Londýn

32 míst co vidět v Londýně

Buckingham Palace

Buckinghamský palác

Buckingham Palace je oficiální sídlo britského panovníka, respektive panovnice, a zároveň místo pro reprezentativní návštěvy a konání různých ceremonií. Monumentální sídlo britských panovníků bylo do současné podoby přebudováno v roce 1829 v klasicistní a georgiánském architektonickém stylu. Hlavním královským sídlem se Buckinghamský palác stal v roce 1837 za vlády královny Viktorie.

Na velkém prostranství před palácem můžete obdivovat Victoria Monument, památník královny Viktorie vztyčený v roce 1911.

Střídání stráží

Největší atrakcí je sledování výměny stráží královniny gardy v typicky červených uniformách s ikonickými černými čepicemi. Výměna stáží probíhá přímo před Buckinghamským palácem průvodem od přilehlého St. James's Palace. Stráže se zde zformují vždy v 10:25 a průvodem přes třídu The Mall se v 10:45 vydají k Buckingham Palace.

Samotné střídaní proběhne vždy v 11:00. Výměna stráží s tímto ceremoniálem funguje denně během června a července, ve zbytku roku pak pouze v pondělí, středu, pátek a neděli.

Sledovat střídání můžete zdarma, jen na místo ke zdobenému plotu dorazte ideálně aspoň hodinu před tím, zvlášť za hezkého počasí.

Návštěva a prohlídka paláce

Buckinghamský palác je skutečným sídlem královny a ta v něm doopravdy pobývá. Proto je palác po většinu roku veřejnosti nepřístupný, nicméně od 90. let se pravidelně zpřístupňuje po 10 letních týdnů, kdy královna tráví čas v letním sídle ve Skotsku.

Palác je pro veřejnost otevřen každoročně od konce července do konce září a ve vybrané dny během roku. Přesná data a časy si můžete ověřit na oficiálním webu www.rct.uk/visit/buckingham-palace.

Při prohlídce Buckinghamského paláce můžete navštívit všechny reprezentativní prostory, bohatě zdobené sály, ze kterých bude přecházet zrak i pracovnu britského panovníka.

K dispozici jsou 2 prohlídkové okruhy:

  • State Rooms (komnaty a sály paláce): 30 GBP pro dospělé, 19,50 GBP pro mladé 18-24 let a 16,50 GBP pro děti
  • Royal Day Out (komnaty, sály, galerie a konírna): 55 GBP pro dospělé, 36 GBP pro mladé 18-24 let a 30 GBP pro děti

Vstupenky je nutné vždy rezervovat online ideálně s předstihem alespoň 3-4 týdny dopředu, protože počet míst je limitován.

Jak se k paláci dostat?

Buckinghamský palác se nachází mezi Green a St. James's Park a končí u něj slavný bulvár The Mall. 

Nejbližší stanice metra:

  • Green Park – 450 metrů, kříží se zde linky Piccadilly, Victoria a Jubilee
  • Victoria – 500 metrů, kříží se zde linky District, Victoria a Circle a několik železničních tras
  • St. James's Park – 400 metrů, linky District a Circle

Chystáš se do Londýna?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 23. 03. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.