Kauai

16 míst co vidět na Kauai

Kalalau Trail

Příroda

Kalalau Trail

Turistická stezka Kalalau Trail je pro mnoho lidí neznámým pojmem, pro jiné celoživotním snem. Jde o jeden z nejznámějších treků na Havajských ostrovech a k přírodním perlám ostrova Kauai.

Na Kalalau Trail se můžete vypravit na pár hodin, celý den i několika denní pochod s nezapomenutelným nocováním v krajině, která beze sporu patří k nejkouzelnějším na světě.

Nejlevnější ubytování na Kauai

Scenerie, které jinde neuvidíte

Kalalau Trail vede podél divokého a neobydleného severního pobřeží Kauai zvaného Nā Pali Coast a vine se po strmých a přes tisíc metrů vysokých útesech po délce více než 18 km. Celkem tedy stezka měří 36 km, protože se musíte vracet stejnou cestou.

Po cestě vás čekají scenerie, které neuvidíte nikde jinde na světě. Rozedrané rokliny, jedny z nejvyšších útesů na světě, burácející Tichý oceán, prodírání se džunglí i nádherné osamocené pláže.

Permit: vstupné na Kalalau Trail

První 3 km úsek od počátku cesty po údolí Hanakāpī‘Ai Valley lze absolvovat pouze za poplatek vstupu do Haena State Park na začátku trasy.

Je nutné provést online rezervaci vstupu a zaplatit poplatek 5 USDpermit rezervujte alespoň týden až 14 dní dopředu, jelikož vstup je omezen na 900 návštěvníků denně.

Vypravíte-li se do dál do nitra pobřeží Na Pali, je nutné zaplatit dalších 20 USD za rezervaci kempování, a to i přes to, že cestu zvládnete během jediného dne.

Etapy a obtížnost Kalalau Trail

Tento trek se obecně řadí mezi nejnáročnější v USA, ale zároveň taky nejkrásnější v celém Pacifiku. Rozdělit si ho můžeme na několik různě obtížných etap:

1. Ke’e – Hanakāpīʻai

Počáteční 3 km (jedním směrem) část od Haena Sate Park k údolí a pláži Hanakāpīʻai, odkud se můžete vydat ještě po zalesněné stezce podlé říčky k vodopádům Hanakāpīʻai. Tato část nemá vyloženě nebezpečné úseky a vede po relativně pohodlné a široké stezce. Nabízí nádherné výhledy na oceán a částečně vede zalesněnou oblastí, takže je zde dostatek stínu.

Pláži Hanakāpīʻai je populárním odpočinkovým cílem, můžete se zde i osvěžit, ale nepouštějte se mimo mělčinu, proudy jsou zde velmi silné. 

  • Středně náročná (zvládnou i běžní netrénovaní turisté)
  • 6 km dohromady tam i zpět
  • 5 USD za vstup

2. Hanakāpīʻai – Hanakoa

Dále se cesta strmě zvedá a kroutí po zalesněných úbočích s mnoha průseky a dechberoucími výhledy. Stezka se znatelně zužuje a místy je třeba překračovat velké balvany. Je třeba brát velké obezřetnosti a bez dobrých trekových bot sem vůbec nemá cenu chodit.

Cíl této části je v údolí Hanakoa, kde je krásné prostranství ideální pro kempování a mnoho návštěvníků právě zde přečkává noc.

  • Náročná
  • 13 km dohromady tam i zpět
  • 20 USD za vstup (camping permit) - platí po celý zbytek cesty

3. Hanakoa – Kalalalu

Poslední nejdelší část cesty vás zavede na holá skalnatá úbočí strmých útesů, ale i zelených luk a poslední část cesty vede opět lesem. Tato etapa je určitě nejnáročnější a má nejvíce nebezpečných úseků, vysoká převýšení a znát může být i únava po předešlé cestě.

Na druhou stranu se třetí etapa Kalalau Trail obecně považuje za tu vůbec nejkrásnější. Na konci cesty vám bude odměnou nádherná písčitá pláž Kalalau, kde se ale opět nedoporučuje koupat dál než tam, kde stačíte po kolena.

  • Velmi náročná
  • 16 km dohromady tam i zpět
  • poplatek viz výše

Bezpečnostní zásady na treku

První pravidlo, kterým by se měli řídit všichni, je takové, že pokud se vám už první etapa zdá náročná, rozhodně byste se měli vrátit zpět a o další části trasy se nepokoušet.

Pevná turistická obuv je naprosto nezbytností, stejně jako dostatek zásob, zejména vody a výživného jídla.

V oceánu se nedoporučuje koupat, pokud nejste opravdu zkušení plavci s důkladnými znalostmi. Vratné a spodní proudy zde můžou být velmi silné a fatální.

Po cestě budete překračovat několik potoků a říček. Pokud bude některá z nich rozvodněná natolik, že vám voda bude sahat nad kolena, rozhodně se nepokoušejte říčku přebrodit a vraťte se. Utonutí ve zdánlivě neškodném potoku se zde stalo osudným několika turistům.

Ubytování u Kalalau Trail

Kromě kempování na vlastí pěst v blízkosti treku není moc příležitostí k levnému ubytování, ale dost příležitostí ke skvělým hotelům a penzionům, pokud peníze zase tolik neřešíte. Průměrná cena noci pro ve 2lůžkovém pokoji v okolí Kalalau Trail se pohybuje mezi 5 000 a 10 000 Kč a nejvíce nabídek najdete v obcích Princeville a Hanalei.

Jak se sem dostat

Kalalau Trail začíná asi 11 km za vesnicí Hanalei a k počátku trasy se dostanete nejrychleji autem. Parkovat lze po okrajích silnice tam, kde to není značkou zakázáno. Ačkoliv se nacházíte víceméně mimo civilizaci, můžete si být 100% jistí, že za parkování na zákazu dostanete pokutu, kterou vám autopůjčovna naúčtuje.

Končí zde silnice číslo 560 zvaná Kuhio Highway, která vás sem dovede z celého ostrova.

Budete-li bydlet v obcích v blízkosti, může se hodit nabídka oficiálního shuttle autobusu, který jezdí od 6:30 do 11:30 každou hodinu z vesnice Hanalei a zastavuje na několika místech po cestě, viz oficiální info a jízdní řád. Shuttle bus si můžete zarezervovat společně se vstupem na trek celkem za 35 USD (zpáteční jízdenka).

Do Hanalei pak jezdí z města Lihue po východním pobřeží Kauai po celý den jednou za hodinu autobusová linka číslo 400 (více v kapitole Doprava).

Chystáš se na Kauai?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 07. 01. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.