Cestování Covid-19

Od 1.6. lze do Bulharska vstoupit bez 14-denní karantény i bez testu na koronavirus. Návrat z Bulharska do ČR je rovněž možný bez testu na koronavirus. Aktuální informace najdete na webu Ministerstva zahraničí.

Pozor, cesta bez omezení je možná pouze letecky. Při pozemní cestě potřebujete je nutné podstoupit karanténu.

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Bulharské pobřeží
Nejlepší pro koupání v moři a opalování

6 °C

8 °C

11 °C

16 °C

21 °C

26 °C

30 °C

30 °C

26 °C

19 °C

13 °C

7 °C
Hory a Sofie
Pro turistiku ve městech nebo túry po horách

0 °C

3 °C

10 °C

16 °C

21 °C

24 °C

27 °C

27 °C

23 °C

17 °C

9 °C

3 °C
Bulharská riviéra
Průměrná teplota moře

8 °C

7 °C

8 °C

11 °C

18 °C

22 °C

25 °C

25 °C

24 °C

19 °C

14 °C

10 °C

Počasí v Bulharsku

Bulharsko leží na východě Evropy a je tak bez vlivu teplého Atlantského oceánu. Podobně jako v České republice je zde kontinentální klima – teplá léta a studené zimy. Teploty jsou však vzhledem k jižnější poloze Bulharska o něco vyšší než u nás. 

Zima je ve východní části Bulharska velmi podobná jako u nás. Teploty se pohybují kolem 0°C v nížinách, vysoko v horských střediscích pak běžně okolo -5°C i níž. U moře jsou zimní teploty vyšší (cca 6 °C). V horách a na východě často sněží, západní část země spíš zkrápí lehké přeháňky.

Jaro znamená vzrůstající teploty pohybující se kolem 15 až 20 °C a je tak ideální dobou k návštěvě měst a historických památek. Deště během jara spadne v Bulharsku podobně jako v ČR. Na přelomu jara a května statisticky nejvíce prší, ale málokdy se jedná o dlouhotrvající deště.

Léto v Bulharsku je synonymem pro slunce a pláže. Teploty při pobřeží šplhají na hodnoty okolo 30°C, ve výjimečných případech můžou atakovat i 38°C, ale děje se tak opravdu jen zřídkakdy. V horách se teploty drží na příjemných 20 až 23 °C. V prázdninových měsících prší jen zřídkakdy.

Letní teplota moře v Bulharsku se podél celého pobřeží pohybuje kolem 25 °C.

Podzim se nese v podobném duchu jako jaro. Teploty výrazněji začínají klesat až ke konci září a na příjemných hodnotách okolo 18 °C se leckdy drží až do konce listopadu. Srážek je na podzim výrazně méně než například v Česku.

Kdy jet do Bulharska

Samozřejmě záleží, co od návštěvy očekáváte, zda dáváte přednost slunci, horám nebo lyžování. 

Hlavní sezona (červen až září): To je období, kdy Bulharsko navštíví zdaleka nejvíce lidí. Prázdniny, druhá polovina června a první polovina září jsou ideální měsíce ke koupání v moři, ale i chození po horách. Počasí je stabilní a teplé. Počítat musíte logicky s nejvyššími cenami ubytování a služeb.

Vedlejší sezona (konec května, červen a konec září): Jezdit v tomto období k moři s jistotou koupání je rizikové. Především v předsezoně (přelom května a června) často prší a koupat se budou jen otužilci. Naopak konec září může být jistější. Moře je příjemně prohřáté po létu a počasí stabilnější. Ceny v letoviscích jsou pak až o desítky procent nižší než v hlavní sezoně.

Zimní sezona (konec prosince až březen): V tuto dobu zaplní Bulharsko především lyžaři. Hlavní lyžařská sezona probíhá v lednu a únoru, kdy je největší šance na dostatek sněhu. Ceny v horských střediscích tomu odpovídají a jsou nejvyšší v roce. 

Naopak všechna ostatní místa od Sofie až po pobřeží zejí prázdnotou. Zima je kromě lyžování ideální k objevování neturistického Bulharska, běžného života.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Lukáš Groh
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 měs
Navrhni úpravu