Zpět na seznam míst co vidět na Big Islandu
Mauna Kea

Mauna Kea

Nejvyšší hora světa. Ano, hodiny zeměpisu jsem navštěvoval svědomitě. Mauna Kea se sice tyčí do nadmořské výšky „pouhých“ 4.207 metrů, ale pokud horu změříme od její základny hluboko pod mořskou hladinou, rázem předčí i Mount Everest a dosáhne hodnoty 10.205 metrů. Technicky je tedy nejvyšší horou světa, byť ne s nejvyšší nadmořskou výškou.

Mauna Kea je již neaktivní mohutná sopka, na jejímž vrcholku vyrostlo několik observatoří. Podmínky pro pozorování noční oblohy jsou tu totiž třetí nejlepší na světě. Z toho důvodu vede až na vrchol zpevněná cesta, která je bez poplatku přístupná i veřejnosti.

Na mnohých diskuzních fórech a webech se dočtete rozporuplné informace. Někteří tvrdí, že vjezd až na vrchol je zakázán, druzí zase, že je povolen, a třetí tvrdí, že vás na kopec pustí jen s autem 4x4. Fakt je ten, že na vrchol můžete vyjet klidně na mopedu, je jen doporučeno mít vůz s pohonem 4x4. Problém vzniká u autopůjčoven, protože část cesty není zpevněná. Některé v podmínkách výjezd na Mauna Keu přímo zakazují, jiné povolují právě jen s náhonem 4x4 a některé nijak nespecifikují. V případě porušení zákazu se zodpovídáte pouze a jen autopůjčovně, a to jen tehdy, budete-li mít při cestě nějaký technický problém či nehodu. Oficiálně je však výjezd nahoru povolen komukoli, cesta se zavírá jen při nepříznivých povětrnostních podmínkách.

Samotná silnice není tak řidičsky náročná, jak se tvrdí. Při cestě z Hila jeďte po hlavní Saddleroad, která vede až do Kony, zhruba po půlhodině jízdy odbočíte vpravo a po normální silnici dojedete k návštěvnickému centru (Mauna Kea Visitor Center) ve výšce 2.800 metrů. Tady si udělejte půlhodinovou přestávku, zjistíte tu taky, jaké na vrcholu panuje počasí. Centrum otevírá v poledne, zavírá v 19:00, na vrchol však můžete vyjet 24 hodin denně, info o počasí je viditelné na obrazovce u vchodu nonstop.

Od návštěvnického centra následuje 5mílový úsek šotolinové cesty, která je však dostatečně široká a dobře značená, po něm pak až na vrchol dojedete opět po kvalitní asfaltce. Jediný problém může u slabších aut nastat na cestě dolů při brzdění. Především Evropan si musí zvykat na automatickou převodovku a být tak opatrný, na cestě skutečně brzdy nedostanou pauzu ani na chvilku.

Na vrcholku hory pak kromě úchvatných výhledů najdete jen spoustu observatoří a veřejné toalety. Bohužel ani žádná cedulka s nadmořskou výškou, u které byste pořídili cool fotky, na vrcholu není.

  • Naviguj: 19.8202, -155.468

Další místa na Big Islandu

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 11 měs
Navrhni úpravu