Turks a Caicos

Průvodce destinací
z
do
od
do
z
do
od
do
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Turks a Caicos jsou ostrovy v Karibském moři políbené sluncem, obklopené tyrkysově průzračnou vodou a pestrými mořskými živočichy. Země milých a přátelských lidí. Pojďte je s námi objevovat.

Odhal další zajímavosti

Co navštívit

Zavřít
Ikona pinu

Grand Turk

Ostrov s historickými budovami a rustikálním šarmem. Je zde umístěno Turk a Caicos Národní muzeum. Kousek od Grand Turk naleznete Gibbs Cay – neobydlený ostrov, což je ideální místo na piknik na pláži.

Zavřít
Ikona pinu

Middle Caicos Cave

Neboli jeskyně s největšími vápencovými útvary.

Zavřít
Ikona pinu

Turks a Caicos Národní muzeum

Umístěné v Guinep House v nejstarší kamenné budově na ostrově na Front Street. Je domovem původních obyvatel ostrova Lucayanů.

Zavřít
Ikona pinu

Wades Green Plantation

Bavlníkové plantáže, které se nachází na severu ostrova Caicos a spojují se s původními plantážemi Cheshire Hall.

Zavřít
Ikona pinu

Cockburn

Je administrativní, historické a kulturní centrum ostrovů. Naleznete zde spoustu zajímavých budov.

Počasí a sezóny

Počasí

Průměrné teploty se v průběhu roku pohybují mezi 27–32 °C, v létě jsou maličko nižší než v zimě, ovšem od června do října zde panuje riziko výskytu hurikánů.

Kdy vyrazit

Do oblasti Turks a Caicos doporučujeme vyrazit v období mezi prosincem a květnem, kdy si užijete báječné počasí.

Zobrazit více

Praktické tipy

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce Ostrovy původně obývali karibští indiáni, po připlutí evropských mořeplavců zde zavládlo otroctví. Celé území mělo pod kontrolou několik států, po roce 1783, kdy USA získaly nezávislost na Velké Británii, spousta amerických osadníků odešla do Karibiku. V roce 1844 byly tyto ostrovy vyhlášeny samostatnou kolonií. Lidé Místní lidé sestávají ze směsi místních domorodců, nazývaných zde „Belonger“ nebo „Turks and Caicos Islanders“ a…

Jak ušetříš

Americký dolar Na ostrovech se platí v amerických dolarech, měnou, kterou není problém kdekoli dále směnit. 1 USD (americký dolar) = 22,10 Kč (kurz k 3. 8. 2017). [imageFill 5685] Směnárny a platba kartou Na ostrovech Turks a Caicos můžete platit platební kartou i z ní vybírat bez omezení zvláště na větších ostrovech. Na malých ostrovech bankomat nenajdete. Většina hotelů, restaurací i taxíků přijímá cestovní šeky.  Kolik co stojí Obchody…

Jak se budeš dopravovat

Jak do Turks a Caicos Nejjednodušší, nejrychlejší a nejpohodlnější cestou, jak se dostat na Turks a Caicos, je zvolit leteckou dopravu. Letiště je situované na Grand Turk a využívá ho několik leteckých společností. Nejběžnější z nich je Delta Air Lines, Inc., British Airways, Air Canada a další. Doba letu trvá v závislosti na počtu přestupů v průměru 15 hodin. Cena letenek se pohybuje okolo 20.000 Kč. Levnější letenky můžete dosáhnout její koupí v akci…

Co ochutnáš

Kuchyně Turks a Caicos  Místní kuchyně, to jsou především úlovky z moře a převážně na mušle. Ty se převážně smaží a podávají se salátem. Ryby, které bývají v nabídce, jsou mnohdy dovezené. Zde uvádíme pár specialit, které stojí za to ochutnat: Smažené ryby nebo plody moře s rýží a hráškem Conch Ceviche – Je lahodný salát z kousků masa z mušlí, s paprikou, červenou cibulí, rajčaty a citrusy. Snapper – Kanic se podává grilovaný s citronem.…

Jaké výlety podnikneš

Potápění Pine Cay – Je malý ostrov v soukromém vlastnictví. Autem se sem nedostanete, ale tato potápěčská lokalita je známá svou dobrou viditelností za jakýchkoli okolností. Lodí se sem připlavíte cca za 35 min. Grace Bay – Zátoka, která je ohraničena bariérovým útesem. Ten je přes 22 km dlouhý a pozorovat tu můžete barakudy, mořské želvy, delfíny, žraloky. Northwest Point – Oblast velká téměř 5 km s těmi nejkrásnějšími ponory. Zvláště zkušení potápěči…

Na co si dej pozor

Zdraví Jelikož na ostrovech je pořád velké teplo, nezapomeňte pravidelně doplňovat tekutiny, abyste zabránili dehydrataci. Sand fly – Na pláži se zde můžete setkat s muškami, které vás mohou poštípat. Proto nelehejte na písek bez deky nebo ručníku pod sebou, popřípadě použijte repelent. Při koupání, šnorchlování a potápění si dávejte pozor na mořské proudy.  Kriminalita Turks a Caicos patří mezi bezpečné destinace. Samozřejmě že platí jako všude…

Víza a na co mysli před cestou

Vízum Ke vstupu do oblasti Turks a Caicos je potřeba mít platný pas minimálně ještě 6 měsíců po návratu do ČR. Vízum zde nepotřebujete.   Další dokumenty Pokud má vaše letadlo mezipřistání v USA, pak je nutné vyplnit formulář ESTA (registraci lze provést 72 hod. před odletem na webových stránkách Ministerstva vnitřní bezpečnosti USA).  V případě, že cestujete do oblasti s domácími mazlíčky, je potřeba předložit aktuální veterinární osvědčení…

Zavřít

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce

Ostrovy původně obývali karibští indiáni, po připlutí evropských mořeplavců zde zavládlo otroctví. Celé území mělo pod kontrolou několik států, po roce 1783, kdy USA získaly nezávislost na Velké Británii, spousta amerických osadníků odešla do Karibiku. V roce 1844 byly tyto ostrovy vyhlášeny samostatnou kolonií.

Lidé

Místní lidé sestávají ze směsi místních domorodců, nazývaných zde „Belonger“ nebo „Turks and Caicos Islanders“ a také z přistěhovalců z Velké Británie, USA, Francie, Kanady, Haiti, Dominikánské republiky a dalších. Lidé zde jsou velice milí a přátelští.

Svátky

 • 1.–2. ledna – Nový rok
 • Druhé pondělí v březnu – Den Commonwealth
 • 14. duben – Velký pátek
 • 17. duben – Velikonoční pondělí
 • 29. květen – National Heroes Day
 • 12. červen – Narozeniny jejího Veličenstava
 • 1. srpna – Emancipation Day – oslavuje konec otroctví
 • 29. září – National Youth Day
 • 9. října – National Heritage Day
 • 24. listopadu – Den díkůvzdání
 • 25.–26. prosince – Vánoce

Kultura

Kultura ostrovů je velmi podobná jako na Bahamách, pod něž geograficky patří. Od roku 2003 se každoročně koná Conch Festival, kde můžete lépe poznat i místní hudbu Junkanoo.

Jazyk

Úředním jazykem na ostrovech je angličtina.

Turismus

Turismus na ostrovech jen vzkvétá. Rok od roku tyto ostrovy navštíví čím dál tím víc lidí. I přes statistiky udávající vysoké číslo zde stále naleznete klid, původní atmosféru i úžasnou místní pohostinnost.

Pláže na Turks a Caicos

Geografie

Po stránce geografie patří tyto ostrovy k Bahamským ostrovům. Skládají se ze 30 ostrovů o celkové rozloze 616 km2 (při přílivu, při odlivu se plocha zvětší cca o třetinu). Povrch je převážně nížinný s vápencovým podložím a mangrovovými bažinami. Skupiny ostrovů Turks a Caicos od sebe odděluje průliv Turks.

Zavřít

Jak ušetříš

Americký dolar

Na ostrovech se platí v amerických dolarech, měnou, kterou není problém kdekoli dále směnit.

