Bergamo pohled

Jednodenní letecké výlety po Evropě z Prahy. Letenky od 650 Kč

67 komentářů
2019-09-24T19:40:00+02:00

O akci

Největšímu rivalovi na evropském nebi se na pražském letišti skvěle daří, a tak přidává do některých destinací druhou ba i dokonce třetí denní rotaci, což nám, nízkonákladovým cestovatelům hraje pěkně do karet, neboť úplně odpadá potřeba ubytování. S příchodem zimního letového řádu Ryanair zdvojnásobil rotace na linkách do Budapešti či Bergama. Do belgického Charleroi nebo na londýnské letiště Stansted Ryanair posílá dvě letadla denně i v současné době, do Charleroi v pátky a pondělky.

Jednodenní otočky jsou spíše doménou obchodních cestujících a klasičtí dopravci si za takové letenky nezřídka nechají pěkně zaplatit, v případě Ryanairu se však nic takového nekoná, po chvilce procházení cenových kalendářů najdete mnoho zpátečních letenek s cenou v řádech stokorun.

Pokud si chcete jen tak zaletět po Evropě, třeba na nákupy, na oběd, na rande, na jednání či na cokoli jiného, máte několik možností. Níže uvádíme nejlevnější letenky, které jsme na dané trase našli.

  • Hledej v období Dle uvedených příkladových
  • Čeká tě přestup na letišti Přímé lety
  • Poletíš s aeroliniemi Ryanair
  • Čeká tě přímý let
  • V ceně je V základním tarifu pouze jedno malé příruční zavazadlo
PRG/Praha
CRL/Brusel
Zpáteční letenky
1.5 hodin letu (přímý let)
PRG/Praha
BGY/Bergamo
Zpáteční letenky
1.5 hodin letu (přímý let)
PRG/Praha
BUD/Budapešť
Zpáteční letenky
1 hodin letu (přímý let)
PRG/Praha
STN/Londýn
Zpáteční letenky
2 hodin letu (přímý let)

Nevíš, jak se dostaneš z letiště do centra? Přečti si naše průvodce: letiště Praha, letiště Brusel Charleroi, letiště Milán Bergamo, letiště Budapešť, letiště Londýn Stansted.

Avatar uživatele
Lukáš Horák
naposledy aktualizováno 2019-09-24T17:12:38+02:00

67 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele tmx
tmx
před 3 lety

Zbytečnocestovatelé mají další šanci. Například Stansted v listopadu v sobotu za 258 Kč RT.

A obecně v celé síti lety za 5 EUR/GBP.

Nejen pro Mikira např Praha - Cork za 270 Kč.

Nebo třeba PRG-STN-LIS v sobotu 9.11. za 650 Kč ow. Zpět to určitě půjde najít podobně.

Avatar uživatele
Lukáš
před 3 lety

Ahoj, právě jsem si chtěl rezervovat letenky do Bruselu na 18.11, ale cena tam i zpět vyjde na 432 Kč, celkem tedy na 864.rano tam večer zpět. Ale v nadpise je od 650.to odpovídá večer tam, přespat a ráno zpět

Ma Ryanair nějakou slevovou členskou kartičku?

Díky

Avatar uživatele Petr76
Petr76
před 3 lety

Akce byla zveřejněna před 4 dny, tzn. nejlevnější letenky jsou už asi pryč.

Avatar uživatele milka _2
milka _2
před 3 lety

Ahoj.

Při koupi letenek přes zvolený proklik mi to nenabídne, resp.nevnutí koupi/výběr sedadla pro dítě a dospělé, jak je to běžně přes Ryanair napřímo. Mám čekat až na odbavení, kdy zadám všechny údaje (mmch. ty tam jsou už z mého účtu navolené, takže věk dítěte by tam už měl být) ?

Předem děkuji za radu.

Avatar uživatele
David Eiselt
před 3 lety

To je zvláštní, Ryan by tě neměl pustit bez volby sedadla u dítěte a dospělého, fakt sedí data narození?

Avatar uživatele milka _2
milka _2
před 3 lety

Právě, že to bylo zvláštní už při zadávání osob. U mne jako vždy, ale syna to bralo automaticky jako dospělého a vlastně výběr na dítě nikde nešlo zadat a s tím i ten výběr sedadel. A při zpětné kontrole tam u něj uložení údaje chybí a datum narození lze navolit jen od R. 2001. Takže jak z toho ven? Mám jim napsat na zák.chat?

Diky.

Avatar uživatele Karel
Karel
před 3 lety

Hezky se debata dostala k tomu, že se tu předhazuje konzum.

Jen pár mých připomínek:

1) CO2 z letadel mě netrápí, trápí mě zbytečné nákupy jídla, kdy spoustu vyhodíme, boty, co vydrží rok, ale stejně si koupíme osm párů, at nám to sedí ke zbytku šatů, které vydrží stejnou dobu. Trápí mě mikrotenové sáčky na mrkev, petržel, celer, místo zabalení všeho do papírového pytlíku.

2) to, že někdo letí na jeden den někam omrknout lokalitu, není ani konzum, ani omezenost, ani šílenství. Je to možnost cestování. Někdo prostě chce poznat města Evropy. A proto tam musí letět v rámci stopoveru? Proč probůh? Jsou páry, které si naspoří 2000 Kč na letenku, za nocleh dají 1000 Kč, za jídlo 1000 Kč a tím pádem za čtverku mají dva dny v Kyjevě, Bari, Malaze. A fakt se třeba nezmůžou na to, aby se tam podívali během letu do LA. Prostě doba umožňuje cestovat a není proto třeba jet vlakem, nebo autem.

EDIT: proč by měla být KO konzumní???? Za mě popisuje normální cestování, utratí za ubytko, za jídlo, jiné utrácení jsem fakt nezaregistroval. A jestli to utratí v Marakéši, Madridu, nebo v Kutné Hoře či Praze, v tom teda rozdíl nespatřuji. Nebo si budeme hrát na to, kdo víc šetří a bere si s sebou víc paštik?

Avatar uživatele Ahmad Masúd
Ahmad Masúd
před 3 lety

Ano, normální cestování (v duchu tohoto webu) prostě je konzumní. To je prostě fakt, není to nic špatného nebo extra dobrého, je to prostě chování mas, když můžou tak cestují.

Kde své příjmy kdo utratí je úplně fuk, to je jen zase o měřítku a možnostech. Somálec to bude mít asi jinak než Nor, dělník jinak než rentiér.

Nechápu, co je na tom nesrozumitelného. Klidně zopakuji, že omezením víkendových cest se svět nezastaví a pojede dál a nikdo to tady nezmění (dokonce ani Gréta :-))) ).

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 3 lety

@Karel: Ad 1) To ostatní je jistě taky problém, ale nechápu, proč tě teda netrápí CO2 z letadel (pokud je to ze zbytečných letů), když tě trápí to ostatní, což je v podstatě to samé. Papírový pytlík má taky velkou ekologickou stopu při výrobě.

ad 2) Když někdo chce poznat města Evropy, je jich tolik zajímavých, že by bylo rozumnější spojit jich více do jedné cesty a mezi nimi jet vlakem. Nikdo nezakazuje jet na víkend do jednoho města (a lepší aspoň na víkend než na necelý den, což tu kritizuju), ale jaký to má význam? Navíc o víkendu jsou vyšší ceny ubytování a více turistů na známých místech.

