Zpět na seznam míst co vidět v Londýně
Palace of Westminster

Palace of Westminster

Westminsterský palác známý také jako Houses of Parliament je sídlem Parlamentu Spojeného království. Sídlí zde obě komory parlamentu, tedy Sněmovna lordů i Dolní sněmovna. Součástí Westminsterského paláce je i slavná Alžbětinská hodinová věž, která je známá zejména pod pojmem Big ben.

Architektura a historie

První budova vznikla již roku 1097 jako sídlo králů, z této doby se dochovaly pouze prostory  Westminster Hall, které jsou nejstarším originálním místem celého paláce. Palác poprvé vybudoval vikingský panovník Knut I. Veliký na strategickém místě ne břehů Temže.

V průběhu staletí byl palác mnohokrát upravován a přestavován, ale vždy víceméně plnil svoji původní roli. Sloužil buď jako sídlo panovníka nebo místo, kde se rozhodovalo o chodu země.

Většina současné stavby pochází z 19. století, kdy po předešlém a legendárním požáru Great fire of London roku 1843 palác téměř celý vyhořel a následně byl zrekonstruován.

Novogotický klenot a 4 věže paláce

Na stavbu nového paláce byla vyhlášena architektonická soutěž, které se zúčastnilo více než 50 architektů. Nakonec zvítězili Charles Barry a Augustus Pugin, kteří navrhli nový Westminsterský palác v novogotickém stylu tak, aby co nejvíce odrážel historii. Stavba začala v roce 1840 a skončila až po více než 30 letech.

Domy parlamentu mají 4 věže: Victoria Tower, která je nejvyšší, Central Tower, věž svatého Štěpána a nejznámější Elizabeth Tower. V této věži se nachází známé hodiny a 5 zvonů s největším, nejznámějším a téměř 14tunovým zvonem Big Ben

Návštěva a vstupné

Westminsterský palác je stále hlavní součástí britského parlamentu, takže návštěva vnitřních prostor je omezená jen na dny, kdy neprobíhají žádná jednání. Takřka výhradně se jedná o soboty a vybrané britské státní svátky.

Návštěva Westminsterského paláce je možná pouze s průvodcem. Vstupenky si rezervujte ideálně alespoň se 14denním předstihem online na webu ukparliament.seetickets.com.

Vstupné stojí 29 GBP pro dospělé, resp. 24,50 GBP pro mladistvé ve věku 16-18 let.

Oficiální web: www.parliament.uk

Jak se k paláci dostat?

Palace of Westminster leží na břehu Temže přímo v centru Londýna naproti Westminster Abbey, přes řeku se pak tyčí do nebes vyhlídkové kolo London Eye. Hlavní vstup leží na Victoria Embankment (přesná poloha na mapě).

Nejbližší stanice metra:

  • Westminster – 20 metrů: linky Circle, District, Jubilee

Hotely u Westminsteru

Westminsterský palác je srdcem Londýna a bydlení v jeho okolí znamená, že budete v centru všeho dění. Tomu však odpovídají i ceny: nejlevnější The Sanctuary House Hotel umístěný mezi parlamentem a St. James's Park nabízí noc ve 2lůžkovém pokoji od 7 000 Kč.

  • Naviguj: 51.4994, -0.12477

Další místa v Londýně

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 dny
Navrhni úpravu