Bulharsko
Bulharsko

Co dělat v Bulharsku

Za jakými aktivitami se vypravit do Bulharska? Jak se zabavit při dovolené? Čtěte v této kapitole.

Pláže a koupání

Pláže patří mezi nejnavštěvovanější místa v Bulharsku. Každoročně míří na pobřeží Černého moře miliony turistů z celé Evropy a mají důvod.

Bulharsko nabídne v porovnání s ostatními přímořskými destinacemi nejlepší ceny, přičemž kvalita ubytování i pláží se rok od roku zlepšuje. 

V Bulharsku si přijde na své každý, především však milovníci jemného písku a pozvolného vstupu do moře.

Preferujete-li noční bujarý noční život v beach barech, nezklame vás Sluneční pobřeží.

Rodiny s dětmi zamíří na severní část Slunečního pobřeží, která je klidná a má velmi pozvolný vstup do moře či do letovisek Obzor, Albena a Balčik, kde najdete zase ty nejčistší pláže. A na své si přijdou i romantici, kteří preferují méně frekventované pláže. Ti zamíří na jižní část pobřeží (Primorsko a dál), případně na pláž Irakli.

Ceny lehátek se slunečníkem v Bulharsku

Jistě často řešíte, kolik stojí půjčení lehátka a slunečníku na pláži. Ceny v Bulharsku se poměrně výrazně liší dle jednotlivých letovisek. Zatímco na Slunečním pobřeží či Zlatých píscích zaplatíte kolem 30 BGN za den za jeden set (dvě lehátka a slunečník), ceny v menších letoviscích typu Albena, Pomorie, Primorsko nebo Balčik se pohybují okolo 25 BGN za den.

Vodní atrakce na moři

Součástí každé větší pláže jsou i nejrůznější vodní atrakce a radovánky. Můžete si půjčit šlapadlo, vyrazit na vodním skútru, na praglidu či na klasickém "banánu" taženém lodí nebo si třeba půjčit vodní lyže. Příklady cen:

 • Parasailing, vodní lyže: cca 120 BGN
 • Šlapadlo: 30 BGN za 30 minut, 
 • Vodní banán: 30 BGN za osobu.

Treky a horská turistika

Bulharsko není jen rájem pro plážovou turistiku, ale také pro chození po horách. Se svými čtyřmi hlavními pohořími, které se táhnou prakticky přes celou zemi a takřka 40 000 km značených tras rozhodně má co nabídnout. 

Nejkrásnější treky najdete v nejvyšších pohořích Rila a Pirin, která se nacházejí jižněji od hlavního města Sofie. Bohaté možnosti ale nabídne i nejdelší centrální pohoří Stara Planina.

Především v pohoří Rila, ale i okrajových částí Pirinu najdete v obcích a městech dostatečné turistické zázemí v podobě mnoha guest-houstů, penzionů i restaurací. Vysoko v horách občas narazíte na nouzovou noclehárnu či horskou chatu.

Opuštěnější jsou pak pohoří Stara Planina (Central Balkan NP) nebo Rodopy na hranicích s Řeckem, ale i v nich si přijdou na své turisti preferující značené stezky, kterých je zde dostatek.

Klasické turistické online mapy treků po Bulharsku budete hledat jen obtížně, nicméně například web mapy.cz velmi dobře zobrazuje značené turistické trasy.

Podívejte se na seznam hotelů a penzionů v jednotlivých oblastech:

Noční život

Bulharská letoviska a města jsou ideálním místem pro bujaré noční večírky i klidnější popíjení v barech dlouho do noci. Ceny jsou obecně příznivější než třeba v Česku a tak vám nebude nic bránit v tom strávit noc zábavou. 

Největší koncentrace klubů a diskoték nabídne Varna a jižní část Slunečního pobřeží, ale na své si přijdete i v hlavním městě Sofie, kde ceny padají ještě hluboko pod průměr při pobřeží.

