New York night

34 míst co vidět v New Yorku

Charging Bull

Památka

Býk na Wall Street

Více než 3tunová bronzová socha s prozaickým názvem "Zuřící být", tedy Charging Bull, patří k nejoblíbenějším atrakcím New York a jednom ze symbolu světového finančního distriktu.

Socha býka měří skoro 3,5 metru na výšku a téměř 5 metrů na délku a často se zde stojí i několikaminutové fronty na pořízení fotky. Podle parku, ve kterém se nachází, se často nazývá také "Bowling Green Bull".

Symbol rostoucích trhů

Sochu zuřícího býka instaloval přímo před jednou z hlavních světových burz NYSE na Wall Street italský umělec Arturo di Modica v prosinci roku 1989. Skulptura zde byla umístěna v rámci tzv. guerillového umění, tedy nelegálně bez povolení úřadů, v reakci na krach burzy z roku 1987 (tzv. Černé pondělí).

Podoba býka v sobě nese zřetelnou symboliku, jelikož právě rostoucí trhy se označují jako "býčí" a investorům předpokládajícím růst cen se říká "býci". Zuřící býk tak symbolizuje hněv nad krachem burzy a naději lepších časů.

Město nejprve nechalo ilegální sochu odstranit, avšak získala si takovou oblibu (a to doslova během pár hodin), že si Newyorčané vymohli její opětovnou instalaci. Znovu odhalena byla 21.12.1989, nikoliv však přímo na Wall Street, ale v blízkém parčíku Bowling Green.

Jak se k soše býka dostat?

Charging Bull stojí na jižním cípu Manhattanu a je velmi snadno dostupný hned od několika stanic, ale také pěšky například z Brooklyn Bridge.

Nejbližší stanice metra:

  • Bowling Green (cca 30 metrů): zelené linky 4 a 5
  • Wall St (cca 350 metrů): zelené linky 4 a 5
  • South Ferry (cca 250 metrů): červená linka 1
  • Whitehall St (cca 350 metrů): žluté linky R a W
  • Broad St (cca 350 metrů): hnědá linka J

Chystáš se do New Yorku?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 29. 08. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.