Zpět na seznam míst co vidět na Big Islandu
Volcanoes National Park

Volcanoes National Park

Absolutní mustsee na Big Islandu pro ty, kteří se nechtějí jen opalovat na pláži, je národní park Volcanoes. Vstup/vjezd se nachází asi 47 km jižně od Hila a jedná se o jeden z nejdostupnějších sopečných národních parků na světě. Autem pohodlně dojedete ke všem hlavním bodům, mezi něž patří aktivní kráter sopky Kilauea, kde lze pozorovat zhruba ze vzdálenosti 500 metrů lávové jezírko (ideálně za tmy) nebo třeba sirné lavice, kde můžete naplno cítit štiplavý smrad síry a vidět její žlutou barvu.

Vzhledem k velmi aktivní sopečné činnosti se může stát, že části nebo dokonce celý národní park bude pro veřejnost uzavřen. Pro aktuální informace vždy před návštěvou zkontrolujte oficiální web www.nps.gov/havo.

Nejlevnější ubytování na Big Island

Tento národní park je jedním z mála míst světa, kde můžete nahlédnout pod pokličku sopečné činnosti opravdu zblízka. Je například jediným místem světa, kde lze bezpečně pozorovat proudy tekoucí lávy 365 dní v roce.

Co vidět ve Volcanoes NP

Volcanoes National Park nabízí hned několik míst, která byste rozhodně neměli minout a pokud chcete navštívit aspoň ty nejznámější, měli byste na návštěvu vyhradit celý den. Pro detaily vždy klikněte na název místa:

  • Kilauea – nejaktivnější sopka světa, do jejíhož kráteru s neustále bublající lávou můžete nahlédnout z vyhlídkové plošiny
  • Thurston Lava Tube – lávový podzemní tunel, který je nyní upravený turistickým chodníčkem s osvětlením a jehož část můžete přímo navštívit
  • Chain of Craters Road – hlavní silnice klikatící se napříč národním parkem okolo několika aktivních i neaktivních sopečných kráterů, která vás z hor zavede až k divokému oceánu
  • Kalapana – vesnice z části pohřebná pod toky lávy, z níž vede cesta k vyhlídkové plošině na neustálý proud lávy stékající do moře z kráteru Pu‘U ‘Ō‘Ō

Pěší turistika

Národní park je také protkán stovkami kilometrů delších či kratších turistických stezek, které vás provedou krajinou, jakou nikde jinde na světě neuvidíte. Zelené lesy budou střídat temně šedivá pole se zaschlými lávovými toky i černé sopečné kameny. To vše je korunováno dechberoucími výhledy na oceán z výšek i přes 1 000 m n. m. Chůze přes desítky a stovky různorodých lávových polí, okolo desítek kráterů, přičemž některé jsou stále aktivní a za štiplavého sirného pachu, to je zážitek, který se jen tak neopakuje.

Zvolit můžete z krátkých a velmi lehkých tras, které zvládne opravdu každý, ale i z dlouhých několikadenních náročných treků.

Krátké jednodušší treky

Mezi nejpopulárnější treky patří Crater Rim Trail, jednoduchá stezka od návštěvnického centra ke kráteru Kilauea navazující na Devastation Trail, který se proplétá mezi živými krátery.

Velmi oblíbená je cesta přímo po dně neaktivního kráteru Kilauea Iki, která se řadí mezi středně náročné. Má délku kolem 3 km, avšak čekat vás budou větší převýšení.

Delší náročné treky

Z náročnějších tras je určitě nejoblíbenější Napau trail, který vás zavede nejblíž k aktivnímu kráteru sopky Pu‘U ‘Ō‘Ō, co to jen jde. Napau trail nabídne to nejlepší z exotické sopečné krajiny, avšak měří celkem přes 20 km, takže během jednoho dne ho zvládnou jen opravdu trénovaní cestovatelé.

Zvolit můžete z dalších 8 tzv. Backountry Trails a užít si sopečnou krajinu plnými doušky i s přenocováním v přírodě.

Turistika na těchto 8 backcountry stezkách vyžaduje povolení nad rámec vstupenky do národního parku ve výši 10 USD. Toto povolení platí až pro 10 osob a celkem na 7 nocí. Je nutné jej rezervovat a zaplatit předem na webu nps.gov. Přenocovat můžete kdekoliv v rámci značených stezek.

Vstupné a otevírací doba

Za vjezd do národního parku se platí vstupné, jehož ceny uvádíme níže.

Vstupné se platí u mýtných bran při vjezdu do parku, kde lze platit jak hotovostí, tak debetní či kreditní kartou. Pokud do parku dorazíte v noci, kdy v mýtných bránách není obsluha, poplatek lze zaplatit v samoobslužném automatu u hlavního návštěvnického centra.

Národní park je otevřen 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce. Zdržet se zde můžete jak dlouho chcete bez jakýchkoliv omezení. Aktuální otevírací dobu reflektující případné nutné uzavírky kvůli sopečné činnosti zjistíte na oficiálním webu.

Ubytování

Přímo naproti Kilauea Visitor Center se můžete ubytovat v malém 3* hotelu Volcano House, ceny za pokoj začínají na 280 USD na noc pro 2. Lze rezervovat pouze přes web hotelu hawaiivolcanohouse.com.

Hned několik soukromých penzionů a Bed and Breakfast domů je dostupných v přilehlé vesnici Volcano. Nejnižší ceny se zde pohybují okolo 3 000 Kč za noc ve 2lůžkovém pokoji. Doporučili bychom například skvěle hodnocený penzionek Country Goose nebo plně vybavené lesní chaty Alii Kane Cottages with Loft.

Všechna ubytování ve vesnici Volcano

V národním parku lze kempovat ve dvou oficiálních kempech. První z nich - Nāmakanipaio - se nachází u hlavní silnice číslo 11 a je vybaven kompletním zázemím, sprchami s teplou vodou, záchody i pitnou vodou. Za pronájem místa ke stanování zaplatíte 15 USD, za půjčení stanu pak 40 USD. Můžete si také přes web hawaiivolcanohouse.com rezervovat i chatku od 200 USD na noc.

Druhý kemp Kulanaokuaiki leží stranou od silnice na druhé straně než hlavní část Volcanoes National Park. Není zde voda a záchod je řešen pouze toi-toi budkou. Za místo pro stan zaplatíte 10 USD.

Jak se sem dostat

Vjezd do Volcanoes National Park je hned u hlavní silnice číslo 11, která vede okolo celého ostrova. Návštěvnické centrum Kilauea Visitor Center najdete asi 47 km od města Hilo. Národní park je přehledně značený prakticky na všech významných křižovatkách po celém ostrově.

Hlavní parkoviště najdete jen kousek za vjezdovou bránou u Kilauea Visitor Center. Zde získáte nejnovější informace o aktuálně přístupných oblastech, dostanete zdarma mapy, můžete se zde najíst v restauraci nebo nakoupit suvenýry či pohledy v místním obchodě.

K návštěvnickému centru zajíždí i autobus linky 11 jezdící z města Hilo 5x denně + autobus číslo 10, který dál pokračuje až do Ocean View, ten jede však jen 1x denně. Jízdní řády na webu heleonbus.org.

  • Naviguj: 19.3919, -155.258

Další místa na Big Islandu

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 6 měs
Navrhni úpravu