Kam smíme cestovat? Mapa světa s podmínkami jednotlivých států pro cestovatele.

Jak akci využít?

Největšímu rivalovi na evropském nebi se na pražském letišti skvěle daří, a tak přidává do některých destinací druhou ba i dokonce třetí denní rotaci, což nám, nízkonákladovým cestovatelům hraje pěkně do karet, neboť úplně odpadá potřeba ubytování. S příchodem zimního letového řádu Ryanair zdvojnásobil rotace na linkách do Budapešti či Bergama. Do belgického Charleroi nebo na londýnské letiště Stansted Ryanair posílá dvě letadla denně i v současné době, do Charleroi v pátky a pondělky.

Jednodenní otočky jsou spíše doménou obchodních cestujících a klasičtí dopravci si za takové letenky nezřídka nechají pěkně zaplatit, v případě Ryanairu se však nic takového nekoná, po chvilce procházení cenových kalendářů najdete mnoho zpátečních letenek s cenou v řádech stokorun.

Pokud si chcete jen tak zaletět po Evropě, třeba na nákupy, na oběd, na rande, na jednání či na cokoli jiného, máte několik možností. Níže uvádíme nejlevnější letenky, které jsme na dané trase našli.

Sdílej akci s přáteli

Akční letenky

Karlův most v Praze
Praha PRG
Česká republika
CRL Brusel
Belgie
Brusel
Zpáteční 1.5 hod letu (přímý let)
Karlův most v Praze
Praha PRG
Česká republika
BGY Bergamo
Itálie
Bergamo
Zpáteční 1.5 hod letu (přímý let)
Karlův most v Praze
Praha PRG
Česká republika
BUD Budapešť
Maďarsko
Budapešť
Zpáteční 1 hod letu (přímý let)
Karlův most v Praze
Praha PRG
Česká republika
STN Londýn
Spojené Království
Londýn
Zpáteční 2 hod letu (přímý let)

Kudy, kam a co tam?

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a zjsiti jak z letiště nebo co podniknout v destinaci

67 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele tmx
tmx
 • Přidal se před 5 lety
 • Napsal 145 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-10-08T13:03:07+02:00)

Zbytečnocestovatelé mají další šanci. Například Stansted v listopadu v sobotu za 258 Kč RT.

A obecně v celé síti lety za 5 EUR/GBP.

Nejen pro Mikira např Praha - Cork za 270 Kč.

Nebo třeba PRG-STN-LIS v sobotu 9.11. za 650 Kč ow. Zpět to určitě půjde najít podobně.

Odpovědět
před 3 lety

Ahoj, právě jsem si chtěl rezervovat letenky do Bruselu na 18.11, ale cena tam i zpět vyjde na 432 Kč, celkem tedy na 864.rano tam večer zpět. Ale v nadpise je od 650.to odpovídá večer tam, přespat a ráno zpět

Ma Ryanair nějakou slevovou členskou kartičku?

Díky

před 3 lety
Avatar uživatele Petr76
Petr76

Akce byla zveřejněna před 4 dny, tzn. nejlevnější letenky jsou už asi pryč.

Přidat odpověď
před 3 lety
Avatar uživatele milka _2
milka _2

Ahoj.

Při koupi letenek přes zvolený proklik mi to nenabídne, resp.nevnutí koupi/výběr sedadla pro dítě a dospělé, jak je to běžně přes Ryanair napřímo. Mám čekat až na odbavení, kdy zadám všechny údaje (mmch. ty tam jsou už z mého účtu navolené, takže věk dítěte by tam už měl být) ?

Předem děkuji za radu.

před 3 lety
Avatar uživatele
David Eiselt

To je zvláštní, Ryan by tě neměl pustit bez volby sedadla u dítěte a dospělého, fakt sedí data narození?

před 3 lety
Avatar uživatele milka _2
milka _2

Právě, že to bylo zvláštní už při zadávání osob. U mne jako vždy, ale syna to bralo automaticky jako dospělého a vlastně výběr na dítě nikde nešlo zadat a s tím i ten výběr sedadel. A při zpětné kontrole tam u něj uložení údaje chybí a datum narození lze navolit jen od R. 2001. Takže jak z toho ven? Mám jim napsat na zák.chat?

Diky.

Přidat odpověď
před 3 lety
Avatar uživatele Karel
Karel

Hezky se debata dostala k tomu, že se tu předhazuje konzum.

Jen pár mých připomínek:

1) CO2 z letadel mě netrápí, trápí mě zbytečné nákupy jídla, kdy spoustu vyhodíme, boty, co vydrží rok, ale stejně si koupíme osm párů, at nám to sedí ke zbytku šatů, které vydrží stejnou dobu. Trápí mě mikrotenové sáčky na mrkev, petržel, celer, místo zabalení všeho do papírového pytlíku.

2) to, že někdo letí na jeden den někam omrknout lokalitu, není ani konzum, ani omezenost, ani šílenství. Je to možnost cestování. Někdo prostě chce poznat města Evropy. A proto tam musí letět v rámci stopoveru? Proč probůh? Jsou páry, které si naspoří 2000 Kč na letenku, za nocleh dají 1000 Kč, za jídlo 1000 Kč a tím pádem za čtverku mají dva dny v Kyjevě, Bari, Malaze. A fakt se třeba nezmůžou na to, aby se tam podívali během letu do LA. Prostě doba umožňuje cestovat a není proto třeba jet vlakem, nebo autem.

EDIT: proč by měla být KO konzumní???? Za mě popisuje normální cestování, utratí za ubytko, za jídlo, jiné utrácení jsem fakt nezaregistroval. A jestli to utratí v Marakéši, Madridu, nebo v Kutné Hoře či Praze, v tom teda rozdíl nespatřuji. Nebo si budeme hrát na to, kdo víc šetří a bere si s sebou víc paštik?

před 3 lety
Avatar uživatele Ahmad Masúd
Ahmad Masúd

Ano, normální cestování (v duchu tohoto webu) prostě je konzumní. To je prostě fakt, není to nic špatného nebo extra dobrého, je to prostě chování mas, když můžou tak cestují.

Kde své příjmy kdo utratí je úplně fuk, to je jen zase o měřítku a možnostech. Somálec to bude mít asi jinak než Nor, dělník jinak než rentiér.

Nechápu, co je na tom nesrozumitelného. Klidně zopakuji, že omezením víkendových cest se svět nezastaví a pojede dál a nikdo to tady nezmění (dokonce ani Gréta :-))) ).

před 3 lety
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
 • Právě online
 • Přidal se před 6 lety
 • Napsal 807 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-09-25T15:15:16+02:00)

@Karel: Ad 1) To ostatní je jistě taky problém, ale nechápu, proč tě teda netrápí CO2 z letadel (pokud je to ze zbytečných letů), když tě trápí to ostatní, což je v podstatě to samé. Papírový pytlík má taky velkou ekologickou stopu při výrobě.

ad 2) Když někdo chce poznat města Evropy, je jich tolik zajímavých, že by bylo rozumnější spojit jich více do jedné cesty a mezi nimi jet vlakem. Nikdo nezakazuje jet na víkend do jednoho města (a lepší aspoň na víkend než na necelý den, což tu kritizuju), ale jaký to má význam? Navíc o víkendu jsou vyšší ceny ubytování a více turistů na známých místech.

S tímto hodnocením KO souhlasím. Cestuje teda velmi často, ale za účelem poznání a s běžným dnešním standardem. Asi si někteří, kteří na mou poznámku o ní reagovali dříve, spletli low cost a ultra low cost, jak ho třeba tady popsala Anet:

https://www.cestujlevne.com/cest...-auta-1055

před 3 lety
Avatar uživatele Karel
Karel

Ad 1) to je asi na debatu někde u píííva, než tady :D

Já to prostě s tím ekologičnem a konzumem mám nabalené na to, že mám nějaké pozemky, měl jsem nějaká zvířata, atd.

Takže to spojuju třeba s jídlem. Svoje zvíře si vypiplám, zabiju, naporcuju. A sním skoro vše, bo to zvíře si to zaslouží. Zatímco ten, kdo koupí neurčitý kus svaloviny v marketu, ten to má jako jídlo. Nedojí ho? No a co? Tak si přece zítra koupí další kus. To, že se tedy musí vyprodukovat více masa, už nevidí. Nevidí nové balení, nové přepravování, nevidí ty veci, které se zbytečně opakovaně nabalují. To samé pečivo, mléčné výrobky, stejný je to třeba i u oblečení.

Prostě myslím, že pokud si budou lidi tohle víc hlídat, pokud začnou od konkrétních lidí, tak se spousta věcí vyřeší.

před 3 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

@Libor_S: Původně jsem se nechtěl do debaty ani zapojovat, ale zeptat se musím, protože i když se snažím, vlastně vůbec nechápu, co konkrétně kritizuješ? Nerozumím především tomuto:

"Nikdo nezakazuje jet na víkend do jednoho města (a lepší aspoň na víkend než na necelý den, což tu kritizuju), ale jaký to má význam? Navíc o víkendu jsou vyšší ceny ubytování a více turistů na známých místech."

Mám pocit, že vycházíš z nějaké sociální či cestovatelské bubliny okolo sebe a vlastně i lidí, kteří se především aktivně zapojují do dění tady na webu. Pro tebe takové cestování význam nemá, někdo jiný se ale úplně stejně zeptá "Jaký má význam spojovat více různých evropských měst do jednoho delšího výletu?"

Ne všichni touží po nahuštěném poznávání, ne všichni touží po dlouhých pobytech. Většina lidí si nemůže nebo nechce plýtvat dovolenou, nemá čas z rodinných důvodů, nemá peníze, ale přesto čas od času chce vyrazit na výlet. A opravdu nevidím žádný rozdíl v tom, jestli pojedou na den, dva nebo 5. Jestli to dělají kvůli fotkám na instagram nebo protože chtějí na den vypnout a vyčistit si hlavu, je jejich věc a označovat takové chování za konzumní mi přijde dost přízemní. Neznáš motivaci a důvody lidí, kteří tyto nabídky využijí, hodnotíš je jen podle sebe/tvého okolí. A pokud tedy tyto lidi kritizuješ, co jim doporučíš? Ať sedí doma na zadku, když nemají prachy? Ať jedou na den radši na Křivoklát, i když tam byli už stokrát?

K té spotřebě CO2 se ani nemá cenu vyjadřovat, jelikož lidi, kteří podobné nabídky využívají, přispívají ke zvýšení produkce rovnou nulou. Přispívá k ní daný let, který ale není závislý na těch 10% cestujících, kteří letí za pár stokorun. A troufnu si tvrdit, že ani zveřejnění této akce nijak nepřispěje k udržitelnosti nebo neudržitelnosti dané konkrétní linky. Je třeba si uvědomit, že globální procento cestujících letecké dopravy, kteří individuálně lítají jen za zábavou/na kafe/protože nemusí, je velmi malé (obecně se pohybuje právě kolem těch 10-15%) a k životaschopnosti konkrétních tras nebo dokonce aerolinek přispívají jen zanedbatelnou mírou.

před 3 lety
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
 • Právě online
 • Přidal se před 6 lety
 • Napsal 807 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-09-25T16:32:59+02:00)

Tak označit, že je něco konzumní způsob života, to není nadávka, ale současná běžná situace. Jak jsem psal níže, téměř vše je konzum, jen je otázka míry a jestli to lidem přinese vůbec pozitiva. Tím spojením více měst myslím města v jednom regionu, třeba Málaga a Granada, případně i Córdoba nebo Gibraltar. Nemusí to být nahuštěné, to už záleží na každém, jak si to nahustí. Zrovna tak, jako by bylo dobré přemýšlet o zbytečných plastech, je dobré přemýšlet o případném spojení 2 víkendových nebo 1-denních cest do jednoho prodlouženého víkendu. A když ani na něj nemám čas, tak si ho nechat na dobu, až čas bude. Je to v zájmu nejen přírody ale i těch lidí. Obvykle chvíli trvá, než se člověk oprostí od myšlenek na práci a jiné běžné věci a užívá si místo, kde je. Ale komu to vyhovuje, ať si tak jezdí. Jinak v ČR je tolik míst k vidění, že není třeba jezdit stále na Křivoklát.

Ohledně posledního odstavce jsem to teď popsal v reakci na příspěvek Davida níže. Nevyznám se v tom tolik a nemám s Ryanairem moc zkušeností, ale nevěřím, že za pár stovek letí u Ryanairu jen 10-15% lidí. Vždyť ty ceny jsou pár stovek někdy i pár dní před odletem a lety jsou jistě zaplněné víc. To kafe je extrém, ale jistě platí, že mnohem víc než 15% lidí je v letadlech nízkonákladových aerolinek díky velmi nízkým cenám.

před 3 lety
Avatar uživatele
Sue Ellen Ewing

Tady se tedy řeší moudra. Když chceš zachránit tuhle planetu, musíš nějak redukovat počet lidí minimálně do té doby, než bude kolonizována nějaká další planeta, kterou by lidé mohli znečišťovat. Sotva se takový člověk narodí tak znečišťuje a pokračuje to i po smrti. I taková kremace má uhlíkovou stopu.

před 3 lety
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
 • Právě online
 • Přidal se před 6 lety
 • Napsal 807 komentářů
 • Poslat zprávu

Je pravda, že největší problém je nárůst počtu obyvatel a rychlé zvyšování životní úrovně v mnoha chudších zemích. Když jsem před časem v podobné diskuzi na CL zmínil Afriku ohledně nárůstu obyvatel, hned se ozvala Katka, ale je to tak:

https://en.wikipedia.org/wiki/Li...rowth_rate

https://en.wikipedia.org/wiki/Li...population

Nárůst životní úrovně je zase velký v Asii. Pokud nepřijde nějaká pořádná epidemie nebo válka (ne že bych pro to horoval, ale takové jsou přírodní zákony a lidské vlastnosti), bude ještě těžší aspoň částečné omezit oteplování (úplně zastavit to podle mě už nejde). To ale ještě neznamená, že je rozumné považovat za normální chování zaletět si na kafe, když vím, že je to spojené třeba s 270 kg CO2.

Přidat odpověď
před 3 lety
Avatar uživatele Ahmad Masúd
Ahmad Masúd

Libore, to je jen otázka měřítka. Konzumní je to jak u měsíční návštěvy JAR, tak i u víkendovky v Niši s Katkou. Dříve to nešlo, dnes to jde, ale je to jen otázka škály. Když jdu s dcerou na písek, tak jsou tam maminky a jejich děti, které nikdy nikam neletěly a v jejich světě je konzumní a "luxusní" i odvoz syna na golf a zpět nebo příliš časté večeře v lepší restauraci.

Obecně však souhlasím s Lukášem - pokud takový svět dneska je (a je otázka jak dlouho to ještě takto půjde), tak se podle toho lidi budou chovat, Gréta negréta.

Nelétat není systémové řešení, protože pak se jen prostě posunete někam níž a nevyřeší se nic. A všichni víme, že svět si stejně jede po svým, bez ohledu na Evropu a její environmentalismus.

před 3 lety
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
 • Právě online
 • Přidal se před 6 lety
 • Napsal 807 komentářů
 • Poslat zprávu

S tímto souhlasím. Téměř vše je konzum a otázka je, jestli už není nadměrný. Takový už nakonec ani nepřinese nic pozitivního těm konzumentům. Uspokojí je to jen velmi krátce. Třeba je směšné, jak mnozí Američani nakupují tolik, že se jim věci doma nevejdou a musí si pronajímat sklad. Ne že by to někdo měl zakazovat, ale rozumné zdanění, třeba jak psal tmx, povede k lepší alokaci zdrojů a vydržíme tady v naší současné konzumní společnosti s menšími dopady klimatických změn o něco déle a pak se třeba něco vymyslí.

Přidat odpověď
před 3 lety

Dobrý den,

chceme letět tři do Bergama ale nabízí mi to pouze dvě osoby.

Děkuji za odpověď

před 3 lety
Avatar uživatele tmx
tmx

Let určitě není vyprodaný, takže předpokládám myslíte 2 letenky za danou cenu. Pak je nejlepší rozdělit rezervaci. Kupte 2 letenky za nízkou cenu a tu zbývající za vyšší. Pokud byste dělala rezervaci pro 3, byly by všechny letenky za vyšší cenu.

Přidat odpověď
před 3 lety

Jj v létě vytížené letadla do letních destinací už není kam umístit, tak se hodí i routy z Prahy. V létě 3x denně Berlín / Mallorca za 20,- eur. Na zimu jim to zaplatí Praha / Brusel za 50,- eur. Podobný scénář po celé východní Evropě. Někdo musí tomu západu dorovnat zisky.

před 3 lety
Avatar uživatele
Lukáš Horák

V tom případě by mohli dvakrát denně točit Praha - Ostrava - Praha a mezitím z Ostravy třeba otočit Londýn a Paříž. Z Katovic přímá linka do Paříže není, takže by se to nebilo :D

Přidat odpověď
před 3 lety

Jj, na kafe za 6 stovek a X ton CO2... koho by to trapilo, dyt kafe z Bergama je na instagramu chic... ;)

před 3 lety
Avatar uživatele
Lukáš Horák

Já bych řekl, že ještě víc chic je ohánění se uhlíkovou stopou u všeho, co by ji mohlo zanechat ;-)

před 3 lety

Kdyby to jen viděla Greta 😂

před 3 lety
Avatar uživatele
Lukáš Horák

Greta není nic jiného než skvělá ukázka environmentálního marketingu. Lidi by měli začít především u sebe, omezit konzum, život v přebytku a neplýtvat. Zdanění nebo omezení letecké dopravy svět nespasí, problém je jinde.

před 3 lety
Avatar uživatele Karel
Karel

Ty vole, se z té uhlíkové stopy neposerte. Daleko větší záhul jsou petky a jiný bordel, co neřeší v asijských zemích případně jihoamerické státy. To, že se v rámci emisí u aut a letadel šlápně firmám na krk, odnese jen stará dobrá evropa.

Lukáš má pravdu, až přestaneme plýtvat, nebudou vadit ani prdící kravičky a létající "éroplány".

před 3 lety
Avatar uživatele Petr76
Petr76

Já už se v noci bojím chodit na záchod v obavě, že na mne zpoza rohu, že tmy vykoukne ta uvědoměle se mračící holčička.

před 3 lety
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
 • Právě online
 • Přidal se před 6 lety
 • Napsal 807 komentářů
 • Poslat zprávu

"Lidi by měli začít především u sebe, omezit konzum, život v přebytku a neplýtvat. Zdanění nebo omezení letecké dopravy svět nespasí, problém je jinde."

To je pravda a těch věcí, které škodí přírodě a ve svém důsledku čím dál víc i lidem, je samozřejmě víc. Jedna z příčin, proč se tak lidi chovají, je, že jim to vtlouká do hlavy důmyslný marketing. A bohužel i takovéto nabídky. Co jiného je jednodenní letecký výlet než "konzum, život v přebytku a plýtvání"? Sorry Lukáši, děláš tu dobrou práci, ale toto je v podstatě k ničemu (souhlas s Matem, na instagram ano). 1-denní výlet není vhodný ani pro "nízkonákladové cestovatele", jak píšeš, protože náklady na den včetně cesty z a na letiště stejně nejsou moc nízké. A člověka, který jede do evropského města na 1 den (nebo i na víkend), bych neoznačoval za cestovatele.

před 3 lety
Avatar uživatele
Andrea_Pernik

Nejaka Greta mi je u prdele, ale jednoznacny suhlas s Matom a Liborom. Lietal "na kafe" je uz fakt uplna tupota. Hodit sem tuto akciu a potom napisat, ze kazdy by mal zacat u seba... Nie je nahodou zacatie od seba aj to, ze clovek nebude zbytocne lietat? A vy si fakt myslite, ze nejaka vasa sukromna zmena spravania bude mat vacsi efekt nez nejake systemove zmeny? Ak hej, tak to ste potom vacsi slnieckari nez ja.

před 3 lety
Martin Vícha

Nechápu, proč je tady takové pozdvižení kvůli jednodennímu výletu. Každý přeci cestuje kvůli něčemu jinému. Nevím, co je špatné si na jeden den zajet do Londýna, když stejně jediné, co chci tam dělat, je návštěva HMS Belfast. A na to mi těch cca 12 hodin stačí. Žádné procházky městem mě tam nezajímají. Nebo Budapešt, tam je SMS Lajta a další 4 muzeální lodi, na to taky jeden den stačí. A takový míst je spousta, kde je nějaký objekt, který člověka zajímá, projde ho za jeden den a je to super, ale nemusí tam trávit dovolenou. Za mě fajn, že takové lety jsou.

před 3 lety
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
 • Právě online
 • Přidal se před 6 lety
 • Napsal 807 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-09-25T13:36:18+02:00)

Když má někdo zájem o krátkou návštěvu nějakého města a nemusí tam být zrovna v určitý čas (pokud ano, nebude to zase za ty nejnižší ceny), dá se to vyřešit i chytřeji při jiné cestě, třeba při stopoveru (Londýn) nebo odletu z toho města někam jinam (Budapešť). Ale jedná se o delší cesty na dovolenou, kam by jel člověk stejně. Já jsem třeba byl v Londýně (kromě zastávky během dávného zájezdu busem do Skotska) jedině tehdy, když jsem měl celodenní stopover cestou do Johannesburgu (brzký ranní let z Prahy a pak noční let z Londýna). Byla to takto nejlevnější letenka a o víkendu, takže mě to nic nestálo (ani den dovolené navíc) a víc z Londýna vidět nepotřebuju.

před 3 lety
Avatar uživatele
Lukáš Horák

Jaký je rozdíl mezi tím, že zpáteční letenku proletím v jeden den nebo v rozmezí např. 4 dnů? Spálí se méně kerosinu, budu mít lepší svědomí?! Vůbec nechápu, proč jsem vás touto akcí tak rozohnil. Jak říká Martin V, někdo nepotřebuje 3 dny trajdat v cizině, někdo z časových důvodů, někdo si prostě zaletí jen kvůli dobré kávě. Toto já rozhodně nepokládám za konzum, ten má pro mě úplně jiná měřítka. Vzpomeňte vánoční nebo jakékoli svátky. Lidi nakupují jak smyslu zbavení, nakupují víc, než jsou schopni sami spotřebovat. Hromadí věci, cetky, hadry, hromadu nepotřebných hovadin, obměňují spotřební elektroniku každou chvíli, protože za rok je out. Toto všechno by mělo v lidech vyvolávat výčitky svědomí, ta každodenní rozežranost, pohodlnost atd., ne to, že si udělají výlet na jeden den do Bergama.

před 3 lety
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
 • Právě online
 • Přidal se před 6 lety
 • Napsal 807 komentářů
 • Poslat zprávu

Není samozřejmě rozdíl mezi tím, "že zpáteční letenku proletím v jeden den nebo v rozmezí např. 4 dnů". Ale obvykle když někdo létá na velmi krátké cesty, bude jich mít do roka víc (třeba proto, že ho neomezuje tolik dovolená). Pokud je to za účelem poznání (a ideálně nízkonákladově) jako cestuje třeba Katka Ostrá, není to konzum. Letecké cesty na kafe nebo na nákupy už konzum jsou. Cestování na plážové resorty, které jsou po celém světě stejné, je taky spíš projev konzumního způsobu života než cestování. Dříve spočíval konzum na těch věcech, jak píšeš, ale v poslední době si mnozí přibrali třeba to cestování po resortech.

před 3 lety
Martin Vícha
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 443 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-09-25T14:12:41+02:00)

No víš Libore_S, ale já třeba žádné stopovery nemám, protože na žádné takové lety prostě nelítam. Fakt mě osobně neláká nějaká Asie, Afrika a na USA,kde těch lodí je hodně, bohužel nemám čas. Takže tam kam letím, je to i zároveň i cílová destinace. Ale vzhledem k tomu, že víc než 1/2 dovolené strávíme pouze pod plachtama a jediná uhlíková stopa je z těch cca 40l nafty na zajíždění do marín atd, tak mi těch par jednodenních letů snad Gretka odpustí ;-)

před 3 lety
Avatar uživatele
Lukáš Horák
 • Přidal se před 10 lety
 • Napsal 1698 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-09-25T14:15:42+02:00)

Holt máme každý jiný pohled na konzum. Oba o něm hovoříme jen v teoretické rovině. Pokud pokládáš za konzumenta jedince, který si zaletí na kávu do Itálie, pak je tím konzumentem každý, kdo k cestě za kávou kamkoli využívá dopravní prostředek na fosilní paliva, protože přeci za sebou zanechává tolik diskutovanou uhlíkovou stopu. Letecký výlet za kávou nemusí být notně zařazen do konzumních zážitků, může jít o zážitek kulturní, protože Itálie je přece celosvětově vyhlášena kávová velmoc, ačkoliv ji sama nepěstuje. Konzumentem, který letí na kávu letadlem bude pro mě ten, který letí na kávu, kterou dostane kdekoli jinde, třeba v kavárně za rohem.

Katka Ostrá je rozhodně zajímavá cestovatelka, ale dle mých měřítek se v cizině chová jako typický konzument. To není žádná narážka-urážka, jen moje klasifikace konzumenta. To, co ona utratí za jídlo a alkohol v cizině během jednoho výletu, z toho já bych byl živ nejméně měsíc.

před 3 lety
Avatar uživatele tmx
tmx

Přidám takové zamyšlení...

Jestli letím na jeden den nebo na 4 je přece úplně jedno. Problémem jsou celkově absurdně levné letenky, což na tomto serveru zní vtipně. :-)

Ono to je super dát za letenky tolik, jako za vlak do Brna, ale chce to trochu přemýšlet. Jen poplatky za zpáteční let Praha-Londýn jsou cca 1200-1500 Kč dle letiště. Tak jak pak může Ryanair prodávat letenky za 658 Kč? Prostě to dotuje z jiných letenek. A celkově nízké ceny letenek dotují občané z nesmyslně daňově zvýhodněných cen leteckého paliva a mnohdy také formou přímých dotací krajů, jako to vidíme třeba v Brně nebo Ostravě. Několik desítek lidí letí "protože je to levný", další letí, protože potřebují a ti pak platí víc a dotují ty, co letí zbytečně. Takže ano, samotná filosofie Raynairu přispívá k zbytečné produkci CO2, troufám si říct, že při normální cenotvorbě by létalo o 20-30 % letadel méně, protože by nelétali ti, co letí někam za zábavou jen kvůli nízké ceně.

Stejně tak situace, že někdo začne létat levně z Barcelony do Bostonu, tak i ostatní nasadí podnákladové ceny a z Barcelony vás nejdřív vezmou na opačnou stranu do Německa a pak až do Bostonu... Zase to zaplatí ti, co letí přímo, nebo letět musí.

Je to udržitelné? No není. Takže čeho se dočkáme? Předpokládám, že zákazu podnákladových cen, jako je to trestáno třeba v autobusové dopravě. Ale pak se připravte na to, že letenky do Milána budou začínat na 2500 Kč. Zároveň také nějaké celkové zdanění letecké dopravy, které bude kompenzovat nulové zdanění paliva. Znovu se připravte na několik stovek nahoru za lety po Evropě. V následné fázi snad pak konečně "emisní povolenky", které budou závislé na reálném znečištění, čili se nebude létat za 150 eur z Barcelony do Bostonu přes Německo. S tím se pak dá hezky pracovat. Prostě se omezí celkové možné znečištění a kdo bude chtít víc létat, bude muset přeplatit ostatní, a ti budou létat o to méně.

Takže... Tak jako tak mi vychází, že udržitelné provozování letecké dopravy povede k výraznému růstu cen letenek, které tak přestanou být levné. A tento server skončí.

Oklikou se dostávám na začátek. Pokud létáte, je jedno, jestli na den nebo na 3 měsíce, znečišťujete tak jako tak. Pokud pak kritizujete takovouto "akci", jste pokrytci. Beze srandy, pokud chcete kritizovat, začněte se plavit na plachetnici (ačkoliv výroba plachet je dost neekologická, tak možná spíš veslici). Tento server je a vždycky byl pouze o tom, že dává tipy, jak zvyšovat produkci CO2.

před 3 lety
Avatar uživatele Ahmad Masúd
Ahmad Masúd
 • Přidal se před 5 lety
 • Napsal 227 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-09-25T14:21:14+02:00)

Lukáš Horák: Ano, souhlasím. To je čistý konzum. KO je ...hm, řekněme ... hodně svébytná, lidová a - prostě konzumní no. Její styl "nic nevědět a rovnou tam" rozhodně nesdílím, ale nevylučuji, že to může být zajímavá ženská, byť tedy efekt je zatím ten, že jsem rád, že jsem ty její destinace poznal ještě před globalizací a nástupem LCC.

Prostě čistý konzum a diskutovat o tom, jestli je to dobré nebo špatné nemá moc význam.

tmx: Až bude MPX RT za 2500,- tak hlavní výhodu uvidím v tom, že ubydou na cestách po světě určité typy lidí. ;-)

před 3 lety
Avatar uživatele
David Eiselt

No nic, už se to začíná týkat i naší existence, viz tmx, takže se musím přidat :D

1) Letecká doprava je formou hromadné dopravy osob. Pokud na to chcete plivat, je to ta největší hloupost, kterou děláte. A je jedno, jak neefektně a nelogicky člověk letí. Je to to stejné, jakobyste vyčítali někomu, že jede tramvají do druhého obchoďáku na lepší kafe jen proto, že mu to v místní kavárně nechutná. Je to ekologický rebel? Zvýšil nějak svým konáním ekologickou zátěž? Ne.

Stejně tak, když během víkendu proletím 10 letů jen tak pro nic za nic, nezvyšuji tím výsledné CO2, která letadla produkují...

2) tmx: tento server neskončí, když budou letenky o 5 000 Kč plošně dražší... Prostě stále bude nějaká „normální“ cena a vedle ní vyšší a také nižší ceny letenek. Stále bude pointa v tom „cestovat levně“

3) tmx: tento server nikdy nebyl o tom, aby dával tipy, jak zvyšovat produkci CO2... Tento server je o tom, aby ušetřil kapsy vás cestovatelů... My jsme nikdy nevypravili do světa jeden jediný let, ale prodávali letenky na lety, které by letěli ať už bychom náš tip zveřejnili či nikoliv.

4) Cílem celé téhle euforie není zakázat vše, co se zdá být neekologické, ačkoliv si to drtivá většina těch, co nad problémem nepřemýšlí, myslí... Cílem je redukovat nepotřebné a přebytečné konání. Má smysl, aby se létalo mezi Amsterdamem a Paříží? Mezi Prahou a Vídní? Ne, nemá. Ale docílit toho, aby se přestalo létat zase není nesmyslné zdanění, ale nabídnou lepší alternativu. Ukázat lidem, že vlakem je to pohodlnější a ekologičtější. Pokud to pohodlnější není, tak sakra investujme a postavme lepší železnice, neutrácejme na slevy studentům a seniorům, které stejně slevou nejsou a zaplatí se z daní...

Pokud jdu na kafe s sebou, tak si vezmu termosku a nevyplýtvám kelímek na jedno použití. Pokud mám tu možnost, měl bych mít kompost a nehnojit umělými srajdami, které nejsou lidskému tělu přirozené. Proč existují jednorázové vlhčené ubrousky? Kolik jich Evropa asi tak spotřebuje? Je to jen o pohodlnosti a křičení na to, co se mě přímo netýká.

Chceme-li svět zachránit, musíme začít u sebe a svého každodenního konání, ne u jednorázových akcí.

před 3 lety
Avatar uživatele
David Eiselt

PS: Ryanair je samozřejmě ukázkou toho, jak by to být nemělo. Létá na základě dotací, aniž by produkoval přidanou hodnotu. Takže stejně jako bych zakázal danění letecké dopravy, tak bych stejně tak zakázal podporu letecké dopravy. Musí existovat poptávka, jinak se motáme v kolečku bez východiska.

před 3 lety
Avatar uživatele Ahmad Masúd
Ahmad Masúd

D.E.: U Alláha, je to tak. Nemám co dodat. ;-)

před 3 lety
Martin Vícha

Ono je teď asi móda, plivat na leteckou dopravu. Že se nedání letecké palivo atd. Ale že třeba železnice a lodní doprava ( ta lodní s pár výjimkami v rámci EU) neplatí, na rozdíl od letecké právě za to vyprodukované CO2, přičemž ta lodní doprava toho CO2 vyprodukuje řádově více než letecká, to už se nezdůrazňuje. A jak se psalo výše, pokud bude rozumná alternativa (cenová, časová, pohodlí), není důvod lítat. Třeba po Francii to TGV spolehlivě zaručuje. Ale do té doby?

před 3 lety
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
 • Právě online
 • Přidal se před 6 lety
 • Napsal 807 komentářů
 • Poslat zprávu

@tmx: Souhlasím se vším kromě toho závěru. Tento server nezanikne, aspoň ne v důsledku případného zákazu velmi levných letenek. Nevím, jestli vůbec má provizi z těch velmi levných letenek koupených přímo na webu aerolinek, ale provizi má i z letenek za mírně nižší ceny, které budou i v budoucnu.

Kritizuju tuto akci kvůli nabádání ke zbytečným letům (ne vždy, ale často takové krátké jsou) a kvůli tomu, jak následně Lukáš reagoval (bez toho bych nic nepsal). Sám mám v průměru na svou cestu asi 1 až 2 lety za měsíc, kdy jsem na cestách, a strávím v jedné zemi v průměru měsíc. Cestuju, pokud to jde, hromadnou pozemní dopravou (třeba loni 3,5 měsíce v kuse na trase Sečuán - Vietnam - Laos, sever Thajska, občasným využitím skútru po okolí, když to jinak nešlo). Doma mám velmi nízkou uhlíkovou stopu, nikdy jsem nevlastnil auto kromě jedné delší cesty po Austrálii. Letos jsem se plavil na plachetnici 11 a 13 dní, ale zas tak ekologické to nebylo, protože větru neporučíš a muselo se většinou jet na motor. Byla to jízda na etapy, kde se postupně měnily posádky (obvykle člověk nemá několik měsíců dovolenou), takže se musí jet i při slabém větru nebo protivětru, aby byla loď v termínu na místě výměny posádky (navíc členové posádek tam samozřejmě letěli). Převážně na vítr jde jezdit, pokud se jedná o plachtění po okolních ostrovech bez jasně daného itineráře nebo při velké časové rezervě.

před 3 lety
Avatar uživatele Karel
Karel
 • Přidal se před 8 lety
 • Napsal 316 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-09-25T14:55:39+02:00)

Libore, to je fajn, no problemo.

Máš ženu, děti, jsi working class z marketu, fabriky? Protože většina lidí, kteří makají ve fabrice a mají děti, fungují trochu jinak. A jsou rádi, když pošetří čas a dopraví se někam letadlem, nebo autem.

před 3 lety
Avatar uživatele
David Eiselt
 • Přidal se před 10 lety
 • Napsal 11163 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-09-25T14:56:01+02:00)

Význam této akce je k tématu ekologična irelevantní. Já bych raději letěl na den, než od čtvrtka do úterý (což je podle mě nelogický a zbytečný)... Někdo zase naopak. A já též nebudu kritizovat za to, že kvůli jeho delšímu pobytu budou muset v hotelu vyprat o 10 ručníků více.

Jak říkám, smysl debaty by mělo být zamyšlení nad každodenní činností, než tou nárazovou.

před 3 lety
Avatar uživatele
Andrea_Pernik

Ja by som tiez nemala potrebu sem pisat nebyt tej Lukasovej reakcie. Stale ale nerozumiem jednej veci. Vravite, ze treba zacat od seba, kelimky, petky, vhlcene obrusky, plytvanie, cetky, hadry.... ale lietanie obhajujete. Vy mate dojem, ze caste lietanie je mensia zataz ako kazdy den spotrebovat kavovy kelimok? A to sa nejak navzajom vylucuje? Nemozem setrit v kazdodenych cinnostiach a zaroven obmedzovat lietanie?

před 3 lety
Avatar uživatele tmx
tmx

@David: to bylo hodně s nadsázkou a nebylo to nic proti tobě a proti CL, jako spíš, že někdo chodí na CL, aby našel tip na levné letenky (čili že letí, protože je to levné, zejména před pár lety v době errorů se opravdu kupovaly letenky, protože byly za pakatel, nikoliv protože by člověk letět potřeboval), ale pak má ekologický problém s letenkami na otočku.

@Libor_S: No jo, ale když Ryanair může prodávat takto dotované lety, tak to dělá a když nekoupím já levné letenky na den, koupí je někdo jiný na 5 dní.

Pokud poletím na týden na Mallorku All inclusive, jestli je letenka za 1000 Kč nebo 6000 Kč je mi už jedno, v celkových nákladech se to ztratí. Na otočku za 6000 nepoletím. Mnoho zdejších návštěvníků by ale 6000 za letenku na Mallorku nikdy nedalo. Cestují hodně, cestují na pár dní, cestují low cost, takže letenka, přestože směšně levná, je podstatným procentem výdajů. Takže ekologie a levné letenky jdou proti sobě, což při jakékoliv regulaci ekologické stopy létání ze všech skupin obyvatel zasáhne nejvíc právě návštěvníky CL.

před 3 lety
Avatar uživatele Karel
Karel

Andrea: setři v každodenních činostech a omez létání, to bude úplně top :D

Já to myslím tak, že je k prdu omezovat létání, emise u aut v rámci globálních či unijních nařízení od stolu, když si každý daný jedinec nezamete před svým prahem.

Co bude lepší? Když nikdo z Olomouce rok nepoletí letadlem, nebo když každý Olomouce bude recyklovat sklo, posbírá bordel v místních potůčcích, nebude používat igelitové tašky a mikrotenové pytlíky, nebude mít každý den maso, které ani nedojí a 20% porce stejně vyhodí, atd.?

před 3 lety
Avatar uživatele
Andrea_Pernik

Ved sa o to uz aj 4 roky snazim :) Ja myslim, ze ked niekto kritizuje lietanie, tak uz je dost daleko na to, aby mal pod vlastnym prahom zametene. A tieto veci co spominate uz su pre neho samozrejmost. Ale je mozne, ze je to moja naivna predstava a ludia kritizuju lietanie popri piti koly v mekaci z jednorazoveho kelimku a slamky obleceni v najnovsej kolekcii od H&M :)

před 3 lety
Avatar uživatele niemandos_1
niemandos_1
 • Přidal se před 5 lety
 • Napsal 802 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-09-25T16:00:43+02:00)

Zajímavá debata. Za mě má každopádně smysl se zamyslet nad jakoukoliv činností i tou nárazovou. David to možná neví, ale v obyčejném hostelu či hotelu se ručník každý den nemění, dokonce tam často žádný není. :-)). To jen k těm 10 ručníkům navíc při delší cestě. A co se týká letecké dopravy a snížení její uhlíkové stopy, pak jedinou cestou je samozřejmě zdražení letenek, což povede k tomu, že se nebude létat tak často ( rozuměj, že ty lety nebudou existovat). Otázkou zůstává, jakým způsobem, a jak rychle se k tomu svět , respektive Evropa dopracuje. Každopádně mně to vadit nebude. Platil jsem letenky v akci před 20 lety za 10 tis, toho času ještě jako student, při tehdejších platech jaké byly a klidně si zaplatím srovnatelnou cenu i v budoucnu, protože cestuju rád a nelétám xkrát měsíčně na to kafe nebo pivo. Rychlým nahlédnutím do statistiky mi vychází, že cena v akci by se pohybovala okolo 26 tis Kč (v economy) :-))). Chápu ale, že spoustě místních" víkenďáků" dnes dokonce už i "jednodeňáků" to vadit bude. Pokud ale budou rychlé pohodlné vlaky, tak budou mít alternativu. Trošku se ale obávám, že zvýšení cen bude podstatně rychlejší než stavba rychlé železniční sítě :-)

Edit: Vysoké ceny mi samozřejmě vadit budou, to bych kecal, jen budu ochotný je stejně zaplatit. Ale doufá, že to těch 25 tis nebude :-)

před 3 lety
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
 • Právě online
 • Přidal se před 6 lety
 • Napsal 807 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-09-25T15:58:03+02:00)

David Eiselt napsal: "3) tmx: tento server nikdy nebyl o tom, aby dával tipy, jak zvyšovat produkci CO2... Tento server je o tom, aby ušetřil kapsy vás cestovatelů... My jsme nikdy nevypravili do světa jeden jediný let, ale prodávali letenky na lety, které by letěli ať už bychom náš tip zveřejnili či nikoliv."

To je sice pravda, ale dá se na to podívat trochu jinak. Aniž bych činnost tohoto a podobných serverů chtěl kritizovat, je jasné, že zajišťují větší zaplněnost letadel i lidmi, kteří by jinak neletěli (zvlášť při velmi nízkých cenách letenek). Letecké společnosti při plánování letů na další období ale reagují na poptávku v předchozím období a udržují i lety, které by jinak zrušily, nebo dokonce přidají další a snaží se je zaplnit přes nízké ceny a tyto servery opět vypomůžou.

A ta poznámka niemandose ohledně ručníků je docela případná, taky mě napadla při čtení. Konzum při cestování spočívá i ve využívání dražších hotelů oproti levnějším nebo hostelům (i ty mají samostatné pokoje, pokud někomu vadí noclehárny). Napadlo mě to třeba při čtení výborných cestopisů Kryštofa, který psal, že neměl pomalu na jídlo, když kupoval letenky na Zéland, ale cestou spal v drahých hotelech, ve kterých já jsem nikdy nebyl (pokud mi to náhodou nezaplatila aerolinka při zrušení letu). Samozřejmě ale, ať si každý utrácí, jak chce.

před 3 lety
Avatar uživatele
Leoš Literák
 • Právě online
 • Přidal se před 7 lety
 • Napsal 453 komentářů
 • Poslat zprávu

Libor: Přesně tak. Ano, když zaplníte volné místo, letadlo kvůli vám nevypravili a ekologická stopa za ten váš (necelý) metrák váhy je malá. Nicméně jsou to velká data. Aerolinka si spočítá, jaká je poptávka a následně může přidat další let, pokud ji to ekonomicky vychází. Dostatečná masa lidí, kteří si jen tak někam zaletí s levnou letenkou, už reálně ovlivňuje nabídku letů.

Za mě je ale dost jiných znečišťovatelů, které by se měly řešit přednostně. Nedávno jsem četl, že jedna česká uhelná elektrárna vypustí stejné množství CO2, jako všechny nákladní automobily v Česku za rok.

před 3 lety
Avatar uživatele Petr76
Petr76

Libor_S: Při vší úctě si myslím že jsi tentokrát, výjimečně zcela mimo.

Úplně slyším to vrzání pantů u víka Pandořiny skříňky, které aplikace ošemetného kritéria "zbytečně" a "nadbytečně" otevírá.

Myslím si, že je navýsost pokrytecké kritizovat cestu na otočku do Bergama a pak se obratem pochlubit, že jsi byl 3,5 měsíce v regionu, kde recyklace je neznámý pojem a má lví podíl na plastového bordelu v oceánech.

Navíc... 3,5 měsíce? Není to "zbytečně" dlouho? Nestačily by měsíce dva nebo jeden? Neměla by se na to nějaká, ta jediná správná, komise podívat? A proč zůstávat u cestování? Proč máš 1000m2 pozemek a na něm barák do patra. 600 a mobilheim by nestačil? Nebo rovnou socialistická králíkárna? Že jste měli o víkendu grilování? Ty, ty, ty!!! Ta uhlíková stopa! Do Vánoc jen tuřín a tofu.

Evropa může ve svém jurodivém aktivismu, hysterčení a ekonomicky sebevražedných nápadů klidně zahnat sebe sama do kouta, ale v globálním měřítku to pramálo změní. A není bez zajímavosti, že pod záminkou boje proti klimatickým změnám už ze svých děr vylézají všemožní odporní hadi a stíři a bezostyšně tvrdí, že je třeba oprášit myšlenku komunismu (Žižek).

před 3 lety
Avatar uživatele niemandos_1
niemandos_1

Víš co Petře76. Mas samozrejme pravdu prakticky ve všem co pises. Evropa opravdu v kontextu celého světa nic nezmění. Problémem číslo jedna je extrémně rychle se zvyšující populace na planetě a “ekologicky” pristup zbytku světa. Na druhou stranu říkat, ze enormni nárůst létání není problém a ze vlastne vsechno ostatní je podstatně větší problém, jak to tu někteří prezentují, je maličko pokrytecke. Ale je to tak typické pro lidskou povahu. Proč ja a moje koníčky, když je spousta jiných znečišťovatelu. Chapu, ze jsme na cestujlevne :-).

Naprosto s tebou souhlasím, ze ekoteroristi v EU můžou způsobit a už způsobují obrovské škody nejen ekonomické a lepší to v nejbližších letech nebude. Ale kdo je sakra volí?? Ja ne a ty zřejmě taky ne. Takže si to evropani dělají sami :-). Greta je jen špička ledovce

A musim se zastat Libora. Ono když budeš filtrovat vodu na turach v horách, nebo používat upravenou vodu z velkých vratných barelů vody v ubytkach a nekupovat nic v plastu, tak muzes cestovat treba i po takové Asii klidne rok a nezanechat prakticky žádnou uhlikovou stopu, nebo podobnou jako doma. Ale chapu, co jsi tím chtěl rict :-)

před 3 lety
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
 • Právě online
 • Přidal se před 6 lety
 • Napsal 807 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-09-25T18:46:30+02:00)

Tak ono to "zbytečně" a "nadbytečně" by si měl každý určit sám pro sebe. Kdyby to měl určovat někdo ve smyslu uličního výboru KSČ, jak možná slyšíš vrzat, bylo by to něco jiného. Vhodné zdanění, např. takové, které by bylo srovnatelné pro silniční i leteckou dopravu, by vedlo k lepšímu rozhodování a menšímu plýtvání.

Já neříkám, že mám malou uhlíkovou stopu na cestách, ale snažím se v rámci možností ji mít menší i tam (a za život ji mám asi menší než je průměr). Třeba 1 měsíc z toho byl v horách v Číně, kde jsem si žádné plastové láhve s vodou nemusel kupovat a nejedl jsem z plastových talířků (pivo bylo ve skle). Voda z vodovodu je tam celkem kvalitní a mám s sebou na cestách Aquasteril Tramp. Jak mi teď niemandos připomněl, často jsou v těchto zemích v hostelelech (i v hotelech) a restauracích vratné barely na vodu. Z nich jsem si často plnil svou láhev. Vzpomínám si, že v Laosu jsem si tak plnil láhev i zadarmo v malých restauracích u silnice, kde jsem si ani jídlo nedal (samozřejmě s dovolením majitelky). Jiné balené nápoje než občas pivo ve skleněné láhvi nepiju (občas colu, abych měl po pár týdnech novou láhev).

Plastové odpadky v oceánech jsou nepříjemné, vyhubí část živočichů, ale klima nijak neovlivňují. Jestli se tam nějaká mnou vyhozená láhev do odpadků třeba v Laosu dostane, je mi to líto, ale nemůžu s tím nic dělat. Leda naznačovat všem, jako teď ty tady, že by vůbec neměli jezdit do JV Asie (což je na cestovatelském fóru už dost absurdní, já tu taky netvrdím, že by se nemělo vůbec lítat). Většina plastů v řekách a následně v oceánech není z měst a odpadkových košů, ale z odlehlých vesnic, kam ještě nedorazila osvěta, ale plasty bohužel ano.

Nejsem příznivcem toho, aby Evropa omezovala bezmyšlenkovitě emise sama, zničila si průmysl a dovážela výrobky ze zemí, kde na to budou kašlat. Jak jsem psal už v jiné podobné debatě dřív, nejsem ani příznivcem rychlého zavedení elektromobilů a zákazu spalovacích motorů, protože to bude dost drahé a má to i nevýhody. Nemyslím si ani, že se podaří ty plány na rychlé zavedení bezuhlíkových ekonomik, ale na druhou stranu podpora nových technologií povede k lepší technologické úrovni, což přinese výrobu s vyšší přidanou hodnotou a je to lepší než se vracet zpět k těžkému průmyslu, jak se asi snaží Trump.

před 3 lety
Martin Vícha
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 443 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-09-25T19:31:03+02:00)

Se pořád točíme dokola. Každý na to kouká ze svého pohledu a ten považuje za správný. K tomu CO2 tak toho letadla produkují +/- stejně cca 90kg na hodinu letu. Takže pokud někdo za čtvrt roku podnikne jeden desetihodinový let a někdo za stejnou dobu deset hodinových, tak jejich uhlíková stopa je prakticky stejná.

A myslím, že Petr76 nenaznačoval, že bys neměl do JV Asie lítat, ale že je pokrytecké to nadřazovat, byť jednodenní návštěve Bergama na kafe. Životní nutnost není ani jedno a "cestovatelský zážitek" je velice subjektivní věc.

před 3 lety
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
 • Právě online
 • Přidal se před 6 lety
 • Napsal 807 komentářů
 • Poslat zprávu

Pokrytectví je podle wikipedie, když člověk jedná v rozporu se svými vnitřními nebo prezentovanými zásadami. Svou uhlíkovou stopu v JV Asii jsem popsal jako poměrně malou s minimem plastů (podle mě výrazně méně než je průměr Evropana u stopy i plastů, i když víc než když jsem doma), tak nevidím žádný rozpor mezi mým jednáním a kritikou 1-denní letecké cesty na kafe. I kdybych vzal v úvahu, že jsem měl další lety před tím a uhlíkovou stopu kvůli těmto letům za loňský rok vysokou, pořád jen kritizuju něco, co já sám nedělám (tedy nelétám na velmi krátké cesty).

před 3 lety
Martin Vícha
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 443 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-09-26T06:44:44+02:00)

Tak já teda nevím. Děláš slepého záměrně, nebo to fakt nevidíš? I kdybys v té JVA měl uhlíkovou stopu nulovou, nic nejedl, nedýchal, tak jenom cestou tam jsi vyprodukoval mnohonásobně větší uhlíkovou stopu, než člověk do toho Bergama. A když jsme u toho pokrytectví, tak tím je dle mého kritizovat něco, co sice sám neděláš (krátké lety) ,ale děláš něco, co zanechává mnohem větší uhlíkovou stopu, tedy dlouhé lety. Když použijeme tedy onu zmiňovanou Wikipedii, ta dlouhé lety nad 1500km vytvářejí 80% uhlíkové stopy letecké dopravy.

Já osobně nekritizuji ani tvé lety do JV Asie, byť jsou z mého osobního pohledu nevhodné a nesmyslné, ani to, že si někdo zaletí do toho Bergama na to kafe, které já nepiju. Obojí je uspokojení subjektivních vnitřních potřeb daného jedince.

před 3 lety
Avatar uživatele
Lukáš Horák

Proč se debata zvrhla v nějaké masírování vlastního ekoega, kdo je větší či menší ekohujer. Mám pocit, že za chvíli budeme muset povinně uvádět u každého příspěvku, kolik za sebou zanecháme CO2, pokud si koupíme tu a tu leteneku, jízdenku apod.

před 3 lety
Avatar uživatele Karel
Karel

:D

Kdo jel dnes do práce autem? Kdo tohle forum čte na elektronice mladší než dva roky? Kdo má na sobě boty a oblečení vyrobeno jinde než v Evropě? Kdo má dnes už víc než jedno kafe? Kdo dnes nedojedl snídani?

Pokud jste alespon na jednu otázku odpověděli "Ano, já", tak kvůli vám za trest v Africe umře jedno gepardí mládě :D

před 3 lety
Avatar uživatele
Andrea_Pernik

Nie. Nie. Ano - vsetko je bud stare alebo z druhej ruky, okrem tenisiek. Nie. Nie. :)

Mne pride vtipne ako sa tu niektori ohanaju, ze treba zacat od seba, ale na lietanie sa to proste nevztahuje. Ono chapem, odmietnut brcko je jednoduchsie ako si nekupit lacnu letenku ked milujem cestovanie. Mna tiez bavi cestovat, ale zasa sa kvoli tomu nebudem tvarit ze z lietadiel ide duha, len aby som si to obhajila.

před 3 lety
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
 • Právě online
 • Přidal se před 6 lety
 • Napsal 807 komentářů
 • Poslat zprávu

Jestli ty, Martine V, nevidíš vše podobně černobíle jako Greta, ale ta má omluvu, že má Aspergerův syndrom. Já tu nekritizuju, že má lidstvo velkou uhlíkovou stopu. To beru jako fakt, se kterým se nedá v dohledné době nic moc dělat. Přál bych si, aby se snižovaly emise hlavně tam, kde je to snadnější a ekonomické (ale aby to nedopadlo třeba tak, že kdo si bude chtít koupit nové auto a nebude mít po zákazu spalovacích motorů na v té době nejlevnější auto Škoda Citigo za např. 430000 Kč, bude mít smůlu tj. vrátíme se do malých a nedostupných aut jako v 70. a 80. letech). Taky bych byl rád, aby se neplýtvalo na nesmysly, a to prostě 1-denní letecký výlet na kafe je, jistě nejen podle mě. Chápu, že zrovna na tomto webu se najde dost lidí s opačným názorem, ale postupně si to bude uvědomovat víc lidí, tak jako bylo např. před pár desítkami let v USA normální udělat rodinný piknik v přírodě a na místě nechat plastové talíře, příbory a jiný odpad (to mě říkali starší Američani) a dnes už by to téměř nikdo neudělal.

Jinak na tomto webu jsi asi jediný, kdo považuje cestování po JV Asii za nevhodné a nesmyslné. Jestli to myslíš tak, že nesmyslné je pro tebe, tak v pořádku. Jestli to myslíš tak, že nesmyslné je pro mě, tak na takový soud mě neznáš. Zatímco tvé plachtění je odpočinek od práce, letecký výlet na kafe v Bergamu je rozmařilost prvního světa, poznávání světa a všeho, co s tím souvisí (částečně i z dokumentů na TV a internetu) je hlavním (a doposavad víceméně jediným) smyslem mého života.

@Karel: 10 let starý malý notebook, roztrhané tepláky (evropské oblečení těžko seženeš), žádné auto, kafe max. 1 denně odpoledne, jídlo vždy dojídám :-) Nicméně nikdo neříká, že bychom měli šetřit přírodu takto extrémně, jak naznačuješ v otázkách. Dobré je zamyslet se, jestli neplýtváme v něčem zbytečně, ale ne se kvůli tomu stresovat (na to je dost jiných věcí okolo).

před 3 lety
Martin Vícha

Ach jo, Libore_S. Já mám spíš pocit, že to černobílé vidění máš ty. Považuješ za správné a smysluplné pouze to, co děláš ty. Ne, z globálního hlediska a z hlediska životního prostředí, je tomu životnímu prostředí zcela lhostejné, jestli někdo letí na jeden den do Bergama na kafe (pořád už), nebo někdo letí na druhý konec světa protože je to jeho “hlavním (a doposavad víceméně jediným) smyslem mého života." Výsledek je stejný. Vznik, z hlediska životního prostředí, zbytečného CO2. Obě dvě cesty byly podniknuty jen a pouze za účelem uspokojení osobní potřeby. Nedělám ani jedno, ale netroufnou si tvrdit, co je smysluplnější. Jestli tvé poznávání cizích zemí, v časovém úseku, který ti může většina lidí, co má 20 dní dovolené, včetně mě, jen závidět. Nebo jednodenní výlet někoho, kdo si chce prostě na chvilku odpočinout a vychutnat si to co má nejraději, kafe ve starých uličkách Citta Alta a pak se zas vrátit k práci, výchově dětí atd.

Tím se dostávám k tomu, co jsem napsal o cestě do JVA. Psal jsem já osobně. Skutečně tam nevidím nic, co by mi stalo za smysluplné tuto cestu podniknout a nevhodné proto, že Asie se na znečištění životního prostředí podílí měrou nevídanou. Ale je to můj subjektivní pohled na tuto oblast. Což jsem ostatně psal v tom příspěvku, na který reaguješ.

před 3 lety
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
 • Právě online
 • Přidal se před 6 lety
 • Napsal 807 komentářů
 • Poslat zprávu

To je s tebou těžké, když napíšeš: "Považuješ za správné a smysluplné pouze to, co děláš ty." To jsem nikdy nenapsal a ani si to nikdo nemůže myslet. Smysluplné je to pro mě. Znovu opakuju: Nekritizuju, že má lidstvo velkou uhlíkovou stopu. To beru jako fakt. A už jsem několikrát napsal, že si každý musí určit sám, jak se bude chovat a co je z jeho pohledu smysluplné a ospravedlnitelné. Já své cesty mám sám pro sebe ospravedlněné a pokud si někdo vyhodnotí svou velmi krátkou cestu letadlem jako v pořádku, nemám s tím problém.

Pod tuto nabídku jsem po reakci Lukáše napsal svůj názor k zamyšlení se nad jejím využitím a na něm trvám. Samozřejmě jako ve všem jsou vyjímky jako třeba ty, který moc nelétáš a kromě plachtění tě v zahraničí zajímá jen pár lodí v přístavu. Pak je úplně jedno, jak dlouho na takovém výletě budeš.

Formulace "Vznik, z hlediska životního prostředí, zbytečného CO2" je taky dost podivná. V tom případě jsou na planetě zbyteční všichni lidi, protože veškerá lidská činnost přináší CO2. (Např. kolik CO2 vzniklo při výrobě drahých plachetnic a kam se pak dosloužilé laminátové lodě vyhazují?)

Přidat odpověď
před 3 lety
Avatar uživatele Silva
Silva

Letíme na kafe :)

děkuju

před 3 lety

Kafe? Takže Bella Italia? Přidám se moc rád ☕

Přidat odpověď
před 3 lety
Avatar uživatele Petr76
Petr76

grammar nazi: "Největšímu rivalovi na evropském nebi se skvěle daří..." Rivalovi koho nebo čeho?

před 3 lety
Avatar uživatele
Lukáš Horák

Implicitně jsou to samozřejmě ostatní letecké společnosti ve slovním spojení "evropské nebe".

před 3 lety
Avatar uživatele J0x
J0x

Pravdu má, předseda... implicitnost tady jaksi nezafungovala. 😁

Přidat odpověď
před 3 lety
Avatar uživatele

Další akční letenky

Manchester
ušetříš až 59%
Tam jsi ještě nebyl!
Zátoka Ha-Long
ušetříš až 13%
Tam to bude krásný!
Santa Maria dei Servi
ušetříš až 74%
To bude jízda!
Mallorca z dronu
ušetříš až 47%
Jedem!
5448 starších akcí

Líbí se ti nízké ceny akčních letenek?

Zpravidla vydrží pár hodin. Nastav si hlídače akcí do e-mailu a my ti dáme vědět hned, jakmile se objeví nová akční letenka!

Nastavením hlídače souhlasíš s podmínkami zpracování osobních údajů. Kdykoliv se můžeš odhlásit.
Chceš si hlídače nastavit podle sebe?

Zavřít boční panel
Karlův most v Praze
Česká republika Přílet na letiště Václava Havla Praha

V současné době je letiště spojeno s centrem města pouze autobusovou dopravou. Pro cestu do centra vždy musíte využít kombinaci autobusu a metra.

Doprava do centra a v noci

 • Linka 100: každých 15 až 30 minut jezdí ke stanici metra B (žlutá linka) Zličín, celková cesta do centra zabere asi 45 minut,
 • Linka 119: jednou za 3 až 10 minut jezdí ke stanici metra A (zelená linka) Nádraží Veleslavín, celková cesta do centra zabere asi 35–40 minut,
 • alternativně využijete autobus číslo 191, který jezdí přes sídliště Na Dědině, Petřiny (metro A), Strahov na Anděl (metro B). Autobus jezdí každých 15 až 30 minut a celková doba jízdy na Anděl trvá 50 až 60 minut.
 • V noci (0:00 až 4:30) jezdí na letiště autobusové linky 910 (2x za hodinu viz jízdní řád, z/do centra – Újezd, Karlovo nám., I. P. Pavlova) a 907 (1x za hodinu viz jízdní řád, I. P. Pavlova, Hlavní nádr., Náměstí republiky, Hradčanská)

Všechny výše uvedené linky jezdí zhruba od 4:30 do 0:00 a platí na nich stejné jízdenky za 40 Kč na 90 minut (pro všechny typy dopravy v Praze) nebo 120 Kč na 24 hodin. Jízdenku si kupte v automatu na zastávce nebo v prodejním stánku v příletových halách, u řidiče je vždy dražší. V automatech je nově možné platit i kreditní kartou. Lístek označíte ve žlutém označovači na zastávce nebo v autobusu, při cestě na letiště metrem musíte jízdenku označit vždy před vstupem do stanice metra. Pokud přestupujete, lístek už znovu neoznačujete.

Doprava z hlavního nádraží na Letiště Praha

Přímo na Hlavní nádraží pak jezdí speciální autobus:

 • Autobus AE: od 5:30 do 21:00 jezdí každých 15 až 30 minut. Na lince neplatí běžný tarif pražské MHD, ale pouze speciální jízdenka za 100 Kč, kterou můžete koupit u řidiče nebo v infostánku DPP v terminálu. Stanoviště autobusu na hlavním nádraží je na hlavní silnici (ulice Wilsonova) v prvním patře (sledujte značení s obrázkem autobusu). Při cestě z letiště linka AE staví pouze před terminálem 1.

Aktuální informace o pražské hromadné dopravě naleznete na stránkách dpp.cz

Jízdenky přímo na letiště nabízí na svých dálkových linkách i RegioJet.

Průvodce pro Česká republika
Průvodce pro letiště Václava Havla Praha

Zavřít boční panel
Brusel
Belgie Přílet na letiště Brusel Jih - Charleroi

Dopravní spojení z letiště zajišťují pouze autobusy mířící do Bruselu, Lille, Gentu, Brugg a Charleroi. Zastávky najdete přímo před terminálem, kam se z letadla dostanete do 10 minut.

Brusel

Do Bruselu jezdí autobusový dopravce Flibco cca každých 30 minut a spoje pokrývají všechny odlety i přílety. Jízdenka stojí 15,50 EUR za jednosměrnou cestu. Lístek se kupuje on–line na konkrétní den, nikoli spoj. Jedete tak autobusem, který stihnete. Zpáteční jízdenka nemá žádnou slevu.

Alternativou je kombinace autobusu do Charleroi a pak vlakem. Cena je ale stejná a více se využívá této kombinované dopravy k cestám do jiných belgických měst.

Charleroi

Do Charleroi k vlakovému nádraží Sud jezdí letištní autobus linky A při ceně 6 EUR za jízdu. V případě, že si v automatu na zastávce rovnou zakoupíte jízdenku na vlak, tento spoj budete mít v ceně. Autobus jede jednou za 30 minut a cesta na nádraží mu zabere 20 minut. První spoj jede po páté ranní, poslední z letiště ve 22:25.

Bruggy, Gent, Lille a Lucemburk

Do Brugg, Gentu, Lille a Lucemburku nabízí jízdenky společnost Flibco. Levné jízdenky za 5 € při koupit v předstihu již nejsou dostupné a vy tak zaplatíte standardní ceny, do Brugg například 18,20 EUR jednosměrně.

Jízdní řády a a aktuální ceny do jednotlivých měst naleznete na adrese flibco.com

Na letiště Zaventem

K přejezdu mezi letišti Charleroi – Zaventem poslouží kombinace letištního autobusu A do města Charleroi a vlaků. Jednosměrnou jízdenku zakoupíte za 22,60 €, cesta však zabere zhruba 2 hodiny.

Alternativou je kombinace shuttle autobusu do centra Bruselu (viz výše) a zde následného přestoupení na vlak na letiště Zaventem, který stojí 8 €. Cesta se zkrátí na 90 minut.

Průvodce pro Belgie
Průvodce pro letiště Brusel Jih - Charleroi

Zavřít boční panel
Bergamo
Itálie Přílet na letiště Milán Bergamo Il Caravaggio

Letiště obsluhují pouze autobusové spoje, a to shuttle autobusy a jedna městská linka. Vlak na letiště nejezdí a žádné nádraží není ani v pěší docházkové vzdálenosti.

Milán

Přímé autobusové spoje odjíždí z letiště na železniční stanici Milano Centrale minimálně jednou za půlhodinu tak, aby stihly obsloužit všechny cestující po příletu. Na výběr je z několika dopravců, například Terravision, Autostradale, nebo Orio Shuttle, kteří nabízí zpáteční jízdné zakoupené online do Milána za 16 EUR, jednosměrně za 8 EUR. Doba jízdy zabere 60 minut.

Pokud nekoupíte jízdenky online, lístek si kupte až u řidiče. Vyhněte se koupi ve stánku v příletové hale, budete vázáni na jednu konkrétní společnost a přijdete o případnou rychlejší cestu dřívějším autobusem jiné společnosti. Jízdenky jsou u všech tří firem stejně drahé. Při cestě na letiště pak lze lístky lze u prodejce přímo na zastávkách u hlavního nádraží (Piazza Luigi di Savoia).

Bergamo

Do centra Bergama, k vlakové stanici nebo lanovce do Città Alta vás dopraví každých 20 minut autobusová linka 1A Airport bus. Jízdenky zakoupíte v informačním centru u východu z letištní zóny nebo přímo na zastávce v automatech, ta je umístěna před východem z haly. Jízdenky lze zakoupit i přes mobilní aplikaci App ATB Mobile. Cena jízdného je následující:

 • 90 minut za 2,40 EUR,
 • 24 hodin za 5 EUR,
 • 72 hodin za 7 EUR.

Jízdenku po nástupu označte pouze při první jízdě, dále už se neoznačují a platí i na lanovou dráhu.

Jezero Garda

Nejrychlejší a nejlevnější spojení k jezeru Garda, konkrétně do městečka Peschiera del Garda, zajistí autobusy Flixbus. Jednosměrná jízdenka vyjde od 149 Kč, cesta trvá 65 minut, autobusy zatím však jezdí jen 3x denně.

Frekventovanější spojení nabídnou vlaky Trenitalia, které jezdí z centra Bergama každou hodinu. Po cestě k jezeru Garda jednou přestoupíte a cesta zabere hodinu a půl, po přičtení jízdy autobusem z letiště k nádraží počítejte cca 2 a čtvrt hodinami jízdy. Nejlevnější zpáteční jízdenky z Bergama stojí 18,40 €.

Na letiště Malpensa

Přestup z letiště Bergamo na letiště Malpensa (terminál 1 i 2) se dá zvládnout pod 2 hodiny. Mezi letišti totiž jezdí přímý autobusový spoj Orio Shuttle za 20 EUR v jednom směru. Odjíždí však pouze 8krát denně, a to z nástupiště č. 3.

Frekventovanější spojení vede přes centrum Milána, kdy autobusem dojedete na centrální vlakové nádraží a přestoupíte na vlakové spoje Malpensa Express jezdící každou půlhodinu. Zaplatíte 8 EUR za autobus z Bergama do centra Milána a 13 EUR za vlak z Milána na Malpensu. Celková doba jízdy činí zhruba 150 minut. U nádraží můžete přestoupit také na levnější velmi frekventované autobusy (10 EUR), ty ale jedou pomaleji, a tak bude celková doba jízdy asi 3 hodiny.

Průvodce pro Itálie
Průvodce pro letiště Milán Bergamo Il Caravaggio

Zavřít boční panel
Budapešť
Maďarsko Přílet na letiště Budapešť Ferenc Liszt

Na letiště v Budapešti jezdí k terminálu pouze autobusy. Zastávka autobusů MHD se nachází přímo před příletovou halou (přízemí).

Linka 200E

Tato linka je nejlevnější možností dopravy na letiště. Jede ke konečné stanici modré linky metra M3 Köbanya-Kispest. Odtud už snadno dojedeme přímo do centra metrem.

 • Cena přestupní jízdenky 100 minut: 530 HUF
 • Cena 24hodinové jízdenky: 1 650 HUF
 • Doba jízdy do centra bus 200E + metro M3: 50-55 minut
 • Provozní doba linky 200E: 24 hodin denně
 • Interval: 10 minut přes den, 60 minut v noci

Jízdenku si kupte v automatu na zastávce, kde lze platit i kartou, nebo přes mobilní aplikaci (Google Play / App Store). Kromě výše uvedených jízdenek můžete vybírat z kompletní nabídky lístků na MHD.

Linka 100E

Od června 2017 jezdí také expresní linka 100E bez přestupu přímo do centra města (staví jen na stanicích Kálvin Tér, Astoria a Deák Ferenc Tér).

 • Cena jednosměrné jízdenky (nelze využít na jinou linku): 900 HUF
 • Doba jízdy do centra: 30-40 minut
 • Provozní doba linky 100E: 4:20–0:30
 • Interval: 20-30 minut

Více informací na oficiálním webu dopravního podniku nebo v našem průvodci po Budapešti.

Autobus Terravision

Alternativní způsob dopravy přímými linkami na budapešťská nádraží Nyugati, Keleti, Déli, autobusové nádr. Népliget a k hotelu Ritz-Carlton na Deák Fernec tér nabízí společnost Terravision. Výhodou je přímé spojení na všechna nádraží bez nutnosti přestupu, nevýhodou velmi vysoká cena.

 • Cena jednosměrné jízdenky (nelze využít na jinou linku): 10 EUR - lze koupit online na webu terravision.eu
 • Doba jízdy do centra: 50-75 minut dle cílové destinace
 • Provozní doba: 24 hodin
 • Interval: 30 minut

Taxi

Na letišti mohou zajíždět pouze žluté vozy oficiální taxislužby s fixními cenami podle taxametru. Ty činí 700 HUF za nástupní sazbu, 1 600 HUF za první 3 km a 300 HUF za každý další kilometr. Průměrná cena do centra Budapešti se pohybuje (v závislosti na konkrétní destinaci) kolem 7 200 HUF.

[imageFill 94544,94545,94546]

Průvodce pro Maďarsko
Průvodce pro letiště Budapešť Ferenc Liszt

Zavřít boční panel
Londýn
Spojené Království Přílet na letiště Londýn Stansted

Vzhledem ke vzdálenosti letiště od významných cílů je nutné počítat s větší časovou rezervou a z centrálního Londýna vyrazit minimálně 3,5 hodiny před odletem. V případě cesty autobusem nebude na škodu ani 4 hodinová rezerva.

Vlak do Londýna

Nejrychlejší je vlak Stansted Express, který na stanici Liverpool Street dojede za 50 minut, nejlevnější lístky pořídíte online za 9,70 GBP s nákupem alespoň 4-5 měsíců dopředu. Koupě online v kratším předstihnu (dny až cca 2 měsíce) vyjde na 14 až 15 GBP. Jízdenka zakoupená až na nádraží stojí 19 GBPZpáteční lístky se prodávají se slevou 1 až 2 GBP.  Vlaky jezdí od 3:30 do 23:30 každých 15 až 30 minut a lístek se vztahuje na konkrétní den, nikoliv spoj.

Vlaky zastavují na nádraží London Liverpool Street v centru města a dále ve stanicích Stratford a Tottenham Hale na okraji Londýna.

 • doba jízdy centrum-letiště: 47 minut
 • interval spojů: 10-30 minut
 • cena jízdenky9,70 GBP15 GBP podle času koupě

Autobusy do Londýna

Nejlevnější variantou cesty do Londýna jsou pak autobusy. Jízdenky v předstihu online se dají sehnat už od 7 GBP, autobusy jezdí běžně jednou za 15 až 20 minut po 24 hodin. Pozor si však musíte dát na jízdní dobu, do centra většinou pojedete déle než 2 hodiny.

Autobusové stanice najdete v přízemí před terminálem, od východu z letiště je vše přehledně značeno a ujdete maximálně 200 metrů.

Nejlevnější jízdenky za 7 GBP pořídíte obvykle při koupi alespoň měsíc dopředu, s blížícím se datem odjezdu cena stoupá až na 10 GBP. Jízdenky kupujte online přes web nationalexpress.com, ze seznamu vyberte "Stansted Airport London".

Dále na trase do Londýna jezdí i společnost Terravision, ceny jsou však vyšší a pohybují se mezi 12 GBP a 14 GBP.

Odkazy ke koupi jízdenek a jízdním řádům:

 • National Express (7 GBP)
 • Terravision  (12 GBP)
 • Autobusy zastavují vždy na více místech v Londýně, nejvíce centrální polohu má hlavní autobusové nádraží "London Victoria", "Liverpool Street" nebo "Baker Street". Mapu všech zastávek v Londýně, ze kterých se jezdí na letiště Stansted, najdete níže v mapě.

Jízdenky zakoupené online není nutné tisknout, stačí potvrzení v mobilu.

V případě všech dopravců lze jízdenky nakupovat výhodněji s předstihem online. Lístky se kupují na konkrétní čas, ale v případě zpoždění letadla zpravidla není problém nastoupit i na pozdější spoj, pokud jsou v něm volná místa. Pozor, jízdenku, ať koupenou na místě nebo vytištěnou, si ponechte po celou dobu trasy, kontrola může probíhat až při výstupu!

[iframe https://www.google.com/maps/d/u/0/embed?mid=1atZSnnUjsJGWw5DtdR2km8N3mCU]

* použité barvy linek jsou pouze ilustrační a neodpovídají oficiálnímu označení dopravního podniku

Do Cambridge

Ze Stanstedu jezdí do Cambridge přímé vlaky společností Crosscountry zhruba každou hodinu a jízdenku pořídíte od 7,75 GBP.

Každé dvě hodiny se dá do tohoto univerzitního města dostat také autobusy National Expressu, a to od 5 GBP.

Vlak do Cambridge jede 35 minut, autobus cca 50.

Na letiště Luton, Heathrow a Gatwick

Přímý přesun ze Stanstedu na všechna tři letiště zajišťuje autobusový dopravce National Express.

 • na Heathrow cesta trvá 2 až 2,5 hodiny, zaplatíte za ní od 19 GBP do 28 GBP a intervaly jsou zhruba 40minutové,
 • na Luton jezdí autobusy cca jednou za 1–2 hodiny, jízda trvá 90 minut a stojí od 14 GBP.
 • na Gatwick pojedeme při ideálním provozu 3 hodiny, autobusy jezdí každé 2 hodiny a stojí 25 GBP, s přestupem od 11 GBP.

Levnější cesta vede přes centrum Londýna při využití easyBusu (od 2,99 liber) a metra (2,40 GBP mimo špičku, resp. 2,90 GBP ve špičce).

Na letiště City je nejrychlejší cesta autobusem do Stratfordu a následně lehkým metrem DLR přímo na City.

Do okolních měst a obcí

Přímo před terminálem zastavuje několik autobusových linek směřujících do blízkých měst a obcí. V průměru jezdí jednou za hodinu až dvě, jízdenky stojí obvykle okolo 8-10 GBP

Linky:

 • X30: Chelmsford, Southend, Letiště Southend, 24 hodin, každých 30 až 60 minut,
 • 42A: Takeley, Banrston, Broomfield, Chelmsford, Galleywood, 5:15–19:00, každých 60 minut,
 • 133: Braintree, Takeley; 6:00–0:15, každých 60 minut,
 • 308 a 309: Bishop's Stortford, Thorley: 3:00–0:00, každých 30 minut,
 • 508: Takeley, Bishop's Stortford, Harlow: 7:00–18:20, každých 30 minut,
 • 509: Parsonage, Bishop's Stortford, Harlow: 6:30–19:30, každých 30 až 40 minut,
 • 510: Bishop's Stortford, Harlow: 24 hodin, 30 až 60 minut.
 • Mapa lokálních autobusových linek

Do ostatních anglických měst

Z letiště Stansted jezdí frekventované přímé autobusové spoje i do dalších měst napříč Anglií. Nejčastější spojení vede například do Birminghamu, Norwich, Leicesteru, Northamptonu a mnoha dalších. Téměř všechny spoje zajišťuje společnost National Express, u které platí pravidlo "čím dřív koupím, tím levněji pojedu". Jízdenky nakupujte na webu nationalexpress.com.

Průvodce pro Spojené Království
Průvodce pro letiště Londýn Stansted