Bulharské levo

Místní měnou je bulharské levo (BGN). Za poslední rok se kurz pohybuje těsně pod hranicí 15 CZK/BGN. Bulharské levo se pak dělí na 100 stotinků. Mince jsou raženy v podobě 1, 2, 5, 10, 20, 50 stotinki a 1 lev. Bankovky jsou pak tisknuty v nominálních hodnotách 1, 2, 5, 10, 20, 50 a 100 leva.

Bulharská leva

Směnárny a platba kartou 

Směnáren se v Bulharsku nachází poměrně dost. Bohužel některé z nich nejsou občas férové. Na tabuli před směnárnou uvádějí jiné kurzy (1,88 leva/eur), než visí přímo vedle směnárenského okénka (1,52 leva/eur). Ve chvíli, kdy vám peníze smění, je pozdě. Dále je možné a časté, že se vám bude peníze pokoušet směnit někdo jen tak na ulici. To ale opravdu nedoporučujeme. Raději si dovezte leva buď z Česka, nebo vybírejte z bankomatů přímo na místě. Ačkoli není v Bulharsku problém směnit leva ani za české koruny či eura, je vždy dobré mít s sebou určitý obnos domácí hotovosti. Osobně jsme se potkali se situací, kdy na bulharských a srbských čerpacích stanicích obsluha odmítala akceptovat platbu kartou, protože jim údajně přestal jít internet. Z našeho pohledu optimální variantou je vybírat z bankomatů. Zde totiž nepodstupujete riziko žádného podvodu.

Bankomaty není problém najít ve všech větších městech a přímořských letoviscích. Platba kartou je bez problému akceptována u všech větších obchodníků, restaurací, či hotelů.

Kolik co stojí

Bulharsko patří mezi ekonomicky nejslabší státy EU (možná je i tím nejslabším z pohledu HDP na hlavu či minimální mzdy). Obecně se tedy dá říci, že Bulharsko je levnou zemí. Ve vnitrozemí je asi dvakrát laciněji než v ČR a u moře v přímořských letoviscích jsou ceny srovnatelné, ne-li lehce vyšší. V Bulharsku je stále poměrně levně, ale vzhledem k tomu, že jeho měna je vázána na euro, pomalu se zde zdražuje. U ubytování je cena velmi variabilní. Záleží na typu ubytování, délce pobytu, počtu osob atp. V hotelech jsou ceny o hodně vyšší a fixní. Naproti tomu soukromí provozovatelé jsou pružní a lze s nimi smlouvat.

Příklad cen:

  • Lístek na autobus – 15 BGN (mezi městy Burgas a Varna, tj. cca 115 km)
  • Taxi – 1BGN nástupní sazba + 0,85 BGN sazba za jeden km
  • Ubytování – 7 BGN/noc u soukromých provozovatelů ubytování a 35 BGN/noc v hotelech,
  • Voda 1,5 l – 1 BGN 
  • Chléb 1 bochník – 1 BGN 
  • Jídlo ve stánku – 6 BGN
  • Jídlo v restauraci – 8–12 BGN

Spropitné a smlouvání 

V některých restauračních zařízeních je spropitné většinou ve výši 10 % již zahrnuto v ceně. Jestli je však servis dobrý a zákazník je spokojený, může nechat další spropitné obvykle ve výši 10 %. Spropitné se nechává položené na stole při odchodu, dávat ho přímo do ruky je společensky nepřijatelné. Smlouvání je možné jen u stánkového prodeje, v obchodech to nedoporučujeme. Při placení zároveň doporučujeme mít s sebou na trhu drobné. Je to proto, že pokud byste platili větší bankovkou, dostanete peníze zpátky v drobných. 

Jak ušetřit 

Je nutné zmínit, že v Bulharsku je nejnižší minimální měsíční mzda v celé EU (215 EUR), která tak reflektuje ekonomickou sílu i ceny.

Pro Čechy zde není draho. Obecně je dráž v přímořských oblastech a hlavním městě Sofii. Stejná logika však neplatí pro jídlo v restauracích. Tam narazíte i na jídla daleko dražší na periferiích než na pláži či v centru. Ušetřit se dá stravováním v pouličních stáncích, na které narazíte především ve vnitrozemí. Občerstvit se zde můžete za 50–60 Kč a většinou si dáte kuřecí nebo hovězí kebab, ryby se zeleninou a jako přílohu rýži nebo pečené brambory. Ve větších městech narazíte i na rychlé občerstvení. Na dopravě se dá ušetřit, pokud si odpustíte cestu taxíkem.

Nejlevnější variantou dopravy v Bulharsku jsou autobusy nebo mikrobusy o kapacitě 16 míst, které odjíždí až ve chvíli, kdy se naplní. Častěji na ně narazíte ve vnitrozemí. V přímořských oblastech jezdí meziměstské linky a MHD. Lístky na autobus lze koupit v trafikách nebo nastoupit bez jízdenky a počkat, až k vám dojde průvodčí. Řidiči zde jezdí poměrně „divoce“, je potřeba si na to zvyknout. Co se týče ubytování, platí zde stejné pravidlo jako jindy. Čím větší města či blíže k moři, tím dražší. Čím více pohodlí a služeb, tím dražší.

Denní rozpočet 

Nízkorozpočtový cestovatel jezdí MHD, autobusem nebo mikrobusem. Bydlí většinou v apartmánu s kuchyňkou. Jídlo se dá pořídit nejlevněji asi v místních malých obchůdcích nebo na tržnici. Taková varianta vyjde denně zhruba na 800 Kč. Pokud cestujete pouze s batohem po vnitrozemí, dá se to zvládnout i za 300 Kč na den.

Zlatou střední cestou je ubytování v apartmánu s polopenzí. Na obědy si lze zajít do levnějších restaurací nebo se stravovat v bufetech. Doprava je řešena vlastním nebo pronajatým autem. Denní náklady se tak v tomto případě mohou pohybovat okolo 2.000 Kč na den. 

Poslední možná varianta pak odkazuje na otevřený interval, který seshora není ničím limitován. V Bulharsku je opravdu mnoho věcí ke spatření a mnoho druhů zábavy.

Vyrazíte-li do Bulhraska s cestovní kanceláří, připravte si v průměru 8.000 Kč na osobu za týdenní letecký pobyt. Aktuální nabídka zájezdů do Bulharska.

Avatar uživatele Lukáš Groh
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 19 dny
Navrhni úpravu