1 USD (americký dolar) = 22,10 Kč (kurz k 3. 8. 2017).

Americký dolar

Směnárny a platba kartou

Na ostrovech Turks a Caicos můžete platit platební kartou i z ní vybírat bez omezení zvláště na větších ostrovech. Na malých ostrovech bankomat nenajdete.

Většina hotelů, restaurací i taxíků přijímá cestovní šeky.

Kolik co stojí

 • Obchody na ostrovech jsou dobře vybaveny, seženete zde snad vše důležité, co běžný turista potřebuje. Ceny jsou zde ale vyšší, než na jaké jsme zvyklí. Důležitou roli zde hraje především to, že místní musejí téměř vše dovážet.
 • Jídlo ve fast food restauraci – 25 USD
 • Jídlo v drahé restauraci – 50–60 USD
 • Pivo – cca 5 USD
 • Cappuccino – 4,5 USD
 • Voda 0,33 l – 1,50 USD
 • Jablka 1 kg – 4 USD
 • Banány 1 kg – 2 USD
 • Koktejl – 10–12 USD
 • Taxi cca 2–5 USD /1 míle
 • Auto – 50–80 USD / den
 • Pohonné hmoty 1 l – 1,30 USD
 • Dvoulůžkový pokoj – od 250 USD/noc

Spropitné a smlouvání

Je obvyklé dávat spropitné v hotelu za služby ve výši 10 % a 15 %. Účtenka za jídlo už spropitné 10 % obsahuje, ale většinou neobsahuje dalších 15 % za ocenění vynikajících služeb obsluhy. 15 % se také obvykle nechává taxíkům, portýrům a dalším.

Jak ušetřit

Ušetřete již koupí letenky za akční ceny.

Zvolte levnější typ ubytování nebo cestujte ve více lidech, aby se celkové náklady rozpočítaly.

Dále doporučujeme stravovat se místo v restauraci raději ve fast foodech a poznat tak blíže místní život.

Místo pronájmu auta jezděte místními minibusy Jitneys. Za jízdy ještě můžete prohodit řeč s místními a dozvědět se tak ještě víc.

Denní rozpočet

Nízkorozpočtový cestovatel si vybere levnější ubytování a dopravovat se bude po ostrově „na vlastní pohon“ na pronajatém kole nebo s Jitneys, pak se denní útrata se pohybuje cca od 150–200 USD /osoba.

Zlatá střední varianta zahrnuje pokoj v hotelu, pronájem něčeho rychlejšího – např. skútru a jídlem v restauraci, rozpočet dosáhne na 200–500 USD na den.

Nejdražší variantou pak je pronajmout si apartmán s tříchodovým jídlem, džípem atd. V tomto případě lehce překročíte 500 USD na den.

Uvedené ceny jsou orientační, počítejte vždy s finanční rezervou.

Zavřít

Jak se budeš dopravovat

Jak do Turks a Caicos

Nejjednodušší, nejrychlejší a nejpohodlnější cestou, jak se dostat na Turks a Caicos, je zvolit leteckou dopravu. Letiště je situované na Grand Turk a využívá ho několik leteckých společností. Nejběžnější z nich je Delta Air Lines, Inc., British Airways, Air Canada a další.

Doba letu trvá v závislosti na počtu přestupů v průměru 15 hodin. Cena letenek se pohybuje okolo 20.000 Kč. Levnější letenky můžete dosáhnout její koupí v akci nebo zakoupením letenky s předstihem. Pohodlně se na ostrovy dostanete z mezinárodního letiště Václava Havla v Praze.

Alternativou jsou zaoceánské plavby z Karibiku.

Zaoceánské lodě na Turks a Caicos

Jak se nejlépe dopravovat

Nejsnadnější dopravou na ostrovech jsou taxíky, půjčit si můžete i auto nebo motocykl či kolo. Dávejte však pozor! Jezdí se vlevo. Nejednou se zde setkáte s nabídkou taxikářů, že vám budou dělat průvodce po ostrovech. Taxislužby naleznete na všech letištích I v přístavech. Hromadná doprava zde neexistuje.

Lodní dopravu lze použít při přesunu mezi ostrovy, spousta lodí pořádá I výlety. Rezervovat místo na lodi si můžete přímo zde: http://tciferry.tciferry.com/.

Setkáte se tu také s Jitneys neboli společnými minibusy s lacinými jízdními tarify jsou mnohem levnější než taxi, ale řidiči sem tam vybírají vyšší jízdné od turistů od než od místních. Nedejte se odradit a smlouvejte.

Zavřít

Co ochutnáš

Kuchyně Turks a Caicos

Místní kuchyně, to jsou především úlovky z moře a převážně na mušle. Ty se převážně smaží a podávají se salátem. Ryby, které bývají v nabídce, jsou mnohdy dovezené. Zde uvádíme pár specialit, které stojí za to ochutnat:

 • Smažené ryby nebo plody moře s rýží a hráškem
 • Conch Ceviche – Je lahodný salát z kousků masa z mušlí, s paprikou, červenou cibulí, rajčaty a citrusy.
 • Snapper – Kanic se podává grilovaný s citronem. Výborně chutná se cherry rajčaty a rýží.
 • Humří ocásky – Jsou delikatesou s máslovou omáčkou na česneku s citronem.

Jídlo na Turks Caicos

Nezapomeňte si dát také místní pivo Turk´s Head Amber nebo rum Bambarra.

Jak se stravovat jako místní

Pokud se chcete stravovat jako místní, vynechejte jídlo v restauraci a vyrazte mimo trasu do velké modré budovy mezi Grace Bay a Turtle Cove na ulici Lower Bight Road, resturace Mr. Grouper´s. Zde se schází místní na výborné pikantní křupavé kuře a smažené banány a rýži.

Obvyklé ceny v restauracích

Jak je již uvedeno výše, ceny na ostrovech jsou vyšší z důvodu dovozu veškerých zásob. Cena hodnotného jídla ve fast foodu se pohybuje kolem 25 USD, ale pokud byste si chtěli dát oběd či večeři v drahé restauraci, tam vás jídlo vyjde zhruba dvakrát tolik. Níže uvedené ceny jsou orientační:

 • Velká pizza pro 2 lidi – 26 USD
 • Tuňák s místním ovocem, rýže – 40 USD
 • Pikantní krevety s česnekem a bylinkami s rýží a salátem – 22 USD
 • Špagety Frutti di mare – 26 USD
 • Smoothie – 8 USD
 • Pivo – kolem 5 USD (ale záleží na umístění restaurace)
 • Coca-Cola – 2 USD
Zavřít

Jaké výlety podnikneš

Potápění

Pine Cay – Je malý ostrov v soukromém vlastnictví. Autem se sem nedostanete, ale tato potápěčská lokalita je známá svou dobrou viditelností za jakýchkoli okolností. Lodí se sem připlavíte cca za 35 min.

Grace Bay – Zátoka, která je ohraničena bariérovým útesem. Ten je přes 22 km dlouhý a pozorovat tu můžete barakudy, mořské želvy, delfíny, žraloky.

Northwest Point – Oblast velká téměř 5 km s těmi nejkrásnějšími ponory. Zvláště zkušení potápěči, mohou absolvovat víceúrovňové ponory se skvělou podívanou na korálový útes.

Sandbore Channel – Je situován mezi Providenciales a Západním Caicosem. Zde lze obdivovat panenský podmořský svět. Setkáte se s rejnoky, žraloky, delfíny i velkým množstvím mořských hub.

West Caicos – Leží asi 16 km od Providenciales. Kdysi byl ostrov nazýván Yankee Town, v dnešní době je ale neobydlený. Oblast nabízí neopakovatelné ponory.

Providenciales – Neboli „Provo“ vám bude připomínat Floridu. Díky korálovým ostrovům zde naleznete ideální podmínky pro potápění a šnorchlování. Řadí se k nejlepším plážovým destinacím na světě.

Grace bay – Je asi 20 km dlouhá bílá písčitá pláž s palmami a další možností potápění.

Potápění na Turks a Caicos

Šnorchlování

2 skvělé útesy na šnorchlování se nachází u pláží v Providenciales. Naleznete tu množství různorodých barevných ryb a malých mořských živočichů.

Plavba kajakem kolem Chalk Sound

Obdivujte překrásnou kulisu na zdejších jasně tyrkysových vodách.

