Mirador Teresitas

Doprava na Tenerife

Tenerife je ostrovem ideálním jak pro plážovou dovolenou, tak pro poznávání. Proto se bude víc než jindy hodit informace o tom, jak po Tenerife cestovat, kolik stojí půjčení aut nebo jízdenky na autobus...

Půjčení auta

Nejpohodlněji se vám bude po ostrově pohybovat zapůjčeným automobilem, který zde seženete téměř na každém kroku. Půjčoven je zde dostatek a najdete je na letištích, v každém větším hotelu, ale i v cestovních kancelářích. K zapůjčení vám postačí český řidičský průkaz a v závislosti na sezoně a typu půjčeného vozu zaplatíte zhruba 20 EUR35 EUR na den.

Silnice po Tenerife jsou kvalitní, po celém obvodu ostrova vede dálnice, asfaltky pak vedou i vysoko do hor.

Detailní informace o cenách autopůjčoven, provozu na Tenerife, cenách benzínu i další praktické věci se dočtete v článku Půjčení auta na Tenerife.

Autobusem

Ti, kteří neholdují půjčování aut, mohou využít autobusovou dopravu, která vám zajistí pohodlnou dopravu v rámci celého Tenerife.  Autobusem se dostanete nejen do měst, ale také na pláže a dokonce i do národního parku Teide. Autobusy na Tenerife jsou moderní, klimatizované, systém je přehledný a do obydlených a turistických oblastí jsou trasy velmi frekventované.

Autobusovou dopravu zajišťuje jediný dopravce Titsa, a to jak meziměstskou, tak MHD v jednotlivých větších městech.

 • Veškeré informace zjistíte na webu titsa.com.

Jízdenky – ceny a kde je koupit

Lístky platí ve všech autobusech společnosti Titsa a navíc i v tramvaji, která spojuje Santa Cruz de Tenerife s městem La Laguna.

Ceny jízdenek jsou nízké a možností lístků je hned několik. Uveďme si pár příkladů nejčastěji užívaných jízdenek:

 • 24hodinová jízdenka – platí na všech spojích autobusů a tramvají po celém ostrově: 10 EUR (+ 2 EUR za kartičku, na kterou však můžete dobíjet další jízdenky)
 • 7denní jízdenka – platí na všech spojích autobusů a tramvají po celém ostrově 7 kalendářních dní: 50 EUR (+ 2 EUR za kartičku, na kterou však můžete dobíjet další jízdenky)
 • 1 jízda po Santa Cruz de Tenerife – platí pouze pro jednu jízdu, není přestupní: 1,25 EUR
 • 1 jízda v metropolitní oblasti Santa Cruz – platí např. pro cestu na pláž Teresitas, do města La Laguna nebo na letiště Norte (TFN): 1,45 EUR

Další možností je kartička Ten+ Wallet, kterou může sdílet více cestujících. I její pořízení stojí 2 EUR (na tu samou kartu pak můžete dobíjet libovolněkrát další jízdenky) a při koupi si rovnou dobijete kredit ve výši 10 až 99 EUR. Ten se pak odečítá podle ujeté vzdálenosti, přičemž jízdné je zhruba o 20% levnější než pokud byste si kupovali jednotlivé jízdenky. Tato jízdenka je vhodná v případě, že cestujete ve více lidech na kratší vzdálenosti.

U meziměstských spojů se ceny jednotlivých jízdenek vypočítávají podle ujeté vzdálenosti, naříklad:

 • Santa Cruz de Tenerife – Puerto de la Cruz: 5,25 EUR
 • Santa Cruz de Tenerife – Los Cristianos: 9 EUR
 • Santa Cruz de Tenerife – letiště Tenerife Sur (TFS): 9,35 EUR
 • Los Cristianos – Costa Adeje: 1,45 EUR
 • Puerto de la Cruz – La Orotava: 1,45 EUR
 • Puerto de la Cruz – lanovka Teide: 6,20 EUR
 • Costa Adeje – lanovka Teide: 8,05 EUR
 • Rozpis cen na všech trasách najdete na webu titsa.com

Budete-li na ostrově bez půjčeného auta, rozhodně se vyplatí zakoupit 7denní jízdenku. Jednak ušetříte a jednak nebudete muset řešit při každé jízdě platby lístků

Kde koupit jízdenky? Možností je hned několik. 

