Zpět na seznam míst co vidět na Big Islandu
Mauna Loa

Mauna Loa

O 38 metrů nižší, zato však výrazně mohutnější kolegyně Mauna Key se tyčí vzhůru jen o pár kilometrů vedle. Mauna Loa zabírá více než polovinu plochy ostrova a i ona je sopkou, v současnosti spící. Je tak mohutná, že zdálky vypadá jen jako mírný kopeček a člověk by jen těžko odhadoval, že se tyčí do výšky 4 169 metrů nad mořem.

Nejlevnější ubytování na Big Island

Mauna Loa je odstrkována svojí větší sestřičkou, jednak kvůli výšce a jednak kvůli faktu, že silnice nevede až úplně na vrchol. Na druhou stranu představuje ideální příležitost pro milovníky vícedenních treků. Cesty jsou značené, začínají buď u observatoří, kam se dá dostat autem, nebo z oblasti Saddle Road, silnice spojující Hilo a Konu, anebo z východní strany ve směru od sopky Kilauea.

Výstup na Mauna Loa

Na vrchol (summit) se dostanete pouze pěšky, a to po dvou oficiálních cestách. Mějte na paměti, že výstup zvládnou jen fyzicky zdatní jedinci, byť jedna z cest je méně náročná, i tak čekejte velké převýšení, celodenní pobyt bez stínu a zejména hrozbu výškové nemoci. Vzduch ve 4 000 metrech už je výrazně řidší než u moře, odkud budete na vrchol vyrážet, proto rozhodně tuto skutečnost nepodceňujte.

Ideální je například aklimatizační výjezd autem den předem na sousední horu Mauna Kea a delší pobyt (alespoň pár hodin) ve výškách kolem 2 500 metrů. Počítejte s tím, že během jednoho dne cestu na vrchol zvládnou jen extra trénovaní cestovatelé a zejména u druhé varianty výstupu bude přenocování nutností.

1. Mauna Loa Observatory – Summit

První kratší cesta si pro vás přichystá přes 10 km dlouhý výstup a stejně dlouhý sestup po identické cestě. Autem po asfaltové silnici vyjedete až k observatořím ve výšce 3 390 metrů, kde auto necháte na malém betonovém plácku, jenž slouží jako veřejné parkoviště zdarma.

Odtud vede stezka zvané Observatory Trail měsíční krajinou drsné ztuhlé lávy, která vás bude provázet až na vrchol. Nejprve dojdete k Summit Cabin, malé turistické ubytovně o jedné místnosti s palandami, od které je to ke dechberoucímu kráteru naplněného černou tuhou lávou už jen pár set metrů.

 • Celkem 20 km (tam i zpět)
 • Převýšení cca 800 metrů
 • Časová náročnost: cca 3,5 hodiny nahoru a 2,5 hodiny dolů pro trénované sportovce
 • Mapa trasy

K observatořím se dostanete po silnici, která odbočuje ze Saddle Road spojující Hilo a Konu.

2. Mana Loa Lookout – Summit

Druhá cesta je výrazně delší, ale vede o něco rozmanitější krajinou. Začíná u vyhlídky Mauna Loa Lookout na úbočí kopce, ke kterému se dostanete po úzké asfaltové silničce klikatící se po 18 km od silnice číslo 11 (začátek nedaleko vjezdu do Volcanoes National Park).

Od malého parkoviště vede cesta nejprve řídkou vegetací, aby se dostala do krajiny rudé sopečné půdy s občasnými sopečnými kužely. V půlce trasy narazíte na ten největší zvaný Red Hill (Puʻuʻulaʻula), kde se nachází malá turistická chata s palandami.

Od tohoto bodu vás čeká strmý výstup po černých lávových polích až na vrchol k Summit Cabin. Cesta je celou dobu značená občasnými mohylami z kamení, je vyšlapaná a není třeba žádného horolezeckého umění.

 • Celkem 58 km (tam i zpět dohromady)
 • Převýšení cca 2 000 metrů
 • Časová náročnost: cca 11 hodin nahoru a 7,5 hodiny dolů pro trénované sportovce
 • Mapa trasy

Poplatky a rezervace vstupu

Mauna Loa je součástí národního parku Volcanoes, a proto musíte mít pro cestu na vrchol zaplacený vstup do tohoto NP. Poplatek je třeba uhradit při vjezdu do národního parku poblíž sopky Kilauea, a to i v případě, že zvolíte jednodušší výjezd od observatoří, které jsou od města Hilo na druhou stranu, než je hlavní brána národního parku. Online vstupenky nelze zakoupit. Ceny jsou následující:

 • 30 USD za jedno auto (nehledě na počet pasažérů) na 7 dní (libovolný počet vstupů) - pokud se vypravíte na cestu od observatoří a nechcete navštívit i národní park Volcanoes, tato vstupenka se nevyplatí a stačí vám pěší, autem totiž v tomto případě do národního parku vůbec nevjedete
 • 15 USD pro pěší (vypravíte-li se delší cestou, je nutná vstupenka za auto, jelikož k výchozímu bodu už jedete územím národního parku)
 • 55 USD celoroční vstup pro 3 národní parky na Havaji ( kromě Volcanoes také Haleakala na Maui a Pu‘uhonua o Hōnaunau National Historical Park na západním pobřeží Big Island)
 • aktuální poplatky na oficiálním webu

Navíc k těmto vstupenkám je potřeba online rezervace pro tzv. Backcountry Trails, mezi které se řadí obě cesta na horu Mauna Loa. Poplatek činí 10 USD a lze zaplatit pouze online přes oficiální web národního parku. Platí až pro 10 osob na dobu celkem 7 dní.

Ubytování po cestě

V Summit Cabin je místo celkem pro 28 turistů, v Red Hill Cabin pak pro 24 osob. Jsou k dispozici palandy s pěnovými matracemi a kromě výše zmíněných poplatků už nebudete za toto ubytování platit nic navíc. K dispozici je suchý záchod a zásobníky na dešťovou vodu.

Buďte připraveni na cestu

Počítejte s tím, že po cestě není žádný zdroj pitné vody ani občerstvení a buďte vybaveni dostatečným množstvím! 

Na zřetel je třeba brát i fakt vysoké nadmořské výšky a velkého převýšení. Netrénování turisté a cestovatelé bez zkušeností s nadmořskou výškou by se na Mauna Lou rozhodně neměli vydávat.

V neposlední řadě počítejte se silným slunečním svitem, ale taky rychlými změnami počasí a trekováním v hustém mraku za snížené viditelnosti.

Odměnou vám bude celoživotní zážitek z cesty exotickou sopečnou krajinou, sáhnutí si na dno svých sil a pobyt v absolutně neporušené přírodě zcela mimo civilizaci.

 • Naviguj: 19.4823, -155.589

Další místa na Big Islandu

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 6 měs
Navrhni úpravu