Zpět na seznam míst co vidět na Big Islandu
Mauna Kea teleskopy

Mauna Kea

Nejvyšší hora světa. Ano, hodiny zeměpisu jsme navštěvovali svědomitě. Mauna Kea se sice tyčí do nadmořské výšky „pouhých“ 4 207 metrů, ale pokud horu změříme od její základny hluboko pod mořskou hladinou, rázem předčí i Mount Everest a dosáhne hodnoty 10 205 metrů. Technicky je tedy nejvyšší horou světa, byť ne s nejvyšší nadmořskou výškou.

Nejlevnější ubytování na Big Island

Mauna Kea je již neaktivní mohutná sopka, na jejímž vrcholku vyrostlo několik observatoří. Podmínky pro pozorování noční oblohy jsou tu totiž třetí nejlepší na světě. Z toho důvodu vede až na vrchol zpevněná cesta, která je bez poplatku přístupná i veřejnosti.

Dechberoucí výhledy

Na vrcholu Mana Key se vám naskytnou neuvěřitelné 360°výhledy na okolní měsíční sopečnou krajinu, která po velkou část dne leží nad mraky. Ty tak scenérii často dodávají ještě magičtější ráz, kdy nad oblaka vystupuje jen rudo-hnědá půda vrcholu s několika kuželovitými sopečnými krátery a v pozadí ve vzdálenosti přes 100 km lze pravidelně spatřit o 1 000 metrů nižší sopku Haleakala na ostrově Maui.

Mimořádně oblíbenou činností na Mauna Kee je pozorování západů slunce, které budou vždy kouzelné. Slunce zapadá buď za mraky nad divokou měsíční krajinou, kdy se oblaka následně zbarví do mnoha odstínů rudé, případně za jasných dní můžete pozorovat západy slunce nad širým nekonečným Pacifikem. Za jasných nocí se vyplatí počkat i na úplné setmění a užít si skvostné výhledy na noční oblohu bez jakéhokoliv světelného znečištění.

Jak se dostat na vrchol

Autem

Na mnohých diskuzních fórech a webech se dočtete rozporuplné informace. Někteří tvrdí, že vjezd až na vrchol je zakázán, druzí zase, že je povolen, a třetí tvrdí, že vás na kopec pustí jen s autem 4x4. Fakt je ten, že na vrchol můžete vyjet klidně na mopedu, je jen doporučeno mít vůz s pohonem 4x4. Problém vzniká u autopůjčoven, protože část cesty není zpevněná. Některé v podmínkách výjezd na Mauna Keu přímo zakazují, jiné povolují právě jen s náhonem 4x4 a některé nijak nespecifikují. V případě porušení zákazu se zodpovídáte pouze a jen autopůjčovně, a to jen tehdy, budete-li mít při cestě nějaký technický problém či nehodu. Oficiálně je však výjezd nahoru povolen komukoli, cesta se zavírá jen při nepříznivých povětrnostních podmínkách.

Samotná silnice není tak řidičsky náročná, jak se tvrdí. Při cestě z Hila jeďte po hlavní Saddle Road (číslo 200), která vede až do Kony, zhruba po půlhodině jízdy odbočíte vpravo a po normální silnici dojedete k návštěvnickému centru (Mauna Kea Visitor Center) ve výšce 2 800 metrů. Tady si udělejte půlhodinovou přestávku, zjistíte tu taky, jaké na vrcholu panuje počasí. Centrum otevírá v poledne, zavírá v 19:00, na vrchol však můžete vyjet 24 hodin denně, info o počasí je viditelné na obrazovce u vchodu nonstop.

V Mauna Kea Visitor Center najdete malý obchod se suvenýry a drobným občerstvením a toalety zdarma.

Od návštěvnického centra následuje 5mílový úsek šotolinové cesty, která je však dostatečně široká a dobře značená, po něm pak až na vrchol dojedete opět po kvalitní asfaltce. Jediný problém může u slabších aut nastat na cestě dolů při brzdění. Především Evropan si musí zvykat na automatickou převodovku a být tak opatrný, na cestě skutečně brzdy nedostanou pauzu ani na chvilku.

