Kauai

Co dělat na Kauai

Pěší turistika a přírodní krásy

Kauai se přezdívá "Garden Island", Zahradní ostrov, což značí, že hlavním lákadlem je překrásná vždy zelená a rozkvetlá příroda. Kauai je rájem pro milovníky spektakulárních scenérií, které patří k těm nejkrásnějším na světě. Ostrov je protkán sítí pěších turistických tras a oprávněně patří k rájům pěší turistiky v celém Pacifickém regionu.

Jednoduché a krátké treky

Nejste-li příliš trénovaní, vůbec nevadí. Na Kauai máte k dispozici desítky kilometrů jednoduchých krátkých cest typicky od parkoviště k nějaké vyhlídce nebo vodopádům. Nejoblíbenějšími oblastmi krátkých treků jsou na západní a severní straně ostrova ikonické přírodní parky s nejkrásnější krajinou:

Na východní civilizovanější straně ostrova pak můžete vyrazit na krátké procházky zejména v okolí města Wailua v místní přírodní rezervaci Wailua River State Park, kde vás čekají krásné cesty podél řeky i hustými lesy.

Jižní pobřeží je zaslíbené pohodovým výletům podél pobřeží. K nejoblíbenějším patří traily na pobřeží Makawehi poblíž letoviska Poipu.

K jednoduchým krátkým trasám patří i 1,5 km dlouhá cesta hustým deštným pralesem k vodopádům Makaleha nedaleko města Kapa'a směrem do vnitrozemí.

Náročné treky

Kauai je zaslíbené opravdovým milovníkům pěší turistiky, kteří milují celo- nebo i vícedenní náročné dlouhé trasy. Odměnou však vždy budou scenérie, které jsou pro nás Středoevropany jen stěží v mysli představitelné.

Absolutním svatým grálem turistiky na Kauai je pobřeží Nā Pali, podél kterého se vine jeden z nejkrásnějších treků USA a Tichomoří zvaný Kalalau Trail. Strávit na něm můžete jen pár hodin nebo klidně 3 dny. Zavede vás do nitra té nejautentičtější a nejkrásnější přírody bez zásahů lidské civilizace. Podmínkou je však dobrá fyzička, dobré vybavení a znalost svých vlastních hranic.

Další oblast zaslíbená celodenním i vícedenním túrám je již zmíněný Kokee State Park a také blízký Waimea Canyon, kde na vás čekají brutální převýšení s odměnou pobytu v člověkem nepolíbené krajině.

Pro fajnšmekry je pak cesta do tajuplného nitra ostrova, kde se natáčel Jurský park. Kaldera pod masivem Waialeale s kolmými stěnami převyšujícími 1 000 metrů se řadí k nejlepším místům na Kauai. Cesta sem je ale opravdu náročná, a to jak po stránce fyzičky, tak řidičské zručnosti.

Mapy a popisy tras

Pravděpodobně nejlepším webem s mapami a hlavně recenzemi tras je známý alltrails.com, kde najdete všechny důležité trasy na Kauai.

Pláže a koupání

Havajské ostrovy leží v tropech a kromě dechberoucí přírody jsou známé i svými nádhernými plážemi a koupáním v Tichém oceánu. Kauaiské pláže potěší zejména milovníky přírodního koupání mimo města a nádhernými panoramaty. Prakticky všechny pláže na Kauai pokrývá jemný zlatavý nebo bílý písek, občas jsou však pláže tvořené z černých lávových kamenů.

Na většině pláží v blízkosti měst a vesnic najdete minimálně jeden stánek s občerstvením a plavčíka, prodejny plážového nebo surfařského vybavení a veřejné toalety. Naopak půjčovny lehátek a slunečníků se na havajských plážích příliš nenosí.

Koupání je bezpečné v plážích chráněných zátokami, naopak velmi se neodporučuje koupat se na otevřeném moři, především na severním a západním pobřeží, kde jsou silné proudy.

Koupat v moři se můžete celoročně, ale během léta (květen-říjen) je výrazně klidnější a voda je průzračná. Naopak v zimě bývá moře často rozbouřené s velkými vlnami a zakalenou vodou.

Nejkrásnější pláže na Kauai

Podívejte se na náš výběr top pláží na Kauai, ke kterým jsme zpracovali samostatné miniprůvodce:

 • Hanalei Bay – nejoblíbenější pláž na ostrově v klidné zátoce, dostatečně prostorná, dlouhá a s veškerým zázemím v blízké vesničce
 • Tunnels Beach – krásná pláž s úchvatnou scenérií, na klidném místě se skvělými podmínkami pro šnorchlování
 • Poipu Beach Park – oblíbená "městská" pláž přímo v malém městečku Poipu s veškerými službami, dobrou dostupností i luxusním resorty
 • Kauapea Beach – zdánlivě naprosto odlehlá pláž s blízkým majákem a rozmanitým pobřežím, avšak přesto snadno dostupná autem
 • Polihale State Park – nejdelší a nejodlehlejší pláž zcela mimo civilizaci s nádherným okolím a minimem návštěvníků

Vyhlídkové lety podél pobřeží Nā Pali

Ostrov Kauai patří k nejkrásnějším místům na světě, které můžete skvěle poznat ze země, ale úplně nejvíc si jeho krásu užijete ze vzduchu. V případě vyhlídkových letů podél pobřeží Nā Pali opravdu nemá cenu hledět na cenu – nadšení, krása a nezapomenutelný zážitek nad vyššími náklady stonásobně převáží.

