Palác v Bangkoku

Bezpečnost v Bangkoku

Pro mnoho cestovatelů je Bangkok první kontakt s Asií či exotikou vůbec a často sem tak míří méně zkušení cestovatelé, pro které jsou prvotní obavy z neznáma přirozené.

10 nejlepších hotelů v Bangkoku

Je Bangkok bezpečné město? Jaká je v Bangkoku kriminalita a na co si dát pozor? Čtěte dál v této kapitole.

Podvody a turistické pasti

Bangkok je turistické město a k tomu bohužel patří i podvody a turistické pasti. Jaké jsou ty nejčastější?

Zavřené atrakce

Často se vám při procházce centrem Bangkoku stane, že vás dobrou angličtinou osloví člověk vypadající jako zaměstnanec turistické agentury nebo řidič tuk-tuku. Zeptá se vás, odkud jste, zda jste v Bangkoku poprvé, jak se vám tu líbí...

A na závěr následuje nejdůležitější otázka: Kam máte zrovna namířeno. Odvětíte mu název památky či atrakce a on na to ihned zareaguje slovy, že zrovna dneska daná památka otevírá až za pár hodin. Důvody jsou rozličné. 

V případě chrámů vám budou tvrdit, že probíhají ceremonie nebo že mniši spí, v případě Velkého paláce zrovna v ten den probíhá královská slavnost a turistům se brány otevírají až odpoledne.

Po chvilce přemýšlení vám však "ochotně" poradí a nabídne náhradní plán s tím, že vás on nebo jeho kamarád čekající za rohem odveze tuk-tukem za výhodnou cenu k jiné - dnes otevřené - památce.

Samozřejmě nic z toho, co vám tito šmelináři nakukají, není pravda. Památka, kam máte namířeno, je na 100% otevřená a podvodník z vás chce jen vylákat peníze za zbytečnou jízdu tuk-tukem.

Odvoz do obchodu se suvenýry

I další velmi častý podvůdek mají většinou na svědomí tuk-tukáři. Už když je řidič podezřele hodně komunikativní a přátelský, měli byste zpozornit. Někteří tuk-tukáři vám během hovoru nabídnou, že znají skvělý lokální obchůdek, ve kterém nakoupíte kvalitní a levné suvenýry. Samozřejmě jsou s majitelem domluvení na provizi za každého turistu.

Není tak neobvyklé, že pokud si v daném obchůdku nic nevyberete, zamknou vás v něm a odmítají pustit, dokud něco nekoupíte.

Při cestě tuk-tukem tak vždy určete cílovou destinaci a v momentě, kdy tuk-tukář zastaví jinde, prostě vystupte a odejděte.

Jízda bez taxametru

Taxíky jsou v Bangkoku nejefektivnější způsob dopravy, zejména do částí, kam nejezdí metro. Jsou levné, jsou všude, jsou bezpečné... Ale i tady se musíte mít vždy na pozoru. Zejména u stojících taxíků před hotely, atrakcemi a nočními kluby.

Tito taxikáři čekají výhradně na turisty a často vám po oznámení vaší destinace se suverénním klidem odvětí cenu, kterou za jízdu zaplatíte. Doporučujeme na oplátku se suverénním klidem vystoupit a mávnout na některý z mnoha projíždějících taxíků.

Taxi v Bangkoku vždy musí použít taxametr a vzhledem k tomu, že ceny se určují kombinací ujeté vzdálenosti a času stráveného v kolonách, taxikář nikdy předem nemůže vědět přesnou částku. Nabídku jízdy bez taxametru zkrátka odmítněte, vždy bude 3-4x dražší.

Naštěstí jsou taxikáři v naprosté většině případů poctiví a taxíků je takové množství, že se vždy jízdě bez taxametru můžete vyhnout.

Kapsáři

Jako v každé větší světové metropoli se i v Bangkoku musíte mít na pozoru před kapsáři. Klasicky se nejvíce objevují u památek, obchodních center, v MHD a na přeplněných ulicích čtvrtí Sukhumvit a Silom, především v noci.

Oblíbeným cílem kapsářů jsou také buddhistické chrámy se vstupem zdarma.

Kapsáři jsou často i velmi malé děti, takže pokud se kolem vás objeví větší množství dětí, vždy se mějte na pozoru.

Je však nutné zdůraznit, že množství kapsářů v Bangkoku nijak nevybočuje ze standardu, jaký známe třeba z Evropy.

Falešní příslušníci turistických úřadů

Thajská vláda provozuje hned několik úřadů a agentur věnujících se čistě turistické agendě, avšak žádná z nich nemá zaměstnance v oficiálních uniformách, které vysílá do měst.

Pokud vás někde na ulici zastaví člověk s odznakem či průkazkou s nápisem "Tourism Authority" apod., vůbec se s ním nebavte a pokračujte dál. Na 100% se jedná o podvodníka, který z vás bude chtít vytáhnout peníze za zcela zbytečnou službu. Například vám může tvrdit, že památka, do níž máte namířeno, je přeplněná a aktuálně nepřijímá další turisty, ale že za drobný poplatek vás může dostat přednostně na začátek fronty.

Zpozorněte také v případě, že vás zastaví člověk vypadající jako policista a bude vám chtít zkontrolovat doklady. Pokud jste neudělali vyložený přestupek, nejspíš se bude opět jednat o podvodníka.

Skutečná thajská policie bývá k turistům velmi vstřícná a namátkové kontroly na ulici jsou naprosto raritní.

Závažná kriminalita a bezpečnost obecně

Co se týče vážnější kriminality, Bangkok je velmi bezpečné město. Pohyb venku není nijak zvlášť nebezpečný ani po setmění a v širším centru Bangkoku nenarazíte na žádnou vyloženě pochybnou nebo nebezpečnou čtvrť.

Bangkok je bezpečný i pro samostatně cestující ženy. S násilnými a sexuálně motivovanými činy se tu setkáte jen zřídka.

naposledy aktualizováno 19. 03. 2024

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.