S tímto hodnocením KO souhlasím. Cestuje teda velmi často, ale za účelem poznání a s běžným dnešním standardem. Asi si někteří, kteří na mou poznámku o ní reagovali dříve, spletli low cost a ultra low cost, jak ho třeba tady popsala Anet:

https://www.cestujlevne.com/cest...-auta-1055

Avatar uživatele Karel
Karel
před 3 lety

Ad 1) to je asi na debatu někde u píííva, než tady :D

Já to prostě s tím ekologičnem a konzumem mám nabalené na to, že mám nějaké pozemky, měl jsem nějaká zvířata, atd.

Takže to spojuju třeba s jídlem. Svoje zvíře si vypiplám, zabiju, naporcuju. A sním skoro vše, bo to zvíře si to zaslouží. Zatímco ten, kdo koupí neurčitý kus svaloviny v marketu, ten to má jako jídlo. Nedojí ho? No a co? Tak si přece zítra koupí další kus. To, že se tedy musí vyprodukovat více masa, už nevidí. Nevidí nové balení, nové přepravování, nevidí ty veci, které se zbytečně opakovaně nabalují. To samé pečivo, mléčné výrobky, stejný je to třeba i u oblečení.

Prostě myslím, že pokud si budou lidi tohle víc hlídat, pokud začnou od konkrétních lidí, tak se spousta věcí vyřeší.

Kryštof Hájek
před 3 lety

@Libor_S: Původně jsem se nechtěl do debaty ani zapojovat, ale zeptat se musím, protože i když se snažím, vlastně vůbec nechápu, co konkrétně kritizuješ? Nerozumím především tomuto:

"Nikdo nezakazuje jet na víkend do jednoho města (a lepší aspoň na víkend než na necelý den, což tu kritizuju), ale jaký to má význam? Navíc o víkendu jsou vyšší ceny ubytování a více turistů na známých místech."

Mám pocit, že vycházíš z nějaké sociální či cestovatelské bubliny okolo sebe a vlastně i lidí, kteří se především aktivně zapojují do dění tady na webu. Pro tebe takové cestování význam nemá, někdo jiný se ale úplně stejně zeptá "Jaký má význam spojovat více různých evropských měst do jednoho delšího výletu?"

Ne všichni touží po nahuštěném poznávání, ne všichni touží po dlouhých pobytech. Většina lidí si nemůže nebo nechce plýtvat dovolenou, nemá čas z rodinných důvodů, nemá peníze, ale přesto čas od času chce vyrazit na výlet. A opravdu nevidím žádný rozdíl v tom, jestli pojedou na den, dva nebo 5. Jestli to dělají kvůli fotkám na instagram nebo protože chtějí na den vypnout a vyčistit si hlavu, je jejich věc a označovat takové chování za konzumní mi přijde dost přízemní. Neznáš motivaci a důvody lidí, kteří tyto nabídky využijí, hodnotíš je jen podle sebe/tvého okolí. A pokud tedy tyto lidi kritizuješ, co jim doporučíš? Ať sedí doma na zadku, když nemají prachy? Ať jedou na den radši na Křivoklát, i když tam byli už stokrát?

K té spotřebě CO2 se ani nemá cenu vyjadřovat, jelikož lidi, kteří podobné nabídky využívají, přispívají ke zvýšení produkce rovnou nulou. Přispívá k ní daný let, který ale není závislý na těch 10% cestujících, kteří letí za pár stokorun. A troufnu si tvrdit, že ani zveřejnění této akce nijak nepřispěje k udržitelnosti nebo neudržitelnosti dané konkrétní linky. Je třeba si uvědomit, že globální procento cestujících letecké dopravy, kteří individuálně lítají jen za zábavou/na kafe/protože nemusí, je velmi malé (obecně se pohybuje právě kolem těch 10-15%) a k životaschopnosti konkrétních tras nebo dokonce aerolinek přispívají jen zanedbatelnou mírou.

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 3 lety

Tak označit, že je něco konzumní způsob života, to není nadávka, ale současná běžná situace. Jak jsem psal níže, téměř vše je konzum, jen je otázka míry a jestli to lidem přinese vůbec pozitiva. Tím spojením více měst myslím města v jednom regionu, třeba Málaga a Granada, případně i Córdoba nebo Gibraltar. Nemusí to být nahuštěné, to už záleží na každém, jak si to nahustí. Zrovna tak, jako by bylo dobré přemýšlet o zbytečných plastech, je dobré přemýšlet o případném spojení 2 víkendových nebo 1-denních cest do jednoho prodlouženého víkendu. A když ani na něj nemám čas, tak si ho nechat na dobu, až čas bude. Je to v zájmu nejen přírody ale i těch lidí. Obvykle chvíli trvá, než se člověk oprostí od myšlenek na práci a jiné běžné věci a užívá si místo, kde je. Ale komu to vyhovuje, ať si tak jezdí. Jinak v ČR je tolik míst k vidění, že není třeba jezdit stále na Křivoklát.

Ohledně posledního odstavce jsem to teď popsal v reakci na příspěvek Davida níže. Nevyznám se v tom tolik a nemám s Ryanairem moc zkušeností, ale nevěřím, že za pár stovek letí u Ryanairu jen 10-15% lidí. Vždyť ty ceny jsou pár stovek někdy i pár dní před odletem a lety jsou jistě zaplněné víc. To kafe je extrém, ale jistě platí, že mnohem víc než 15% lidí je v letadlech nízkonákladových aerolinek díky velmi nízkým cenám.

Avatar uživatele
Sue Ellen Ewing
před 3 lety

Tady se tedy řeší moudra. Když chceš zachránit tuhle planetu, musíš nějak redukovat počet lidí minimálně do té doby, než bude kolonizována nějaká další planeta, kterou by lidé mohli znečišťovat. Sotva se takový člověk narodí tak znečišťuje a pokračuje to i po smrti. I taková kremace má uhlíkovou stopu.

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 3 lety

Je pravda, že největší problém je nárůst počtu obyvatel a rychlé zvyšování životní úrovně v mnoha chudších zemích. Když jsem před časem v podobné diskuzi na CL zmínil Afriku ohledně nárůstu obyvatel, hned se ozvala Katka, ale je to tak:

https://en.wikipedia.org/wiki/Li...rowth_rate

https://en.wikipedia.org/wiki/Li...population

Nárůst životní úrovně je zase velký v Asii. Pokud nepřijde nějaká pořádná epidemie nebo válka (ne že bych pro to horoval, ale takové jsou přírodní zákony a lidské vlastnosti), bude ještě těžší aspoň částečné omezit oteplování (úplně zastavit to podle mě už nejde). To ale ještě neznamená, že je rozumné považovat za normální chování zaletět si na kafe, když vím, že je to spojené třeba s 270 kg CO2.

