Kauai

16 míst co vidět na Kauai

Nā Pali Coast

Příroda

Napali State Park

Pobřeží Nā Pali (někdy psané Nāpali nebo jednoduše Napali) na severozápadě Kauai je místem, kvůli kterému se vyplatí letět přes celou Zemi až na Havajské ostrovy. I kdybyste už žádné jiné nenavštívili.

Nejlevnější ubytování na Kauai

V havajštině Nā Pali znamená „vysoké útesy“ a název nemůže být výstižnější. Strmá a rozeklaná zelená úbočí kopců padají do zpěněných vod Tichého oceánu až z výšky 1 000 metrů, což z nich podle některých měřítek činí druhé nejvyšší mořské útesy světa hned po sousedním ostrově Molokai, který se pyšní těmi nejvyššími.

Extrémně členité pobřeží strmých svahů, roklin a skalisek vytváří neuvěřitelné scenérie, ale také znemožňuje za rozumné náklady dostavit okružní silnici kolem ostrova. Právě kvůli pobřeží Nāpali nevede silnice okolo celého Kauai, což umocní pocit bytí zcela mimo civilizaci.

Ráj pěší turistiky

Celá oblast přírodního parku Nā Pali je doslova rájem pro turisty se stovkami kilometrů značených tras. Některé z nich jsou krátké a vedou jen od silnice ve vysokých nadmořských výškách na kopce a další vyhlídky, jiné cesty přímo na pobřeží jsou delší a jejich projití může trvat i několik dní.

Vyrazit můžete na kratší túry z horské silnice ve výškách okolo 1 000 m n. m. a užít si nádherné výhledy shora, anebo se vypravit na treky podél pobřeží, na které se můžete vypravit na pár hodin i pár dní.

Treky v horách

Vypravte se do výšin na různě náročné trasy v Kokee State Park, který představuje vrchní partie pobřeží Na Pali. Většina z nich startuje u parkovišť podél jediné oficiální asfaltové silnice v parku a vedou typicky hustou vegetací do kopců, z nichž se naskytnou překrásné výhledy na celé pobřeží. 

Treky většinou měří od cca 3 do 12 km a obvykle je nutné se vracet stejnou cestou zpět. Většina z nich se řadí mezi středně náročné a zvládnou je i méně trénovaní turisté za předpokladu kvalitní obuvi.

Treky po pobřeží

Ze zcela jiné perspektivy se pobřeží Na Pali předvede při túrách přímo podél moře. Dramatické scenérie burácejícího moře doplňují osamocené pláže jako vystřižené z filmů o trosečnících a strmé svahy šplhající do kilometrových výšek nad vámi, po jejichž úbočích se vinou křivolaké stezky.

Po pobřeží vede jeden hlavní trek zvaný Kalalau Trail, na němž můžete strávit pár hodin i pár dní. Protože se jde o jedno z nejznámějších míst na ostrově Kauai, zpracovali jsme pro něj samostatného miniprůvodce.

Pláže a koupání

Nā Pali Coast se pyšní nádhernými plážemi s božskými sceneriemi, avšak podmínkou k jejich návštěvě je zdolání mnohahodinových a někdy i vícedenních treků. Odměnou vám bude překrásné přírodní prostředí, pláže s jemným bílým pískem a koupání v divokém oceánu. Proto jsou pláže vhodné spíš ke smočení na mělčině – spodní proudy tu jsou velmi silné a i vlny můžou být dost vysoké. Přímo na pobřeží Nā Pali jsou pak pláže bez jakéhokoliv vybavení.

  • Kalalau Beach – třešnička na dortu po zdolání Kalalau Trail a jeho koncový bod. Cesta z nejbližší civilizace (obce Hanalei) zabere 8-9 hodin
  • Hanakāpī‘Ai Beach – menší osamocená pláž utěsněná vysokými svahy zhruba ve třetině Kalalau Trail (necelé 3 hodiny pěšky od jeho začátku)
  • Honopu Beach – pláž s impozantní skalním obloukem patří k nejkrásnějším na Kauai. Dostupná je však pouze na kajaku či lodí (cca 200 metrů od Kalalau Beach), žádná stezka sem nevede

Snadno dostupné a neméně epické pláže ale najdete i na okrajích Nā Pali Coast, ke kterým se dostanete klidně autem. 

  • Ha'ena Beach – idylická pláž s horami na jedné straně a tropickým palmovým rájem na straně druhé, nachází se na začátku Kalalau Trail a je pohodlně dostupná autem
  • Polihale State Park – krásná dlouhá otevřená pláž na západní straně pobřeží Nā Pali je ideální k odpočinku a výhledům na už poněkud vzdálenější hory. Dostupná je z obce Kekaha pohodlně autem

Ubytování

Přímo v nitru národního parku Na Pali uprostřed kopců se ubytujte v nádherných lesních chatách se vším potřebným vybavením The Cabins at Kokee, které jsou snadno dostupné autem.

Nejbližšími městečky k Nā Pali Coast, kde najdete více hotelů, penzionů a soukromých chat, jsou Princeville na severu u startu pobřežního treku Kalalau Trail nebo Waimea na jihu, odkud vede silnici do horních partií národního parku. Ubytování v těchto destinacích však patří k nejdražším na Kauai.

Vstup do přírodního parku – poplatky

Za využití pobřežního treku Kalalau Trail už musíte mít rezervaci a zaplatit poplatek, více na detailu Kalalau Trail.

Platí se také za vstup do Haena State Park na začátku Kalalau Trail, kde se nachází mj. známá pláž Ke'e Beach, a to 5 USD na osobu (detaily na oficiálním webu).

Rovněž pokud budete chtít v národním parku Nā Pali Coast kempovat, čeká vás poplatek 25 USD za jednu noc, kterou si musíte rezervovat a zaplatit dopředu online na webu camping.ehawaii.gov.

Jak se sem dostat

Do horské části národního parku se dostanete pouze půjčeným autem, a to po asfaltové silnici číslo 550 z městečka Waimea na pobřeží, která klikatě stoupá asi 30 km do kopců.

Do pobřežní části ke startu Kalalau Trail se rovněž dostanete pouze autem po okružní silnici kolem ostrova číslo 560, z největšího města Lihue sem dojedete po 62 kilometrech. Autobus linky 400 jezdí jen do městečka Hanalei.

Chystáš se na Kauai?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 07. 01. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.