Aquaparky

Vyměňte den u moře za zábavu v akvaparku, kde se vyřádí hlavně děti. Nejrůznější atrakce, skluzavky a tobogány vás zabaví klidně na celý den. Ceny se v průměru pohybují od 30 do 50 BGN za den pro dospělé a 15 až 20 BGN pro děti. Podívejte se na 7 nejlepších aquaparků v Bulharsku:

Lyžování 

Nadšenci do zimních sportů jistě detailně znají alpská lyžařská střediska, ale proč nezkusit taky exotičtější destinace. Vyzkoušejte lyžování v Bulharsku! Místní lyžařská střediska snesou srovnání s menšími alpskými areály, především co se týká vybavení (lanovky) a celkové délky sjezdovek.

Zalyžovat si v Bulharsku můžete hlavně v pohořích Pirin, Rila a Rhodopy, přičemž mnoho středisek dosahuje nadmořských výšek kolem 2 000 metrů. 

Nevýhodou je i přes vysokou polohu riziko nedostatku sněhu. Sezona obvykle začíná až koncem prosince či začátkem ledna a končí nejpozději v polovině dubna. 

Ve všech střediscích najdete půjčovny lyžařského vybavení, obvykle není nutné rezervovat předem. Pozor, často jsou ceny uváděny v eurech. Například dvoudenní půjčení kompletního vybavení v největším středisku Bansko vyjde cca na 28 EUR, týden pak na 75 EUR.

Lyžařská střediska v Bulharsku

Podívejte se na seznam největších lyžařských areálů v Bulharsku.

Vitoša

Nejdostupnější lyžařské středisko najdete prakticky přímo v Sofii. Přes 2 000 metrů vysoká hora nabídne asi 18 km sjezdovek a denní lyžování za cca 50 BGN.

 • Doprava: k dolní stanici lanovky, kde jsou i půjčovny lyží, dojedete autobusem MHD E123 od stanice metra G. M. Dimitrov.
 • Rezervuj hotel v Sofii
 • Oficiální web (aktuální ceny skipasů, otevírací doby, apod.)

Bansko

Je neznámějším a nejmodernějším střediskem v Bulharsku. Užijete si zde 50 km sjezdovek a skipas v Bansku vyjde cca na 70 BGN za den. Lyžování v Bansku je možné až do výšky 2 560 m n.m. 

Borovets

Největší lyžařské středisko v Bulharsko je Borovec (psáno i jako Borovets), které leží pod nejvyšší bulharskou horou Musala. Nabídne skoro 60 km sjezdovek nejrůznějších obtížností a lyžuje se až do výšky 2 500 m n.m. Cena skipasu na den je cca 60 BGN.

 • Doprava: Cesta vede ze sofijského autobusového nádraží nejprve do města Samokov, kde přestoupíte na mikrobus do Borovce. Obě trasy se jezdí zhruba jednou za půl hodiny a celkem cesta zabere něco přes 2 hodinky. 
 • Najdi hotel u sjezdovky v Borovci
 • Oficiální web (aktuální ceny skipasů, otevírací doby, apod.)

Pamporovo

Velmi odlehlé středisko v nádherné krajině pohoří Rodopy nabídne asi 30 km sjezdovek a je ideální spíše pro klidnější lyžování v exotické destinaci. Skipas na den vyjde zhruba na 55 BGN a lyžovat zde budete do 1 900 m n.m.

 • Doprava: Přímé autobusy odjíždějí ze sofijského centrálního autobusového nádraží, cesta zabere cca 4 hodiny a vyjde asi na 22 BGN. Výhodnější variantou bude půjčení auta.
 • Ubytování v Pamporovu
 • Oficiální web (aktuální ceny skipasů, otevírací doby, apod.)

Historická města

I v Bulharsku si přijdou na své milovníci historie. Země je posetá thráckými i antickými památkami, často ještě z doby před naším letopočtem. Udělejte si výlet od moře do starobylých městeček Nesebar či Sozopl nebo se vypravte hlouběji do vnitrozemí a objevte historické centrum Druhé bulharské říše Veliko Tarnovo nebo památkami ze všech období historie nabitý Plovdiv.

Bulharsko odnepaměti leží na významné trase z Blízkého i Dálného východu do Evropy a proto zde na vás historická všehochuť bude dýchat v centru každého většího města.

Chystáš se do Bulharska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lukáš Groh
naposledy aktualizováno 10. 07. 2024

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.