Avatar uživatele Ahmad Masúd
Ahmad Masúd
před 3 lety

Libore, to je jen otázka měřítka. Konzumní je to jak u měsíční návštěvy JAR, tak i u víkendovky v Niši s Katkou. Dříve to nešlo, dnes to jde, ale je to jen otázka škály. Když jdu s dcerou na písek, tak jsou tam maminky a jejich děti, které nikdy nikam neletěly a v jejich světě je konzumní a "luxusní" i odvoz syna na golf a zpět nebo příliš časté večeře v lepší restauraci.

Obecně však souhlasím s Lukášem - pokud takový svět dneska je (a je otázka jak dlouho to ještě takto půjde), tak se podle toho lidi budou chovat, Gréta negréta.

Nelétat není systémové řešení, protože pak se jen prostě posunete někam níž a nevyřeší se nic. A všichni víme, že svět si stejně jede po svým, bez ohledu na Evropu a její environmentalismus.

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 3 lety

S tímto souhlasím. Téměř vše je konzum a otázka je, jestli už není nadměrný. Takový už nakonec ani nepřinese nic pozitivního těm konzumentům. Uspokojí je to jen velmi krátce. Třeba je směšné, jak mnozí Američani nakupují tolik, že se jim věci doma nevejdou a musí si pronajímat sklad. Ne že by to někdo měl zakazovat, ale rozumné zdanění, třeba jak psal tmx, povede k lepší alokaci zdrojů a vydržíme tady v naší současné konzumní společnosti s menšími dopady klimatických změn o něco déle a pak se třeba něco vymyslí.

Avatar uživatele
Lenka
před 3 lety

Dobrý den,

chceme letět tři do Bergama ale nabízí mi to pouze dvě osoby.

Děkuji za odpověď

Avatar uživatele tmx
tmx
před 3 lety

Let určitě není vyprodaný, takže předpokládám myslíte 2 letenky za danou cenu. Pak je nejlepší rozdělit rezervaci. Kupte 2 letenky za nízkou cenu a tu zbývající za vyšší. Pokud byste dělala rezervaci pro 3, byly by všechny letenky za vyšší cenu.

Avatar uživatele
Audit
před 3 lety

Jj v létě vytížené letadla do letních destinací už není kam umístit, tak se hodí i routy z Prahy. V létě 3x denně Berlín / Mallorca za 20,- eur. Na zimu jim to zaplatí Praha / Brusel za 50,- eur. Podobný scénář po celé východní Evropě. Někdo musí tomu západu dorovnat zisky.

Avatar uživatele
Lukáš Horák
před 3 lety

V tom případě by mohli dvakrát denně točit Praha - Ostrava - Praha a mezitím z Ostravy třeba otočit Londýn a Paříž. Z Katovic přímá linka do Paříže není, takže by se to nebilo :D

Avatar uživatele
Mato
před 3 lety

Jj, na kafe za 6 stovek a X ton CO2... koho by to trapilo, dyt kafe z Bergama je na instagramu chic... ;)

Avatar uživatele
Lukáš Horák
před 3 lety

Já bych řekl, že ještě víc chic je ohánění se uhlíkovou stopou u všeho, co by ji mohlo zanechat ;-)

Avatar uživatele
Jiří Kolář
před 3 lety

Kdyby to jen viděla Greta 😂

Avatar uživatele
Lukáš Horák
před 3 lety

Greta není nic jiného než skvělá ukázka environmentálního marketingu. Lidi by měli začít především u sebe, omezit konzum, život v přebytku a neplýtvat. Zdanění nebo omezení letecké dopravy svět nespasí, problém je jinde.

Avatar uživatele Karel
Karel
před 3 lety

Ty vole, se z té uhlíkové stopy neposerte. Daleko větší záhul jsou petky a jiný bordel, co neřeší v asijských zemích případně jihoamerické státy. To, že se v rámci emisí u aut a letadel šlápně firmám na krk, odnese jen stará dobrá evropa.

Lukáš má pravdu, až přestaneme plýtvat, nebudou vadit ani prdící kravičky a létající "éroplány".

Avatar uživatele Petr76
Petr76
před 3 lety

Já už se v noci bojím chodit na záchod v obavě, že na mne zpoza rohu, že tmy vykoukne ta uvědoměle se mračící holčička.

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 3 lety

"Lidi by měli začít především u sebe, omezit konzum, život v přebytku a neplýtvat. Zdanění nebo omezení letecké dopravy svět nespasí, problém je jinde."

To je pravda a těch věcí, které škodí přírodě a ve svém důsledku čím dál víc i lidem, je samozřejmě víc. Jedna z příčin, proč se tak lidi chovají, je, že jim to vtlouká do hlavy důmyslný marketing. A bohužel i takovéto nabídky. Co jiného je jednodenní letecký výlet než "konzum, život v přebytku a plýtvání"? Sorry Lukáši, děláš tu dobrou práci, ale toto je v podstatě k ničemu (souhlas s Matem, na instagram ano). 1-denní výlet není vhodný ani pro "nízkonákladové cestovatele", jak píšeš, protože náklady na den včetně cesty z a na letiště stejně nejsou moc nízké. A člověka, který jede do evropského města na 1 den (nebo i na víkend), bych neoznačoval za cestovatele.

Andrea_Pernik
před 3 lety

Nejaka Greta mi je u prdele, ale jednoznacny suhlas s Matom a Liborom. Lietal "na kafe" je uz fakt uplna tupota. Hodit sem tuto akciu a potom napisat, ze kazdy by mal zacat u seba... Nie je nahodou zacatie od seba aj to, ze clovek nebude zbytocne lietat? A vy si fakt myslite, ze nejaka vasa sukromna zmena spravania bude mat vacsi efekt nez nejake systemove zmeny? Ak hej, tak to ste potom vacsi slnieckari nez ja.

Martin Vícha
před 3 lety

Nechápu, proč je tady takové pozdvižení kvůli jednodennímu výletu. Každý přeci cestuje kvůli něčemu jinému. Nevím, co je špatné si na jeden den zajet do Londýna, když stejně jediné, co chci tam dělat, je návštěva HMS Belfast. A na to mi těch cca 12 hodin stačí. Žádné procházky městem mě tam nezajímají. Nebo Budapešt, tam je SMS Lajta a další 4 muzeální lodi, na to taky jeden den stačí. A takový míst je spousta, kde je nějaký objekt, který člověka zajímá, projde ho za jeden den a je to super, ale nemusí tam trávit dovolenou. Za mě fajn, že takové lety jsou.

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 3 lety

Když má někdo zájem o krátkou návštěvu nějakého města a nemusí tam být zrovna v určitý čas (pokud ano, nebude to zase za ty nejnižší ceny), dá se to vyřešit i chytřeji při jiné cestě, třeba při stopoveru (Londýn) nebo odletu z toho města někam jinam (Budapešť). Ale jedná se o delší cesty na dovolenou, kam by jel člověk stejně. Já jsem třeba byl v Londýně (kromě zastávky během dávného zájezdu busem do Skotska) jedině tehdy, když jsem měl celodenní stopover cestou do Johannesburgu (brzký ranní let z Prahy a pak noční let z Londýna). Byla to takto nejlevnější letenka a o víkendu, takže mě to nic nestálo (ani den dovolené navíc) a víc z Londýna vidět nepotřebuju.

Avatar uživatele
Lukáš Horák
před 3 lety

Jaký je rozdíl mezi tím, že zpáteční letenku proletím v jeden den nebo v rozmezí např. 4 dnů? Spálí se méně kerosinu, budu mít lepší svědomí?! Vůbec nechápu, proč jsem vás touto akcí tak rozohnil. Jak říká Martin V, někdo nepotřebuje 3 dny trajdat v cizině, někdo z časových důvodů, někdo si prostě zaletí jen kvůli dobré kávě. Toto já rozhodně nepokládám za konzum, ten má pro mě úplně jiná měřítka. Vzpomeňte vánoční nebo jakékoli svátky. Lidi nakupují jak smyslu zbavení, nakupují víc, než jsou schopni sami spotřebovat. Hromadí věci, cetky, hadry, hromadu nepotřebných hovadin, obměňují spotřební elektroniku každou chvíli, protože za rok je out. Toto všechno by mělo v lidech vyvolávat výčitky svědomí, ta každodenní rozežranost, pohodlnost atd., ne to, že si udělají výlet na jeden den do Bergama.

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 3 lety

Není samozřejmě rozdíl mezi tím, "že zpáteční letenku proletím v jeden den nebo v rozmezí např. 4 dnů". Ale obvykle když někdo létá na velmi krátké cesty, bude jich mít do roka víc (třeba proto, že ho neomezuje tolik dovolená). Pokud je to za účelem poznání (a ideálně nízkonákladově) jako cestuje třeba Katka Ostrá, není to konzum. Letecké cesty na kafe nebo na nákupy už konzum jsou. Cestování na plážové resorty, které jsou po celém světě stejné, je taky spíš projev konzumního způsobu života než cestování. Dříve spočíval konzum na těch věcech, jak píšeš, ale v poslední době si mnozí přibrali třeba to cestování po resortech.

Martin Vícha
před 3 lety

No víš Libore_S, ale já třeba žádné stopovery nemám, protože na žádné takové lety prostě nelítam. Fakt mě osobně neláká nějaká Asie, Afrika a na USA,kde těch lodí je hodně, bohužel nemám čas. Takže tam kam letím, je to i zároveň i cílová destinace. Ale vzhledem k tomu, že víc než 1/2 dovolené strávíme pouze pod plachtama a jediná uhlíková stopa je z těch cca 40l nafty na zajíždění do marín atd, tak mi těch par jednodenních letů snad Gretka odpustí ;-)

Avatar uživatele
Lukáš Horák
před 3 lety

Holt máme každý jiný pohled na konzum. Oba o něm hovoříme jen v teoretické rovině. Pokud pokládáš za konzumenta jedince, který si zaletí na kávu do Itálie, pak je tím konzumentem každý, kdo k cestě za kávou kamkoli využívá dopravní prostředek na fosilní paliva, protože přeci za sebou zanechává tolik diskutovanou uhlíkovou stopu. Letecký výlet za kávou nemusí být notně zařazen do konzumních zážitků, může jít o zážitek kulturní, protože Itálie je přece celosvětově vyhlášena kávová velmoc, ačkoliv ji sama nepěstuje. Konzumentem, který letí na kávu letadlem bude pro mě ten, který letí na kávu, kterou dostane kdekoli jinde, třeba v kavárně za rohem.

Katka Ostrá je rozhodně zajímavá cestovatelka, ale dle mých měřítek se v cizině chová jako typický konzument. To není žádná narážka-urážka, jen moje klasifikace konzumenta. To, co ona utratí za jídlo a alkohol v cizině během jednoho výletu, z toho já bych byl živ nejméně měsíc.

Avatar uživatele tmx
tmx
před 3 lety

Přidám takové zamyšlení...

Jestli letím na jeden den nebo na 4 je přece úplně jedno. Problémem jsou celkově absurdně levné letenky, což na tomto serveru zní vtipně. :-)

Ono to je super dát za letenky tolik, jako za vlak do Brna, ale chce to trochu přemýšlet. Jen poplatky za zpáteční let Praha-Londýn jsou cca 1200-1500 Kč dle letiště. Tak jak pak může Ryanair prodávat letenky za 658 Kč? Prostě to dotuje z jiných letenek. A celkově nízké ceny letenek dotují občané z nesmyslně daňově zvýhodněných cen leteckého paliva a mnohdy také formou přímých dotací krajů, jako to vidíme třeba v Brně nebo Ostravě. Několik desítek lidí letí "protože je to levný", další letí, protože potřebují a ti pak platí víc a dotují ty, co letí zbytečně. Takže ano, samotná filosofie Raynairu přispívá k zbytečné produkci CO2, troufám si říct, že při normální cenotvorbě by létalo o 20-30 % letadel méně, protože by nelétali ti, co letí někam za zábavou jen kvůli nízké ceně.

Stejně tak situace, že někdo začne létat levně z Barcelony do Bostonu, tak i ostatní nasadí podnákladové ceny a z Barcelony vás nejdřív vezmou na opačnou stranu do Německa a pak až do Bostonu... Zase to zaplatí ti, co letí přímo, nebo letět musí.

Je to udržitelné? No není. Takže čeho se dočkáme? Předpokládám, že zákazu podnákladových cen, jako je to trestáno třeba v autobusové dopravě. Ale pak se připravte na to, že letenky do Milána budou začínat na 2500 Kč. Zároveň také nějaké celkové zdanění letecké dopravy, které bude kompenzovat nulové zdanění paliva. Znovu se připravte na několik stovek nahoru za lety po Evropě. V následné fázi snad pak konečně "emisní povolenky", které budou závislé na reálném znečištění, čili se nebude létat za 150 eur z Barcelony do Bostonu přes Německo. S tím se pak dá hezky pracovat. Prostě se omezí celkové možné znečištění a kdo bude chtít víc létat, bude muset přeplatit ostatní, a ti budou létat o to méně.

Takže... Tak jako tak mi vychází, že udržitelné provozování letecké dopravy povede k výraznému růstu cen letenek, které tak přestanou být levné. A tento server skončí.

Oklikou se dostávám na začátek. Pokud létáte, je jedno, jestli na den nebo na 3 měsíce, znečišťujete tak jako tak. Pokud pak kritizujete takovouto "akci", jste pokrytci. Beze srandy, pokud chcete kritizovat, začněte se plavit na plachetnici (ačkoliv výroba plachet je dost neekologická, tak možná spíš veslici). Tento server je a vždycky byl pouze o tom, že dává tipy, jak zvyšovat produkci CO2.

Avatar uživatele Ahmad Masúd
Ahmad Masúd
před 3 lety

Lukáš Horák: Ano, souhlasím. To je čistý konzum. KO je ...hm, řekněme ... hodně svébytná, lidová a - prostě konzumní no. Její styl "nic nevědět a rovnou tam" rozhodně nesdílím, ale nevylučuji, že to může být zajímavá ženská, byť tedy efekt je zatím ten, že jsem rád, že jsem ty její destinace poznal ještě před globalizací a nástupem LCC.

Prostě čistý konzum a diskutovat o tom, jestli je to dobré nebo špatné nemá moc význam.

tmx: Až bude MPX RT za 2500,- tak hlavní výhodu uvidím v tom, že ubydou na cestách po světě určité typy lidí. ;-)

Avatar uživatele
David Eiselt
před 3 lety

No nic, už se to začíná týkat i naší existence, viz tmx, takže se musím přidat :D

1) Letecká doprava je formou hromadné dopravy osob. Pokud na to chcete plivat, je to ta největší hloupost, kterou děláte. A je jedno, jak neefektně a nelogicky člověk letí. Je to to stejné, jakobyste vyčítali někomu, že jede tramvají do druhého obchoďáku na lepší kafe jen proto, že mu to v místní kavárně nechutná. Je to ekologický rebel? Zvýšil nějak svým konáním ekologickou zátěž? Ne.

Stejně tak, když během víkendu proletím 10 letů jen tak pro nic za nic, nezvyšuji tím výsledné CO2, která letadla produkují...

2) tmx: tento server neskončí, když budou letenky o 5 000 Kč plošně dražší... Prostě stále bude nějaká „normální“ cena a vedle ní vyšší a také nižší ceny letenek. Stále bude pointa v tom „cestovat levně“

3) tmx: tento server nikdy nebyl o tom, aby dával tipy, jak zvyšovat produkci CO2... Tento server je o tom, aby ušetřil kapsy vás cestovatelů... My jsme nikdy nevypravili do světa jeden jediný let, ale prodávali letenky na lety, které by letěli ať už bychom náš tip zveřejnili či nikoliv.

4) Cílem celé téhle euforie není zakázat vše, co se zdá být neekologické, ačkoliv si to drtivá většina těch, co nad problémem nepřemýšlí, myslí... Cílem je redukovat nepotřebné a přebytečné konání. Má smysl, aby se létalo mezi Amsterdamem a Paříží? Mezi Prahou a Vídní? Ne, nemá. Ale docílit toho, aby se přestalo létat zase není nesmyslné zdanění, ale nabídnou lepší alternativu. Ukázat lidem, že vlakem je to pohodlnější a ekologičtější. Pokud to pohodlnější není, tak sakra investujme a postavme lepší železnice, neutrácejme na slevy studentům a seniorům, které stejně slevou nejsou a zaplatí se z daní...

Pokud jdu na kafe s sebou, tak si vezmu termosku a nevyplýtvám kelímek na jedno použití. Pokud mám tu možnost, měl bych mít kompost a nehnojit umělými srajdami, které nejsou lidskému tělu přirozené. Proč existují jednorázové vlhčené ubrousky? Kolik jich Evropa asi tak spotřebuje? Je to jen o pohodlnosti a křičení na to, co se mě přímo netýká.

Chceme-li svět zachránit, musíme začít u sebe a svého každodenního konání, ne u jednorázových akcí.

Avatar uživatele
David Eiselt
před 3 lety

PS: Ryanair je samozřejmě ukázkou toho, jak by to být nemělo. Létá na základě dotací, aniž by produkoval přidanou hodnotu. Takže stejně jako bych zakázal danění letecké dopravy, tak bych stejně tak zakázal podporu letecké dopravy. Musí existovat poptávka, jinak se motáme v kolečku bez východiska.

Avatar uživatele Ahmad Masúd
Ahmad Masúd
před 3 lety

D.E.: U Alláha, je to tak. Nemám co dodat. ;-)

Martin Vícha
před 3 lety

Ono je teď asi móda, plivat na leteckou dopravu. Že se nedání letecké palivo atd. Ale že třeba železnice a lodní doprava ( ta lodní s pár výjimkami v rámci EU) neplatí, na rozdíl od letecké právě za to vyprodukované CO2, přičemž ta lodní doprava toho CO2 vyprodukuje řádově více než letecká, to už se nezdůrazňuje. A jak se psalo výše, pokud bude rozumná alternativa (cenová, časová, pohodlí), není důvod lítat. Třeba po Francii to TGV spolehlivě zaručuje. Ale do té doby?

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 3 lety

@tmx: Souhlasím se vším kromě toho závěru. Tento server nezanikne, aspoň ne v důsledku případného zákazu velmi levných letenek. Nevím, jestli vůbec má provizi z těch velmi levných letenek koupených přímo na webu aerolinek, ale provizi má i z letenek za mírně nižší ceny, které budou i v budoucnu.

Kritizuju tuto akci kvůli nabádání ke zbytečným letům (ne vždy, ale často takové krátké jsou) a kvůli tomu, jak následně Lukáš reagoval (bez toho bych nic nepsal). Sám mám v průměru na svou cestu asi 1 až 2 lety za měsíc, kdy jsem na cestách, a strávím v jedné zemi v průměru měsíc. Cestuju, pokud to jde, hromadnou pozemní dopravou (třeba loni 3,5 měsíce v kuse na trase Sečuán - Vietnam - Laos, sever Thajska, občasným využitím skútru po okolí, když to jinak nešlo). Doma mám velmi nízkou uhlíkovou stopu, nikdy jsem nevlastnil auto kromě jedné delší cesty po Austrálii. Letos jsem se plavil na plachetnici 11 a 13 dní, ale zas tak ekologické to nebylo, protože větru neporučíš a muselo se většinou jet na motor. Byla to jízda na etapy, kde se postupně měnily posádky (obvykle člověk nemá několik měsíců dovolenou), takže se musí jet i při slabém větru nebo protivětru, aby byla loď v termínu na místě výměny posádky (navíc členové posádek tam samozřejmě letěli). Převážně na vítr jde jezdit, pokud se jedná o plachtění po okolních ostrovech bez jasně daného itineráře nebo při velké časové rezervě.

Avatar uživatele Karel
Karel
před 3 lety

Libore, to je fajn, no problemo.

Máš ženu, děti, jsi working class z marketu, fabriky? Protože většina lidí, kteří makají ve fabrice a mají děti, fungují trochu jinak. A jsou rádi, když pošetří čas a dopraví se někam letadlem, nebo autem.

Avatar uživatele
David Eiselt
před 3 lety

Význam této akce je k tématu ekologična irelevantní. Já bych raději letěl na den, než od čtvrtka do úterý (což je podle mě nelogický a zbytečný)... Někdo zase naopak. A já též nebudu kritizovat za to, že kvůli jeho delšímu pobytu budou muset v hotelu vyprat o 10 ručníků více.

Jak říkám, smysl debaty by mělo být zamyšlení nad každodenní činností, než tou nárazovou.

Andrea_Pernik
před 3 lety

Ja by som tiez nemala potrebu sem pisat nebyt tej Lukasovej reakcie. Stale ale nerozumiem jednej veci. Vravite, ze treba zacat od seba, kelimky, petky, vhlcene obrusky, plytvanie, cetky, hadry.... ale lietanie obhajujete. Vy mate dojem, ze caste lietanie je mensia zataz ako kazdy den spotrebovat kavovy kelimok? A to sa nejak navzajom vylucuje? Nemozem setrit v kazdodenych cinnostiach a zaroven obmedzovat lietanie?

Avatar uživatele tmx
tmx
před 3 lety

@David: to bylo hodně s nadsázkou a nebylo to nic proti tobě a proti CL, jako spíš, že někdo chodí na CL, aby našel tip na levné letenky (čili že letí, protože je to levné, zejména před pár lety v době errorů se opravdu kupovaly letenky, protože byly za pakatel, nikoliv protože by člověk letět potřeboval), ale pak má ekologický problém s letenkami na otočku.

@Libor_S: No jo, ale když Ryanair může prodávat takto dotované lety, tak to dělá a když nekoupím já levné letenky na den, koupí je někdo jiný na 5 dní.

Pokud poletím na týden na Mallorku All inclusive, jestli je letenka za 1000 Kč nebo 6000 Kč je mi už jedno, v celkových nákladech se to ztratí. Na otočku za 6000 nepoletím. Mnoho zdejších návštěvníků by ale 6000 za letenku na Mallorku nikdy nedalo. Cestují hodně, cestují na pár dní, cestují low cost, takže letenka, přestože směšně levná, je podstatným procentem výdajů. Takže ekologie a levné letenky jdou proti sobě, což při jakékoliv regulaci ekologické stopy létání ze všech skupin obyvatel zasáhne nejvíc právě návštěvníky CL.

Avatar uživatele Karel
Karel
před 3 lety

Andrea: setři v každodenních činostech a omez létání, to bude úplně top :D

Já to myslím tak, že je k prdu omezovat létání, emise u aut v rámci globálních či unijních nařízení od stolu, když si každý daný jedinec nezamete před svým prahem.

Co bude lepší? Když nikdo z Olomouce rok nepoletí letadlem, nebo když každý Olomouce bude recyklovat sklo, posbírá bordel v místních potůčcích, nebude používat igelitové tašky a mikrotenové pytlíky, nebude mít každý den maso, které ani nedojí a 20% porce stejně vyhodí, atd.?

Andrea_Pernik
před 3 lety

Ved sa o to uz aj 4 roky snazim :) Ja myslim, ze ked niekto kritizuje lietanie, tak uz je dost daleko na to, aby mal pod vlastnym prahom zametene. A tieto veci co spominate uz su pre neho samozrejmost. Ale je mozne, ze je to moja naivna predstava a ludia kritizuju lietanie popri piti koly v mekaci z jednorazoveho kelimku a slamky obleceni v najnovsej kolekcii od H&M :)

Avatar uživatele niemandos_1
niemandos_1
před 3 lety

Zajímavá debata. Za mě má každopádně smysl se zamyslet nad jakoukoliv činností i tou nárazovou. David to možná neví, ale v obyčejném hostelu či hotelu se ručník každý den nemění, dokonce tam často žádný není. :-)). To jen k těm 10 ručníkům navíc při delší cestě. A co se týká letecké dopravy a snížení její uhlíkové stopy, pak jedinou cestou je samozřejmě zdražení letenek, což povede k tomu, že se nebude létat tak často ( rozuměj, že ty lety nebudou existovat). Otázkou zůstává, jakým způsobem, a jak rychle se k tomu svět , respektive Evropa dopracuje. Každopádně mně to vadit nebude. Platil jsem letenky v akci před 20 lety za 10 tis, toho času ještě jako student, při tehdejších platech jaké byly a klidně si zaplatím srovnatelnou cenu i v budoucnu, protože cestuju rád a nelétám xkrát měsíčně na to kafe nebo pivo. Rychlým nahlédnutím do statistiky mi vychází, že cena v akci by se pohybovala okolo 26 tis Kč (v economy) :-))). Chápu ale, že spoustě místních" víkenďáků" dnes dokonce už i "jednodeňáků" to vadit bude. Pokud ale budou rychlé pohodlné vlaky, tak budou mít alternativu. Trošku se ale obávám, že zvýšení cen bude podstatně rychlejší než stavba rychlé železniční sítě :-)

Edit: Vysoké ceny mi samozřejmě vadit budou, to bych kecal, jen budu ochotný je stejně zaplatit. Ale doufá, že to těch 25 tis nebude :-)

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 3 lety

David Eiselt napsal: "3) tmx: tento server nikdy nebyl o tom, aby dával tipy, jak zvyšovat produkci CO2... Tento server je o tom, aby ušetřil kapsy vás cestovatelů... My jsme nikdy nevypravili do světa jeden jediný let, ale prodávali letenky na lety, které by letěli ať už bychom náš tip zveřejnili či nikoliv."

To je sice pravda, ale dá se na to podívat trochu jinak. Aniž bych činnost tohoto a podobných serverů chtěl kritizovat, je jasné, že zajišťují větší zaplněnost letadel i lidmi, kteří by jinak neletěli (zvlášť při velmi nízkých cenách letenek). Letecké společnosti při plánování letů na další období ale reagují na poptávku v předchozím období a udržují i lety, které by jinak zrušily, nebo dokonce přidají další a snaží se je zaplnit přes nízké ceny a tyto servery opět vypomůžou.

A ta poznámka niemandose ohledně ručníků je docela případná, taky mě napadla při čtení. Konzum při cestování spočívá i ve využívání dražších hotelů oproti levnějším nebo hostelům (i ty mají samostatné pokoje, pokud někomu vadí noclehárny). Napadlo mě to třeba při čtení výborných cestopisů Kryštofa, který psal, že neměl pomalu na jídlo, když kupoval letenky na Zéland, ale cestou spal v drahých hotelech, ve kterých já jsem nikdy nebyl (pokud mi to náhodou nezaplatila aerolinka při zrušení letu). Samozřejmě ale, ať si každý utrácí, jak chce.

Avatar uživatele
Leoš Literák
před 3 lety

Libor: Přesně tak. Ano, když zaplníte volné místo, letadlo kvůli vám nevypravili a ekologická stopa za ten váš (necelý) metrák váhy je malá. Nicméně jsou to velká data. Aerolinka si spočítá, jaká je poptávka a následně může přidat další let, pokud ji to ekonomicky vychází. Dostatečná masa lidí, kteří si jen tak někam zaletí s levnou letenkou, už reálně ovlivňuje nabídku letů.

Za mě je ale dost jiných znečišťovatelů, které by se měly řešit přednostně. Nedávno jsem četl, že jedna česká uhelná elektrárna vypustí stejné množství CO2, jako všechny nákladní automobily v Česku za rok.

Avatar uživatele Petr76
Petr76
před 3 lety

Libor_S: Při vší úctě si myslím že jsi tentokrát, výjimečně zcela mimo.

Úplně slyším to vrzání pantů u víka Pandořiny skříňky, které aplikace ošemetného kritéria "zbytečně" a "nadbytečně" otevírá.

Myslím si, že je navýsost pokrytecké kritizovat cestu na otočku do Bergama a pak se obratem pochlubit, že jsi byl 3,5 měsíce v regionu, kde recyklace je neznámý pojem a má lví podíl na plastového bordelu v oceánech.

Navíc... 3,5 měsíce? Není to "zbytečně" dlouho? Nestačily by měsíce dva nebo jeden? Neměla by se na to nějaká, ta jediná správná, komise podívat? A proč zůstávat u cestování? Proč máš 1000m2 pozemek a na něm barák do patra. 600 a mobilheim by nestačil? Nebo rovnou socialistická králíkárna? Že jste měli o víkendu grilování? Ty, ty, ty!!! Ta uhlíková stopa! Do Vánoc jen tuřín a tofu.

Evropa může ve svém jurodivém aktivismu, hysterčení a ekonomicky sebevražedných nápadů klidně zahnat sebe sama do kouta, ale v globálním měřítku to pramálo změní. A není bez zajímavosti, že pod záminkou boje proti klimatickým změnám už ze svých děr vylézají všemožní odporní hadi a stíři a bezostyšně tvrdí, že je třeba oprášit myšlenku komunismu (Žižek).

Avatar uživatele niemandos_1
niemandos_1
před 3 lety

Víš co Petře76. Mas samozrejme pravdu prakticky ve všem co pises. Evropa opravdu v kontextu celého světa nic nezmění. Problémem číslo jedna je extrémně rychle se zvyšující populace na planetě a “ekologicky” pristup zbytku světa. Na druhou stranu říkat, ze enormni nárůst létání není problém a ze vlastne vsechno ostatní je podstatně větší problém, jak to tu někteří prezentují, je maličko pokrytecke. Ale je to tak typické pro lidskou povahu. Proč ja a moje koníčky, když je spousta jiných znečišťovatelu. Chapu, ze jsme na cestujlevne :-).

Naprosto s tebou souhlasím, ze ekoteroristi v EU můžou způsobit a už způsobují obrovské škody nejen ekonomické a lepší to v nejbližších letech nebude. Ale kdo je sakra volí?? Ja ne a ty zřejmě taky ne. Takže si to evropani dělají sami :-). Greta je jen špička ledovce

A musim se zastat Libora. Ono když budeš filtrovat vodu na turach v horách, nebo používat upravenou vodu z velkých vratných barelů vody v ubytkach a nekupovat nic v plastu, tak muzes cestovat treba i po takové Asii klidne rok a nezanechat prakticky žádnou uhlikovou stopu, nebo podobnou jako doma. Ale chapu, co jsi tím chtěl rict :-)

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 3 lety

Tak ono to "zbytečně" a "nadbytečně" by si měl každý určit sám pro sebe. Kdyby to měl určovat někdo ve smyslu uličního výboru KSČ, jak možná slyšíš vrzat, bylo by to něco jiného. Vhodné zdanění, např. takové, které by bylo srovnatelné pro silniční i leteckou dopravu, by vedlo k lepšímu rozhodování a menšímu plýtvání.

Já neříkám, že mám malou uhlíkovou stopu na cestách, ale snažím se v rámci možností ji mít menší i tam (a za život ji mám asi menší než je průměr). Třeba 1 měsíc z toho byl v horách v Číně, kde jsem si žádné plastové láhve s vodou nemusel kupovat a nejedl jsem z plastových talířků (pivo bylo ve skle). Voda z vodovodu je tam celkem kvalitní a mám s sebou na cestách Aquasteril Tramp. Jak mi teď niemandos připomněl, často jsou v těchto zemích v hostelelech (i v hotelech) a restauracích vratné barely na vodu. Z nich jsem si často plnil svou láhev. Vzpomínám si, že v Laosu jsem si tak plnil láhev i zadarmo v malých restauracích u silnice, kde jsem si ani jídlo nedal (samozřejmě s dovolením majitelky). Jiné balené nápoje než občas pivo ve skleněné láhvi nepiju (občas colu, abych měl po pár týdnech novou láhev).

Plastové odpadky v oceánech jsou nepříjemné, vyhubí část živočichů, ale klima nijak neovlivňují. Jestli se tam nějaká mnou vyhozená láhev do odpadků třeba v Laosu dostane, je mi to líto, ale nemůžu s tím nic dělat. Leda naznačovat všem, jako teď ty tady, že by vůbec neměli jezdit do JV Asie (což je na cestovatelském fóru už dost absurdní, já tu taky netvrdím, že by se nemělo vůbec lítat). Většina plastů v řekách a následně v oceánech není z měst a odpadkových košů, ale z odlehlých vesnic, kam ještě nedorazila osvěta, ale plasty bohužel ano.

Nejsem příznivcem toho, aby Evropa omezovala bezmyšlenkovitě emise sama, zničila si průmysl a dovážela výrobky ze zemí, kde na to budou kašlat. Jak jsem psal už v jiné podobné debatě dřív, nejsem ani příznivcem rychlého zavedení elektromobilů a zákazu spalovacích motorů, protože to bude dost drahé a má to i nevýhody. Nemyslím si ani, že se podaří ty plány na rychlé zavedení bezuhlíkových ekonomik, ale na druhou stranu podpora nových technologií povede k lepší technologické úrovni, což přinese výrobu s vyšší přidanou hodnotou a je to lepší než se vracet zpět k těžkému průmyslu, jak se asi snaží Trump.

Martin Vícha
před 3 lety

Se pořád točíme dokola. Každý na to kouká ze svého pohledu a ten považuje za správný. K tomu CO2 tak toho letadla produkují +/- stejně cca 90kg na hodinu letu. Takže pokud někdo za čtvrt roku podnikne jeden desetihodinový let a někdo za stejnou dobu deset hodinových, tak jejich uhlíková stopa je prakticky stejná.

A myslím, že Petr76 nenaznačoval, že bys neměl do JV Asie lítat, ale že je pokrytecké to nadřazovat, byť jednodenní návštěve Bergama na kafe. Životní nutnost není ani jedno a "cestovatelský zážitek" je velice subjektivní věc.

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 3 lety

Pokrytectví je podle wikipedie, když člověk jedná v rozporu se svými vnitřními nebo prezentovanými zásadami. Svou uhlíkovou stopu v JV Asii jsem popsal jako poměrně malou s minimem plastů (podle mě výrazně méně než je průměr Evropana u stopy i plastů, i když víc než když jsem doma), tak nevidím žádný rozpor mezi mým jednáním a kritikou 1-denní letecké cesty na kafe. I kdybych vzal v úvahu, že jsem měl další lety před tím a uhlíkovou stopu kvůli těmto letům za loňský rok vysokou, pořád jen kritizuju něco, co já sám nedělám (tedy nelétám na velmi krátké cesty).

Martin Vícha
před 3 lety

Tak já teda nevím. Děláš slepého záměrně, nebo to fakt nevidíš? I kdybys v té JVA měl uhlíkovou stopu nulovou, nic nejedl, nedýchal, tak jenom cestou tam jsi vyprodukoval mnohonásobně větší uhlíkovou stopu, než člověk do toho Bergama. A když jsme u toho pokrytectví, tak tím je dle mého kritizovat něco, co sice sám neděláš (krátké lety) ,ale děláš něco, co zanechává mnohem větší uhlíkovou stopu, tedy dlouhé lety. Když použijeme tedy onu zmiňovanou Wikipedii, ta dlouhé lety nad 1500km vytvářejí 80% uhlíkové stopy letecké dopravy.

Já osobně nekritizuji ani tvé lety do JV Asie, byť jsou z mého osobního pohledu nevhodné a nesmyslné, ani to, že si někdo zaletí do toho Bergama na to kafe, které já nepiju. Obojí je uspokojení subjektivních vnitřních potřeb daného jedince.

Avatar uživatele
Lukáš Horák
před 3 lety

Proč se debata zvrhla v nějaké masírování vlastního ekoega, kdo je větší či menší ekohujer. Mám pocit, že za chvíli budeme muset povinně uvádět u každého příspěvku, kolik za sebou zanecháme CO2, pokud si koupíme tu a tu leteneku, jízdenku apod.