Nejlevnější a nejjednodušší z nich je stáhnutí aplikace ten+ móvil (Google Play / App Store) do mobilního telefonu, přes kterou si můžete zakoupit jakýkoliv typ jízdenky s výjimkou ten+ Wallet. V případě vícedenních jízdenek tak ušetříte 2 EUR za pořízení kartičky. 

Další možností je koupit jízdenku v kiosku u velkých autobusových stanic nebo v automatu, které jsou však pouze na zastávkách u obou tenerifských letišť a také na všech zastávkách tramvají v Santa Cruz a La Laguně.

Poslední možností je koupě lístku u řidiče, ten však prodává pouze lístky pro jednotlivou jízdu, nikoliv znovudobíjecí kartičky a ani 24hodinové nebo 7denní lístky. Platit se může pouze hotovostí v maximální hodnotě 10  €.

Informace k dopravě na letiště najdete detailněji na:

Tramvají

Největší město Santa Cruz de Tenerife brázdí samostatný systém tramvají MHD. Dvě trasy protínají město od západu na východ a od severu na jih, z čehož linka T1 pokračuje až do města La Laguna. Lístky koupíte v automatu na zastávce, jedna jízda stojí 1,10 EUR, zároveň zde platí i všechny výše uvedené vícedenní lístky nebo kartička ten+ Wallet. Oficiální informace najdete na webu metrotenerife.com.

Taxi

Ve všech větších městech narazíte na každém rohu na oficiální bílé taxíky, které jsou spolehlivé a bezproblémové. Taxametr je vždy zapnutý a s případy nekalého jednání taxikářů vůči cizincům se zde prakticky nesetkáte. Nástupní sazba činí okolo 3,20 EUR a dále zaplatíte cca 1,10 EUR za kilometr. V noci jsou sazby vždy asi o 5% vyšší.

Na Tenerife zatím nepůsobí ani Bolt, ani Uber.

Chystáš se na Tenerife?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Veronika Čermáková
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele lubomir.vlcek
lubomir.vlcek
před měs

Tento komentář píšu dne 17.8.2023, kdy sedím na letišti jih a čekám na letadlo. Veřejná doprava je hustá, ale rozumně najít, spoj je trošku problém. Stránky titsa.com se mi z ČR nikdy nepodařilo načíst, až tady na místě. Stejně tak mobilní aplikace se v Google Play pro ČR nenabízí, je potřeba ji stáhnout z neoficiálních zdrojů. Aplikace navíc neumí moc dobře vyhledávat spoje. U autobusových linek vypíše jen časy odjezdu z výchozí stanice. Časy po trase už ne. Platit lze kartou přímo u řidiče. 

Avatar uživatele
mirjur
před 3 lety

Doplňuji, že v autobusech Titsa lze u řidiče platit i kartou. Kromě toho je možné si koupit předplacenou Titsa kartu denní (10+2 EUR) nebo měsíční (50+2 EUR), která umožňuje neomezené cestování během dne/měsíce. 2 EUR je cena nosiče (karty). Dále je možné si pořídit dobíjecí kartu WALLET (taky za 2EUR) a využívat ji do vyčerpání nabitého kreditu (5-100 EUR), případně znovu nabít.

Autobusová síť je velmi hustá, zastávky jsou snad všude, občas dokonce i tam, kam se nelze dostat autem (zákaz vjezdu).

Edit: to kreditkou to jde asi jen na některých linkách (v mém případě 369 na severu) nebo v některých krajích. Na jihu (např. letiště jih nebo Los Cristianos) řidiči vyžadují výhradně Titsa kartu. Problém je, že ta se nedá pořídit všude, ale jen na pár prodejních místech, která fungují jen podle pracovní doby. Pokud tam tedy není automat jako na letišti.