Pamatujte, že nejlepší čas na vyhlídkový let nad pobřežím Napali, je v ranních a dopoledních hodinách (cca 9 až 12 hod.), kdy je zde minimum mraků.

Na Kauai máte vlastně 2 varianty vyhlídkových letů, rozhodně doporučujeme tu první - let vrtulníkem.

Let vrtulníkem nad Kauai

Ze všech vyhlídkových letů jsou lety helikoptérou nejoblíbenější. Vrtulník má totiž nejlepší manévrovací schopnosti. Může se dostat blíže k pobřeží, může viset na místě nebo kroužit v malých okruzích nad nejkrásnějšími útesy a horami.

U vrtulníků máte v zásadě dvě možnosti – klasický uzavřený vrtulník a tzv. off-door helikoptéra, tj. bez dveří. Druhá varianta je určitě o mnoho výhodnější pro pořizování těch nejlepších fotek a o nic méně nebezpečná, pochopitelně sedíte pevně připoutaní.

Lety vrtulníkem obvykle trvají 50 až 65 minut a obletí celý ostrov včetně pobřeží Na Pali, letem nad Waimea Canyon i nad nejvyšším masivem Kauai Mount Waialeale.

 • Let uzavřeným vrtulníkem – 220 USD250 USD
 • Let Door-off vrtulníkem – 330 USD360 USD

Příklady společností pořádajících lety helikoptérou nad Kauai, většina z nich umožňuje online rezervaci s mírnou slevou:

Letadlem nad Kauai

Pokud snad z nějakého důvodu nedůvěřujete vrtulníkům, máte možnost proletět se nad Kauai i ve vyhlídkovém letadle, typicky v malé jednomotorové Cessně. Nevýhoda oproti vrtulníku je rychlejší let, horší manévrování a tudíž slabší, ale i tak parádní zážitek. Na druhou stranu ceny jsou oproti letům s vrtulníkem poloviční a pohybují se okolo 135 USD za cca hodinový let.

Příklady společností pořádajících lety letadlem nad Kauai, většina z nich umožňuje online rezervaci s mírnou slevou:

Oblíbené lety na rogalech byly dočasně zakázány kvůli přehuštění vzdušného prostoru nad Kauai.

Výlety na kajaku

K velmi oblíbeným aktivitám na Kauai patří kajaking, a to jak po moři, tak po místních řekách. Ostrov už jste tedy poznali ze země, ze vzduchu, teď je čas na perspektivu z vody.

Na Kauai působí hned několik agentur pořádajících výlety s průvodci i samotné půjčování kajaků. Rozhodně ovšem doporučujeme výlet s průvodcem, zejména vypravíte-li se na plavbu po moři podél pobřeží Na Pali. Proudy jsou zde zrádné a plavby mnohakilometrové, takže mít zajištěné odborné vedení a případně i pomoc v nouzi je prakticky nutnost. Plavby po moři jsou možné pouze od května do října.

Průvodce nikdy nejede v kajaku přímo s vámi, ale má vlastní loď.

Příklady cen:

 • 12hodinová plavba podél pobřeží Na Pali: 250 USD300 USD
 • Plavba po řece Wailua: 90 USD120 USD
 • Půjčení kajaku (možné pouze na řece Wailua): 110 USD

Plavbu kajakem si můžete zaplatit například u agentur Kayak Kauai, Outfitters Kauai nebo Kayak Wailua.

Šnorchlování

Vody kolem Havajských ostrovů jsou ideální k nenáročnému šnorchlování pro začátečníky a Kauai není výjimkou. Nepotřebujete si platit drahé výlety lodí, stačí si v některém z mnoha obchodů koupit šnorchl za 20 USD a vypravit se na některou ze skvělých šnorchlovacích pláží.

K nejlepším místům pro poznávání světa pod vodou patří tyto pláže:

 • Tunnels Beach na severním pobřeží
 • Poipu Beach Park na jižním pobřeží

Očekávejte především hejna menších barevných rybek a menší korálové útesy.

Surfování

Havajské ostrovy jsou mekkou a rodištěm surfařského sportu a samozřejmě i na Kauai si můžete skvěle zasurfovat, byť ze všech velkých havajských ostrovů patří asi k nejméně známým lokacím. To však stále znamená, že na Kauai jsou jedny z nejlepších podmínek k surfování v Pacifiku.

Kauai je ideálním místem pro začátečníky a ty, kteří si chtějí surfování jen zkusit. Podmínky jsou zde mírnější než na Oahu nebo Big Island, ale stále naprosto skvělé pro to, abyste poznali profesionální surfování.

Nejlepší lokace jsou v Hanalei Bay na severu, Poipu na jihu nebo na pláži Kealia poblíž města Kapa'a, tam už jsou však podmínky vhodné hlavně pro zkušenější surfaře.

Příklady surfových škol na Kauai:

Chystáš se na Kauai?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.