Dobrý den, máte, prosím, někdo zkušenosti se zrušenými lety v souvislosti s koronavirem? Letecká společnost nám před dvěma dny zrušila let (přes Hong Kong) na Filipíny s tím, že dostaneme plnou refundaci. Měli jsme ale ještě rezervované bydlení přes booking (bez možnosti refundace) a vnitrostátní letenky s Air Asia. Majitelé ubytování stejně jako Booking odmítá jakoukoliv kompenzaci, odkazují mě na leteckou společnost. Ta říká, že mají zodpovědnost jen za svůj let. Z Air Asia se neozvali vůbec. Řešil jste někdo teď podobnou věc s lepším výsledkem?  .

Koronavirus - kompenzace za zrušené lety a navazující služby

Založil(a) ve fóru Letecké společnosti

Mám dobrou zprávu pro všechny dobrodruhy, kteří rezervovali Emirates jako já přes Gotogate! 

Díky jejich EMAILOVÉ podpoře a tomu, že jsem řešení věnovala čas, jsem úspěšně rebookovala letenky.

Nechtěla jsem pokoušet osud, takže když mi přišla první odpověď, rovnou jsem napsala požadavek na nový termín. Emirates by mělo nabízet voucher na měsíc dopředu, ale já raději napsala rovnou konkrétní lety, které chci na podzim a jsou už v prodeji a pojistila ho. Tak snad to vyjde a v říjnu něco poletí!

Hodně štěstí a trpělivosti všem!

P.S. telefonní linka podle mě nefunguje, zbytečné tím ztrácet čas...

0 Citovat

T napsal(a):

Jestli se krize protáhne, tak můžou soudy převzít postoj bank. 

..treba v mem pripade mi primo navrhli, ze si mam zazadat "full refund" a myslim, ze to tak melo i plno ostatnich lidi, takze 1) nevidim, proc by v tom hrala banka roli, kdyz neni trvano na konkretni metode vraceni penez a 2) i kdyby soudy prevzaly postoj bank, tak je to v mem a podobnych pripadech irelevantni.

0 Citovat

Sice to není jen let, ale právě jsem psal rodičům odstoupení od smlouvy o zájezdu na červencový Zanzibar z důvodů dle §2535 NOZ, tak uvidíme, jak se k tomu ČEDOK postaví. 

0 Citovat

Muzu se zeptat trochu mimo? s rodici jsme koupili zajezd od pantour ck. rodice ted maji strach co bude dal tak ze by jsme to zrusily. mame cca 100 dnu do odletu a cestovka nam napsala ze stornopoplatky k dnesnimu dni jsou cca 7 tisic na osobu ( leti nas 6) zda se me to hrozne moc nevite co se ma delat v techto pripadech? argumentuji ze jim vznikly uz naklady na letadlo a ubytovani. mam pravo si napsat jakym letadlem cestujem ze bych napsal jim jestli opravdu uz za nas zaplatili...? uz jsme zaplatily zalohu cca 50 tisic a zda se me to prehnane.. nebo jestli doplatit v cervnu zbytek 50 tisic a oni nam to vrati kdyz tam nedovoli letet? Diky za odpoved

0 Citovat

martin.koumar napsal(a):

Muzu se zeptat trochu mimo? s rodici jsme koupili zajezd od pantour ck. rodice ted maji strach co bude dal tak ze by jsme to zrusily. mame cca 100 dnu do odletu a cestovka nam napsala ze stornopoplatky k dnesnimu dni jsou cca 7 tisic na osobu ( leti nas 6) zda se me to hrozne moc nevite co se ma delat v techto pripadech? argumentuji ze jim vznikly uz naklady na letadlo a ubytovani. mam pravo si napsat jakym letadlem cestujem ze bych napsal jim jestli opravdu uz za nas zaplatili...? uz jsme zaplatily zalohu cca 50 tisic a zda se me to prehnane.. nebo jestli doplatit v cervnu zbytek 50 tisic a oni nam to vrati kdyz tam nedovoli letet? Diky za odpoved


Kam mate letet? Precti si §2535 NOZ, vcera jsem psal odstoupeni od smlouvy jak jsem psal vys. Jak se k tomu CK budou stavet docela tusim (prskat nadavat a neuznavat), ale za me pokud zeme do ktere letite ma nakazene a zavedla pro turisty karantenu/zavrela vuci nam hranice, mate pravo na odstoupeni od smlouvy a vraceni vseho co bylo zaplaceno. Ale ber to prosim jako radu od boku bez znalosti vsech konkretnich okolnosti.

0 Citovat

Doctorex: podle mne nejsou splneny nalezitosti par. 2535 pro odstoupeni bez storna. Ted v breznu nelze ucinit zaver, ze mimoradne okolnosti budou mit vliv na cerpani v cervenci. Pokud by mel byt zajezd v dubnu, pak ok.

0 Citovat

LukasAK napsal(a):

Doctorex: podle mne nejsou splneny nalezitosti par. 2535 pro odstoupeni bez storna. 

Přesně tak. S tím te pošlou do haje. S něčím takovým muzes přijít v červnu  a ne v březnu.

0 Citovat

LukasAK napsal(a):

Doctorex: podle mne nejsou splneny nalezitosti par. 2535 pro odstoupeni bez storna. Ted v breznu nelze ucinit zaver, ze mimoradne okolnosti budou mit vliv na cerpani v cervenci. Pokud by mel byt zajezd v dubnu, pak ok.

Uvidime.

Docela dlouho jsem nad tim premyslel a popisu na konkretnim pripadu - rodice maji zajezd na Zanzibar v cervenci 2020.

1) zakon i smernice pouziva formulaci "které mají významný dopad na poskytování zájezdu nebo na přepravu osob do místa určení cesty nebo pobytu". Z toho mi vyplyva ze ten dopad by mel byt v okamziku odstoupeni od smlouvy nikoliv v okamziku kdy probiha samotny zajezd. Ale to je samozrejme slovni vyklad. 

2) Zrovna na Zanzibaru jsou opatreni bez omezeni platnosti, az do odvolani - tedy na dobu neurcitou. Potom jaka by byla chvile kdy je naprosto jiste ze zasahnou i zajezd? Mesic dopredu? Ctrnact dnu? Na to neni zadne vykladove stanovisko a judikatura mlci. Za stavajiciho stavu zasahuji i zajezd v cervenci. Jejich soucasti je 14ti denni karantena pro turisty.

3) u nas je situace ze je zaplaceny zlomek a pres 100.000 CZK se ma doplacet. CK napise neuznavame zaplatte. My nezaplatime. CK dava platak nebo odstupuje sama (dava platak na stornopoplatek). Nez bude prvni jednani je cervenec a je jasne za zajezd se neuskutecnil. A ze by se Tanzanie do te doby zcela zbavila nakazy vzhledem k jejich zdravitnictvi opravdu pochybuji.

Uprimne se venuji obchodnimu pravu a na tohle nejsem nejkovanejsi odbornik. Pokud v mych zaverech vidis nejakou chybu rad si ji poslechnu.


0 Citovat

Uprimne jako mnohem blaznivejsi varianta se mi zda ted doplacet 100.000 kc za zajezd u ktereho je z meho pohledu jiste ze se neuskutecni, je dost mozne ze tohle CK proste neustoji a i kdyby pad celeho odvetvi ustala pojistovna tak spoluucast je 2x vyssi nez ted zaplacena zaloha. 

To budu radsi na strane co ma penize na uctu a nekdo ji zaluje. Moc bych ty argumenty CK (insolvencniho spravce) chtel videt.

0 Citovat

Jinak jen se znalosti cestovnich kancelari, Pantour je jedna  s cestovek s velmi spatnou povesti , uz jste s nimi nekdy byli ? nebo co vas vedlo k nakupu zajezdu u nich  ?  Asi bych zacal s nimi vest dialog  o te vysi  toho stornopoplatku 

Letecka spolecnost nemusi chtit s vami o tom diskutovat , zda jim cestovka uz zaplatila nebo ne 

Jinak vetsina  cestovek takto dopredu plati jen ty ubytovani, co tam ma najednanou kapacitu a dostane vyhodnou cenu ,ovsem dohoda mezi ubytovatelem a cestovkou je vnitrni  zalezitost a zrejme by ji museli predlozit az u soudu ,jake tam maji podminky storna 

Cele letadlo si pronajimaji je velike cestovky  CK Pantour  bude mit spis jen mista v letadle a pokud neni objednavatelem letadla ,tak pravdepodobne postupuje podle bezne fakturace a tam zase budou podminky  pro jejich vnitrni moznosti o odstoupeni 

Nejsem presvedcen o tom ,ze cestovky plati  objednavky  100 dnu dopredu  a kdyz uz ,tak tezko  pomalu celou vasi zalohu 

Storno poplatek ,ale ve smlouve jiste mate uveden  a asi to bude treba resit s pravniky

0 Citovat

doctorex napsal(a):

Uprimne jako mnohem blaznivejsi varianta se mi zda ted doplacet 100.000 kc za zajezd u ktereho je z meho pohledu jiste ze se neuskutecni, je dost mozne ze tohle CK proste neustoji a i kdyby pad celeho odvetvi ustala pojistovna tak spoluucast je 2x vyssi nez ted zaplacena zaloha. 

To budu radsi na strane co ma penize na uctu a nekdo ji zaluje. Moc bych ty argumenty CK (insolvencniho spravce) chtel videt.

Tak to jsi ale nezminoval. Platit za současné situace doplatek 100 tis může  napadnout snad jen magora. O těch penězích zpět na účtu silně pochybuji. Přece jen to nedáváš k soudu, ale cestovce, která určitě bude celá nadšená vracet zálohu za zájezd, který je za půl roku.

0 Citovat

niemandos napsal(a):

Tak to jsi ale nezminoval. Platit za současné situace doplatek 100 tis může  napadnout snad jen magora. O těch penězích zpět na účtu silně pochybuji. Přece jen to nedáváš k soudu, ale cestovce, která určitě bude celá nadšená vracet zálohu za zájezd, který je za půl roku.

Tak to se omlouvam za mystifikaci a se zalohou souhlasim. Ale tak u ni se taky uvidi jak se bude situace vyvijet a jestlo bude na kom si co vzit.

0 Citovat

Zde je více info, když zákazník ruší zájezd na léto nebo na podzim.

https://www.mmr.cz/cs/ostatni/we...enym-zajez

https://advokatnidenik.cz/2020/0...oronarady/

takže nezbývá nic jiného něž čekat

0 Citovat

petr.kopcem napsal(a):

Zde je více info, když zákazník ruší zájezd na léto nebo na podzim.

https://www.mmr.cz/cs/ostatni/we...enym-zajez

https://advokatnidenik.cz/2020/0...oronarady/

takže nezbývá nic jiného něž čekat


Tak tohle jsou takove informace jedna pani povidala. Nikdo z nich to nema podlozene judikaturou, argumenty taky spis "podle naseho nazoru" a jen soud pak tohle bude urcovat. Ale diky za odkazy.

0 Citovat

doctorex napsal(a):


Tak tohle jsou takove informace jedna pani povidala. Nikdo z nich to nema podlozene judikaturou, argumenty taky spis "podle naseho nazoru" a jen soud pak tohle bude urcovat. Ale diky za odkazy.


Tak hned ten první odkaz je  informace na stránkách Ministerstva. Nemyslím si, že by to tam dávali jen tak. Musí to mít něčím podložené. Stejné informace má na svém webu třeba Invia nebo spousta cestovek.

A je to logické, když klient ruší červencový zájezd nyní, kdy na červenec není vypsaná karanténa a nejsou zrušené lety.


0 Citovat

petr.kopcem napsal(a):


Tak hned ten první odkaz je  informace na stránkách Ministerstva. Nemyslím si, že by to tam dávali jen tak. Musí to mít něčím podložené. Stejné informace má na svém webu třeba Invia nebo spousta cestovek.

A je to logické, když klient ruší červencový zájezd nyní, kdy na červenec není vypsaná karanténa a nejsou zrušené lety.



Tohle přece vůbec nesouvisí s tím, jestli je v ČR vypsána karanténa nebo ne, ale se situací v místě pobytu, resp. s opatřeními, které jsou v ní zavedeny. Kdyby v ČR byla miliarda nakažených, my všichni nesměli vycházet, ale místo zájezdu bylo v pohodě a bez omezení, jen by nám stát zakázal vycestovat, tak se tento § uplatnit nemůže.

Ale jak říkám, já netvrdím, že je to neprůstřelné.

A že je něco na stránkách ministerstva upřímně nic moc neznamená, nemají jakoukoliv pravomoc tohle vykládat a bez podložených argumentů to má v podstatě pdoobnou váhu, jako bych si to pověsil na blog (přeháním).

0 Citovat

Jinak abych nebyl jen neativní debil, dneska se mi povedlo CK dovolat a asi nebudou žádně paragrafy potřeba. Hodně se snaží vyjít vstříc - a to o tom minulý týden ještě nechtěli ani slyšet...

0 Citovat

doctorex napsal(a):

Jinak abych nebyl jen neativní debil, dneska se mi povedlo CK dovolat a asi nebudou žádně paragrafy potřeba. Hodně se snaží vyjít vstříc - a to o tom minulý týden ještě nechtěli ani slyšet...

Moc ti to přeji, ale tomiu se snad ani nedá věřit. Nevzala to tam nějaká uklízečka  (vtípek. :-) ) Jen aby ti nechtěli nacpat voucher. Ale třeba se zázraky dějí

0 Citovat

doctorex napsal(a):


Tohle přece vůbec nesouvisí s tím, jestli je v ČR vypsána karanténa nebo ne, ale se situací v místě pobytu, resp. s opatřeními, které jsou v ní zavedeny. Kdyby v ČR byla miliarda nakažených, my všichni nesměli vycházet, ale místo zájezdu bylo v pohodě a bez omezení, jen by nám stát zakázal vycestovat, tak se tento § uplatnit nemůže.

Ale jak říkám, já netvrdím, že je to neprůstřelné.

A že je něco na stránkách ministerstva upřímně nic moc neznamená, nemají jakoukoliv pravomoc tohle vykládat a bez podložených argumentů to má v podstatě pdoobnou váhu, jako bych si to pověsil na blog (přeháním).


No jasně, ale je to stejný s tím, že jaká je situace v místě dovolené nyní, taková tam nemusí být v červenci. Na to CK nyní spoléhají. To že do CK zavoláš s tím, že nyní je to Zanzibaru špatný, tak tě odpálkují tím, že zájezd je až v červenci a že pokud v červenci to tam bude taky zlý, tak až tehdy ti vrátí peníze.

Nemyslím si, že by nyní CK takový spor prohrála.

Jen můj názor.Nejlepší bude stejně nějaká vzájemná dohoda s CK.

0 Citovat

Zásadní je otázka, zda bude CK v době sporu ještě existovat.

Pokud bych byl za současné situace majitelem CK, odpojím telefony, zavřu pobočky a vyluxuji účet.

0 Citovat

petr.kopcem napsal(a):


No jasně, ale je to stejný s tím, že jaká je situace v místě dovolené nyní, taková tam nemusí být v červenci. Na to CK nyní spoléhají. To že do CK zavoláš s tím, že nyní je to Zanzibaru špatný, tak tě odpálkují tím, že zájezd je až v červenci a že pokud v červenci to tam bude taky zlý, tak až tehdy ti vrátí peníze.

Nemyslím si, že by nyní CK takový spor prohrála.

Jen můj názor.Nejlepší bude stejně nějaká vzájemná dohoda s CK.

A asi to tak i dopadne. 

Ale za me - soud by probihal az po datu zajezdu. Pokud by tam porad radil Covid-19 a opatreni proti nemu, byl by to dukaz o tom, ze duvod odstoupeni byl dan.


0 Citovat

Řešil někdo refund s TAP a podařilo se mu dostat k vrácení peněz?

0 Citovat

Ridder napsal(a):

Řešil někdo refund s TAP a podařilo se mu dostat k vrácení peněz?

Ani omylem ! Měl jsem Faro-Lisabon-Praha  a přišly ihned z voucherem - navrch v mém případě,že to prý ještě posoudí jelikož zrušen byl "jen" Lisabon-Praha ))

Tak čekám s Tapem navrch když to mám přímo přes ně je dle mého vrácení peněz utopie,když pošlou alespoň ten voucher zaletěl bych si na podzim do Lisabonu na nějaký fotbálek,když situace dovolí.

0 Citovat

niemandos napsal(a):

Moc ti to přeji, ale tomiu se snad ani nedá věřit. Nevzala to tam nějaká uklízečka  (vtípek. :-) ) Jen aby ti nechtěli nacpat voucher. Ale třeba se zázraky dějí


Tak nakonec 7.000 kc voucher, platnost do konce roku 2022. Ale vzhledem k tomu, ze cena zajezdu je 120 000 kc, poplatek za storno nechaji 0 kc, tak to uprimne beru jako uspech, i kdyby krachli a nic z toho nebylo.

V pripade odstoupeni jak jsem psal vys by se hadali.

0 Citovat

lma napsal(a):

Ani omylem ! Měl jsem Faro-Lisabon-Praha  a přišly ihned z voucherem - navrch v mém případě,že to prý ještě posoudí jelikož zrušen byl "jen" Lisabon-Praha ))

Tak čekám s Tapem navrch když to mám přímo přes ně je dle mého vrácení peněz utopie,když pošlou alespoň ten voucher zaletěl bych si na podzim do Lisabonu na nějaký fotbálek,když situace dovolí.

Taky mi z první nabídli voucher s roční platností :) a stejně jak píšeš, tak i mě zrušili let jen z Vídně k nim. Kupoval jsem to jako zpáteční let. Zítra se pustím do boje. Chci buď rebooking bez příplatku nebo vrácení peněz. 

0