Avatar uživatele Karel
Karel
před 3 lety

:D

Kdo jel dnes do práce autem? Kdo tohle forum čte na elektronice mladší než dva roky? Kdo má na sobě boty a oblečení vyrobeno jinde než v Evropě? Kdo má dnes už víc než jedno kafe? Kdo dnes nedojedl snídani?

Pokud jste alespon na jednu otázku odpověděli "Ano, já", tak kvůli vám za trest v Africe umře jedno gepardí mládě :D

Andrea_Pernik
před 3 lety

Nie. Nie. Ano - vsetko je bud stare alebo z druhej ruky, okrem tenisiek. Nie. Nie. :)

Mne pride vtipne ako sa tu niektori ohanaju, ze treba zacat od seba, ale na lietanie sa to proste nevztahuje. Ono chapem, odmietnut brcko je jednoduchsie ako si nekupit lacnu letenku ked milujem cestovanie. Mna tiez bavi cestovat, ale zasa sa kvoli tomu nebudem tvarit ze z lietadiel ide duha, len aby som si to obhajila.

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 3 lety

Jestli ty, Martine V, nevidíš vše podobně černobíle jako Greta, ale ta má omluvu, že má Aspergerův syndrom. Já tu nekritizuju, že má lidstvo velkou uhlíkovou stopu. To beru jako fakt, se kterým se nedá v dohledné době nic moc dělat. Přál bych si, aby se snižovaly emise hlavně tam, kde je to snadnější a ekonomické (ale aby to nedopadlo třeba tak, že kdo si bude chtít koupit nové auto a nebude mít po zákazu spalovacích motorů na v té době nejlevnější auto Škoda Citigo za např. 430000 Kč, bude mít smůlu tj. vrátíme se do malých a nedostupných aut jako v 70. a 80. letech). Taky bych byl rád, aby se neplýtvalo na nesmysly, a to prostě 1-denní letecký výlet na kafe je, jistě nejen podle mě. Chápu, že zrovna na tomto webu se najde dost lidí s opačným názorem, ale postupně si to bude uvědomovat víc lidí, tak jako bylo např. před pár desítkami let v USA normální udělat rodinný piknik v přírodě a na místě nechat plastové talíře, příbory a jiný odpad (to mě říkali starší Američani) a dnes už by to téměř nikdo neudělal.

Jinak na tomto webu jsi asi jediný, kdo považuje cestování po JV Asii za nevhodné a nesmyslné. Jestli to myslíš tak, že nesmyslné je pro tebe, tak v pořádku. Jestli to myslíš tak, že nesmyslné je pro mě, tak na takový soud mě neznáš. Zatímco tvé plachtění je odpočinek od práce, letecký výlet na kafe v Bergamu je rozmařilost prvního světa, poznávání světa a všeho, co s tím souvisí (částečně i z dokumentů na TV a internetu) je hlavním (a doposavad víceméně jediným) smyslem mého života.

@Karel: 10 let starý malý notebook, roztrhané tepláky (evropské oblečení těžko seženeš), žádné auto, kafe max. 1 denně odpoledne, jídlo vždy dojídám :-) Nicméně nikdo neříká, že bychom měli šetřit přírodu takto extrémně, jak naznačuješ v otázkách. Dobré je zamyslet se, jestli neplýtváme v něčem zbytečně, ale ne se kvůli tomu stresovat (na to je dost jiných věcí okolo).

Martin Vícha
před 3 lety

Ach jo, Libore_S. Já mám spíš pocit, že to černobílé vidění máš ty. Považuješ za správné a smysluplné pouze to, co děláš ty. Ne, z globálního hlediska a z hlediska životního prostředí, je tomu životnímu prostředí zcela lhostejné, jestli někdo letí na jeden den do Bergama na kafe (pořád už), nebo někdo letí na druhý konec světa protože je to jeho “hlavním (a doposavad víceméně jediným) smyslem mého života." Výsledek je stejný. Vznik, z hlediska životního prostředí, zbytečného CO2. Obě dvě cesty byly podniknuty jen a pouze za účelem uspokojení osobní potřeby. Nedělám ani jedno, ale netroufnou si tvrdit, co je smysluplnější. Jestli tvé poznávání cizích zemí, v časovém úseku, který ti může většina lidí, co má 20 dní dovolené, včetně mě, jen závidět. Nebo jednodenní výlet někoho, kdo si chce prostě na chvilku odpočinout a vychutnat si to co má nejraději, kafe ve starých uličkách Citta Alta a pak se zas vrátit k práci, výchově dětí atd.

Tím se dostávám k tomu, co jsem napsal o cestě do JVA. Psal jsem já osobně. Skutečně tam nevidím nic, co by mi stalo za smysluplné tuto cestu podniknout a nevhodné proto, že Asie se na znečištění životního prostředí podílí měrou nevídanou. Ale je to můj subjektivní pohled na tuto oblast. Což jsem ostatně psal v tom příspěvku, na který reaguješ.

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 3 lety

To je s tebou těžké, když napíšeš: "Považuješ za správné a smysluplné pouze to, co děláš ty." To jsem nikdy nenapsal a ani si to nikdo nemůže myslet. Smysluplné je to pro mě. Znovu opakuju: Nekritizuju, že má lidstvo velkou uhlíkovou stopu. To beru jako fakt. A už jsem několikrát napsal, že si každý musí určit sám, jak se bude chovat a co je z jeho pohledu smysluplné a ospravedlnitelné. Já své cesty mám sám pro sebe ospravedlněné a pokud si někdo vyhodnotí svou velmi krátkou cestu letadlem jako v pořádku, nemám s tím problém.

Pod tuto nabídku jsem po reakci Lukáše napsal svůj názor k zamyšlení se nad jejím využitím a na něm trvám. Samozřejmě jako ve všem jsou vyjímky jako třeba ty, který moc nelétáš a kromě plachtění tě v zahraničí zajímá jen pár lodí v přístavu. Pak je úplně jedno, jak dlouho na takovém výletě budeš.

Formulace "Vznik, z hlediska životního prostředí, zbytečného CO2" je taky dost podivná. V tom případě jsou na planetě zbyteční všichni lidi, protože veškerá lidská činnost přináší CO2. (Např. kolik CO2 vzniklo při výrobě drahých plachetnic a kam se pak dosloužilé laminátové lodě vyhazují?)

Avatar uživatele Silva
Silva
před 3 lety

Letíme na kafe :)

děkuju

Avatar uživatele
Martin
před 3 lety

Kafe? Takže Bella Italia? Přidám se moc rád ☕

Avatar uživatele Petr76
Petr76
před 3 lety

grammar nazi: "Největšímu rivalovi na evropském nebi se skvěle daří..." Rivalovi koho nebo čeho?

Avatar uživatele
Lukáš Horák
před 3 lety

Implicitně jsou to samozřejmě ostatní letecké společnosti ve slovním spojení "evropské nebe".

Avatar uživatele J0x
J0x
před 3 lety

Pravdu má, předseda... implicitnost tady jaksi nezafungovala. 😁

Další akce