Zpět na seznam míst co vidět v New Yorku
Central park v New Yorku

Central Park

Nejznámější městský park na světě se nachází v horní polovině Manhattanu od 59. do 110. Street a představuje zelený ráj uprostřed mrakodrapové zástavby, který je od roku 1963 národní historickou památkou.

I když se v rámci New Yorku co do velikosti řadí až na 5. místo mezi parky, je Central Park zdaleka nejnavštěvovanější a podle dlouhodobých statistik fotobank nejfotografovanějším místem světa.

Park si zahrál v několika filmech, z nichž nám všem jistě utkvěly v paměti scény z filmu Sám doma 2: Ztracen v New Yorku.

Central Park vznikl mezi lety 1857–1876.

Rozměry a velikost parku

Central Park měří severojižním směrem přes 4 km, na šířku pak necelý kilometr. Celkem pokrývá plochu 341 hektarů a při pohledu na mapu má přesný obdélníkový tvar.

Hlavní okružní cesta kolem Central Parku měří přes 10 km a je propojena dalšími desítkami kilometrů vedlejších asfaltových i přírodních stezek. Celkem najdete v parku 21 dětských hřišť a mnoho venkovních posiloven. Stromy doplňují rozlehlé travnaté plochy, skály a takřka 10 jezer.

Aktivity v Central Parku

Nepřeberné množství stezek, ať už širokých asfaltek nebo úzkých lesních cestiček, vybízí k dlouhým procházkám, běhání, bruslení nebo joggingu. Celoročně tu narazíte na stovky běžců, cyklistů a bruslařů. V zimě není výjimkou sáňkování na malých kopečcích.

Na své si přijdou milovníci drobné zvěře, pozorovat tu můžete údajně až 500 různých druhů zvířat, nejvíce ptáků a všudypřítomných drzých nebojácných veverek.

Široké možnosti se nabízejí hlavně sportovcům. Kromě běhání, bruslení nebo cyklistiky, které můžete provozovat kdekoliv v parku, tu najdete také několik veřejně přístupných sportovišť:

Na největším jezeře pojmenovaném prostě jako "The Lake" si u restaurace Loeb na východní straně můžete půjčit lodičku, ceny se pohybují okolo 20 USD na hodinu, platit lze pouze v hotovosti, viz detaily na webové stránce půjčovny.

Central Park Zoo

V jižní části parku navštivte malou zoo specializující se zejména na menší zvířata. K nejoblíbenějším tu určitě patří lachtani a tučňáci, obdivovat můžete desítky druhů ptactva, ale i opice a mývaly.

Zoo v Central Parku ale určitě není hlavní v New Yorku. Dvě mnohem větší zahrady jsou Bronx Zoo a Queens Zoo mimo Manhattan.

Zajímavosti podél Central Parku

V těsné blízkosti nebo dokonce přímo na okraji parku pak narazíte na další top newyorské zajímavostí, které určitě nesmíte vynechat:

Ubytování u Central Parku

Central Park leží v horním Manhattanu, který patří k nejlepším čtvrtím New Yorku. Je trochu klidnější než rušná obchodní jižní část, ale zároveň jste stále přímo v centru dění navíc s obrovskou zelenou plochou pod okny. 

K nejlevnějším ubytováním v oblasti patří slušný malý penzionek The Central Park North na severním okraji parku v klidné zóně už dál od centra dění. Ceny zde začínají už na 3 000 Kč za noc.

Mezi oblíbené budgetové newyorské hotely se řadí Belnord Hotel *** asi 1 km západně od Central Parku s cenami okolo 4 000 Kč za noc.

Jižní okraj Central Parku a ulici West 59th Street pak lemují slavné luxusní hotely, které patří k těm nejlepším na světě. Pokud tolik neřešíte peníze a nevadí vám ceny mezi 12 000 a 25 000 Kč za noc, pak vybírejte z těchto hotelů:

Praktické informace

Oficiální otevírací doba parku je 6:00–1:00, nicméně Central Park není nijak oplocen.

Napříč parkem můžete využít mnoho veřejných toalet zdarma.

Stejně tak lze na několika místech v parku narazit na veřejné wi-fi hotspoty zdarma, viz jejich seznam.

V Central Parku určitě nebudete o hladu. Najdete zde až desítky restaurací, občerstvení nebo prodejců mandlí v cukru.

Jak se sem dostat?

Central Park je nejlépe dostupný metrem hned několika linek:

  • A, B D: lemují celý východní okraj parku, využít lze stanice: 59th Str./Columbus Circle, 72th Str., 81th Str./Museum of Natural History, 86th Str., 103th Str., Cathedral Parkway
  • 1, 3: 59th Str./Columbus Circle na jihu parku a Central Park North na severu parku
  • F: 57th Str. na jižním okraji
  • N, W, Q, R: 57th Str. na jižním okraji
  • N, W, R: 5th Ave/579th Str. na jižním okraji

Snadno se sem dostanete i autobusy, které využijete zejména pro cestu na východní okraj Central Parku, který lemují linky M1, M2, M3 a M4, na západní okraj se dostanete linkou M10, na jižní část M5, M7, M20 a M104.

Central Park na třech místech příčně křižují také linky M79, M86, M96 a M106.

Na mapě níže jsou zakresleny všechny linky projíždějící těsně okolo Central Parku. Kliknutím do levného horního rohu zobrazíte seznam linek a stanic, které se zvýrazní na mapě, když na ně dále kliknete.

  • Naviguj: 40.7724, -73.9728

Další místa v New Yorku

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 5 dny
Navrhni úpravu