Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Bulharské pobřeží
Nejlepší pro koupání v moři a opalování

6 °C

8 °C

11 °C

16 °C

21 °C

26 °C

30 °C

30 °C

26 °C

19 °C

13 °C

7 °C
Hory a Sofie
Pro turistiku ve městech nebo túry po horách

0 °C

3 °C

10 °C

16 °C

21 °C

24 °C

27 °C

27 °C

23 °C

17 °C

9 °C

3 °C
Bulharská riviéra
Průměrná teplota moře

8 °C

7 °C

8 °C

11 °C

18 °C

22 °C

25 °C

25 °C

24 °C

19 °C

14 °C

10 °C

Počasí v Bulharsku

Bulharsko leží na východě Evropy a je tak bez vlivu teplého Atlantského oceánu. Podobně jako v České republice je zde kontinentální klima – teplá léta a studené zimy. Teploty jsou však vzhledem k jižnější poloze Bulharska o něco vyšší než u nás. 

Zima je ve východní části Bulharska velmi podobná jako u nás. Teploty se pohybují kolem 0°C v nížinách, vysoko v horských střediscích pak běžně okolo -5°C i níž. U moře jsou zimní teploty vyšší (cca 6 °C). V horách a na východě často sněží, západní část země spíš zkrápí lehké přeháňky.

Jaro znamená vzrůstající teploty pohybující se kolem 15 až 20 °C a je tak ideální dobou k návštěvě měst a historických památek. Deště během jara spadne v Bulharsku podobně jako v ČR. Na přelomu jara a května statisticky nejvíce prší, ale málokdy se jedná o dlouhotrvající deště.

Léto v Bulharsku je synonymem pro slunce a pláže. Teploty při pobřeží šplhají na hodnoty okolo 30°C, ve výjimečných případech můžou atakovat i 38°C, ale děje se tak opravdu jen zřídkakdy. V horách se teploty drží na příjemných 20 až 23 °C. V prázdninových měsících prší jen zřídkakdy.

Letní teplota moře v Bulharsku se podél celého pobřeží pohybuje kolem 25 °C.

Podzim se nese v podobném duchu jako jaro. Teploty výrazněji začínají klesat až ke konci září a na příjemných hodnotách okolo 18 °C se leckdy drží až do konce listopadu. Srážek je na podzim výrazně méně než například v Česku.

Kdy jet do Bulharska

Samozřejmě záleží, co od návštěvy očekáváte, zda dáváte přednost slunci, horám nebo lyžování. 

Hlavní sezona (červen až září): To je období, kdy Bulharsko navštíví zdaleka nejvíce lidí. Prázdniny, druhá polovina června a první polovina září jsou ideální měsíce ke koupání v moři, ale i chození po horách. Počasí je stabilní a teplé. Počítat musíte logicky s nejvyššími cenami ubytování a služeb.

Vedlejší sezona (konec května, červen a konec září): Jezdit v tomto období k moři s jistotou koupání je rizikové. Především v předsezoně (přelom května a června) často prší a koupat se budou jen otužilci. Naopak konec září může být jistější. Moře je příjemně prohřáté po létu a počasí stabilnější. Ceny v letoviscích jsou pak až o desítky procent nižší než v hlavní sezoně.

Zimní sezona (konec prosince až březen): V tuto dobu zaplní Bulharsko především lyžaři. Hlavní lyžařská sezona probíhá v lednu a únoru, kdy je největší šance na dostatek sněhu. Ceny v horských střediscích tomu odpovídají a jsou nejvyšší v roce. 

Naopak všechna ostatní místa od Sofie až po pobřeží zejí prázdnotou. Zima je kromě lyžování ideální k objevování neturistického Bulharska, běžného života.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Lukáš Groh
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu