Kauai

16 míst co vidět na Kauai

Waialeale

Příroda

Waialeale

Horský masiv Waialeale je nejvyšším bodem na ostrově Kauai stoupajícím až do výšky 1 587 m n. m. Dělí se na dva vrcholy – Kawaikini (nejvyšší) a Waialeale (1 569 m n .m.) – které vytváří hlubokou kalderu s téměř kolmými zelení porostlými stěnami, po kterých z výšky padají jako nitky desítky vodopádů. Z kaldery pak odtékají hlubokým zalesněným kaňonem do oceánu.

Nejlevnější ubytování na Kauai

Kráter Wailuku patří k nejikoničtějším místům na Kauai a podle mnohých cestovatelů se řadí mezi nejkrásnější přírodní scenérie na celých Havajských ostrovech. Divoká a necivilizovaná hornatá zalesněná oblast plná řek, vodopádů a potoků přilákala mimo jiné i filmaře Jurského parku.

Kráter "Wall of Tears"

Samotné vrcholy Waialeale a Kawaikini jsou prakticky nepřístupné, avšak hlavním tahákem oblasti je stejně kráter pod vrcholy s kolmými stěnami vysokými až tisíc metrů, které vytvářejí tajuplnou kalderu uzavřenou ze tří stran horským masivem.

Po skalách stékají desítky dlouhých úzkých vodopádů, jež připomínají kanoucí slzy po ohromné tváři. Odtud také pochází přezdívka "Wall of Tears" – Stěna slz.

Osmé nejdeštivější místo na Zemi

Masiv Mount Waialeale se aktuálně řadí na 8. příčku nejdeštivějších míst světa. S průměrnými ročními úhrny srážek kolem 9 500 mm spadne na Waialeale asi 16x více deště než v Praze. Střed ostrova Kauai totiž představuje typický příklad vlhkého tropického pásu a vysokým úhrnům srážek přispívá i kuželovitý tvar hory, která poměrně výrazně převyšuje nejbližší kopce. 

Déšť v oblasti Waialeale je rovnoměrně rozložený do celého roku a neexistuje zde období sucha nebo dešťů.

I kvůli extrémní vlhkosti je mimořádně důležitá příprava na cestu do kráteru. Bez opravdu kvalitního voděodolného oblečení se vzhledem k délce a náročnosti trasy rozhodně neobejdete.

Turistická stezka do kráteru

Waialeale leží v nejodlehlejší části Kauai přímo uprostřed ostrova, kam nevedou žádné zpevněné silnice. Trek do kráteru se řadí mezi náročné a neměli ho podstupovat nezkušení turisté. Dobrá fyzička a vybavení je nezbytnou součástí výletu, stejně jako velká obezřetnost. Většina cesty vede přímo korytem řeky po velkých a často kluzkých kamenech.

  • Celkem 8 km (cca 4 km jedním směrem)
  • Dle fyzičky 6-8 hodin
  • Vracíte se stejnou cestou zpět
  • Náročný terén
  • Mapa a popis cesty na alltrails.com nebo na Hawaii-guide.com

Jak se dostat k začátku trailu

Prvně je třeba zdůraznit, že bez terénního auta s pohonem 4x4 se o cestu do hor ani nepokoušejte. Džípy však pohodlně půjčíte v jakékoliv autopůjčovně na letišti. Začátek trasy leží zhruba v těchto místech, kde najdete malé improvizované parkoviště. K němu vede pouze nezpevněná úzká lesní cesta, která za déletrvajících dešťů může být nesjízdná i pro terénní auta.

Nejlepší trasa autem vede přes město Wailua po silnici číslo 580 až k přehradě Wailua Reservoair, kde musíte odbočit vlevo na nezpevněnou lesní cestu. Na této cestě je třeba překročit brod řeky a na nejbližším křížením s další významnou lesní cestou se dáte vpravo a pojedete až na konec k malému parkovišti.

Chystáš se na Kauai?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 07. 01. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.