Cestování Covid-19

Od 1.6. lze do Bulharska vstoupit bez 14-denní karantény i bez testu na koronavirus. Návrat z Bulharska do ČR je rovněž možný bez testu na koronavirus. Aktuální informace najdete na webu Ministerstva zahraničí.

Bulharské levo

Místní měnou je bulharské levo (BGN). Za poslední rok se kurz pohybuje těsně pod hranicí 15 CZK/BGN. Bulharské levo se pak dělí na 100 stotinků. Mince jsou raženy v podobě 1, 2, 5, 10, 20, 50 stotinki a 1 lev. Bankovky jsou pak tisknuty v nominálních hodnotách 1, 2, 5, 10, 20, 50 a 100 leva.

Směnárny a platba kartou 

Směnáren se v Bulharsku nachází poměrně dost. Bohužel některé z nich nejsou občas férové. Na tabuli před směnárnou uvádějí jiné kurzy (1,88 leva/eur), než visí přímo vedle směnárenského okénka (1,52 leva/eur). Ve chvíli, kdy vám peníze smění, je pozdě. Dále je možné a časté, že se vám bude peníze pokoušet směnit někdo jen tak na ulici. To ale opravdu nedoporučujeme. Raději si dovezte leva buď z Česka, nebo vybírejte z bankomatů přímo na místě. Ačkoli není v Bulharsku problém směnit leva ani za české koruny či eura, je vždy dobré mít s sebou určitý obnos domácí hotovosti. Osobně jsme se potkali se situací, kdy na bulharských a srbských čerpacích stanicích obsluha odmítala akceptovat platbu kartou, protože jim údajně přestal jít internet. Z našeho pohledu optimální variantou je vybírat z bankomatů. Zde totiž nepodstupujete riziko žádného podvodu.

Bankomaty není problém najít ve všech větších městech a přímořských letoviscích. Platba kartou je bez problému akceptována u všech větších obchodníků, restaurací, či hotelů.

Kolik co stojí

Bulharsko patří mezi ekonomicky nejslabší státy EU (možná je i tím nejslabším z pohledu HDP na hlavu či minimální mzdy). Obecně se tedy dá říci, že Bulharsko je levnou zemí. Ve vnitrozemí je asi dvakrát laciněji než v ČR a u moře v přímořských letoviscích jsou ceny srovnatelné, ne-li lehce vyšší. V Bulharsku je stále poměrně levně, ale vzhledem k tomu, že jeho měna je vázána na euro, pomalu se zde zdražuje. U ubytování je cena velmi variabilní. Záleží na typu ubytování, délce pobytu, počtu osob atp. V hotelech jsou ceny o hodně vyšší a fixní. Naproti tomu soukromí provozovatelé jsou pružní a lze s nimi smlouvat.

Příklad cen:

  • Lístek na autobus – 15 BGN (mezi městy Burgas a Varna, tj. cca 115 km)
  • Taxi – 1BGN nástupní sazba + 0,85 BGN sazba za jeden km
  • Ubytování – 7 BGN/noc u soukromých provozovatelů ubytování a 35 BGN/noc v hotelech,
  • Voda 1,5 l – 1 BGN 
  • Chléb 1 bochník – 1 BGN 
  • Jídlo ve stánku – 6 BGN
  • Jídlo v restauraci – 8–12 BGN

Spropitné a smlouvání 

V některých restauračních zařízeních je spropitné většinou ve výši 10 % již zahrnuto v ceně. Jestli je však servis dobrý a zákazník je spokojený, může nechat další spropitné obvykle ve výši 10 %. Spropitné se nechává položené na stole při odchodu, dávat ho přímo do ruky je společensky nepřijatelné. Smlouvání je možné jen u stánkového prodeje, v obchodech to nedoporučujeme. Při placení zároveň doporučujeme mít s sebou na trhu drobné. Je to proto, že pokud byste platili větší bankovkou, dostanete peníze zpátky v drobných. 

Jak ušetřit 

Je nutné zmínit, že v Bulharsku je nejnižší minimální měsíční mzda v celé EU (215 EUR), která tak reflektuje ekonomickou sílu i ceny.

Pro Čechy zde není draho. Obecně je dráž v přímořských oblastech a hlavním městě Sofii. Stejná logika však neplatí pro jídlo v restauracích. Tam narazíte i na jídla daleko dražší na periferiích než na pláži či v centru. Ušetřit se dá stravováním v pouličních stáncích, na které narazíte především ve vnitrozemí. Občerstvit se zde můžete za 50–60 Kč a většinou si dáte kuřecí nebo hovězí kebab, ryby se zeleninou a jako přílohu rýži nebo pečené brambory. Ve větších městech narazíte i na rychlé občerstvení. Na dopravě se dá ušetřit, pokud si odpustíte cestu taxíkem.

Nejlevnější variantou dopravy v Bulharsku jsou autobusy nebo mikrobusy o kapacitě 16 míst, které odjíždí až ve chvíli, kdy se naplní. Častěji na ně narazíte ve vnitrozemí. V přímořských oblastech jezdí meziměstské linky a MHD. Lístky na autobus lze koupit v trafikách nebo nastoupit bez jízdenky a počkat, až k vám dojde průvodčí. Řidiči zde jezdí poměrně „divoce“, je potřeba si na to zvyknout. Co se týče ubytování, platí zde stejné pravidlo jako jindy. Čím větší města či blíže k moři, tím dražší. Čím více pohodlí a služeb, tím dražší.

Denní rozpočet 

Nízkorozpočtový cestovatel jezdí MHD, autobusem nebo mikrobusem. Bydlí většinou v apartmánu s kuchyňkou. Jídlo se dá pořídit nejlevněji asi v místních malých obchůdcích nebo na tržnici. Taková varianta vyjde denně zhruba na 800 Kč. Pokud cestujete pouze s batohem po vnitrozemí, dá se to zvládnout i za 300 Kč na den.

Zlatou střední cestou je ubytování v apartmánu s polopenzí. Na obědy si lze zajít do levnějších restaurací nebo se stravovat v bufetech. Doprava je řešena vlastním nebo pronajatým autem. Denní náklady se tak v tomto případě mohou pohybovat okolo 2.000 Kč na den. 

Poslední možná varianta pak odkazuje na otevřený interval, který seshora není ničím limitován. V Bulharsku je opravdu mnoho věcí ke spatření a mnoho druhů zábavy.

Vyrazíte-li do Bulhraska s cestovní kanceláří, připravte si v průměru 8.000 Kč na osobu za týdenní letecký pobyt. Aktuální nabídka zájezdů do Bulharska.

Avatar uživatele Lukáš Groh
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 1 dny
Navrhni úpravu