Kayakem na Turks a Caicos

Zavřít

Na co si dej pozor

Zdraví

Jelikož na ostrovech je pořád velké teplo, nezapomeňte pravidelně doplňovat tekutiny, abyste zabránili dehydrataci.

Sand fly – Na pláži se zde můžete setkat s muškami, které vás mohou poštípat. Proto nelehejte na písek bez deky nebo ručníku pod sebou, popřípadě použijte repelent.

Při koupání, šnorchlování a potápění si dávejte pozor na mořské proudy.

Kriminalita

Turks a Caicos patří mezi bezpečné destinace. Samozřejmě že platí jako všude, dávat si pozor na drobné krádeže a to především v davu.

Riziko katastrof

Možným nebezpečím, které zde hrozí, jsou hurikány, v případě, že zvolíte termín dovolené od června do října. Proto doporučujeme zvolit jiné datum. Pár rad naleznete také na stránkách: http://www.zachranny-kruh.cz/.

Z hlediska zemětřesení není tato oblast nijak seismicky aktivní, jedná se o relativně bezpečnou oblast.

Internet a elektřina

V hotelech je používán elektrický proud o napětí 110 V, proto je vhodné si pořídit adaptér s americky typizovanými zásuvkami.

Bezplatné připojení wifi k internetu nabízí většina hotelů a vil, ale také kavárny a restaurace. Pokud budete chtít na svých cestách pracovat, určitě nebude s připojením problém.

Důležité kontakty

 • Lékařská pomoc – 911
 • National hospital (Providenciales) – +1 (649) 941-2800
 • Policie – 999 nebo 911 (v ohrožení)
 • Hasiči – 911 nebo 941-8090
Zavřít

Víza a na co mysli před cestou

Vízum

Ke vstupu do oblasti Turks a Caicos je potřeba mít platný pas minimálně ještě 6 měsíců po návratu do ČR. Vízum zde nepotřebujete.

Další dokumenty

Pokud má vaše letadlo mezipřistání v USA, pak je nutné vyplnit formulář ESTA (registraci lze provést 72 hod. před odletem na webových stránkách Ministerstva vnitřní bezpečnosti USA).

V případě, že cestujete do oblasti s domácími mazlíčky, je potřeba předložit aktuální veterinární osvědčení o zdraví zvířete.

Očkování

Žádné očkování na ostrovy Turks a Caicos není uvedeno jako povinné. Doporučuje se např. očkování proti hepatitidě A a B, břišnímu tyfu nebo očkování proti meningokovým nákazám.

Celní předpisy

Do země můžete přivézt až 1 l lihovin nebo 2 l vína (méně než 40 % alkoholu), až 200 cigaret nebo 50 doutníků nebo 250 g tabáku. Dále lze dovézt 50 g parfému a dárky do 400 USD (na nekomerční použití) a přiměřené množství osobního zboží.

Věci, kterým se vyhněte, je dovoz či vývoz zbraní, drog či pornografie.

Veškeré korály a mušle, které jste získaly na Turks a Caicos, potřebují povolení k vývozu.

Rezervuj

1.

Letenky

Cestovatelé k nám chodí nejen pro rady, ale i levné letenky. Najdi si i ty svou letenku na Turks a Caicos.

2.

Hotely

Mít kde složit hlavu není od věci. Podívej se na nabídku hotelů, hostelů i apartmánu na Turks a Caicos.

3.

Půjčení auta

Jsi milovník roadtripů? Podívej se na nabídku dostupných vozů k vyzvednutí nejen na letišti.

nebo

Zájezdy

Pokud dáváš přednost hotovému řešení, naplánuj si dovolenou na Turks a Caicos s cestovní kanceláří.

Diskuze

Jsme největší cestovatelská komunita v Česku a na Slovensku. Máš dotaz nebo hledáš spolucestovatele? Zeptej se ve fóru!

Založ nové téma

Akční letenky na Turks a Caicos

Turks a Caicos u nás zatím bohužel nemá žádné akční letenky.
Nastav si hlídače a my ti dáme vědět, jakmile se nějaké objeví!

Nastavit hlídače
Byl jsi na Turks a Caicos?
Navrhni úpravu