Palác v Bangkoku

Metro v Bangkoku

Metro v Bangkoku spolu s lodní dopravou patří k jediným relevantním prostředkem MHD pro pohyb po městě. Tramvaje zde nejezdí a autobusová doprava je extrémně nepřehledná. Informace o všech možnostech cestování se dočtete v kapitole Doprava.

10 nejlepších hotelů v Bangkoku

I bangkocké metro má však specifika, se kterými se v jiných podobně velkých městech jen tak nesetkáte.

Linky metra v Bangkoku

Město v současnosti brázdí 8 linek metra, respektive 1 trasa klasického podzemního metra (na okrajích jezdí nad zemí), 6 linek čistokrevné nadzemky jezdících na vyvýšených betonových koridorech a 1 linka nadzemního automatického vláčku.

Přesto však metro zdaleka nepokrývá všechny směry a oblasti města a jen těžko si při pohybu po městě vystačíte bez doplňkových cest taxíkem.

Metro není jednotný systém, ale provozují jej 4 různé společnosti, které si vzájemně neuznávají jízdenky.

Metropolitan Rapid Transit MRT

Tento systém sestává ze tří tras:

  • Modrá okružní linka (MRTA Blue Line) – projíždí historické centrum a některé čtvrti moderního Bangkoku oblíbené pro ubytování (Silom, východ čtvrti Sukhumvit); jede také na hlavní nádraží Hua Lamphong a nádraží Bang Sue a zastavuje poblíž autobusového nádraží Mo Chit
  • Fialová linka (MRTA Purple Line) – z přestupní stanice na modrou linku Tao Poon na severu města pokračuje ještě dál na sever až za hranice Bangkoku a pro turisty není nijak využitelná

Oficiální web MRT: metro.bemplc.co.th

Modrá linka je z naprosté většiny podzemní, fialová a žlutá pak kompletně nadzemí. Modrá trasa je také nejvytíženější ze všech tras bangkockého metra.

BTS Skytrain

Tento systém provozuje dvě zelené linky - světle a tmavě - které se kříží ve stanici Siam.

  • Světle zelená linka (Sukhumvit Line) – projíždí Bangkok od severu k jihu a z turisticky zajímavých míst jede skrz centrum čtvrtí Sukhumvit a Siam, zastavuje také poblíž autobusových nádraží Mo Chit a Ekkamai
  • Tmavě zelená linka (Silom Line) – začíná v centru moderního Bangkoku ve čtvrti Siam a přes oblíbenou čtvrť Silom pokračuje dál přes řeku směrem na východ města
  • Zlatá linka (Gold Line) – kratičká trasa vedoucí od tmavě zelené linky k luxusnímu nákupnímu středisku ICONSIAM
  • Žlutá linka (Yellow Line) – jezdí po východní části Bangkoku a z turistického hlediska zatím nemá příliš význam
  • Růžová linka (Pink Line) – jezdí po severní části Bangkoku a spojuje například červenou linku metra ze letiště Don Mueang se světle zelenou nebo fialovou. Přestup z letištní linky na růžovou je ve stanici Lak Si

Oficiální web BTS Skytrain: www.bts.co.th/eng

Všechny trasy jsou vedeny nad zemí. Zelené linky mají charakter klasických souprav metra, zatímco zlatá linka je tzv. peoplemover, automatický vláček bez řidiče.

Zlatá linka je také tarifně oddělena od obou zelených a je třeba si vždy koupit samostatnou jízdenku.

SRT Railway

Posledním dopravcem jsou thajské státní železnice, které provozuje tři elektrifikované nadzemky.

  • Suvarnabhumi City Line v(Airport Rail Link)[/translate] – spojuje moderní centrum Bangkoku s letištěm Suvarnabhumi
  • Červená linka – spojuje nádraží Bang Sue na severu města s letištěm Don Mueang
  • Světle červená linka – jezdí z nádraží Bang Sue směrem na východ do lokality Taling Chan a pro turisty prakticky nemá využití

Oficiální web: www.srtet.co.th

Mapa metra Bangkok

Protože oficiální webové stránky jednotlivých systémů neposkytují mapy ve vysokém rozlišení, vytvořili jsme vlastní mapu aktuální sítě metra v Bangkoku.

Jízdenky na metro

Každý z výše uvedených 3 systémů má vlastní jízdenky a krátký automatický vláček Golden Line navíc ještě vlastní, který neuznává ani lístky ostatních dvou linek firmy, která jej provozuje.

Přestupujete-li v rámci jedno systému (například ze světle zelené na tmavě zelenou trasu nebo z modré linky na fialovou), není třeba při přestupu znovu kupovat jízdenku. Pokud však přestupujete mezi systémy, vždy si musíte koupit nový lístek.

Všechny systémy naštěstí aspoň fungují na stejné bázi.

Jak koupit jízdenku?

V každé stanici metra jsou automaty, které berou pouze hotovost (mince a bankovky do maximální hodnoty 100 bahtů). Na každé stanici navíc najdete i okénko s obsluhou, kde však rovněž nelze platit kartou. Výhodou pokladen je alespoň možnost rozměnit si i bankovky v hodnotě 500 a 1 000 bahtů.

V automatu si v pravém horním rohu přepnete z thajštiny do angličtiny.

Následně na dotykové mapě vyberete stanici, na níž míříte. Displeje jsou staré, a tak se může stát, že se napoprvé trefíte do jiné stanice a celý proces musíte zopakovat.

V pravé části obrazovky se zobrazí cena, kterou je třeba zaplatit. Není potřeba platit v přesné hodnotě, jen pamatujte, že automat vrací vždy pouze v mincích.

Z automatu vypadne černý žeton (u systémů MRT, SRT a Airport Rail Link), resp. papírová jízdenka (u systému BTS Skytrain), které následně použijete u turniketu. Při vstupu jen přiložíte žeton/jízdenku ke čtečce. Nezapomeňte si žeton/jízdenku ponechat po celou dobu cesty. Při výstupu pak jízdenku či žeton do turniketu vložíte a ponecháte jej v něm, čímž se vám uvolní.

Ceny jízdenek v Bangkoku

U všech systémů metra se vždy platí podle ujeté vzdálenosti.

Nejnižší cena (většinou 1 nebo 2 zastávky) je 15 THB, nejvyšší cena pak mezi 40 THB a 50 THB, to už ale musíte jet takřka přes celé město. V průměru za jednu jízdu metrem zaplatíte něco kolem 30 THB.

U systému BTS Skytrain (světle + tmavě zelená linka) existují i celodenní lístky platné jen pro daný kalendářní den. Ty nekoupíte v automatu, ale vždy pouze u pokladny s živou obsluhou. Tyto celodenní lístky opět lze použít pouze pro daný systém. Celodenní jízdenka na linky BTS stojí 140 THB.

U systému MRT pak místo celodenního lístku můžete zakoupit tzv. Stored Value Card za 180 THB (hodnota 100 bahtů pro jízdné + 80 bahtů za vystavení jízdenky). Kartičku si však můžete opakovaně dobíjet na libovolné částky (vždy jen v hotovosti). Jízdné však není levnější než při použití žetonů, takže jediná přidaná hodnota tkví v pohodlí, že nemusíte při každém vstupu do metra znovu kupovat jízdné.

Jízdní řády a intervaly

Všechny linky metra v Bangkoku vyjíždí na trať mezi 5:15 a 5:30 z konečných stanic, tzn. z centra okolo 6:00. Poslední jízdy jsou mezi 23:20 a 23:40 z konečných, z centra tedy kolem půlnoci.

Intervaly na modré a obou zelených linkách se pohybují mezi 5 a 10 minutami, kratší jsou ráno a odpoledne, delší přes poledne a o víkendech (maximálně však oněch 10 minut).

Při cestě na letiště Suvarnabhumi BKK je interval 10-15 minut, zatímco na letiště Don Mueang DMK 12-20 minut.

Soupravy metra

Všechny vlaky metra jsou moderní a klimatizované. Někdy až překlimatizované a nebývá výjimkou ani rozdíl mezi teplotou venku a ve vlaku přes 15 stupňů.

Soupravy i stanice jsou vzorně čisté a cestování metrem v Bangkoku je velmi bezpečné.

naposledy aktualizováno 04. 04. 2024

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.