Londýn

32 míst co vidět v Londýně

Big Ben

Big Ben

Big Ben patří k nejznámějším světovým památkám a na kopie londýnského originálu narazíte po celém světě. Big Ben je přezdívka zvonu umístěného v nejvyšší Alžbětině věži Westminsterského paláce, nicméně pod tímto názvem se obecně označuje celá tato hodinová věž.

Hodinová věž "Big Ben" patří k hlavním londýnským pamětihodnostem a díky svému umístění na břehu Temže je viditelná z mnoha míst. Od roku 1987 je věž zapsána na seznamu UNESCO.

Zvon Great Bell

The Great Bell (Velký Zvon) je hlavním z pěti zvonů a jeho přezdívka "Big Ben" se zároveň používá pro celou hodinovou věž. Původně měl Big Ben vážit 16,7 tuny, ale čerstvě odlitý zvon (roku 1856) při zkouškách neopravitelně prasknul, a tak byl v roce 1858 odlit nový menší zvon o hmotnosti 13,76 tuny. Na výšku měří 2,29 metru a průměr má 2,74 metru.

I tento zvon prasknul, avšak bylo možné jej opravit, přesto byl znovu poškozen, kdy se od jeho okraje odštípnul malý čtvercový kousek. Tato událost mírně změnila tóninu zvonu, avšak nebyla nikdy opravena a Big Ben s ní funguje dodnes.

Nejznámější zvonění světa

Tóny odbíjení Alžbětiny hodinové věže patří k symbolům Británie a kopírují se po celém světě od výrobců hodin po jiné věžní zvonkohry napříč planetou. Zvonkohra věže "Big Ben" je však celá v gesci čtyř menších tzv. čtvrťových zvonů a samotný zvon Big Ben do ní nijak nezasahuje.

Zvonkohře se přezdívá Westminster Quarters (Westminterské čtvrťáky) proto, že odbíjí každou čtvrthodinu. 

Čtvrthodinová sekvence se skládá ze opakovaných sekvencí v tónině E-dur, přičemž pro každou čtvrt hodinu je vyčleněná jiná sekvence. Níže najdete přepis tónů, které v danou čtvrt hodinu zaznívají:

  • xx:15 – G♯4, F♯4, E4, B3
  • xx:30 – E4, G♯4, F♯4, Bnásledovaná sekvencí E4, F♯4, G♯4, E4
  • xx:45 – G♯4 , E4 , F♯4 , B3, následují sekvence B3 , F♯4 , G♯4 , Ea G♯4, F♯4, E4, B3

Teprve v celou hodinu přijde na řadu i samotný Big Ben. Před jeho odbitím však nejprve zazní nejdelší sekvence čtvrtinových zvonů v podobě E4, G♯4, F♯4, B+ E4, F♯4, G♯4, E+ G♯4 , E4 , F♯4 , BB3 , F♯4 , G♯4 , E4. Teprve po té udeří Big Ben tolika údery, kolik je právě hodin. Big Ben zní přirozeným tónem E.

Alžbětinská věž a hodiny

Hodinová věž, které se přezdívá Big Ben, se ve skutečnosti jmenuje Elizabeth Tower, tedy Alžbětinská věž. Říká se jí také Hodinová věž neboli Clock Tower.

Věž byla postavena společně s Westminsterským palácem po ničivém požáru v polovině 19. století. Do té doby palác takto vysokou věží nedisponoval. Stavba začala v roce 1845 a dokončena byla roku 1859. Zaujme čistým neogotickým stylem a nádhernými zdálky viditelnými ciferníky hodin, které jsou umístěny na každé ze čtyř stran věže.

Věž je vysoká 96,3 metrů, hodiny jsou pak ve výšce 54 metrů nad zemí. Samotný průměr ciferníků hodin činí 6,9 metrů, což z nich činí třetí největší hodiny ve Velké Británii.

Zvonice je umístěná ve výšce 60 metrů.

Návštěva Big Bena a vstupné

Věž je přístupná veřejnosti, avšak v současnosti probíhá dlouhodobá rekonstrukce, kdy je kompletně věž uzavřená. Dokončení se předpokládá ve druhé polovině roku 2022, kdy přineseme aktuální ceník.

Informace a aktuality lze sledovat také na oficiálním webu Britského parlamentu.

Jak se k věži dostat?

Big Ben leží na břehu Temže přímo v centru Londýna naproti Westminster Abbey, přes řeku se pak tyčí do nebes vyhlídkové kolo London Eye

Nejbližší stanice metra:

  • Westminster – 20 metrů: linky Circle, District, Jubilee

Nejkrásnější výhled na Big Ben se naskytne z druhého břehu řeky Temže nebo z mostu Westminster Bridge.

Chystáš se do Londýna?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 23. 03. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.