Jak se dostat na Tenerife

Letecky

Největší z Kanárských ostrovů je s pevninskou Evropou spojen jak linkami nízkonákladových aerolinií, tak i s klasickými dopravci. Turisté, kteří na ostrov přiléhají, většinou přistávají na nově zmodernizovaném letišti Reina Sofía známém také jako Tenerife Sur v jižní části ostrova. Právě sem létají všechny spoje z pevninské Evropy. Průměrná cena přímého spojení SmartWings z Prahy neklesá pod 8.000 Kč, lety s přestupem pak nepadají pod 5.500 Kč. 

Hledáte-li levné letenky, zkuste kombinaci dvou nízkonákladových letů nebo odlet z Berlína či Vídně skrz aerolinky Ryanair a Laudamotion. Ceny výjimečně mohou padnout i pod 1.000 Kč za zpáteční letenku. Nejlevnější letenky zpravidla pořídíte v období od listopadu až do poloviny prosince nebo také v období od března do května.

O něco menší letiště Los Rodeos, neboli Tenerife Norte, naleznete poblíž hlavního města Santa Cruz de Tenerife. To slouží především letům na okolní ostrovy, které obstarávají menší aerolinky Binter Canarias a Canary Fly. Ceny jednosměrných letenek se pohybují mezi 30 a 50 €.

Lodí z okolních ostrovů

Nechcete-li využívat služeb leteckých služeb, ze všech okolních kanárských ostrovů se na Tenereife dostanete i trajekty různých firem:

  • Gran Canaria: Lodě plují mezi Santa Cruz de Tenerife a Las Palmas. Spojení obstarává společnost Naviera Armas. Vyplouvá se 5x denně, cesta zabere asi 2 hodiny a jednosměrná jízdenka stojí kolem 45 €. Alternativou je pak společnost Fredolsen, která jezdí 8x denně do přístavu Agaete od 40 €,
  • La Palma: Lodě plují mezi Los Cristianos na jihu Tenerife a Santa Cruz de la Palma. Jezdí společnosti Naviera Armas a Fredolsen. Cesta zabere 3 hodiny a stojí od 50 € za jeden směr, vyplouvá se 1x až 2x denně, 
  • La Gomera: Vyplouvá se z přístavu Los Cristianos, cesta trvá hodinu a stojí od 35 €. Jezdí společnosti Naviera Armas a Fredolsen,
  • El Hierro: Vyplouvá se z přístavu Los Cristianos, cesta trvá 2,5 hodiny a stojí od 50 €. Jezdí společnost Naviera Armas,
  • Fuerteventura a Lanzarote: Pouze s přestupem na Gran Canarii, jen 1x týdně

Lodí z pevniny

Na Tenerife se můžete dostat i lodí z pevninského Španělska, kterou provozuje společnost Naviera Armas, jejíž lodě vyplouvají jednou týdně ze španělského města Huelva. Lístky rezervujte v předstihu online. Cesta trvá 36 hodin a zaplatíte cca 220 € v jednom směru.

Jak cestovat po Tenerife

Autem

Nejpohodlněji se vám bude po ostrově pohybovat zapůjčeným automobilem, který zde seženete téměř na každém kroku. Půjčoven je zde dostatek a najdete je na letištích, v každém větším hotelu, ale i v cestovních kancelářích. K zapůjčení vám postačí český řidičský průkaz a v závislosti na sezoně a typu půjčeného vozu zaplatíte zhruba 20 až 35 € za den. Jeden litr benzinu vás vyjde na necelé 1 €.

Silnice po Tenerife jsou kvalitní, po celém obvodu ostrova vede dálnice, asfaltky pak vedou i vysoko do hor. 

Autobusem

Ti, kteří neholdují půjčování aut, mohou využít autobusovou dopravu, která vám zajistí pohodlnou dopravu v rámci celého Tenerife.  Autobusem se dostanete nejen do měst, ale také na pláže a dokonce i do národního parku Teide. 

Jízdenky kupujete vždy u řidiče, snažte se platit co nejvíce přesně. Jízdné není drahé, například cesta napříč ostrovem ze severu k jihu mezi městy Santa Cruz de Tenerife a Puerto de la Cruz vyjde na 5,25 €. Spojení mezi velkými městy je velmi frekventované, nebudete čekat déle než 15 minut. 

Veškeré informace o autobusech na Tenerife hledejte na oficiálním webu titsa.com.

Informace k dopravě na letiště najdete detailněji na:

MHD v Santa Cruz

Největší město Santa Cruz de Tenerife brázdí samostatný systém tramvají MHD. Dvě trasy protínají město od západu na východ a od severu na jih. Lístky koupíte v automatu na zastávce, jedna jízda stojí 1,35 €. Oficiální informace najdete na webu metrotenerife.com.

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
mirjur
  • Přidal se před 6 lety
  • Napsal 805 komentářů
  • Poslat zprávu
  • (upraveno 2020-11-22T21:46:09+01:00)

Doplňuji, že v autobusech Titsa lze u řidiče platit i kartou. Kromě toho je možné si koupit předplacenou Titsa kartu denní (10+2 EUR) nebo měsíční (50+2 EUR), která umožňuje neomezené cestování během dne/měsíce. 2 EUR je cena nosiče (karty). Dále je možné si pořídit dobíjecí kartu WALLET (taky za 2EUR) a využívat ji do vyčerpání nabitého kreditu (5-100 EUR), případně znovu nabít.

Autobusová síť je velmi hustá, zastávky jsou snad všude, občas dokonce i tam, kam se nelze dostat autem (zákaz vjezdu).

Edit: to kreditkou to jde asi jen na některých linkách (v mém případě 369 na severu) nebo v některých krajích. Na jihu (např. letiště jih nebo Los Cristianos) řidiči vyžadují výhradně Titsa kartu. Problém je, že ta se nedá pořídit všude, ale jen na pár prodejních místech, která fungují jen podle pracovní doby. Pokud tam tedy není automat jako na letišti.

Odpovědět
před 5 měs
Avatar uživatele
Avatar uživatele Veronika Čermáková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 5 měs
Navrhni úpravu