Elektřina a zásuvky

Bulharská síť funguje na bázi napětí 220 V a frekvence 50 Hz, což jsou hodnoty, které naprostá většina běžně užívaných spotřebičů v ČR akceptuje bez potíží.

Zásuvky a zástrčky se v Bulharsku používají zejména typu F (tzv. typ Schuko) a méně často typu C. Zásuvka typu F vypadá shodně jako zásuvky v ČR, jen má místo zemnícího kolíku dvojici uzemňovacích pásků nahoře a dole. S tím si však většina moderních zástrček (například pro počítače či rychlovarné konvice) bez problému poradí, jelikož kromě otvoru na zemnící kolík má po stranách i výřezy právě pro zemnící pásky. Ostatně i v ČR se již často setkáte právě s "Schuko" zásuvkami.

Zásuvky typu C nemají zemnění (nahrazuje ho dvoufázová ochrana), bez potíží do nich zapojíte například nabíječku mobilního telefonu nebo holícího strojku.

  • Zásuvky: F a C
  • Napětí: 220 V
  • Frekvence: 50 Hz
  • Adaptér: není potřeba

Internet

Bulharsko je součástí EU, data v mobilu vám tak budou fungovat bez příplatku. Využívat je můžete úplně stejně, jako byste využívali doma v ČR nebo na Slovensku. Internetové pokrytí v Bulharsku je v obydlených oblastech dobré, problémy můžou být v odlehlejších částech hor.

Veřejné wi-fi sítě nabízí naprostá většina hotelů i penzionů a jsou dostupné v mnoha větších restauracích.

Volání

Pro volání se v rámci EU vztahují stejná pravidla jako pro použití internetových dat. Z Bulharska domů tedy budete volat za shodné ceny a tarify jako voláte po ČR. Žádné příplatky za roaming při cestě do Bulharska nečekejte.

 

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Dobrý den zajímalo by mne zda jsou v Primorsku komáři dekuji

Odpovědět
před 10 měs
Avatar uživatele
Avatar uživatele Lukáš Groh
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu