Londýn

32 míst co vidět v Londýně

Tate Modern

Tate Modern

Tate Modern patří k nejslavnějším galeriím současného moderního umění na světě a je součástí sítě galerií Tate Gallery. Právě Modern však je zdaleka nejnavštěvovanější částí Tate Gallery.

Sbírky moderního umění

Tate Gallery se už od založení v 19. století zaměřovala na britské umění a také světové současné umění. S narůstajícím počtem exponátů došlo k rozdělení na Tate Gallery a Tate Modern, která se postupně vypracovala na jednu z nejrespektovanějších galerií moderního umění na světě.

Celkem v galerii najdete více než 60 000 položek od pláten, akvarelů a kreseb přes sochy i abstraktní umění.

Kromě stálé výstavby pořádá Tate Modern řadu krátkodobých výstav reflektující aktuální světové dění.

Kompletní program galerie najdete na oficiálním webu: www.tate.org.uk.

Budova galerie Tate Modern

Galerie sídlí v bývalém industriálním prostředí čtvrti Southwark na jižní břehu Temže. Hlavním budovou Tate Modern je bývalá elektrárna Bankside, jejíž exteriér byl rekonstruován do původní podoby včetně vysokého komínu.

Největší část výstav se nachází v obrovské turbínové hale, kde se nacházel generátor elektrárny. Tato hala přesahuje 7 poschodí a její vystavovací plocha činí přes 3 400 m2

I pokud se neřadíte k nadšeným příznivcům moderního umění, už jen pro zajímavou přestavbu elektrárny na galerii byste budovu rozhodně neměli při návštěvě Londýna vynechat.

Vstupné a otevírací doba

Galerie je otevřena denně v časech 10:00–18:00.

Vstupenky na stálé výstavy jsou zdarma, nicméně i tak je nutné je online rezervovat na přesný čas přes oficiální web. Kapacita galerie je omezená a pokud byste chtěli vstupenky vyzvednout až na místě, je pravděpodobné, že se do galerie vůbec nedostanete.

Všechny dočasné výstavy jsou zpoplatněné, obvykle zaplatíte od 15 GBP do 20 GBP a vstupenky opět rezervujete přes oficiální web.

Jak se k Tate Modern dostat?

Galerie leží na jižním břehu Temže ve čtvrti Southwark a ústí k ní pěší most Millennium Bridge, který vede přímo k St. Paul's Cathedral.

Nejbližší stanice metra:

  • Blackfriars – 500 metrů, linky District a Circle
  • Southwark – 600 metrů, linka Jubilee

Chystáš se do Londýna?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 23. 11. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.