Zpět na seznam míst co vidět v New Yorku
New York v lednu

Rockefeller Center

Rockefeller Center nemůžete minout, je doslova povinností se tu při každé návštěvě zastavit. Nejedná se totiž o jednu turistickou památku, ale rovnou několik.

Rockefellerovo centrum je bijícím kulturním srdcem New Yorku a také architektonicky výjimečným komplexem rozkládajícím se na ploše takřka 25 akrům, přičemž všechny budovy vyznávají jednotný modernistický styl.

Co najdete v Rockfellerově centru?

V rozsáhlém komplexu 19 budov se můžete těšit například na tyto zajímavosti:

  • Top of The Rock Observation Deck,
  • The Channel Gardens,
  • NBC Studios,
  • Radio City Music Hall,
  • Zimní kluziště u sochy Promethea,
  • Vánoční strom během Vánoc.

Vyhlídka Top of the Rock

Nejdůležitějším je samozřejmě vyhlídka Top of The Rock, která je podle nás vůbec tou nejlepší v New Yorku. Top of the Rock si můžete užít z krytého patra s kavárnou i z venkovní terasy, odkud se naskytne krásný 360° výhled.

A proč je Top of the Rock nejlepší v New Yorku? Nachází se sice až na 32. nejvyšší budově v New Yorku, slavném mrakodrapu 30 Rockefeller Plaza, avšak výška 260 metrů bohatě dostačuje pro skvělé výhledy na celý Manhattan.

Rockeffellerovo centrum navíc nevyniká ani tak krásou jako užitkem, a tak není třeba kochat se pohledem na něj samotné. Uvidíte odsud ty nejikoničtější newyorské mrakodrapy jako Empire State Building, Chrylser Building i vzdálené One World Trade Center. Zároveň budete mít jako na dlani les nejvyšších obytných budov světa na jižní hraně Central Parku.

Otevřeno je každý den od 9:00 do 23:00 (poslední vstup ve 22:10).

Vstupné stojí 40 USD + taxy, tedy 43,55 USD. Vstupenka na období během západu slunce, které je nejžádanější, vyjde na 53,55 USD.

Lístky není nutné objednávat předem alespoň do té doby, kdy byste chtěli na exponovaný čas okolo západu slunce. Nákup učiníte na: topoftherocknyc.com/buy-tickets.

NBC Studios

NBC Studios nabízí prohlídky do zátiší jedné z největších televizních společností na světě. Hodinové prohlídky se konají ve všední dny od 8:20 do 14:00 a o víkendech od 8:20 do 17:00. Cena činí 33 $ + taxy a doporučuje se objednat lístek předem na: thetouratnbcstudios.com.

Radio City Music Hall

Radio City Music Hall je koncertní sál, který pravidelně dělá zázemí nejznámějším show a vystoupením. Aktuální kalendář akcí najdete na stránkách: radiocity.com/calendar.

Channel Gardens a kluziště

Zbylé tři atrakce si prohlídněte zdarma. Zahrady kolmě směřují k zimnímu kluzišti. To má svou neopakovatelnou atmosféru zejména v období vánočních svátků, kdy je zde vystaven nejznámější vánoční strom New Yorku, který si zahrál v několika filmech.

Ubytování u Rockefellerova centra

Oblast Midtownu, kde centrum stojí, je mimořádně lukrativní a jedná se prakticky o hlavní centrum New Yorku. Je tedy třeba připravit se na vyšší ceny startující na 5 500 Kč za noc. Přímo v rámci komplexu Rockefellerova centra máte na výběr z těchto hotelů v rozmezí 5 000 až 7 000 Kč.

Historie Rockefellerova centra

Bohatý průmyslník, podnikatel, bankéř a ropný magnát John D. Rockefeller inicoval na konci 20. století monumentální projekt víceúčelového centra, který se měl stát jedním z hlavních bodů dramatické přestavby Manhattanu.

První základy budov se začaly stavět v roce 1931 a první část byla dokončena 1939. Všechny budovy a součásti Rockefellerova centra jsou navrženy ve stylu art deco.

Po Rockefellerově smrti převzal správu nad centrem jeho syn John D. Rockefeller junior, který jej dále rozšiřoval mezi lety 1953 a 1973. Jeho hlavní myšlenkou bylo Rockefellerovo centrum utvořit jako velký zábavně-vzdělávací komplex zaměřující se zejména na televizní tvorbu a tak je tomu vlastně dodnes.

Fotografie Lunch atop a Skyscraper

Z doby výstavby (rok 1932) mimochodem pochází i jedna z nejslavnějších fotografií světa nazvaná Lunch atop a Skyscraper neboli Oběd na vrcholu mrakodrapu.

Ta zachycuje 11 dělníků obědvajících na ocelové traverze 260 metrů nad zemí a byla pořízena ze 66. patra tehdy vznikající RCA Building, jednoho z mrakodrapů na Rockefeller Plaza.

Jak se k Rock-centru dostat?

Rockefellerův komplex se nachází v části Manhattanu zvané Midtown a je ohraničený ulicemi 6th Avenue a slavnou 5th Avenue. Do 15 minut pěšky odsud dojdete také k Central Parku nebo Times Square.

Nejbližší stanice metra:

  • 47-50 Sts/Rockefeller Center (cca 50 metrů) – oranžové linky B, D, F, M
  • 5 ave/53 St (cca 150 metrů) – oranžová linka M a modrá linka E
  • 49 St (cca 250 metrů) – žluté linky N, R, W

Po Páté Avenue v těsné blízkosti centra projíždějí také autobusy M1, M2, M3, M4, Q32, X27, X28, X37, X38, zatímco po Šesté Avenue jezdí autobusy M5 a M7. Napříč od západu na východ jezdí lokální linka M50.

  • Naviguj: 40.759, -73.9785

Další místa v New Yorku

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 7 dny
Navrhni úpravu