Zpět na seznam míst co vidět v New Yorku
Ground Zero

Ground Zero

Termín "Ground zero" byl v angličtině primárně používán pro místo výbuchu atomové bomby. Po tragických teroristických útocích dne 11.9.2001 na newyorská Dvojčata, mrakodrapy Světového obchodního centra, se však vžil jako název oblasti Dolního Manhattanu, kde k útokům došlo.

Původní komplex World Trade Center se skládal ze 7 budov, z nich dva takřka identické mrakodrapy zvané Dvojčata byla se svou výškou 420 metrů dlouhou dobu nejvyššími budovami světa. Po útocích ze září 2001, která má stále mnoho z nás v živé paměti, však ze Světového obchodního centra nezůstalo prakticky nic. Obě věže, Severní i Jižní, se zřítily a vzaly s sebou i všechny okolní budovy.

Po odstranění takřka 2 milionu tun trosek, které trvalo více než 8 měsíců, dostalo prázdné místo spontánně pojmenování Ground Zero. Těsně ke Ground Zero přiléhá nový mrakodrap Světového obchodního centra zvaný One World Trade Center.

The National 9/11 Memorial: dva "nekonečné" bazény

Hlavním místem Ground Zero je skoro až mystický památník tvořící dvěma bazény nazvaný jako projekt Reflecting Absence (Zrcadlící se nepřítomnost). Dva identické bazény s rozlohou 4 000 mpřesně kopírují základy Dvojčat, po jejich obvodu jsou vytvořené umělé vodopády padající do hlubin vprostřed bazénu, přičemž na jejich dno není z žádného místa po obvodu vidět.

Voda padající do nekonečné prázdnoty symbolizuje ztrátu na životech a pocity fyzické pustoty po útocích.

Po celém obvodu bazénů jsou do bronzových desek vyrytá jména 2 983 obětí, z nichž 2 977 mají na svědomí teroristické útoky z 11. září 2001 a 6 obětí zemřelo po bombovém útoku v garážích WTC v roce 1993.

Památník byl odhalen na 10leté výročí útoků a jeho součástí je mj. i tzv. Survival Tree, strom, který jako zázrakem přežil pád trosek a nyní je obklopený desítkami dalších stromů.

Bílé růže u jmen obětí

Když dorazíte k památníku 9/11, jistě si na deskách se jmény obětí povšimnete každý den několika zapíchnutých bílých růží do zdánlivě náhodných jmen. Tyto bílé květiny každé ráno umisťují zaměstnanci přilehlého muzea ke jménům, které by v daný den měly narozeniny.

Samozřejmě tu uvidíte i zapíchnuté jiné květiny či americké vlaječky, kteří přináší příbuzní či známí obětí.

Muzeum 11. září

Jen pár kroků od bazénů navštivte podzemní muzeum, které pokrývá všechny události teroristických útoků a zachovává vzpomínky pro budoucí generace. Ačkoliv mnoho lidí k muzeu teroristického útoku přistupuje již předem s odmítavým postojem, my jeho návštěvu určitě můžeme doporučit.

Události z 11.9.2001 měly význam pro celý svět a muzeum tuto skutečnost velmi věcně akcentuje spolu s velice vkusnou vzpomínku na oběti z řad běžných lidí i hasičů a policistů, kteří pomáhali odstraňovat následky útoku.

Jednou z hlavních expozic je část zachovalé konstrukce jedné z věží nebo hasičské auto částečně rozdrcené pádem mrakodrapů.

Emotivní část expozice zvaná Memorial Hall zobrazuje fotografie a příběhy všech takřka 3 000 obětí i zvukové nahrávky lidí po celém světě, kteří popisují, jak se cítili a co zrovna dělali, když se dozvěděli o těchto útocích. Ruku na srce, ti z vás, kteří si teroristický útok na New Yorku pamatují, zcela jistě vědí, kde v daný okamžik byli.

Kužele světla do nebes

Každoročně se 11.9. večer rozsvítí výkonné reflektory umístěné přesně ve středu bazénů, tedy uprostřed základů Severní i Jižní věže bývalých Dvojčat a vytvoří tak vzpomínkovou iluzi staveb mířících do nebe.

Ubytování v okolí Ground Zero

Na Lower Manhattan najdete množství větších hotelů, kvůli značné exponovanosti místa přímo v obchodním srdci New Yorku však čekejte ceny nejčastěji mezi 5 000 a 8 000 Kč za noc. Nejblíže ke Ground Zero bychom doporučili tyto hotely s dobrým hodnocením a na místní poměry rozumnými cenami:

Jak se na Ground Zero dostat?

Lokalita Ground Zero leží na Dolním Manhattanu a je skvěle dostupná metrem, zajímavosti v této části města ale v klidu obejdete i pěšky.

Jednou z takových zajímavostí je i nejbližší stanice metra spojená s obchodním centrem Westfield s architektonicky velmi zajímavým vstupem. Tento vstup je sdružený do jednoho obřího uzlu WTC Transportation Hub, který spojuje tyto stanice metra:

  • WTC Cortlandt: červená linka 1
  • Cortlandt St: žluté linky R, W
  • Fulton St: červené linky 2, 3, zelené linky 4, 5, modré linky A, C, hnědé linky J, Z
  • World Trade Center: modrá linka E
  • Chambers St: modré linky A, C
  • Park Place: červené linky 2, 3

Kromě toho zde má konečnou i vlaková linky PATH z New Jersey.

  • Naviguj: 40.7109, -74.0135

Další místa v New Yorku

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 8 dny
Navrhni úpravu