Na vrcholku hory pak kromě úchvatných výhledů najdete jen spoustu observatoří a veřejné toalety. Bohužel žádná cedulka s nadmořskou výškou, u které byste pořídili cool fotky, na vrcholu není.

Pěšky

Jediná oficiální stezka pro pěší začíná rovněž u návštěvnického centra, ke kterému se dostanete pouze autem. Vzdálenost necelých 10 km strmě do kopce je tím menším zádrhelem. Mnohem horší pro netrénované cestovatele je pohybovat se v takto náročném terénu v nadmořské výšce okolo 4 000 metrů, takže cestu pro pěší lze doporučit jen opravdovým nadšencům. Navíc vede celá víceméně stejnou monotónní měsíční krajinou.

Až na úplný vrchol...

Parkoviště jsou rozmístěné podél observatoří, které však nestojí na úplně tom nejvyšším bodě hory. K tomu musíte dojít pěšky velmi krátkou stezkou měřící necelý kilometr. Netrénovaným může dát zabrat zejména kvůli vysoké nadmořské výšce, ale zvládnout se dá bez větších obtíží, pokud nebudete nikam zbytečně spěchat. Jak už ale bylo řečeno, na vrcholu nenajdete žádnou cedulku s názvem hory a nadmořskou výškou, u které byste se mohli vyfotit.

Otevírací doba a mýtné

Oficiálně se cesta na vrchol otevírá vždy půl hodiny před východem Slunce a zavírá půl hodiny po západu Slunce tak, aby návštěvníci stihli pořídit nejlepší fotky. Neoficiálně se však vjezd na kopec nijak nekontroluje a není zde ani žádná závora. Pokud byste chtěl na východ Slunce vyrazit raději s větším předstihem, nebývá to žádný problém, stejně jako sjezd za úplné tmy. 

Silnice je uzavřena pouze v případě mimořádných povětrnostních podmínek.

Výjezd na horu Mauna Kea je zdarma.

Teploty a počasí na vrcholu

Ačkoliv teploty na ostrově Hawai'i jen málokdy vybočí z rozmezí 23 až 32 °C, v nadmořské výšce přes 4,5 kilometru samozřejmě čekejte mnohem větší zimu. Průměrné teploty na vrcholu se pohybují od -6 °C v noci pro cca 5 až 6 °C ve den. Během zimních měsíců (cca polovina prosince až konec února) může být v okolí vrcholu souvislá vrstva sněhu a v takových případech je třeba počítat s tím, že silnice nahoru bude uzavřená. Tyto podmínky však nejsou tak časté a obvykle se setkáte jen se sněhovými polemi mimo cestu, která je udržována kvůli přístupu pracovníků k observatořím.

Vysoká nadmořská výška

Před cestou na Mauna Keu je třeba myslet na to, že míříte do výšky přes 4 000 metrů, kde je řidší kyslík. Navíc pravděpodobně pojedete od moře, tedy z výšky 0 a budete překonávat opravdu velký výškový rozdíl, který na lidský organismus nemusí působit nejlépe. Hrozí zde tak symptomy výškové nemoci, kterým však můžete předejít určitou přípravou:

  • alespoň na hodinku se zastavte ve Visitor Center ve výšce 2 800 metrů
  • v den výjezdu pijte hodně vody
  • chystáte-li se na Big Island potápět, nechte si minimálně 24 hodin mezi ponorem a výjezdem na Mauna Kea
  • dbejte na ochranu proti slunci, které je na vrcholu velmi agresivní
  • pokud se u vás projeví bolest hlavy, nevolnost, zvracení, těžký kašel apod., neprodleně sjeďte do nižší nadmořské výšky

Ubytování na Mauna Kea

Uvažujete-li o cestě za pozorováním hvězd nebo západem slunce a chtěli byste přespat poblíž hory, pak máte nejbližší možnost v 70 km vzdáleném městě Hilo. Žádné bližší ubytování aktuálně v okolo Mauna Key neseženete.

  • Naviguj: 19.8202, -155.468

Další místa na Big Islandu

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 6 měs
Navrhni úpravu