Zpět na seznam míst co vidět v Londýně
The Shard v Londýně

The Shard

V roce 2012 získal Londýn novou výraznou dominantu v podobě přes 300 metrů vysokého skleněného mrakodrapu The Shard, doslovný překlad je "střep". Setkáte se však také s alternativními názvy London Bridge Tower nebo Shard London Bridge.

Výška a podoba mrakodrapu

Název budovy je tak nějak všeříkající. Mrakodrap je postaven v ostrých liniích sbíhajících se na vrcholu ve špičku. Architektem se stal Renzo Piano, který se nechal inspirovat obrazem londýnské věže benátského malíře Canaletta z 18. století, ale také stěžni plachetnic nebo železničními tratěmi v okolí. Mrakodrap má svými štíhlými liniemi připomínajícími kostelní věže dotvářet panorama Londýna.

Výrazné fasády z lomených skleněných tabulí odrážející světlo daly mrakodrapů název "Střep", tedy The Shard.

Výška mrakodrapu je 310 metrů, což z ní aktuálně činí 7. nejvyšší budovu v Evropě. Celkem můžete využít 95 pater a 36 výtahů.

Vyhlídková plošina

Mrakodrap The Shard nabízí samozřejmě i vyhlídku, která je logicky nejvýše položenou v celém Londýně a patří mezi nejoblíbenější. Patro s veřejnou vyhlídkou najdete ve výšce 244 metrů nad zemí v patrech 68, 69 a 72.

Vyhlídková observatoř v 68-69. patře je pouze vnitřní s velkými okny a nabídne 360° výhled na celý Londýn, zatímco v 72. patře můžete navštívit venkovní vyhlídkovou terasu. Za hezkého počasí lze dohlédnout až do vzdálenosti 40 mil.

Vstupné a otevírací doba

Otevírací doba se liší podle dnů v týdnu, svátků, událostí i měsíců. Obvykle bývá otevřeno od 11:00 nebo 13:00 do 19:00 nebo 21:00. Po většinu roku je během úterý a středy zavřeno. Kompletní přehled otevírací doby najdete na webu www.theviewfromtheshard.com/plan-your-visit.

Ceny vstupenky je plošná pro všechny věkové kategorie a činí 28 GBP. Vstupenky můžete rezervovat online na oficiálním webu, ale obvykle bývají volné vstupenky i na místě.

Hotel a restaurace v The Shard

Chcete si připravit nevšední kulinářský zážitek s nejlepším výhledem v Londýně? Pak nehleďte na ceny menu a zarezervujte si stůl v jedné z několika restaurací nebo či v baru. Seznam i možnosti rezervace najdete na webu the-shard.com.

Mezi 34. a 52. patrem se můžete ubytovat v jednom z nejluxusnějších hotelů v Londýně. Své pokoje zde nabízí 5* hotel Shangri-La The Shard. Ceny za noc ve 2lůžkovém apartmá začínají na 20 000 Kč, ale pokud hledáte nevšední ubytování s božskými výhledy, pak jste na správné adrese.

Jak se k The Shard dostat?

Mrakodrap stojí prakticky na břehu Temže v nové moderní čtvrti okolo mostu a nádraží London Bridge. Pěšky je dobře dostupný po promenádě podél Temže, po které se můžete projít třeba od London Eye se zastávkou u Shakespearova divadla Globe.

  • London Bridge – 20 metrů, linky Jubilee a Northern + mnoho železničních spojení
  • Monument – 350 metrů přes most, linky District a Circle
  • Naviguj: 51.5045, -0.0864802

Další místa v Londýně

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 10 dny
Navrhni úpravu