Bulharsko
Bulharsko

Peníze a ceny v Bulharsku

Bulharský lev

Místní měnou je bulharský lev, někdy nesprávně skloňovaný jako bulharská leva či levo. Mezinárodní ISO kód (značka) měny je BGN, dříve byl BGL. Za poslední rok se kurz pohybuje těsně pod hranicí 13 až 15 Kč za jeden lev. Bulharský lev se pak dělí na 100 stotinků. Mince jsou raženy v podobě 1, 2, 5, 10, 20, 50 stotinki a 1 lev. Bankovky jsou pak tisknuty v nominálních hodnotách 1, 2, 5, 10, 20, 50 a 100 leva.

Podobně jako se u nás značí cenovky písmeny "Kč", v Bulharsku se značí jako "lv." (přesněji v cyrilici "лв.").

Směnárny a kde vyměnit peníze do Bulharska

Směnáren se v Bulharsku nachází poměrně dost. Bohužel některé z nich nejsou občas férové. Na tabuli před směnárnou uvádějí jiné kurzy (1,88 leva/eur), než visí přímo vedle směnárenského okénka (1,52 leva/eur). Ve chvíli, kdy vám peníze smění, je pozdě. Dále je možné a časté, že se vám bude peníze pokoušet směnit někdo jen tak na ulici. To ale opravdu nedoporučujeme. 

V některých bulharských směnárnách lze směnit i české koruny, avšak s výrazně horším kurzem, než když si ještě v Česku vyměníte eura a ty následně v Bulharsku směníte ze leva.

Bulharská leva vyměníte i v některých směnárnách v ČR, což může být nejvýhodnější. Například v Praze výhodně pořídíte leva ve směnárnách v Jindřišské, v ulici Nekázanka či v pasáži Černá růže.

Nejvýhodnější směna je však na místě, pokud vám zůstanou eura z některé předchozích cest a nemusíte je měnit v ČR. Bulharský lev je na euro pevně navázán a kurzové rozdíly jsou malé. Platí, že za 1 euro byste měli dostat zhruba 1,8 BGN.

Platba eurem v Bulharsku

Cestovatelé se často ptají, zde lze v Bulharsku platit eury. Takovou možnost budete mít ve větších hotelech, v luxusnějších barech a restauracích nebo při placení různých turistických atrakcí. Obecně je však kurz mnohem méně výhodný než při platbě v bulharských levech.

Platba kartou a bankomaty

Z našeho pohledu optimální variantou je vybírat z bankomatů, pokud vaše banka neuplatňuje vysoké poplatky za výběr v zahraničí. Poplatky za samotný výběr z bankomatu může účtovat i samotná bulharská banka, ovšem obvykle jsou stejné nebo nižší jako poplatky ve směnárnách, navíc se nevystavujete riziku žádného podvodu.

Bankomaty není problém najít ve všech větších městech a přímořských letoviscích.

Platba kartou je bez problému akceptována u většiny hotelů, v supermarketech, lepších restauracích nebo větších obchodech. Obecně vzato ale v Bulharsku kartou zaplatíte na mnohem méně místech než například v ČR, proto je vždy dobré s sebou mít základní hotovost.

Spropitné a smlouvání 

V některých restauračních zařízeních je spropitné většinou ve výši 10 % již zahrnuto v ceně. Jestli je však servis dobrý a zákazník je spokojený, může nechat další spropitné obvykle ve výši 10 %. Spropitné se nechává položené na stole při odchodu, dávat ho přímo do ruky je společensky nepřijatelné.

Smlouvání je možné jen u stánkového prodeje, v obchodech to nedoporučujeme. Při placení zároveň doporučujeme mít s sebou na trhu drobné. Je to proto, že pokud byste platili větší bankovkou, dostanete peníze zpátky v drobných. 

Kolik co stojí

Bulharsko patří mezi ekonomicky nejslabší státy EU (možná je i tím nejslabším z pohledu HDP na hlavu či minimální mzdy). Obecně se tedy dá říci, že Bulharsko je levnou zemí. Ve vnitrozemí je asi dvakrát laciněji než v ČR a u moře v přímořských letoviscích jsou ceny srovnatelné, ne-li lehce vyšší. V Bulharsku je stále poměrně levně, ale vzhledem k tomu, že jeho měna je vázána na euro, pomalu se zde zdražuje. U ubytování je cena velmi variabilní. Záleží na typu ubytování, délce pobytu, počtu osob atp. V hotelech jsou ceny o hodně vyšší a fixní. Naproti tomu soukromí provozovatelé, menší hotely a penziony jsou pružnější a ceny i mnohonásobně nižší než v přímořských letoviscích v ostatních evropských zemích.

