor padající do azurového moře vypadají jako střet světů měsíční krajiny a nekonečné vody. Na druhé straně pohoří už jen mírně klesá do vnitrozemí a svahy jsou tu naopak úrodné, oseté mnoha políčky a sytě zelenými trsy trávy.

Nejkrásnější výhledy na útesy samotné se naskytnou od pobřeží z obou stran: na jihu od pláže Famara a na severu od pláže Risco, výrazně snáz dostupná autem i autobusem je právě jižní Playa de Famara.

Úchvatné výhledy se naskytnou i z mnoha vyhlídek na vrcholu útesů, podél kterých se klikaté různé silničky a na většinu z nich se tak dostanete i autem:

  • Mirador del Observatorio (Peñas del Chache) – výhled na jižním konci útesů, kdy se hluboko pod vámi otevírají široké pláně, oceán i pláže. Patří k nejkrásnějším vyhlídkám na Lanzarote, stezka od parkoviště měří celkem 2 km a vede po rovině (mapa trasy)
  • Mirador Rincón de Haria – ne příliš známá vyhlídka u polní cesty poblíž vesničky Haria poskytne nádherné výhledy na pláž Famara a okolní pláně i na druhou stranu směrem k útesům. Nachází se v horském sedle a dojedete k ní autem po prašné veřejné cestě z centra obce Haria (mapa trasy)
  • Mirador Caldera – vyhlídka uprostřed pásu útesů poblíž obce Máguez dostupná autem po prašné cestě (mapa trasy)
  • Mirador del Río – nejnavštěvovanější vyhlídka na Lanzorte, o které píšeme v samostatném detailu místa

Turistická stezka Camino Risco Famara

Neopakovatelným zážitkem pro milovníky dlouhých treků je turistická stezka vinoucí se po celé délce úpatí útesů od severu k jihu. Zavede vás do zcela osiřelé krajiny, kdy uslyšíte jen burácení moře a větru.

Ačkoliv útesy Famara jsou velmi strmé, stezka umě prochází po jejich vrstevnicích a nevyžaduje žádné specifické dovednosti, pouze dobrou obuv a fyzičku, zejména vzhledem k délce. Samozřejmě je ale možné se vydat jen po krátkém úseku tam a zase stejnou cestou zpět.

Nejvhodnější je začít u vyhlídky poblíž vesnice Ye, odkud vás čeká strmé klesání a pak už po celou dobu jen pozvolnější cesta nahoru dolů až k pláži Famara.

  • délka trasy: 12,5 km
  • převýšení ve směru od vesnice Ye: -1434 metrů, + 850 metrů (stoupání jsou většinou velmi krátká)
  • mapa trasy

Ubytování poblíž útesů Famara

Středobodem turistiky v okolí Famarského pohoří je vesnička Haría, kde najdete nejvíce ubytování, převážně v menších rodinných apartmánech. Ceny se pohybují mezi 2 000 a 3 000 Kč.

Osobně bychom doporučili naprosto parádní plně vybavené apartmány Finca la Fuentecilla v kopcích nad vesnicí, kdy budete trávit čas uprostřed zeleno-černé sopečné úrodné půdy s dechberoucími výhledy na klidné východní svahy.

Dobrým výchozím bodem, zejména pokud cestujete bez auta, bude městečko Teguise, odkud jezdí několik autobusových linek. Podívejte se na nabídky ubytování v Teguise.

Jak se k útesům dostat?

Doporučujeme na vrcholek útesů vyrazit autem. Jedině tak budete mít šanci zastavit na mnoha vyhlídkách a nerušeně si užít scénické silnice klikatící se nahoru a dolů v mnohých serpentinách. Vzdálenost vesnice Haría, hlavního centra v oblasti, od letiště je 35 km.

Autobusem se lze dostat do obcí Haría a Máguez, do kterých jezdí z Arrecife a Teguise linky 7 a 26. Pokud se chcete vydat na stezku Camino Risco Famara, využijete pouze linku 26 (jízdní řád / mapa), která končí až ve vesnici Yé. Vystupte na zastávce "Cruce de Guinate", odkud vás čeká asi kilometr pěšky k vyhlídce u začátku trasy. Linka 26 jede jen v pracovní dny a soboty, nejede v neděli a o svátcích.

Zpět z pláže Famara, kam dorazíte pěšky, jezdí do Arrecife v pracovní dny linka 20 (jízdní řád / mapa), po celý týden pak můžete využít spojení linky 31 (jízdní řád / mapa) do letoviska Costa Teguise a vnitrozemského města Teguise.

Chystáš se na Lanzarote?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 26. 11. 2023