Zpět na seznam míst co vidět na Tenerife
Pico del Teide

Pico del Teide

Jednou z nejoblíbenějších turistických destinací, kterou byste při návštěvě Tenerife rozhodně neměli vynechat, je výšlap na nejvyšší horu Španělska, Pico del Teide (3 718 m), která je zároveň činnou sopkou a přírodním symbolem celého ostrova. Věřte, že pokud se sem vypravíte, určitě nebudete litovat. Jedinečná měsíční krajina plná lávových útvarů a siřičitých pramenů stojí za zhlédnutí stejně jako nebývalý výhled na oceán a sněhově bílé mraky.

Nejlevnější ubytování na Tenerife

Impozantní El Teide naleznete přibližně ve středu ostrova ve stejnojmenném národním parku, který zabírá 36 % ostrova. Při cestě na vrchol mějte na paměti, že se můžou dostavit problémy s nadmořskou výškou (bolesti hlavy, ztížené dýchání, vysoká intenzita slunečního záření).

Povolení ke vstupu

Vrchol Pico del Teide je naprosto unikátní lokalitou, proto je přístup na něj striktně omezen a je tedy nutné si vyřídit povolení na oficiálních stránkách národního parku. Povolení je vydáváno zdarma, z důvodu obrovského zájmu je nutné ho rezervovat se značným předstihem. Obvykle bývají povolenky rozebrány na 2-3 měsíce dopředu! Povolení je třeba pouze pro poslední 700 metrů dlouhý úsek cesty zvané "Telesforo Bravo" (viz mapa trasy) od horní stanice lanovky na vrchol.

Výstup na Pico del Teide – varianty trasy

Základní pěší trasa na vrchol Pico del Teide je pouze jedna.

Montaña Blanca - La Rambleta

Výchozí bod je u parkoviště na místě zvaném Montaña Blanca. Parkoviště je velmi malé a často se parkuje i na volných místech podél silnice.

Výstup je poměrně náročný, ale průměrně trénovaný turista ho zvládne bez speciálního vybavení. Samozřejmostí jsou však kvalitní a pevné turistické boty. První polovina trasy (cca 4 km) je pohodlná a jen mírně do kopce po šotolinové cestě. Druhá polovina je už strmější a velmi kamenitá, kde je vyšlapaná poměrně úzká stezka. Vyloženě nebezpečných úseků se však obávat nemusíte.

Po cca 8,5 km dojdete k horní stanici lanovky, odkud vás čeká už jen 700metrový úsek na vrchol. Na začátku tohoto úseku vždy ochranka národního parku kontroluje povolenky.

 • Vzdálenost: 9,5 km jedním směrem
 • Čas: cca 5 hodin tam + 2,5 hodiny zpět
 • Převýšení: cca 1 350 metrů
 • Náročnost: obtížná (bez nutnosti speciálního vybavení)
 • Mapa trasy

La Catedral

Druhá trasa vede od skalních útvarů La Catedral z druhé strany hory okolo vrcholu Pico Viejo. Je delší, mírnější, ale vede náročnějším terénem, kdy se cesta často ztrácí mezi kameny a občas vůbec není čitelná ani značená. I z toho důvodu je tato cesta výrazně méně frekventovaná.

 • Vzdálenost: 10 km jedním směrem
 • Čas: cca 5,5 hodiny tam + 3 hodiny zpět
 • Převýšení: cca 1 570 metrů
 • Náročnost: obtížná (bez nutnosti speciálního vybavení)
 • Mapa trasy

Lanovka na Pico del Teide

Až do výšky 3 555 metrů se můžete přiblížit visutou kabinovou lanovkou, ke které se dostanete autem, ale i autobusem číslo 342. Spodní stanice lanové dráhy leží ve výšce 2 356 metrů a celou trasu pod vrchol překoná dvojice moderních kabinek za necelých 8 minut.

Lanovka je v provozu denně po celý rok:

 • První jízda: 9:00
 • Poslední jízda nahoru: 16:00
 • Poslední jízda dolů: 16:50

Ceny jízdenek jsou následující:

 • 21 EUR jednosměrně (děti 3-13 let za 10,50 EUR)
 • 37 EUR zpáteční (děti 3-13 let za 18,50 EUR)
 • Počet míst je omezený, doporučujeme kupovat online na webu lanové dráhy

Pobyt na horní stanici lanovky je omezen pro všechny cestující na 1 hodinu, pokud máte rezervovanou povolenku pro cestu od lanovky až na vrchol (cca 1,5 km celkem), pak je pobyt omezen na 2 hodiny.

Jak se sem dostat

Nejjednodušší cesta vede autem po silnici TF-21, která vede po úbočí Pico del Teide z jižní strany podél dolní stanice lanovky i obou nástupních míst na turistické stezky na vrchol. Největší parkoviště můžete využít u dolní stanice lanovky, všechna parkoviště v okolí jsou bezplatná.

Dostanete se sem i autobusem, každá z linek jezdí však pouze jednou denně (ráno tam, odpoledne zpět):

 • Linka 342 z jihu (Los Cristianos, Costa Adeje)
 • Linka 348 ze severu (La Orotava a Puerto de la Cruz)

Detailní informace o dopravě půjčeným autem i autobusy se dočtete v kapitole "Doprava".

Ubytování

Pokud se vypravíte na Teide pěšky, může se hodit ubytování v blízkosti hory. Nedaleko od horní stanice lanovky leží horská chata Refugio Altavista, je však nutné provést rezervaci po e-mailu minimálně 2-3 měsíce dopředu.

Nejbližší klasická ubytování v podobě lepších hotelů jsou Parador de Las Cañadas del Teide a Casa Tajinastes del Teide.

 • Naviguj: 28.2721, -16.6423

Další místa na Tenerife

4 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Peter _15

@lma, a ja to išiel smerom hore tou ďalšou trasou na Viejo ( to radšej nie !!!!) Hodne prašné,namahave ale ten výhľad,samota,bivak,spomienky,....)

před 7 měs

A jak dlouho vám zabrala cesta nahoru?

Přidat odpověď
před 2 měs
Avatar uživatele
lma

Ty autobusy (342,348) aktuálně nejezdí !

Pro ilustraci taxi z Costa Adeje k hotelu Parador de Las Cañadas del Teide - 58 euro.

Ty uváděné časy výstupu na Teide tam bych tedy tvrdě přitlačil jen k Pico Viejo od La Catedral jsem šel skoro pět hodin.....cesta dolů z vrcholu kráteru k La Catedral zabrala více jak šest hodin a to jsem ke konci docela chvátal abych to stihl jakž takž za světla.

Ale tu trasu od /k La Catedral doporučuji minimum lidí a je rozhodně hezčí než ta Montaña Blanca.

před 8 měs
Avatar uživatele michi
michi

Ode dneška (8. 10.) už zase jezdí - v pátek, sobotu a neděli a ve svátky.

Přidat odpověď
před 7 měs
Avatar uživatele
Avatar uživatele Veronika Čermáková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu