Bulharsko
Bulharsko

Bezpečnost v Bulharsku

Zdravotní péče a očkování

Očkování do Bulharska není třeba. Jedná se o vyspělou zemi, kde se nevyskytují žádné exotické nemoci. 

Kvalita zdravotnických zařízení je v Bulharsku znatelně nižší než v Česku, stále však na evropské úrovni a relativně kvalitní péči se vám v případě potíží dostane vždy. Bulharsko je zemí EU, tedy na základní zdravotní péči vám zde platí český průkaz pojištěnce. Na některé standardní lékařské zákroky se ale vztahuje finanční spoluúčast pacienta, která vám bude naúčtována úplně stejně jako bulharským občanům. Běžné zákroky nepřekročí stokoruny, pokud byste však náhodou potřebovali operaci, částky se mohou vyšplhat až k tisícům korun.

Lékáren je v Bulharsku velké množství a jejich kvality dobrá.

Voda z vodovodu je sice oficiálně pitná, ale spíše se doporučuje pít vodu balenou. Na vyčistění zubů ale rozhodně s kohoutkovou vodou problém mít nebudete. 

Jako všude na Balkáně, i tady se setkáme s toulavými psy. V naprosté většině případů platí, že pokud si nebudete všímat vy jich, nebudou si všímat ani oni vás. Nekrmte je, nehlaďte a nemluvte na ně. Vzteklina v Bulharsku sice není vymýcená, ale riziko nákazy je malé.

Kriminalita 

Kriminalita se výrazně zvyšuje v letních měsících v turisticky rušných oblastech. Jedná se především o kapesní krádeže, vykrádání hotelových pokojů a krádeže aut. Určitě nedoporučujeme přespávat v automobilech na nehlídaných nebo neosvětlených parkovištích. Při cestování automobilem byste se měli při zastavení na čerpacích stanicích mít na pozoru a hlídat, jestli se někdo neochomýtá kolem vašeho vozu. Údajně je známým trikem místních gaunerů nenápadně propíchnout kolo a pak ho sledovat do doby, než budete kvůli výměně kola nuceni zastavit. Pak vás okradou. Jak jsme již uvedli, je dobré se vyhnout pouliční výměně měny.

Pokud cestujete vlastím autem, není špatné si připojistit auto proti krádeži.

Těžká a závažná kriminalita je v Bulharsku na nízké úrovni, ale krádeže a různé podvůdky jsou zde výrazně častější než například u nás.

Riziko katastrof 

Riziko přírodních katastrof je blízké riziku v ČR. Podnebí je víceméně podobné jako v ČR, tedy kontinentální, s výjimkou přímořských oblastí, kde je spíše středomořské s vyšší úrovní větrů.

Zemětřesení ani pravidelné záplavy zde nehrozí.

Důležité kontakty 

Nouzová telefonní čísla:

  • Evropská tísňová linka: 112
  • Zdravotnictví: 150
  • Policie: 166
  • Hasiči: 160
  • Dopravní policie: 165
  • Pomoc na silnicích: 146

Velvyslanectví České republiky v Bulharsku:

  • Janko Sakazov Nr. 9, vchod Panayot Volov, 1000 Sofia
  • Tel: +359 2 948 68 00
  • E-mail: sofia@embassy.mzv.cz

Chystáš se do Bulharska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lukáš Groh
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021