Příklad cen

Jídlo a ubytování:

  • Ubytování – 7 BGN/noc u soukromých provozovatelů ubytování a 35 BGN/noc v hotelech,
  • Voda 1,5 l – 1 BGN 
  • Chléb 1 bochník – 1 BGN 
  • Ovoce 1 kg (pomeranče) – 2,50 BGN
  • Jídlo ve stánku – 6 BGN
  • Jídlo v restauraci – 8–15 BGN

Doprava:

  • Cena benzínu – 1,8 BGN za litr
  • Lístek na autobus – 15 BGN (mezi městy Burgas a Varna, tj. cca 115 km)
  • Městská doprava, jedna cesta – 1,5 BGN
  • Taxi – 1 BGN nástupní sazba + 0,85 BGN sazba za jeden km

Pláže:

  • Půjčovné lehátka se slunečníkem na 1 den – cca 17 až 25 BGN na den
  • Minigolf – 7 BGN
  • Půjčovné šlapadla – 10 BGN na hodinu
  • Půjčovné motorového člunu – 50 BGN za hodinu
  • WC na pláži: 1 BGN

Cigarety a alkohol:

  • Krabička cigaret: 5 BGN
  • Pivo 0,5 l – 2,20 BGN
  • Lahev dobrého vína – 10 BGN
  • Koktejl v plážovém baru – 6 až 8 BGN

Jak ušetřit

Pro Čechy zde není draho. Obecně je dráž v přímořských oblastech a hlavním městě Sofii. Stejná logika však neplatí pro jídlo v restauracích. Tam narazíte i na jídla daleko dražší na periferiích než na pláži či v centru. Ušetřit se dá stravováním v pouličních stáncích, na které narazíte především ve vnitrozemí. Občerstvit se zde můžete za 50–60 Kč a většinou si dáte kuřecí nebo hovězí kebab, ryby se zeleninou a jako přílohu rýži nebo pečené brambory. Ve větších městech narazíte i na rychlé občerstvení. Na dopravě se dá ušetřit, pokud si odpustíte cestu taxíkem.

Nejlevnější variantou dopravy v Bulharsku jsou autobusy nebo mikrobusy o kapacitě 16 míst, které odjíždí až ve chvíli, kdy se naplní. Častěji na ně narazíte ve vnitrozemí. V přímořských oblastech jezdí meziměstské linky a MHD. Lístky na autobus lze koupit v trafikách nebo nastoupit bez jízdenky a počkat, až k vám dojde průvodčí. 

Co se týče ubytování, platí zde stejné pravidlo jako jindy. Čím větší města či blíže k moři, tím dražší. Čím více pohodlí a služeb, tím dražší. Pokud cestujete na vlastní pěst k moři, rozhodně doporučujeme rezervovat ubytování v předstihu. Kromě klasických webů typu booking.com či hotels.com se podívejte i na airbnb.com, kde najdete mnoho levných nabídek s ubytováním u soukromníků.

Denní rozpočet kolik s sebou peněz

Kolik si s sebou vyměnit peněz do Bulharska je především otázka typu pobytu. Jedete-li s cestovní kanceláří, kdy máte většinu věcí zajištěnou a zaplacenou v předstihu, pak na týden nebude potřeba více než 100 až 150 EUR na osobu v případě, že si chcete večer zajít na drink, nakoupit nějaké suvenýry, přes oběd se stravovat v plážových restauracích a občas využít nějakou atrakci. 

Pokud cestujete na vlastní pěst, jistě se najdete v některé z níže uvedených kategoriích:

Nízkorozpočtový cestovatel jezdí MHD, autobusem nebo mikrobusem. Bydlí většinou v apartmánu s kuchyňkou. Jídlo se dá pořídit nejlevněji asi v místních malých obchůdcích, supermarketech nebo na tržnici. Taková varianta vyjde denně zhruba na 800 Kč. 

Zlatou střední cestou je ubytování v apartmánu se snídaní. Na obědy si lze zajít do levnějších restaurací nebo se stravovat v bufetech. Doprava je řešena vlastním nebo pronajatým autem. Denní náklady se tak v tomto případě mohou pohybovat okolo 1.500 Kč na den. 

Poslední možná varianta pak odkazuje na otevřený interval, který seshora není ničím limitován. V Bulharsku je opravdu mnoho věcí ke spatření a mnoho druhů zábavy.

Vyrazíte-li do Bulhraska s cestovní kanceláří, připravte si v průměru 8.000 Kč na osobu za týdenní letecký pobyt. Aktuální nabídka zájezdů do Bulharska.

Chystáš se do Bulharska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lukáš Groh
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.