Bulharsko
Bulharsko

Jak se dostat do Bulharska

Bulharsko je z České republiky vzdálené přes 1 000 km, pobřeží Černého moře pak dokonce přes 1 600 km. Z toho se taky odvíjí nejideálnější způsoby dopravy.

Letecky

Nejpohodlněji se do Bulharska dostanete letadlem. Doba letu z Prahy do Burgasu či Varny je asi 2 hodinky a letní chartertové lety velmi frekventované. 

Míříte-li do Bulharska individuálně, nabídka spojů se dramaticky snižuje. Z Prahy aktuálně létá aerolinka Wizz Air celoročně do Varny, a to 2x týdně. Zpáteční letenky během léta se pohybují kolem 3 500 až 4 500 Kč, mimo sezonu i pod 1 500 Kč. Z Prahy do Sofie provozuje přímou linku Bulgaria Air s celoročními cenami od 5 000 Kč výš a často se tak vyplatí letět s přestupem. Samostatné letenky do Bulharska se SmartWings obvykle startují na 6 000 Kč.

Bohatší spojení nabízejí okolní letiště. Z Bratislavy se levně dostanete Ryanairem do Burgasu (1 500 až 3 000 Kč za zpáteční letenku), z Vídně pak s aerolinkou Wizz Air do Varny za podobné ceny jako z Prahy. 

Vyhledejte si letenky do Bulharskakde najdete detailní informace a seznam měst, ze kterých a do kterých se létá.

Letecké zájezdy do Bulharska

Mnoho cestovatelů stále preferuje dovolenou bez zařizování a volí služby cestovních kanceláří. Naprostá většina jich nabízí zájezdy letadlem. Běžné ceny zájezdů se pohybují mezi 10 000 a 15 000 Kč na týden za osobu, first-minute nebo last-minute nabídky pak startují zhruba na 7 500 Kč. 

Podívejte se na aktuální výpis zájezdů do Bulharska, srovnejte cestovní kanceláře například přes invia.cz nebo dovolena.cz.

Autem

Pokud míříte do Bulharska na delší dobu ve více lidech a rádi se po cestě zastavíte, cesta autem může být varianta. Připravte se však na to, že na jeden za zátah do Bulharska nejspíš nedojedete, čistá doba jízdy bude kolem 17 hodin. V zásadě existují dvě varianty cesty autem do Bulharska: severní přes Rumunsko, která je o trochu kratší při cestě do letovisek od Varny na sever a jižní přes Srbsko, která je zase kratší při cestě do letovisek u Burgasu.

Přes Srbsko

Jižní cesta je rychlejší a méně náročná než severní přes Rumunsku. Z Prahy až do Burgasu pojedete většinou po rovných a kvalitních dálnicích.

 • Trasa: Praha – Brno – Bratislava – Budapešť – Szeged – Novi Sad – Bělehrad – Niš – Sofie – Plovdiv – Burgas, podívejte se na přesnou mapu trasy.
 • Délka: 1 680 km

Dálniční poplatky a ceny benzinu

Při cestě musíte počítat kromě benzinu v úvahu i poplatky za dálniční známky a mýtné. 

 • Slovensko: 10denní známka za 10 EUR, 1 měsíc za 14 EUR. Známky jsou elektronické, zakoupíte online na oficiálním webu nebo v automatech na čerpacích stanicích,
 • Maďarsko: týdenní dálniční známka za 3 500 HUF, měsíční za 4 780 HUF ve formě elektronické viněty. Koupíte online na oficiálním webu,
 • Srbsko: platí se formou mýtného. První placený úsek je od města Subotica u maďarské hranice do Bělehradu, mýtné pro osobní auta stojí 940 RSD. Dále zaplatíte za úsek Bělehrad – Dimitrovgrad u bulharské hranice 1 930 RSD. Budete-li se po cestě zastavovat jinde než v Bělehradu, cena mýtného se může lišit. Podívejte se na oficiální kalkulátor a mapu mýtných bran v Srbsku. Lze platit kartou,
 • Bulharsko: I v Bulharsku se platí nejen za dálnice, ale i za většinu silnic. Silniční známku koupíte na benzinkách a stojí týdenní 8 EUR, měsíční 15 EUR.

Ceny pohonných hmot jsou z uvedených zemí nejlevnější v Bulharsku – zhruba o 1 až 2 Kč na litr levnější než v ČR. Nejdražší pak v Srbsku. 

Celkem při průměrné spotřebě 7 litrů na 100 km, průměrné ceně 30 Kč za litr a zaplacení všech poplatků cesta vyjde na cca 5 400 Kč jedním směrem.

Přes Rumunsko

Severní trasa je kilometrově kratší při cestách do Varny či letovisek Zlaté Písky, Albena nebo Balčik. Časově je však delší než jižní cesta přes Srbsko, protože v Rumunsku vás čekají delší úseky bez dálnic a navíc v ostrých horských serpentinách. To má na druhou stranu výhodu v krásných výhledech a možnostech zastávek v přírodě.

 • Trasa: Praha – Brno – Bratislava – Budapešť – Szeged – Arad – Deva – Sibiu – Giurgiu – Ruse – Varna, podívejte se na přesnou mapu trasy.
 • Délka: 1 600 km

Dálniční poplatky a ceny benzinu

Při cestě musíte počítat kromě benzinu v úvahu i poplatky za dálniční známky a mýtné. 

 • Slovensko: 10denní známka za 10 EUR, 1 měsíc za 14 EUR. Známky jsou elektronické, zakoupíte online na oficiálním webu nebo v automatech na čerpacích stanicích,
 • Maďarsko: týdenní dálniční známka za 3 500 HUF, měsíční za 4 780 HUF ve formě elektronické viněty. Koupíte online na oficiálním webu,
 • Rumunsko: v Rumunsku jsou zpoplatněné nejen dálnice, ale všechny hlavní silnice. Dálniční známku zakoupíte na benzinových pumpách nebo online na webu e-rovinieta.ro. Týdenní vyjde na 3 EUR, měsíční na 7 EUR
 • Bulharsko: I v Bulharsku se platí nejen za dálnice, ale i za většinu silnic. Silniční známku koupíte na benzinkách a stojí týdenní 8 EUR, měsíční 15 EUR.

Ceny pohonných hmot jsou z uvedených zemí nejlevnější v Bulharsku a Rumunsku – zhruba o 1 až 2 Kč na litr levnější než v ČR. Nejdražší pak na Slovensku. 

Celkem při průměrné spotřebě 7 litrů na 100 km, průměrné ceně 30 Kč za litr a zaplacení všech poplatků cesta vyjde na cca 5 000 Kč jedním směrem.

Autobusem

Přímé spojení autobusem Česka s Bulharskem provozuje několik bulharských společností, v součtu obvykle 1-2x denně, přičemž všechny jezdí na trase Praha – Sofie. Jednosměrné jízdenky stojí okolo 1 800 až 2 000 Kč a jízda autobusem se vyplatí především těm, kdo potřebují do Bulharska na poslední chvíli (ceny jízdenek se obvykle nezvyšují s blížícím se datem odjezdu) nebo s sebou berou větší množství zavazadel. 

Jízda z Prahy do Sofie trvá 19 až 21 hodin.

Trasu provozují například společnosti Arda Tur, Union Ikvoni, Racic nebo Radina VIP. Ideálně vyhledávejte a kupujte jízdenky online na webech dopravců. Ve vyhledávačích typu Idos se často nezobrazují aktualizované časy. Regiojet ani Flixbus do Bulharska nejezdí.

Vlakem

Ačkoliv za socialismu byly noční lůžkové vlaky k pobřeží Černého moře velmi populární, již mnoho let žádné přímé spoje nejezdí. Cesta vlakem se nevyplatí ani časově, ani cenově. Po cestě musíte nejméně dvakrát přestupovat (v Budapešti a Bukurešti, resp. Bělehradu) a cena jízdenky ve finále vyjde na několik tisíc korun.

Chystáš se do Bulharska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lukáš Groh
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
MoMo
před rokem

Můžu potvrdit. Hlavně při návratu na hranici Srbska a Maďarska. Jednou jsme tam čekali i tři hodiny...

Avatar uživatele
Jirka
před rokem

Díky za článek - jak je to ale na hranicích se Srbskem? Podle recenzí na googlu to je na několikahodinové fronty...